Santorini

20 míst co vidět na Santorini

Oia

Západ slunce Oia

Městečko Oia ležící na severozápadním výběžku Santorini patří k nejkrásnějším místům v Řecku, ale i v Evropě. Koneckonců, Oia je pro své nádherné západy slunce nad typickými řeckými kostelíky s bílou fasádou a modrou střechou stojící na strmém úbočí nad mořem, známá po celém světě.

O prvenství "nejkrásnější obce Řecka" Oia bojuje se sousedním městem Fira.

Západy slunce v Oia

Protože Oia leží na západním pobřeží a už na první pohled zaujme svým velmi fotogenickým umístěním, kdy je doslova přilepená na skalách nad mořem, je zřejmě, že pro pozorování západů slunce bude ideálním místem. Dokonce na tolik, že západy slunce nad Oiou bývají často označované jako ty nejkrásnější na světě

Slunce bude zapadat nad ostrůvkem Thirassia v pozadí, naopak v popředí vykouzlí stíny krásné bílé domky a kostelíky.

Jaká jsou nejlepší místa v Oie pro pozorování západů?

  • Kostelíky s modrou kopulí – pokud chcete mít právě tento záběr, zamiřte na malou vyhlídkovou plošinu, na kterou vede cesta z pěší zóny Nik. Nomikou a nachází se přesně na tomto místě.
  • Oia Castle a větrné mlýny – druhé nejoblíbenější místo je vyhlídka u hradu, ze které se naskytnou pohledy na několik větrných mlýnů, které vypadají při západu slunce opravdu romanticky. Vyhlídka se nachází přesně na tomto místě.

O víkendech a v celé letní sezoně je třeba počítat s až neuvěřitelnými davy lidí, které se musí vtěsnat do velmi úzkých uliček. I tak ale romantické scenérie stojí za to se prodírat skrz stovky dalších turistů.

Památky a zajímavosti

Ačkoliv Oiu v roce 1959 silně poničilo zemětřesení, byla obnovena prakticky v nezměněné podobě. Hlavním lákadlem jsou samozřejmě úchvatné výhledy na zátoku (bývalý kráter) a strmé srázy, na kterých Oia stojí. Proplétat se zde budete úzkými uličkami, vystoupáte mnoho schodů a pořídíte stovky fotek s tradičními bílými domky, které ostře kontrastují se šedivou sopečnou krajinou.

Přesto byste v Oie neměli minout tato místa:

  • Kostel Panagia Akathistos Hymn – hlavní kostel v Oie nacházející se na centrálním náměstí Oia Plaza
  • "Blue Domed Churches" – dvojice pravoslavných kostelíků známá snad ze všech pohlednic stojí na vrcholu srázu padajícího do moře. Jedná se o kostel Vzkříšení Páně a kostel sv. Spyridona.
  • Oia Castle – ruiny a zřícenina hradu z 15. století se tyčí na ostrohu vysoko nad mořem a spíš než pro hrad samotný je místo známé zejména jako největší vyhlídková plošina pro focení západů slunce
  • Větrné mlýny – na severu městečka stojí dva romantické věrné mlýny, které sice nejsou přístupné, ale dají se od nich pořídit skvělé fotky.
  • Přístav Ammoudi – sestoupejte po schodech z výšin až k mořské hladině a navštivte romantický přístav Ammoudi Bay s mnoha tavernami a restauracemi.

Pláže Oia

Vzhledem ke strmému skalnatém pobřeží, na kterém se Oia nachází, byste zde krásné dlouhé pláže hledali marně. K moři můžete sestoupit do Ammoudi Bay, kde se však nevykoupete. Jediným místem ke koupání tak zůstává pláž Katharos přístupná po velmi strmé 100 metrů dlouhé stezce. Nachází se však 1,5 km od centra a příliš se nevyplatí sem vážit cestu.

Ubytování Oia

Spolu s Firou patří Oia k nejpopulárnějším místům k ubytování. Najdete zde desítky malých romantických apartmánů a penzionů, mnoho z nich má přístupné panoramatické terasy a střechy s úchvatnými výhledy. Díky své popularitě ale také patří k nejdražším místům na Santorini – ceny o letních prázdninách začínají na 2 400 Kč za noc, mimo sezonu pak cca od 1 400 Kč. Většina ubytování v centru Oiy však má ceny vysoko nad 4 000 Kč za noc.

Doprava

Autobusová stanice se nachází na okraji obce, avšak do jejího centra dojdete do 10 minut pěšky už hezkým historickým centrem. Autobusy jezdí z Oiy do Firy a zastavují po cestě i ve vesničkách Finikia a Imerovigli.

Na trase jezdí zhruba jednou za hodinu a jízdní řád lze nalézt na webu dopravního podniku KTEL, je však třeba brát na zřetel, že je silně informativní a přesné časy odjezdů můžou být v realitě značně odlišné. Co však platí je frekvence spojů, minimálně jednou za hodinu "něco pojede". Jízdenka do Firy stojí 1,60 EUR.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 06. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.