Lefkáda
Lefkada

15 míst co vidět na Lefkadě

Porto Katsiki

Pláž

Porto Katsiki

Pláž Porto Katsiki, v překladu "kozí zátoka", patří mezi nejkrásnější v Řecku a v mnoha žebříčcích cestovatelských časopisů obsazuje pravidelně přední příčky i v kategorii "nejkrásnější pláže světa".

Mnoho turistů ostatně na Lefkadu míří hlavně kvůli návštěvě Porto Katsiki, jejíž unikátní prostředí a kontrastní barvy přitahují pozornost cestovatelů ze všech koutů světa. Pláž je oceněna Modrou vlajkou kvality pro své čisté a chráněné prostředí.

Jako jediný řecký ostrov je Lefkada dostupná po souši přes dva mosty vedoucí přes úzký kanál. Ten je mimochodem uměle hloubený jen proto, aby se nezanesl sedimenty a Lefkada zůstala ostrovem.

Bílá, azurová, zelená...

Porto Katsiki je asi 300 metrů dlouhá pláž schovaná pod masivním pískovcovým útesem s jasně bílou barvou místy dosahujícím výšky až 250 metrů nad hladinu moře. Pro Kozí zátoku je charakteristická také jasně azurová barva vody v moři, která dál od pevniny přechází v temně modrou.

Dokonalý azurový nádech má moře díky rozpuštění pískovcových skal, které sahají až hluboko pod mořskou hladinu. Trojici barev doplňuje svěží i temná zeleň vegetace, kterou jsou vysoké útesy hustě porostlé.

Koupání a zázemí pláže

Pláž je volně a zdarma přístupná veřejnosti a samozřejmě patří mezi nejnavštěvovanější na Lefkadě. Povrch tvoří malé jemné bělostné oblázky, které sice nepíchají do nohou, ale člověk se do nich dost boří, stejně jako při vstupu do moře. Dno se sice svažuje prvních asi 30 mírně, ale vstup do vody je pro malé děti dost náročný a bez pomoci dospělých těžko realizovatelný kvůli malému strmějšímu schodu z nánosů kamínků.

Porto Katsiki je tak ideální hlavně pro plavce, méně už pro různé vodní hrátky.

Dobré je také počítat s tím, že kvůli vysokému útesu a orientaci směrem na západ se sluneční paprsky na pláži objevují až kolem 10. hodiny dopoledne. Do té doby je pláž ve stínu a teplota zde může být i o několik stupňů nižší než na zbytku ostrova. Pokud sem míříte ráno, přibalte si raději triko s dlouhým rukávem. Je přitom žádoucí dorazit už dříve ráno, protože už od 9:30 se pláž plní a před polednem budete jen horko těžko hledat volné místo. Díky západní orientaci a tudíž úchvatným západům slunce se pláž obvykle vyprázdní až za soumraku.

Těsně u vstupu na pláž si lze půjčit lehátko se slunečníkem, většina Porto Katsiki je ale vyčleněna lidem s vlastním vybavením. Půjčovné na den za set dvou lehátek a slunečníku vyjde asi na 15 EUR za den.

Mezi parkovištěm a pláží pak lze navštívit kavárnu a restauraci s božským výhledem na zátoku a širé moře. Očekávejte o trochu vyšší ceny než v letoviscích, kdy za plnohodnotný oběd zaplatíte kolem 20 EUR.

Toalety můžete navštívit pouze v restauraci.

Jak se na Porto Katsiki dostat

Pláž leží na jihozápadním kraji Lefkady 29 km od nejbližšího letoviska Vassiliki.

Autem

Na menší planině mezi dvěma útesy najdete rozsáhlé parkoviště zdarma, u kterého končí asfaltová silnička. K pláži nezajíždí žádný autobus. Nejjednodušší je tak vždy doprava autem, které si snadno půjčíte po příletu na letišti Preveza/Lefkada.

Přímo k pláži vede úzká asfaltová silnice, kde se jen tak tak minou dvě auta. To ale většinou nebývá nutné, protože ráno jezdí auta téměř výhradně jen směrem k pláži a odpoledne zase naopak. Odbočka z hlavní okružní silnice kolem Lefkady se nachází asi 250 metrů jižně od vesnice Chortata.

Pozor při cestě z Vassiliki a jihu Lefkady. Například Google mapy vám zobrazí nejkratší 14km cestu, která však přes prašnou, úzkou a místy dokonce kamenitou stezkou. Tato "silnice" je sice s opatrností sjízdná i pro běžná konvenční auta, ale rozhodně doporučujeme si radši cestu prodloužit na 29 km a jet jí celou po asfaltu, viz mapa vhodné trasy.

Lodí

Několik společností nabízí výletní plavby kolem ostrova a zastávka u Porto Katsiki samozřejmě nesmí chybět. Nevýhoda tkví v omezeném času, který na pláži strávíte (většinou se jedná o necelou hodinu). Žádné pravidelné trajekty, které by vás ráno na pláž dovezly a podle jízdního řádu zase odpoledne odvezly, neexistují.

  • Lefkas Cruises – cca 3hodinová plavba z Vasiliki, cena okolo 25 EUR
  • Ionian Star Cruises – cca 5hodinová plavba z Nidri, cena kolem 30 EUR, celodenní výlety od 45 EUR

Ubytování u Porto Katsiki

Přímo u pláže žádné ubytování nenajdete, ale v kopcích nad útesy mimo civilizaci mezi Porto Katsiki a vesničkou Athani najdete několik malých hotýlků a penzionů. Ubytují se v nich všichni, kdo milují klid a nevadí jim dojíždění autem za všemi službami.

Platit tu však budete kromě kvality i za prémiovou lokalitu u jedné z top atrakcí Řecka. Jedna noc ve 2lůžkovém pokoji vychází zhruba na 4 000 Kč. Doporučili bychom třeba hotel Secret Hill nebo prázdninové vily Sun and Stone, které nabídnou nejlepší ceny v případě, že cestujete ve skupině více než 2 (apartmány jsou až pro 6 lidí).

Více ubytování pak najdete v nejbližší vesničce Athani (10 km) a v letovisku Vasiliki (29 km).

Chystáš se na Lefkadu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 20. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.