Bulharská kuchyně 

Místní kuchyně je připravovaná z lokálně pěstovaných produktů s množstvím zeleniny a salátů. Jídla jsou spíše lehká. Hlavním připravovaným masem jsou kuřata a ryby. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v celé Evropě. Velký podíl konzumace zeleniny a mléčných produktů je údajně důvodem jejich dlouhověkosti. Bulhaři pak dále tvrdí, že v jejich zemi byl „objeven“ jogurt, jež nazývají „kiselo mljako.“ Tento produkt obsahuje speciální bakterie, které chrání tělo před toxiny a dokonce i některými druhy rakovin. Tato specialita je pak skutečně k dostání pouze v Bulharsku. Mimoto má zde velkou tradici vinařství, zvláště pak červená vína jsou znamenitá.

Jogurt

Šopský salát – základem je balkánský sýr. Ten nechutná stejně jako ten, který se prodává u nás. Říká se mu „syrene“ a má lehce sladkou až máslovou chuť. Další ingrediencí jsou okurky, rajčata a sladká cibule, olivy a trochu zálivky. Jednoduché a chutné. Tímto pokrmem začínají Bulhaři své hlavní jídlo (místo naší polévky).

Šopský salád

Polévky – v Bulharsku často zastupují hlavní chod. Nejčastěji narazíte na slepičí polévku (pileška) nebo na hustou fazolovou polévku zvanou bob čorba.

Musaka – tradiční pokrm Balkánu. Jedná se o směs mletého masa a zeleniny jako cibule, česneku, lilku a rajčat. Někdy i s brambory.

Musaka

Jak se stravovat jako místní 

Z místních stánků jsme si oblíbili dvě tradiční jídla. První z nich se nazývá „chlabča i kebabča“. Je to karbanátek vložený do housky s plátkem cibule a okurky a zalité kečupem z rajčat. Chutná to zkrátka jako sekaná se saturejkou. Druhým pokrmem jsou smažené grundle. Malé rybičky vypadající jako sardinky. Obalují se ve směsi mouky a škrobu se solí a narychlo se smaží ve slunečnicovém oleji.

Obvyklé ceny v restauracích 

Ceny v místních fast foodech a lokálních bufetech se pohybují obvykle v rozpětí
5–12 BGN. Jídlo v lepší restauraci pak mezi 14–25 BGN.

Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu