Grand Anse
Seychely

Peníze a ceny na Seychelách

Seychelská rupie

Místní měnou je seychelská rupie (SCR), která se dělí na 100 centů. Používá se ve formě mincí o hodnotě 5, 10, 25 centů a 1 nebo 5 rupií. Bankovky mají hodnotu 10, 25, 50, 100 a 500 rupií.

Při převodu seychelské rupie na české koruny běžně využíváme násobení dvěma, tedy 1 Rs. je 2 Kč.

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoliv bance na ostrově nebo v oficiální směnárně. Banky jsou otevřeny jen ve všední dny od 8 do 14 hodin a v sobotu do 11 hodin.

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech hlavních bankách i v rušnějších lokalitách. Placení platební kartou je akceptováno pouze u větších prodejců, ve větších restauracích a hotelích.

Na Seychelách je trestné směnit peníze mimo oficiální místa – vyhněte se proto pouličním směnám s místními.

Kolik co stojí

Obecně jsou Seychely dvojnásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny nabízí nejlevněji místní indické krámky, kde seženete vše nejdůležitější včetně drogerie. Taxi, hotely a výlety patří k nejdražším položkám rozpočtu, naopak veřejná doprava je velmi levná.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 7 SCR
  • Taxi za 1 km – 100 SCR a více
  • Ubytování v hotelu kolem 1 000 SCR za pokoj
  • 5l barel s vodou – 30 SCR
  • Cereální sušenky – 20 SCR
  • Jídlo ve stánku – 60 SCR
  • Jídlo v restauraci – 200 SCR

Spropitné a smlouvání

Většina cen za služby (restaurace, taxi, hotely atd.) již zahrnuje spropitné ve výši 5–10 %, a proto se již dávat nemusí, bývá ale vřele vítáno.

V případě jízdy v taxi bez taxametru je běžné usmlouvání ceny před zahájením jízdy (což doporučuji). V ostatních službách se na Seychelách nesmlouvá.

Jak ušetřit

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, když dáte přednost rychlému občerstvení před restauracemi. Nejedná se však o mezinárodní fast-food řetězce, ale lokální bufety, které jsou velmi oblíbené u místních. Jídlo s sebou vychází okolo 60 SCR za porci a v nabídce bývá rýže, kuřecí, hovězí a různé smažené pokrmy. Nejlevnější je samozřejmě varianta ubytování s vlastní kuchyňkou.

Na Mahé pak narazíte na pouliční stánky a trhy, kde Seychelané prodávají doma navařené občerstvení za přívětivé ceny, znovu do 60 SCR.

Při dopravě se snažte vyhnout taxislužbám, prakticky je během svého pobytu nebudete potřebovat ani jednou. Nejlevněji se jezdí autobusy, které stojí fixně 7 SCR za jízdu. Případně si pronajměte auto, vyjde vás na 600 SCR na den či méně a ostrov tak doslova projezdíte křížem krážem.

Při výběru ubytování platí zlaté pravidlo – vyhněte se turistickým bodům, které sice nabídnou největší počet hotelů, ale zároveň zaplatíte minimálně 15% přirážku. Např. u Beau Vallon najdete penziony kilometr od hlavní pláže, které jsou i o třetinu levnější než v samotném centru zátoky. Zároveň pokud budete mít možnost, doporučuji využít variantu se snídaní. Vždy se však ujistěte, zda je v konečné ceně zahrnuta i daň.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, takže za den utratí maximálně 40 korun na dopravě. Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu s kuchyňkou, v níž si uvaří potraviny z místního indického minimarketu. Podobný pokoj stojí okolo 1 800 Kč na noc. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 250 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 1 200 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v příjemném rodinném hotelu se snídaní, půjčíme si auto a stravovat se budeme v bufetech, výjimečně v restauracích, bude následující: auto společně s denní spotřebou benzínu vyjde asi na 50 eur, tedy 1 350 Kč. K tomu hotel se snídaní pořídíme do 2 500 Kč za noc a během dne vypijeme a sníme potraviny asi za 450 Kč. Dostáváme se proto na částku 2 150 Kč za osobu/den.

Cestování za luxusem na Seychelských ostrovech se nese ve znamení resortů, které vycházejí okolo 10 000 Kč za noc. Nebudete tedy jistě překvapeni, když naleznete týdenní zájezd se snídaní na soukromý ostrov za 300 000 Kč.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Chystáš se na Seychely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.