Zpět na seznam míst co vidět na Santorini
Thera Santorini

Starověká Thera

Starověká Thera (někdy psané jako Thira) patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím na Santorini. Na ploše cca 400 x 100 metrů se dodnes rozkládají velmi zachovalé základy antického města, které stojí za návštěvu už jen pro krásné výhledy do okolí. Antická Thera totiž leží na dříve strategickém a těžko přístupném místě 360 metrů nad mořem na kopci Mesa Vouno mezi letovisky Perissa a Kamari.

Historie

Začátky antické Thery se datují až do 9. století př. n. l., kdy na ostrov připluli kolonisté ze Sparty, kteří z Thery vybudovali ekonomicky významné město, do kterého se stěhovali i obyvatelé okolních ostrovů. Během 3. stol. př. n. l. se do města přestěhovala ptolemaiovská válečná flotila, což Theru přeměnilo ve vojenské městečko důstojníků.

Na provinční město malého významu se Thera změnila od 1. stol. př. n. l., kdy upadla pod nadvládu Římanů. Obydlená byla až do roku 726 n. l., kdy Santorini postihlo velké zemětřesení a většina obyvatel se po té přestěhovala více k pobřeží.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba od 6.11. do 24.3. je denně kromě úterý v časech 8:30–15:30. V období od 24.4. do 31.10. je zavřeno ve středu, jinak otevřeno mezi 8:30–15?30. V mezidobí na přelomu března a dubna a října a listopadu je areál uzavřen.

Vstupenka stojí 6 EUR. Za 15 EUR lze zakoupit zvýhodněné vstupné pro 3 lokace: Akrotiri, starověkou Théru i Archeologické muzeum ve Fiře.

Oficiální web: odysseus.culture.gr

Jak se sem dostat?

Starověká Théra je přístupná pouze autem nebo pěšky. Silnice vede z letoviska Kamari na malé bezplatné parkoviště s občerstvením zhruba 1 km od vykopávek.

Pěšky se můžete k antické Théře vypravit z obou stran, počítejte ale s velkým převýšením a místy kamenitou cestou:

  • Naviguj: 36.3635, 25.4779

Další místa na Santorini

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu