Průvodce státem

Nauru

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země fosfátů a uprchlíků postrádající hlavní město

Nauru je stát ležící na stejnojmenném ostrově. Jedná se o nejmenší ostrovní stát a zároveň republiku ležící v jižním Tichém oceánu v ostrovní skupině Mikronésie. Co se týče mikrostátů, zastupuje třetí pozici, a to za Vatikánem a Monakem. Nauru je také členem britského Commonwealthu.

Nauru se stalo známé těžbou fosfátů, která po jistou dobu zajistila jeden z největších důchodů na hlavu obyvatelstva na světě. V důsledku nekontrolované těžby a pochybné finanční politiky je dnes většina ostrova neobyvatelná a stát stojí před finančním bankrotem a ztrátou nezávislosti.

Zajímavostí ostrova je skutečnost, že se zde nenachází žádné oficiální hlavní město. Považuje se za něj Yaren, kde sídlí vládní budovy.

Ostrov je dnes závislý z velké míry na pomoci ze zahraničí. Finanční podpory a další technické a odborné asistence se mu dostává nejen z Tchaj-wanu, ale i ze strany Austrálie anebo UNESCO.

Nauru obdrželo značnou částku od Austrálie za to, že na svém území zřídilo zajatecké tábory (Nauru Detention Centre), kde Austrálie internovala různé uprchlíky, jimž byl odmítnut vstup do Austrálie.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
Nutné vízum
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na naurugov.nr
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
55 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Nauru

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První osídlení je datováno do 2. tisíciletí př. n. l. Nauru objevil 8. listopadu 1798 lovec velryb John Fearn, který jej nazval Pleasant Island (Příjemný ostrov).

Roku 1888 byl ostrov obsazen Německem, po první světové válce byl pod vládou Austrálie. Během druhé světové války byl okupován Japonci. Od roku 1947 byl spravován OSN (Austrálií, Velkou Británií a Novým Zélandem). Nezávislost získalo Nauru roku 1968, kdy byla vyhlášena republika.

Po roce 1900, kdy byla na ostrově objevena velká ložiska fosfátu, ho začaly těžit zahraniční společnosti. Až roku 1970 byla těžba zestátněna a Nauru se v krátké době stalo jedním z nejbohatších států (v přepočtu na hlavu obyvatele). Školství, zdravotnictví a další služby byly pro místní obyvatelstvo zadarmo. V důsledku těžby fosfátu, která vedla k ekologické devastaci velké části ostrova a extrémní zadluženosti, se v posledních letech dokonce uvažovalo o přesídlení obyvatel na jeden ostrůvek u severoaustralského pobřeží.

Lidé

Počet obyvatel se pohybuje kolem 10.000. Naleznete zde 12 kmenů, které symbolizuje dvanácticípá hvězda na vlajce.

Obyvatelstvo Nauru se skládá jen z 62 % z původního obyvatelstva, velkou část tvoří přistěhovalci (dříve zejména zaměstnanci při těžbě fosfátu) z Kiribati a Tuvalu (25 %), Číňané a Vietnamci (8 %), dále Evropané a obyvatelé Nového Zélandu (5 %).

Nauru lidé

Průměrný věk dožití se pohybuje jen kolem 62 let. Jako důvod je uváděno velké rozšíření cukrovky a obezita v důsledku nekontrolované výživy obyvatel v období zbohatnutí od 70. let 20. století. Cukrovkou trpí 30,2 % obyvatel, což je v celosvětovém měřítku ojedinělé. Nauru také drží pochybné světové prvenství v míře obezity, 97% mužů a 93% žen má nadváhu nebo je obézní.

Z náboženství je mezi obyvatelstvem nejvíce rozšířeno křesťanství. Kolem 7 % jsou stoupenci původního místního náboženství, jistého druhu monoteistické víry, kde velkou roli hraje bohyně Eijebong a ostrov duchů Buitani.

Svátky

Jako u nás nebo ve světě se slaví Velikonoce, Vánoce (25. 12.) a Nový rok.

Dalšími významnými dny jsou:

 • 31. leden – Den nezávislosti (Den nezávislosti oslavuje vláda tím, že organizuje hry a sborové soutěže pro různé vládní útvary),
 • 17. květen – Den ústavy,
 • 1. červenec – Den předání NPC / RONPhos (Společnost Nauru Phosphate Corporation převzala těžbu fosfátů a dopravu na Nauru poté, co ji koupila od britské Komise pro fosfáty. V roce 2008 pak převzal od NPC společnost RONPho),
 • 25. září – Národní den mládeže,
 • 26. říjen – Den Angam (Angam, den návratu domů, oslavuje obnovu populace Nauru po dvou světových válkách a chřipkové epidemii v roce 1920. Každá komunita obvykle pořádá své vlastní slavnosti, neboť tento den se obvykle slaví s rodinou a blízkými).

Kultura

Dnešní Nauřané jsou smíšeného polynéského, melanéského a mikronéského původu. Do dnešních dnů bylo zachováno několik starých zvyků, některé formy tradiční hudby, umění a řemesel. Významný je také rybolov.

Nejpopulárnějším sportem je australský fotbal. Mezi další populární sporty patří volejbal a tenis (zřejmě jen pasivně, nikoho jsme hrát neviděli).

Jazyk

Úředním jazykem je naurština. Běžně rozšířená a používaná jak v úředním, tak v obchodním styku je angličtina.

Turismus

Každý rok přiletí na Nauru v průměru 200 turistů, země je tedy nejméně turisticky navštěvovanou destinací na světě.

Neexistuje zde vůbec žádná veřejná doprava, lze pronajmout kolo (na celý hotel měli dva kusy). Pěší chůze není v tropech příliš příjemná, poměrně běžné je stopování.

Existují zde dva hotely. Dražší Hotel Menen je největším státním hotelem na východě ostrova (připomíná na naše poměry spíše ubytovnu). Najdete zde něco málo přes 100 pokojů, kde jsou ubytováni i státní zaměstnanci a pro turisty je vyhrazeno minimum pokojů. Hotel má dvě restaurace a jediný bar na ostrově. Dvoulůžkový pokoj stojí okolo 190 AUD. Wifi stojí dalších 50 AUD (a stejně nefungovala).

Hotel Menen

Druhým je Od'n Aiwo Hotel na západě ostrova. Tento hotel je populární u baťůžkářů. Cena se pohybuje v rozmezí 40–80 AUD.

Kromě toho mají supermarket na severu ostrova se sedmi apartmány a pěti pokoji pro hosty – Capelle&Partner Ewa Lodge. Cenová relace je 100 AUD.

Celý vnitřek ostrova je vytěžen, nenachází se zde vůbec nic, jenom pustina. Lokalita by možná byla lákavou pro válečné archeology – potápěče. Vzhledem k neexistenci jakéhokoli turistického ruchu však zde téměř neví, kdo vlastně turisté jsou – nikdo neposkytuje žádné služby kromě dvou hotelů.

Geografie

Nauru má rozlohu 21 km2 (oproti tomu ČR 78.866 km²) a leží jižně od rovníku a jižně od Marshallových ostrovů v tichomořské skupině ostrovů Mikronésie, která je částí Oceánie. Ostrov je obklopen korálovým útesem. Přístup na pevninu je velmi obtížný. Nauru je typickým korálovým atolem, nacházejícím se na špičce starého vulkánu. Korálová základna atolu sahá do hloubky asi 2 km, nejvyšším bodem atolu je Commandn Ridge (65 m n. m.). Mořské dno přitom klesá velice rychle, ve vzdálenosti jednoho kilometru od břehu dosahuje hloubka již přes 1.000 metrů.

Ostrov byl jedním z největších fosfátových ostrovů. Těžbou byla krajina zdevastována a téměř všechny zásoby fosfátu byly vyčerpány. Kvůli odtoku a bahnu z těžby také zahynulo 40 % mořského života v okolí ostrova. Nauru má také problém s omezeným množstvím sladké vody. Obyvatelé jsou závislí na odsolovacím zařízení a nádržích s dešťovou vodou. Přes vcelku dostatečné srážky (1.900 mm/m² ročně) se většina vody ihned vsakuje, což ztěžuje zemědělství. Pitná voda se musí částečně dovážet z Austrálie.

