Bulharsko
Bulharsko

Jídlo v Bulharsku

Bulharská kuchyně

Místní kuchyně je připravovaná z lokálně pěstovaných produktů s množstvím zeleniny a salátů. Jídla jsou spíše lehká. Hlavním připravovaným masem jsou kuřata a ryby. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v celé Evropě. Velký podíl konzumace zeleniny a mléčných produktů je údajně důvodem jejich dlouhověkosti.

Typické bulharské speciality

Bulhaři tvrdí, že v jejich zemi byl „objeven“ jogurt, jež nazývají „kiselo mljako.“ Tento produkt obsahuje speciální bakterie, které chrání tělo před toxiny a dokonce i některými druhy rakovin. Tato specialita je pak skutečně k dostání pouze v Bulharsku. Mimoto má zde velkou tradici vinařství, zvláště pak červená vína jsou znamenitá.

Šopský salát – základem je balkánský sýr. Ten nechutná stejně jako ten, který se prodává u nás. Říká se mu „syrene“ a má lehce sladkou až máslovou chuť. Další ingrediencí jsou okurky, rajčata a sladká cibule, olivy a trochu zálivky. Jednoduché a chutné. Tímto pokrmem začínají Bulhaři své hlavní jídlo (místo naší polévky).

Polévky – v Bulharsku často zastupují hlavní chod a některé z nich patří k bulharským národním jídlům. Typické polévky jsou tyto:

  • Bob čorba: hustá fazolová polévka, 
  • Tarator: studená polévka z kyselého mléka s koprem, okurkami a ořechy, 
  • Pilšeka supa: slepičí polévka, 
  • Ribena supa: rybí polévka, 
  • Škembe čorba: dršťková polévka s paprikou a trochou mléka.

Kefty a kebabčata – v Bulharsku se maso nejčastěji jí mleté a připravované na grilu. Mezi nejtradičnější levné pokrmy, které seženete v naprosto každém stánku, rychlém občerstvení i restauraci, jsou kefty (někdy taky keftě či kjufte). To jsou vlastně klasické mini-karbanátky, kebabpčata (někdy také kebabče) jsou pak karbanátky podlouhlého tvaru velmi podobné čevapčiči. Nejčastějším kořením použitým do mletého masa je římský kmín nebo saturejka. Kefy a kebabčata se často prodávají jako rychlé občerstvení v chlebu či housce, v restauracích v drtivé většině případů s hranolkami.

Musaka – tradiční pokrm Balkánu. Jedná se o směs mletého masa a zeleniny jako cibule, česneku, lilku a rajčat. Někdy i s brambory.

Slaný koláč Banica (Banitsa) – klasický slaný zákusek, který najdete v každém pekařství, je pro Bulharsko typický. Koláč je z těsta podobného listovému a jeho náplní jsou výborné aromatické sýry, smetana a bílý jogurt.

Ryby – jako v každé přímořské zemi se bulharské restaurace mohou pyšnit bohatou nabídkou mořských ryb. Mezi nejoblíbenější patří mořská makrela, velmi jemné filé z černomořského žraloka nebo sledě na rožni.

Speciální pochutinou jsou pak malé rybičky caca, které chutnají velmi podobně jako sardinky. Smaží se v těstíčku a jedí se obvykle po hlavním jídle nebo jen tak jako chipsy či popcorn.

Kaškaval – je typický bulharský tvrdý sýr vyráběný jak z kravského, tak ovčího mléka. Svůj původ má v bulharských horách Rila a Pirin, ale jeho aromatická chuť je známá po celém světě.

Nápoje

Z nealkoholických nápojů Bulhaři pijí nejčastěji minerálky a velmi rádi pijí k jídlu nebo po něm čaj. Pozor však, když si v restauraci objednáte čaj, automaticky vám přinesou místní bylinkový. Chcete-li klasický černý čaj, musíte explicitně požádat o "černý čaj". 

Z alkoholických nápojů místní holdují nejvíce pivu. Bulharské pivo chutná podobně jako české a mezi nejznámější místní značky patří Zagorka, Ariana nebo Burgasko. Velmi oblíbený je v Bulharsku i náš Staropramen.

Velmi kvalitním bulharským produktem je i víno. Vhodné podnební a kopcovitý ráz krajiny dávají dohromady ideální podmínky pro pěstování vinné révy. Víno je v Bulharsku navíc velmi levné a kvalitní láhev pořídíte v přepočtu už cca od 70 Kč. 

Specifickým nápojem je Boza, která má původ nejspíš v Turecku, ale i zde je velmi populární. Jedná se o fermentovaný sladový nápoj s hustou konzistencí a lehce nakyslou sladkou chutí. Obsah alkoholu je zhruba 1%.

Z tvrdého alkoholu jsou typicky místní tyto nápoje:

  • Rakije – o původu této pálenky z hroznů, švestek a fíků se pře hned několik balkánských zemí a odkud pochází doopravdy asi není možné spolehlivě doložit. Každopádně v Bulharsku patří k oblíbeným druhům tvrdého alkoholu, 
  • Mastika – anýzový nápoj, který by měl obsahovat alespoň 47% alkoholu. Podává se chlazený.

Jak se stravovat jako místní 

Místní se nejraději stravují v menších stáncích nebo malých restauracích se zahrádkami s plastovými židlemi, kde se najíte v přepočtu do 70 Kč. Zdaleka nejčastějším pokrmem rychlého bulharského občerstvení je „chlabča i kebabča“. Je to karbanátek vložený do housky s plátkem cibule a okurky a zalité kečupem z rajčat. Chutná to zkrátka jako sekaná se saturejkou.

Podobných stánků a mini-restaurací je v Bulharsku opravdu mnoho a narazíte na ně v každé větší vesnici. V největších letoviscích na pobřeží Černého moře však pomalu ustupují dražším turistickým restauracím a opravdu autentické Bulharsko tak zažijete maximálně v metropolích Varna či Burgas, anebo v těch nejmenších letoviscích.

Obvyklé ceny v restauracích 

Ceny v místních fast foodech a lokálních bufetech se pohybují obvykle v rozpětí 5–12 BGN. Jídlo v lepší restauraci pak mezi 14–25 BGN.

  • Polévka: 2,5 BGN
  • Šopský salát: 3 až 5 BGN
  • Příloha (nejčastěji hranolky nebo rýže): 2 BGN
  • Hlavní jídlo (mimo ryb): 12 BGN
  • Ryby: 15 až 20 BGN
  • Kebabča nebo Kefty ve stánku: 4 až 6 BGN

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.