Santorini

20 míst co vidět na Santorini

Akrotiri

Akrotiri

Akrotiri je vesnice na v jižní části Santorini známá především svým obrovským archeologickým nalezištěm, které se nachází asi 700 metrů jižně od centra obce. Archeologické vykopávky Akrotiri patří k největším a nejvýznamnějším na řeckých ostrovech a nesou poselství o jednom z nejdůležitějších prehistorických osídlení v Egejské oblasti.

Historie

Vykopávky prehistorického města pochází z období 3 500 př. n. l. a během největšího rozkvětu zde fungoval propracovaný systém kanalizace, uliční sítě i na tehdejší poměry nejmodernějších staveb v Řecku.

Sláva města trvala až do roku 1 600 př. n. l., kdy ostrovem Santorini otřásly mohutné výbuchy místní sopky a celé město pokryly několik metrů silnou vrstvou žhavého popele. Osud Akrotiti tak připomíná italské Pompeje. Díky tomu však bylo město prakticky zakonzervováno ve své tehdejší podobě a minimálně základy a struktura uliční sítě se nádherně zachovala dodnes.

Vykopávky byly objeveny na konci 19. století a do dnešních dob se stále zkoumají. Aby zůstaly co nejvíce zakonzervované, je celé naleziště zakryto pevnou střechou.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 8:30 do 15:30 kromě úterý, kdy je zavřeno.

Za vstup dospělí zaplatí 12 EUR, děti a důchodci 6 EUR. Za 15 EUR lze zakoupit zvýhodněné vstupné pro 3 lokace: Akrotiri, starověkou Théru i Archeologické muzeum ve Fiře.

Oficiální web: odysseus.culture.gr

Jak se sem dostat?

Přímo k vykopávkám antického Akrotiri se dostanete cca jednou za hodinou autobusem z Firy, Akrotiri nebo Megalochori. Cena jízdenky se pohybuje kolem 1,80 EUR.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 07. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.