Významnou část ostrova tvoří úrodná oblast okolo jezera Buada, kde najdete např. kokosové palmy a banánovníky. Dále zde rostou fíkusy, ibišky a mangrovníky. Z živočichů zde naleznete různé druhy endemického hmyzu, několik druhů mořských ptáků (např. fregatky), jednoho zástupce zpěvného ptactva (rákosníka nauruského), dále pak zavlečené druhy (krysy ostrovní, kočky, psy, prasata). Pod hladinou žije mnoho druhů měkkýšů a korýšů, zejména koráli helioporaria.

Velká část území byla dříve pokryta silnou vrstvou fosfátu, tedy původně ptačích exkrementů. Tato masa, známa pod jménem guano, je dodnes považována za jedno z nejlepších hnojiv. Po odbourání této vrstvy zbyla opět holá vápencová krajina, kde ani pokusy zalesnění nepřinesly výrazné výsledky.

Oproti ČR je zde o 11 hodin více.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Australský dolar

Nauru používá jako svůj národní měnu australský dolar (AUD). Nominální hodnoty mincí činí 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 a 2 dolary. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V roce 1988 se stala Austrálie první zemí na světě, která zavedla polymerové bankovky.

Australské dolary

Směnárny a platba kartou

Běžná je platba v hotovosti, kreditní karty jsou přijímány zřídka. Bank of Nauru peníze nevyměňuje, je zde asi pět bankomatů. Nalezli jsme jednu směnárnu Western Union v zapadlé uličce (nebrali USD, jen eura).

Kolik co stojí

Příklad cen:

 • Snídaně v hotelu – 10 AUD
 • Večeře v hotelu – 15–20 AUD
 • Jídlo ve vývařovně – 5–10 AUD
 • Ubytování – 80–200 AUD za pokoj
 • Nanuk – 1,50 AUD
 • Lahev bílého australského vína od 12 AUD
 • Lahev červeného australského vína od 18 AUD
 • Konzerva tuňáka od 1 AUD
 • Sušenky – od 1 AUD
 • Pivo – od 3 AUD
 • Voda 1,5 litru – 2,5 AUD
 • Coca-cola 0,5 litru – 1,5 AUD
 • Kafe – 2,5–5 AUD
 • Brambůrky – od 2 AUD
 • Toast s kuřecím masem – 5 AUD

Většina potravin se dováží z Austrálie a dorazí lodí nebo vzduchem, obvykle jednou za několik týdnů. Najdete tu západní a asijské (především čínské) jídlo (jedna vývařovna přímo před Hotelem Menen – velké porce). Vzhledem k tropickému podnebí nemusí být pokrmy tak těžké a vydatné jako původní verze, pokrmy jsou často poměrně jednoduché. Velmi populární jsou mořské plody, dále vařené a uzené šunky.

Jediný obchodní dům a největší obchod na Nauru je Capelle&Partner na severu ostrova. Najdete zde kromě potravin i suvenýry, prodejnu alkoholu, kavárnu, rychlé občerstvení a prodejnu s rybářskými potřebami.

Spropitné a smlouvání

Bohužel zde nemůžeme sloužit, ceny byly i tak dost vysoké a nikdo se netvářil, že by spropitné očekával. Vzhledem k velikosti ostrova a malému množství možnosti něco koupit (kamenné obchody s pevnými cenami) jsme smlouvat nezkoušeli.

Jak ušetřit

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, kdy dáte přednost před restauracemi rychlému občerstvení nebo nákupu v supermarketu či v malých obchůdcích.

Denní rozpočet

Vzhledem k velikosti ostrova, třem ubytovacím zařízením, jednomu supermarketu, pár obchůdkům a restauracím není možné rozdělit denní rozpočet na tři úrovně.

Levnější variantou je ubytování v Od'n Aiwo Hotelu, stravování nákupem potravin v supermarketu, doprava zdarma. Zde se dostaneme na 80 AUD na osobu/den.

Dražší variantou je ubytování v Hotel Menen, stravování v restauraci, večer lahvinka vína, doprava zdarma. Zde se můžeme dostat na 250 AUD na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Nauru

Na ostrov létá národní dopravce Nauru Airlines z měst Brisbane, Nadi, Honiara, Tarawa, Pohnpei a MajuroIntl. Lety jsou spíše nepravidelné, jednou až třikrát týdně. Letiště se nachází v okrese Yaren na jihozápadě ostrova. Cena jednosměrné letenky Brisbane – Nauru vyjde okolo 700 AUD a let trvá 4:30 hod. (zpět necelých 6 hod.), mezipřistání se koná v městě Honiara (Šalamounovy ostrovy).

Nauru Airlines občas v důsledku nedostatku peněz na letecký benzín či potřebné opravy a údržbu musí pozastavit svou činnost.

Ani jeden z obou přístavů v Aiwo a Anibare nemůže pojmout osobní dopravu nebo jachty (voda je mělká). Používají se pro vývoz fosfátů nebo je využívají místní rybáři.

Jak se nejlépe dopravovat

Na ostrově není vůbec žádná veřejná doprava. Pěší chůze v tropech není příliš příjemná. Poměrně běžné je stopování. Někdy je možné pronajmout auto nebo jízdní kolo od společnosti Capelle&Partners. Další možností je hotelový minibus (hotel Menen). Je zde autobus, který každou půlhodinu/hodinu objíždí ostrov kolem dokola. Není určen pro turisty, ale pro uprchlíky je zdarma a u řidiče je zabudovaná kamera, nesmí se zde pít alkohol.

Nauru je malým ostrovem, jehož silniční pobřežní okruh dosahuje 19 km asfaltového povrchu. Ve vnitrozemí jsou cesty prašné. Letištní přistávací dráha protíná silnici a je zde také jediný semafor na ostrově. Na ostrově se jezdí vlevo.

Půjčení auta

Klasickou autopůjčovnu zde nenajdete. Někdy je možné pronajmout auto nebo jízdní kolo od společnosti Capelle&Partners. Další možností je hotelový minibus (pokud je k dispozici). Cizinci potřebují mezinárodní řidičský průkaz.

Silnice na Nauru

Veřejná doprava

Na ostrově není železnice ani žádná veřejná doprava. Je zde autobus, který každou půlhodinu/hodinu objíždí ostrov kolem dokola. Není určen pro turisty, ale pro uprchlíky, je zdarma a u řidiče je zabudovaná kamera. Nikdo nás ale nekontroloval a několikrát jsme ho využili. Někde jsou autobusové zastávky s jízdními řády, někde vůbec nic. Řidič zastaví na znamení a tam, kde potřebujete.

Autobusová zastávka na Nauru

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Místní kuchyně

Místní kuchyně je zaměřena na mořské plody, běžná jsou čínská jídla, přílohou je pak tradičně rýže. Žádnou specialitu jsme zde neobjevili.

Jak se stravovat jako místní

Nejlepším řešením je navštěvovat místní čínské restaurace, kde je jídlo o polovinu levnější než v hotelových restauracích. Další variantou, kterou využívají místní nejčastěji, je nákup potravin v supermarketu a jejich zpracování doma.

Obvyklé ceny v restauracích

Oproti cenově dostupnějším rychlým občerstvení a čínským restauracím je zde pár hotelových restaurací. Jídla v čínské restauraci se pohybují od 5 do 10 AUD, ceny jídel v hotelu se pohybují kolem 15 až 20 AUD, snídaně jsou za 10 AUD. Pivo na baru vyjde na 4,5 AUD, plechovka Coca-coly 0,33 l na 3 AUD.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Rybolov

Pronájem lodi na cca 5 hodin vyjde na 80 AUD na osobu. Nejčastěji ulovíte tuňáka, marlina, barakudu, wahoo a další podobné ryby.

Pláž na Nauru

Noční život

Na ostrově najdete jeden bar v Hotelu Menen.

Válečná turistika

Po celém ostrově jsou rozptýleny rezavé relikty upomínající na druhou světovou válku.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V zemi je běžná úroveň zdravotní péče v případech málo závažných zdravotních problémů. Jsou zde dvě nemocnice, Nauru General Hospital a Nauru Phosphate Corporation Hospital. Pokud dojde k nějakému závažnějšímu onemocnění nebo nehodě, doporučuje se přesun do Austrálie. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

Malárie se zde nevyskytuje (upozorňují na to plakáty již na letišti), existuje zde však riziko horečky dengue.

Co se týče běžných zdravotních problémů, doporučuje se dbát na zvýšenou hygienu (možnost nákazy hepatitidou B), chránit se před sluncem a dodržovat pitný režim.

Přívod vody na Nauru je závislý na dešťové vodě shromážděné do nádrží ze střech domů a ze stárnoucího zařízení na odsolování reverzní osmózy. Proto doporučujeme vodu balenou nebo několikrát převařenou.

Důležitá telefonní čísla:

 • Nauru Phosphate Corporation Hospital: +674 555 4155
 • Nauru General Hospital: +674 555 4302
 • Tísňové volání: 117 nebo 118

Kriminalita

Nauru je klidný ostrov a všechny druhy zločinu jsou velmi vzácné. V nouzových situacích můžete volat buď na číslo tísňového volání (117 nebo 118), nebo na policejní stanici, která se nachází v blízkosti letiště.

Riziko katastrof

Zatímco zemětřesení nejsou na ostrově nebezpečím, může být ostrov potenciálně zasaženo tsunami, které jsou důsledkem zemětřesení podél Ohnivého kruhu, který obklopuje Tichý oceán.

Neexistují žádné záznamy o cyklonu, který kdy zasáhl Nauru, a přímo u rovníku jsou vzácné. Nicméně pokud navštívíte ostrov v období listopadu až února, buďte připraveni na silný déšť a bouřky.

Internet a elektřina

Simkarty lze zakoupit v hlavní kanceláři poskytovatele mobilních telefonů Digicel. Připojení k internetu je k dispozici buď z internetové kavárny společnosti Cenpac v Civic Centre, nebo můžete zakoupit WiMax od společnosti Digicel pro přístup na internet.

Simkarta fungovala sporadicky, wifi připojení nefungovalo vůbec. Dle operátora někdo mohl přijímat i odesílat sms, někdo jen přijímal a někomu nefungoval telefon vůbec.

Na ostrově je zakázaný facebook a instagram.

Na Nauru jsou používány zásuvky australského typu. Napětí je 240 V, frekvence 50 Hz.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

 • 110 – Policie
 • 112 – Hasiči
 • 111 nebo 117 nebo 118 – Rychlá záchranná služba

Další důležité kontakty:

 • Nauru Phosphate Corporation Hospital: +674-555-4155
 • Nauru General Hospital: +674- 555-4302
 • Dr. Khin Toe (Republic of Nauru Hospital, Nauru, Central Pacific): +674-555-4155, +674-444-3883, mimo pracovní dobu: +674-444-3761, +674-555-4641 (mobil)
 • Dr. N. M. Shahul Hameed (zubní klinika, Republic of Nauru Hospital, P.O. Box 128 Nauru): +674-444-3881, mimo pracovní dobu: +674-444-3874
 • Policie – Nauru Police Force, Yaren District: +6744443193, mobil +6745579000

Oficiální internetové stránky najdete na adrese: http://www.naurugov.nr/

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Držitelé cestovní dokladů ČR potřebují k návštěvě Nauru vízum. O vízum lze požádat na Generálním konzulátu Nauru v Melbourne nebo zastupitelském úřadě Nauru na Fidži. Turistické vízum se vydává na maximální dobu pobytu 30 dnů. Je potřeba mít platný cestovní pas, dostatek finančních prostředků, zpáteční letenku a rezervaci ubytování. Pokud bude vízum uděleno (trvá i půl roku), obdržíte potvrzení emailem. Cena je 100 AUD.

