Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Pozor, cesta bez omezení je možná pouze letecky. Při pozemní cestě potřebujete je nutné podstoupit karanténu.

Bulharská kuchyně

Místní kuchyně je připravovaná z lokálně pěstovaných produktů s množstvím zeleniny a salátů. Jídla jsou spíše lehká. Hlavním připravovaným masem jsou kuřata a ryby. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v celé Evropě. Velký podíl konzumace zeleniny a mléčných produktů je údajně důvodem jejich dlouhověkosti.

Typické bulharské speciality

Bulhaři tvrdí, že v jejich zemi byl „objeven“ jogurt, jež nazývají „kiselo mljako.“ Tento produkt obsahuje speciální bakterie, které chrání tělo před toxiny a dokonce i některými druhy rakovin. Tato specialita je pak skutečně k dostání pouze v Bulharsku. Mimoto má zde velkou tradici vinařství, zvláště pak červená vína jsou znamenitá.

Šopský salát – základem je balkánský sýr. Ten nechutná stejně jako ten, který se prodává u nás. Říká se mu „syrene“ a má lehce sladkou až máslovou chuť. Další ingrediencí jsou okurky, rajčata a sladká cibule, olivy a trochu zálivky. Jednoduché a chutné. Tímto pokrmem začínají Bulhaři své hlavní jídlo (místo naší polévky).

Polévky – v Bulharsku často zastupují hlavní chod a některé z nich patří k bulharským národním jídlům. Typické polévky jsou tyto:

 • Bob čorba: hustá fazolová polévka, 
 • Tarator: studená polévka z kyselého mléka s koprem, okurkami a ořechy, 
 • Pilšeka supa: slepičí polévka, 
 • Ribena supa: rybí polévka, 
 • Škembe čorba: dršťková polévka s paprikou a trochou mléka.

Kefty a kebabčata – v Bulharsku se maso nejčastěji jí mleté a připravované na grilu. Mezi nejtradičnější levné pokrmy, které seženete v naprosto každém stánku, rychlém občerstvení i restauraci, jsou kefty (někdy taky keftě či kjufte). To jsou vlastně klasické mini-karbanátky, kebabpčata (někdy také kebabče) jsou pak karbanátky podlouhlého tvaru velmi podobné čevapčiči. Nejčastějším kořením použitým do mletého masa je římský kmín nebo saturejka. Kefy a kebabčata se často prodávají jako rychlé občerstvení v chlebu či housce, v restauracích v drtivé většině případů s hranolkami.

Musaka – tradiční pokrm Balkánu. Jedná se o směs mletého masa a zeleniny jako cibule, česneku, lilku a rajčat. Někdy i s brambory.

Slaný koláč Banica (Banitsa) – klasický slaný zákusek, který najdete v každém pekařství, je pro Bulharsko typický. Koláč je z těsta podobného listovému a jeho náplní jsou výborné aromatické sýry, smetana a bílý jogurt.

Ryby – jako v každé přímořské zemi se bulharské restaurace mohou pyšnit bohatou nabídkou mořských ryb. Mezi nejoblíbenější patří mořská makrela, velmi jemné filé z černomořského žraloka nebo sledě na rožni.

Speciální pochutinou jsou pak malé rybičky caca, které chutnají velmi podobně jako sardinky. Smaží se v těstíčku a jedí se obvykle po hlavním jídle nebo jen tak jako chipsy či popcorn.

Kaškaval – je typický bulharský tvrdý sýr vyráběný jak z kravského, tak ovčího mléka. Svůj původ má v bulharských horách Rila a Pirin, ale jeho aromatická chuť je známá po celém světě.

Nápoje

Z nealkoholických nápojů Bulhaři pijí nejčastěji minerálky a velmi rádi pijí k jídlu nebo po něm čaj. Pozor však, když si v restauraci objednáte čaj, automaticky vám přinesou místní bylinkový. Chcete-li klasický černý čaj, musíte explicitně požádat o "černý čaj". 

Z alkoholických nápojů místní holdují nejvíce pivu. Bulharské pivo chutná podobně jako české a mezi nejznámější místní značky patří Zagorka, Ariana nebo Burgasko. Velmi oblíbený je v Bulharsku i náš Staropramen.

Velmi kvalitním bulharským produktem je i víno. Vhodné podnební a kopcovitý ráz krajiny dávají dohromady ideální podmínky pro pěstování vinné révy. Víno je v Bulharsku navíc velmi levné a kvalitní láhev pořídíte v přepočtu už cca od 70 Kč. 

Specifickým nápojem je Boza, která má původ nejspíš v Turecku, ale i zde je velmi populární. Jedná se o fermentovaný sladový nápoj s hustou konzistencí a lehce nakyslou sladkou chutí. Obsah alkoholu je zhruba 1%.

Z tvrdého alkoholu jsou typicky místní tyto nápoje:

 • Rakije – o původu této pálenky z hroznů, švestek a fíků se pře hned několik balkánských zemí a odkud pochází doopravdy asi není možné spolehlivě doložit. Každopádně v Bulharsku patří k oblíbeným druhům tvrdého alkoholu, 
 • Mastika – anýzový nápoj, který by měl obsahovat alespoň 47% alkoholu. Podává se chlazený.

Jak se stravovat jako místní 

Místní se nejraději stravují v menších stáncích nebo malých restauracích se zahrádkami s plastovými židlemi, kde se najíte v přepočtu do 70 Kč. Zdaleka nejčastějším pokrmem rychlého bulharského občerstvení je „chlabča i kebabča“. Je to karbanátek vložený do housky s plátkem cibule a okurky a zalité kečupem z rajčat. Chutná to zkrátka jako sekaná se saturejkou.

Podobných stánků a mini-restaurací je v Bulharsku opravdu mnoho a narazíte na ně v každé větší vesnici. V největších letoviscích na pobřeží Černého moře však pomalu ustupují dražším turistickým restauracím a opravdu autentické Bulharsko tak zažijete maximálně v metropolích Varna či Burgas, anebo v těch nejmenších letoviscích.

Obvyklé ceny v restauracích 

Ceny v místních fast foodech a lokálních bufetech se pohybují obvykle v rozpětí 5–12 BGN. Jídlo v lepší restauraci pak mezi 14–25 BGN.

 • Polévka: 2,5 BGN
 • Šopský salát: 3 až 5 BGN
 • Příloha (nejčastěji hranolky nebo rýže): 2 BGN
 • Hlavní jídlo (mimo ryb): 12 BGN
 • Ryby: 15 až 20 BGN
 • Kebabča nebo Kefty ve stánku: 4 až 6 BGN

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu