Grand Anse
Seychely

Kultura a lidé na Seychelách

Historie v kostce

Velmi mladá historie Seychelské republiky je spojena s kolonizací Francouzů v 18. století a následně Britů ve století následujícím. Pod nadvládou Britů byly Seychely zbaveny otroctví a k památce tohoto aktu byla vystavěna socha muže přetrhávajícího řetězy v hlavním městě Victoria. Roku 1976 se Seychely staly nezávislým státem.

V současnosti země těží převážně z turismu a dále pak ze zpracování tuňáků, kokosů, skořice a vanilky.

Lidé

Vzhledem ke své historii je aktuální obyvatelstvo představováno míšenci francouzských kolonistů a afrických otroků – tzv. Kreolů. Zhruba 8% menšinu z celkového počtu 90 000 obyvatel tvoří Indové. Většina místních vyznává katolickou víru.

Svátky

Dny volna kopírují nejběžnější české svátky, jako jsou Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek všech svatých (dušičky) či Svátek práce.

Obchody bývají otevřené od 8 do 16 hodin, v sobotu do 12 hodin a v neděli zcela zavřené.

Slavnosti či jinak zajímavé kulturní události ve velkém stylu na Seychelách neočekávejte.

Jazyk

Úředním jazykem je kreolština. Obyvatelé však plynně hovoří anglicky a francouzsky, jelikož právě z těchto jazyků pochází základy kreolštiny.

Minislovníček:

  • Dobrý den – Bonzour
  • Na shledanou – Orevwar
  • Děkuji – Mersi
  • Prosím – Silvouple
  • Ne – Non
  • Ano – Vi
  • Kde? – Kote?
  • Co to je? – Kisisa?

Turismus

Seychelské ostrovy staví ekonomiku země na turismu, a právě proto zde můžete očekávat plně fungující služby z každého koutu cestovního ruchu – od půjčení aut přes organizované výlety až k samotným rezervacím hotelů.

Turisté se na Seychely vydávají zejména pro čirou krásu lagun, panoramata jako vystřižená z pohlednic, živý podmořský svět a endemickou flóru či faunu. Ostrovy zároveň nabídnou kýženou dávku exkluzivity. Jen se zaposlouchejte do rozbíjejících se vln o žulové útesy a užívejte si pláž, kde široko daleko nebude více než pár kolemjdoucích cestovatelů. Dokonalost na vás číhá na každém rohu.

Geografie

Seychelské ostrovy představují 115 ostrovů a atolů, které obecně rozdělujeme mezi vnější a vnitřní a pouze tři z nich jsou trvale obydlené.

Vnější ostrovy tvoří 72 malých kousků pevniny, převážně osamocených skalních výběžků. Pouze dva z nich, jmenovitě Alphonse a Desroches, nabízejí ubytování v podobě luxusních privátních hotelových resortů.

Vnitřní ostrovy pak zahrnují tři všeobecně známé obydlené ostrovy Mahé, Praslin a La Digue, k nimž náleží i okolní neobydlené atoly.

Mahé představuje hlavní ostrov země, na němž nalezneme mezinárodní letiště Mahé, přístav i hlavní město Victoria. Půjčte si tu auto a projeďte ostrov křížem krážem. Na Mahé však zůstává většina turistů po celou svou dovolenou, což je opravdová škoda, neboť ta pravá krása Seychel se ukrývá na Praslinu a La Digue.

Praslin je vzdálen hodinu plavby nebo 15 minut letu od Mahé, na němž se nachází jedinečný národní park Vallée de Mai s palmou Lodoiceou seychelskou, která plodí typické dvoukomorové kokosy. Přístav na Praslinu bude zároveň vaším přestupním bodem v případě cesty na další ostrov La Digue, na nějž se dostanete po 20 minutách plavby.

La Digue je nejmenším ze třech obydlených ostrovů a přibližně do roku 2010 zde neexistovala automobilová doprava. Ta je i dnes omezena pouze na pár vozů sloužících pro převoz turistů do vzdálenějších resortů a jako způsob dopravy zde slouží jízdní kola. Nenechte se vystrašit, projížďka po promenádě lemující žulové útesy je naprosto úchvatná. La Digue prostřednictvím pláží Grand Anse, Petite Anse a Cocos Anse nabídne pravý panenský ráj.

Chystáš se na Seychely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.