V minulosti několikrát docházelo k situaci, kdy Nauru přestalo vydávat víza pro turistické účely. Tuto možnost tedy nelze do budoucna opět vyloučit. Získání víza je zdlouhavý a nelehký proces.

Cestovatelé, kteří přes Nauru pouze projíždí, nepotřebují vízum, pokud mají navazující letenku a z Nauru odletí během tří dnů od příletu.

Při odletu se platí odletová daň ve výši 50 AUD.

Další dokumenty

Mimo platného cestovního pasu mohou být po příletu kontrolovány následující dokumenty:

 • Vízum,
 • Rezervace ubytování po celou dobu pobytu,
 • Zpáteční letenka,
 • Dostatek financí na pobyt.

Očkování

Na Nauru se není potřeba speciálně očkovat. Postačí vám naprosté základní očkování pro cestovatele. Pokud jste před příletem navštívili a zdrželi se v některé ze zemí s výskytem žluté zimnice, bude požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 400 cigaret nebo 50 doutníků nebo 450 g tabáku, 3 lahve lihovin, malé množství parfémů pro osobní potřebu, malé množství audiovizuálních produktů. Je zakázán dovoz narkotik, zbraní, munice a pornografických materiálů. Přírodní artefakty nesmějí být vyváženy bez povolení.

Co vidět a navštívit v Nauru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nauru

Zavřít boční panel

Buada Lagoon

Jediné sladkovodní jezero na ostrově obklopené palmami. Vhodné spíše k fotografování než ke koupání.

Zavřít boční panel

Command Ridge

Po celém ostrově jsou rozptýleny rezavé relikty upomínající na druhou světovou válku. Command Ridge (naursky Janor) je místo, kde najdete několik starých dělostřeleckých zařízení (včetně dvojice protiletadlových zbraní) a zříceniny vězeňského komplexu.

Command Ridge je zároveň nejvyšším bodem na ostrově. Dosahuje výšky 65 m. n. m.

Zavřít boční panel

Vnitrozemí a detenční tábory

Vnitrozemí je měsíční krajinou v důsledku fosfátové těžby, místní obyvatelé údajně nazývají oblast Topside. Je možné navštívit bývalou továrnu na zpracování fosfátů.

Také zde naleznete neslavné australské detenční centrum, které se nesmí fotografovat. Tábor č. 1 je pro administrativní pracovníky, tábor č. 2 je nejpřísnější, nikoho odtud nepouštějí.

Tábory č. 4 a 5 jsou volnější. My se dostali k táboru č. 4, kde jsme se dostali i do domácnosti rodiny ze Srí Lanky. Uprchlíci si měsíčně vydělají 500 AUD, ubytování a energie mají zdarma a součástí jejich domácnosti byla i myčka, pračka, notebook, telefon a další vymoženosti moderní doby.

Zavřít boční panel

Budovy vlády a prezidenta

Nachází se v blízkosti letiště a jsou jedním z hlavních turistických cílů. Parlamentní zasedání jsou zpravidla přístupná veřejnosti.

Prezidentský palác

Zavřít boční panel

Přístav Aiwo

Větší přístav z roku 1904, využívaný velkými nákladními loděmi pro vývoz fosfátů a dovoz různých zboží včetně potravin a pohonných hmot.

Zavřít boční panel

Anibare Bay

Jediná pláž na Nauru s jemným úsekem bílého písku obklopeným palmovým hájem. V nedalekém přístavu lze pozorovat místní rybáře se svými úlovky.

Počasí a sezóny v Nauru

Počasí

Nauru má celoročně velice horké a vlhké klima, a to kvůli své poloze blízko rovníku. V období mezi listopadem a únorem je toto místo postihováno monzunovými dešti. Denní teploty se pohybují okolo 26–35 °C (průměr 30 °C) a 22–34 °C (průměr 25 °C) během noci.

Sezóny a kdy vyrazit

Nauru je možné navštívit celoročně s výjimkou období listopad–únor, kdy je v zemi sezona tropických cyklónů s častými bouřkami a vysokou vlhkostí.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu