Rwanda
Rwanda

18 míst co vidět v Rwandě

Národní park Volcanoes

Rwanda

Je světoznámý především jako poslední útočiště goril horských. Skládá se ze 7 vrcholů velkých sopek a už jen název pohoří Virunga (ve svahilštině „sopka“), naznačuje přítomnosti vulkánů. Nachází se severně od jezera Kivu. Gorily jako první Evropan spatřil německý důstojník a badatel Robert von Beringei, po němž je gorila horská pojmenovaná jako Gorilla beringei beringei. Počty goril horských prudce klesaly, místní jim káceli okolní lesy kvůli pěstování zemědělských plodin či tabáku a zabíjeli je kvůli masu. Mláďata se pak prodávala do ZOO.

Dnes se lidé vydávají za několika posledními rodinami goril horských. Pro vstup do oblasti je nezbytné povolení rwandské kanceláře pro turistiku a národní parky. Denně je smí navštívit max. 8 lidí v 7 samostatných skupinkách doprovázených minimálně 2 zkušenými strážci parku. Cena permitu se pohybuje mezi 750–1.500 USD. Samozřejmě lze povolení zvýhodnit a získat „slevu“. Např. pro turisty, kteří po dobu nejméně 3 dnů navštěvují národní parky, jako jsou Nyungwe a Akagera,  je možnost obdržet slevu 30 %. Záleží také v jakém období se za gorilami vypravíte, v sezoně bude cena vyšší než v měsících, kdy sem moc turistů nejezdí.

Gorily žijí v malých tlupách, kdy celé skupině zde velí nejstarší samec – silverback, který zde rozhoduje o všem. Dožívají se cca 50 let. Živí se rostlinami, sem tam hmyzem či hlemýždi. Asi čtvrtinu svého času věnují jídlu. V noci spí na zemi v tzv. „hnízdech“, která si zde vytvářejí. Jsou výrazní svou mimikou. 

Na jejich záchraně se podílela také známá Dian Fosseyová, která vedla velké kampaně za jejich záchranu. V dnešní době jejich počty pomalu rostou (ale zatím opravdu velice pomalu).

Chystáš se do Rwandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.