Průvodce státem

Nauru

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země fosfátů a uprchlíků postrádající hlavní město

Nauru je stát ležící na stejnojmenném ostrově. Jedná se o nejmenší ostrovní stát a zároveň republiku ležící v jižním Tichém oceánu v ostrovní skupině Mikronésie. Co se týče mikrostátů, zastupuje třetí pozici, a to za Vatikánem a Monakem. Nauru je také členem britského Commonwealthu.

Nauru se stalo známé těžbou fosfátů, která po jistou dobu zajistila jeden z největších důchodů na hlavu obyvatelstva na světě. V důsledku nekontrolované těžby a pochybné finanční politiky je dnes většina ostrova neobyvatelná a stát stojí před finančním bankrotem a ztrátou nezávislosti.

Zajímavostí ostrova je skutečnost, že se zde nenachází žádné oficiální hlavní město. Považuje se za něj Yaren, kde sídlí vládní budovy.

Ostrov je dnes závislý z velké míry na pomoci ze zahraničí. Finanční podpory a další technické a odborné asistence se mu dostává nejen z Tchaj-wanu, ale i ze strany Austrálie anebo UNESCO.

Nauru obdrželo značnou částku od Austrálie za to, že na svém území zřídilo zajatecké tábory (Nauru Detention Centre), kde Austrálie internovala různé uprchlíky, jimž byl odmítnut vstup do Austrálie.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
Nutné vízum
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na naurugov.nr
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Vyhni se přelomu roku kvůli tropickým cyklonám a bouřkám.
Více o počasí
Letenky od
55 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nikdy neobjeví.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nauru

Co vidět a navštívit v Nauru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nauru

Zavřít boční panel

Buada Lagoon

Jediné sladkovodní jezero na ostrově obklopené palmami. Vhodné spíše k fotografování než ke koupání.

Zavřít boční panel

Command Ridge

Po celém ostrově jsou rozptýleny rezavé relikty upomínající na druhou světovou válku. Command Ridge (naursky Janor) je místo, kde najdete několik starých dělostřeleckých zařízení (včetně dvojice protiletadlových zbraní) a zříceniny vězeňského komplexu.

Command Ridge je zároveň nejvyšším bodem na ostrově. Dosahuje výšky 65 m. n. m.

Zavřít boční panel

Vnitrozemí a detenční tábory

Vnitrozemí je měsíční krajinou v důsledku fosfátové těžby, místní obyvatelé údajně nazývají oblast Topside. Je možné navštívit bývalou továrnu na zpracování fosfátů.

Také zde naleznete neslavné australské detenční centrum, které se nesmí fotografovat. Tábor č. 1 je pro administrativní pracovníky, tábor č. 2 je nejpřísnější, nikoho odtud nepouštějí.

Tábory č. 4 a 5 jsou volnější. My se dostali k táboru č. 4, kde jsme se dostali i do domácnosti rodiny ze Srí Lanky. Uprchlíci si měsíčně vydělají 500 AUD, ubytování a energie mají zdarma a součástí jejich domácnosti byla i myčka, pračka, notebook, telefon a další vymoženosti moderní doby.

Zavřít boční panel

Budovy vlády a prezidenta

Nachází se v blízkosti letiště a jsou jedním z hlavních turistických cílů. Parlamentní zasedání jsou zpravidla přístupná veřejnosti.

Prezidentský palác

Zavřít boční panel

Přístav Aiwo

Větší přístav z roku 1904, využívaný velkými nákladními loděmi pro vývoz fosfátů a dovoz různých zboží včetně potravin a pohonných hmot. 

Zavřít boční panel

Anibare Bay

Jediná pláž na Nauru s jemným úsekem bílého písku obklopeným palmovým hájem. V nedalekém přístavu lze pozorovat místní rybáře se svými úlovky.

Počasí a sezóny v Nauru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nauru
Teplo po celý rok

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Nauru má celoročně velice horké a vlhké klima, a to kvůli své poloze blízko rovníku. V období mezi listopadem a únorem je toto místo postihováno monzunovými dešti. Denní teploty se pohybují okolo 26–35 °C (průměr 30 °C) a 22–34 °C (průměr 25 °C) během noci.

Sezóny a kdy vyrazit

Nauru je možné navštívit celoročně s výjimkou období listopad–únor, kdy je v zemi sezona tropických cyklónů s častými bouřkami a vysokou vlhkostí.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu