Zakynthos
Zakynthos

18 míst co vidět na Zakynthosu

Pláž Navagio

Navagio Beach v detailu

Pláž Navagio bude po celou letní sezonu 2023 uzavřena pro vstup z důvodu nebezpečných sesuvů skal.

Proslulá pláž s vrakem lodi je jednoznačně nejznámější, nejzajímavější a nejkrásnější pláží ostrova, ne-li celého Řecka. Někteří ji dokonce označují za nejkrásnější v Evropě. Dostanete se na ni pouze lodí a výletní plavby z přístavů Porto Vromi a St. Nikolas se konají celý den.

Pláž Navagio (čte se jako "Navájo") láká na dechberoucí scenerii strmých bílých vápencových útesů, azurově modrou křišťálově čistou vodu i na ikonický vrak lodi, díky němuž patří mezi nejznámější pláže světa. Dříve se pláži říkalo Agios Georgios, ale právě díky vraku lodi získala název Navagio, čili ztroskotání.

Vrak lodi Panagiotis

Jedním z hlavních lákadel této slavné pláže je vrak ztroskotané lodi nacházející se přímo uprostřed pláže. Historii této lodi zahaluje řada tajemství a nepřesností, už jen proto, že se plavila řeckými vodami ilegálně.

Loď Panagiotis zde ztroskotala při silné bouři v roce 1980 při své pašerácké cestě z Turecka do Itálie naplněné neproclenými cigaretami a alkoholem. Část dosud žijících členů posádky lodi Panagiotis tvrdí, že loď nikdy neztroskotala a na pláž ji po jejím vyřazení z provozu dovezly řecké úřady pro zvýšení atraktivity Zakynhtosu a podpoření turistického ruchu.

Soudní dokumenty a fotografie zveřejněné kolem roku 2015 však spíše potvrzují verzi o ztroskotání lodi během své pašerácké pouti.

Reznoucí vrak o délce asi 30 metrů můžete během pobytu volně navštívit.

Vybavení pláže a koupání

Protože na pláž se nedá dorazit jinak než lodí a nachází se v nejodlehlejší části ostrova Zante, nečekejte zde žádné služby ani vybavení. Nefungují zde půjčovny lehátek a nekoupíte si tu ani žádné občerstvení. Vše si s sebou musíte vzít už z hotelu.

Pláž pokrývá hrubší bílý písek kombinovaný s malými oblázky, vstup do vody je poměrně strmý, avšak bezpečný. Moře je zde křišťálově čisté a díky uzavřené zátoce i extrémně klidné bez větších vln. Díky hlubokému dnu je voda v zátoce u Navagio Beach o něco studenější než v letoviscích na jihovýchodě ostrova, což v horkých letních dnech bude jedině plus.

Lodí na pláž Navagio: ceny a jízdní řád

Přímo na pláž se nedostanete jinak než lodí. V zásadě existují dvě možnosti výletů: group tour společně s dalšími cestovateli nebo private tour, kdy budete mít pro sebe celou loď. Privátní tour má tu výhodu, že z přístavů vyplouvá dříve ráno (mezi 7:00 a 8:00) a tudíž bude na pláži výrazně méně lidí pro pořízení fotek.

Nicméně ani tak nejspíš na pláži nebudete sami, protože v zátoce kotví přes noc luxusnější jachty.

Nejvíce lodí vyplouvá s přístavů:

  • Skinari – cca 20 minut plavby
  • Porto Vromi – cca 20 minut plavby
  • Agios Nikolaos – cca 45 minut plavby

Na pláž Navagio neplují klasické trajekty s jízdním řádem, takže není možné sem jet ráno a vracet se až večer, pokud nebudete mít zaplacenou celodenní privátní tour. S organizovanými plavbami obvykle na pláži strávíte 40-90 minut, často cesta z Agios Nikolaos zahrnuje i zastávku u jeskyní Blue Caves.

V obou přístavištích najdete množství různých společností nabízejících výlety a při Group Tour není nezbytně nutná rezervace předem, ostatně rezervaci online ani některé společnosti neumožňují. Lodě vyplouvají na pláž z obou přístavišť cca každých 20-30 minut od 10:00 do 15:30.

Ceny se pohybují okolo 20 EUR, zahrnují vždy pouze plavbu tam a zpět a jsou stejné z Porto Vromi i Agios Nikolaos. Privátní tour vyjde na částky okolo 200 EUR.

Příkladem společnost vyplouvající z Agios Nikolaos je třeba Theodosis Cruises nebo Actipis Cruises, z Porto Vromi můžete využít například Porto Vromi Maries nebo Golden Star Cruises.

Plavby se pořádají ale i přímo z města Zakynthos, obvykle celodenní se zastávkami dále po pobřeží, nejnižší ceny začínají na 80 EUR za osobu, například u společnosti Zakynthos Cruises.

Pokud nemáte půjčené auto, nezbývá vám nic jiného než využít dražších lodí z města Zakynthos, jelikož do přístavů Agios Nikolaos ani Porto Vromi nejezdí pravidelné autobusy MHD.

Fakultativní výlety cestovek – Navagio

Míříte-li na Zakynthos se zájezdem cestovní kanceláře, máte dvě možnosti, jak pláž Navagio navštívit. Buď si můžete na vlastní pěst půjčit auto a cestou do přístavů objevovat i další místa ostrova, anebo využijete nabídek fakultativních zájezdů.

Například cestovka Fischer sice nabízí výlet okolo ostrova, ale dostanete se jen na vyhlídku, nikoliv na samotnou pláž (cena cca 900 Kč), naproti tomu například Blue Style nabízí i fakultativní výlet lodí přímo na pláž, počítejte s cenou okolo 2 500 Kč na osobu v závislosti na místě ubytování.

Vyhlídka na pláž

Vyhledávaná je také vyhlídka na Navagio z přilehlého 100 metrů vysokého útesu. Zde je třeba dbát velké opatrnosti, protože kromě malé vyhlídkové plošiny vedou po celém útesu cestičky, které nejsou nijak oplocené (vyjma pofiderní pásky, které si nikdo moc nevšímá).

Chcete-li se vyhnout davům, ať nahoře či dole, vyrazte ráno nebo později odpoledne.

Právě vyhlídka je často oblíbenější než samotná pláž, protože se odsud naskýtají opravdu úchvatné výhledy, které patří k těm nejlepším v Evropě. Z vyhlídky se žádným bezpečným způsobem na pláž nelze dostat.

Přímo k vyhlídce vede silnice, dostat se sem lze pouze autem, žádná veřejná doprava k vyhlídce nezajíždí. Odbočka z hlavní silnice je ve vesnicích Volimes či Anafonitria.

Ubytování u pláže Navagio

Chcete-li si pojistit, že na vyhlídku dorazíte co nejdříve ráno, doporučujeme se ubytovat co nejblíže pobřeží. Možnosti jsou v zásadě dvě ve dvou nejbližších obcích, kde najdete většinou soukromé apartmány či vily s cenami od 3 000 Kč za noc.

Chystáš se na Zakynthos?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 30. 05. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.