Santorini

20 míst co vidět na Santorini

Fira

Fira Three Bells

Fira je největším městem Santorini a spolu s vesnicí Oia patří k nejfotogeničtějším a nejkrásnějším místům nejen v Řecku, ale bez nadsázky i na celém světě. Fira (někdy se píše také jako Thira či Thera) návštěvníky zaujme typickými modro-bílými domky postavenými na 260 metrů vysokém útesu nad mořem.

Město je také přirozeným centrem všeho dění na ostrově a nejlepším výchozím bodem pro cestování.

Výhledy a západy slunce

Díky svému mimořádnému umístění na hraně bývalého sopečného kráteru je Fira městem výhledů a protože se nachází na západním pobřeží, můžete si odsud vychutnávat i kouzelné západy slunce.

Bylo by zbytečné vypisovat nejlepší místa pro výhledy, protože kolem celé Firy se podél hrany útesy vine pěší zóna v délce několika set metrů, která slouží jako jedna dlouhá vyhlídka.

Památky a zajímavosti

Nejlepší aktivitou, kterou zde můžete podnikat, je nechat se unášet titěrnými uličkami, stoupat a zase klesat po mnoha schodištích a obdivovat domky doslova vtesané do skal, které mají většinou několik pater do hloubky a jsou různě pospojované chodbami. Díky takřka kolmému útesy však má každé patro okna a výhled ven.

Asi nejznámější památkou Firy je katolický kostelík z roku 1757 zvaný Tři zvony Firy (Three Bells of Fira) s typickou modrou kopulí, bílou fasádou a osobitou řeckou zvonicí se třemi zvony. Krásný je také kostel sv. Jana Křtitele s netypicky žlutou fasádou.

Hlavní ortodoxní katedrálu pak najdete v modernější jižní části Firy, kudy prochází také živá a rušná nákupní promenáda se stovkami obchodů a restaurací.

Lanovka Fira a schody Karavolades

Ačkoliv Fira leží 260 metrů nad mořem, má svůj vlastní přístav, ze kterého vyplouvají výletní lodě ke kráteru Nea Kameni nebo na ostrov Thirasia. Kvůli takřka kolmé skalní stěně a absenci jakékoliv pobřežní cesty, musíte při cestě k přístavu překonat oněch 260 výškových metrů na velmi krátké vzdálenosti. A to značí jediné: strmý sešup a plíce rvoucí výšlap.

Ve skutečnosti však máte hned 3 možnosti, jak přístavu dosáhnout:

  • Pěšky po Karavolades Stairs – čeká vás velmi klikatá cesta po širokých a dlouhých schodech, kterých je přes 600. Naskytnou se z nich krásné výhledy na zátoku (bývalý kráter) a dramatické sopečné útesy. Cesta dolů je zcela bez problému, schody díky své klikatosti nejsou nijak strmé, ani nebezpečné.
  • Na oslíku po schodech – pokud se vám nahoru (nebo i dolů) nechce šlapat, můžete využít místní "donkey taxi", oslí taxík. Na obou koncích schodů vždy čeká mnoho oslů (ačkoliv ve skutečnosti jde o mezky a muly), které vás vyvezou nebo svezou za 6 EUR.
  • Kabinkovou lanovkou – atrakcí samou o sobě je visutá kabinová lanovka překonávající výškový rozdíl 220 metrů na pouhých 300 metrech čisté vzdálenosti. Patří tak k nejstrmějším gondolovým lanovkám v Evropě.

Lanová dráha jezdí v časech 7:00–10:30 a 14:30–18:00 v intervalu cca 20 minut. Během zimního období je však provozní doba ještě více zkrácena, viz oficiální web. Cena jednosměrné jízdenky činí 6 EUR.

Ubytování Fira

Fira je díky své velikosti, centrální poloze a výchozímu bodu všech autobusů nejlepším místem pro ubytování, chcete-li poznávat Santorini. Ceny jsou zde oproti Oie výrazně nižší a menší hotýlek nebo apartmán se dá v létě sehnat i kolem 1 100 Kč na noc, mimo sezonu zhruba od 800 Kč. Většina ubytování má ceny mezi 1 600 a 2 500 Kč, což je na tak turistické místo slušné.

Protože hotelů a penzionů je ve městě opravdu hodně, vybíráme pro vás ty nejvýhodnější:

Speciálně bychom pak doporučili nádherný hotýlek Fira Getaway v tradičním santorinském domku, avšak velmi moderně a vkusně zařízený s nejlepším hodnocením ve Fiře. A ceny jsou navíc velmi slušné v rozmezí 2 000 a 3 000 Kč za noc.

Míříte-li do Firy za romantikou a luxusem, například na líbánky, vybrali bychom skvěle hodnocený 4* aparthotel Pantelia Suites.

Doprava

Fira je centrální výchozí bod všech autobusových linek na ostrově. Jízdní řády naleznete na webu dopravního podniku ktel-santorini.gr, je však třeba je brát s velkou rezervou. Obecně ale odpovídá počet spojů na daných trasách a zhruba i interval.

Hlavní autobusové nádraží najdete v jižní části Firy (přesná poloha na mapě), ceny jízdenek se pohybují mezi 1,60 EUR a 3 EUR a platí se ve stánku na nádraží.

Ve Fiře také najdete hlavní přístaviště výletních lodí (viz kapitola Aktivity) a trajektů na ostrovy Nea Kameni a Thirasia.

Budete-li si půjčovat auto, počítejte s tím, že k mnoha ubytováním se autem vůbec nedostanete. Parkování ve Fiře je nicméně možné na opravdu mnoha veřejných parkovištích podél hlavní silnice, všechna jsou zdarma. Připravte se však na často velmi zdlouhavé hledání volného místa, kterých se zejména v hlavní sezoně nedostává.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 06. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.