Grand Anse
Seychely

Doprava na Seychelách

Seychelské ostrovy se řadí mezi země, v nichž se jezdí vlevo. Provoz je mírný až střední a ve většině případů si při vašich cestách vystačíte s veřejnou dopravou, viz níže. Kdo by chtěl více flexibility, může si půjčit auto, případně jízdní kolo na ostrově La Digue.

Protože se jedná, jak název napovídá, o více ostrovů roztroušených po Indickém oceánu, během pobytu nejspíš využijete i trajekty nebo vnitrostátní leteckou dopravu.

Letadlem na ostrov Praslin

Jediná pravidelná vnitrostátní letecká linka vede po trase Mahé – Praslin se společností Air Seychelles, která je obsluhována letounem De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter. Doba letu trvá 20 minut a na výběr je přes 15 letů denně.

Jednosměrná letenka stojí kolem 2 500 Kč a zpáteční 5 000 Kč – rezervujte v našem vyhledávači letenek jako let z letiště Mahé (SEZ) na letiště Praslin (PRI). Základní cena letenek vždy obsahuje odbavené zavazadlo.

Na všechny ostatní ostrovy, na nichž se nachází plocha pro letadla, se létá pouze na objednávku, většinou od místních cestovek nebo hotelů.

Lodí

Mezi ostrovy plují několikrát denně katamarány a lodě, které představují hlavní formu dopravy. Na dvou hlavních trasách funguje pouze jedna společnost Cat Cocos, která na kratší trase z Praslinu na La Digue je provozována lodí Cat Rose od Inter Island Ferry

  • Mahé – Praslin obsluhuje Cat Cocos s cenou lístku 700 SCR. Pluje se 1 hodinu 30 minut, a to 2-3x denně.
  • Praslin – La Digue obsluhuje Inter Island Ferry při ceně 140 SCR a plavbou v délce 15 minut. Vyplouvá 3-7krát denně.
  • Lodní řád a rezervací lístků najdete na booking.catcocos.com.

V případě cesty Mahé – La Digue zakoupíte palubní lístek za 840 SCR s navazujícím spojením pouze dvakrát denně, vždy se přestupuje na Praslinu. Zavazadla jsou v ceně a v případě transferu jsou automaticky přeloženy.

Zpáteční jízdenky jsou prostým dvojnásobkem jednosměrné cesty a neprodávají se s žádnou slevou. Zejména cestu z Mahé rozhodně doporučujeme rezervovat online s předstihem alespoň 1 týdne, jelikož míst na lodi není neomezené množství.

Z menších ostrůvku už jezdí pravidelné trajekty pouze na trase Mahé – Silhouette, a to 3x denně, plavbu zvládnou za 45 minut a zpáteční jízdné vyjde na 82 EUR. Lze rezervovat bez poplatku navíc například na webu en.seychelles-booking.com.

Na všechny ostatní ostrůvky se dostanete pouze privátními transfery, které je třeba domluvit až na místě v hlavním přístavišti ve městě Victoria na ostrově Mahé.

Půjčení auta Seychely

Když pomineme nutnost jezdit po levé straně vozovky, je třeba ještě upozornit na nepříjemně úzké silnice, zejména v kopcovitých serpentinách. Není to však nic, čeho byste se měli obávat, silnice bývají poloprázdné a dobře značené. Hlavní silnice lemují pobřeží ostrova a také ho protínají napříč. A hlavně, oba ostrovy, na kterých si lze půjčit auto, projedete bez problémů za jediný den.

Půjčit auto si můžete na Mahé a Praslinu, ceny na Mahé se pohybují okolo 1 500 Kč na den, na Praslinu pak od 860 Kč na den.

Auto rezervujte ideálně online s předstihem alespoň 14 dní. Na Mahé působí i mezinárodní půjčovny Sixt, Hertz či Avis a také oblíbená místní půjčovna Kreol Cars.

Na ostrově Praslin pak využijete pouze služeb místních půjčoven Kreol Cars nebo Choice Car Hire.

Litr benzínu vás přijde na skoro na stejné peníze jako v ČR a k procestování ostrova vám vystačí jedna plná nádrž.

Cestování na kole po La Digue

Při pobytu na La Digue zapomeňte na cokoliv motorového, vystačit si budete muset s jízdními koly. Běžně se půjčují v každém hotelu za 100 SCR na den. Doporučuji si pečlivě vybrat z dostupných kol, většina z nich bývá ve špatném stavu. Jízdu po promenádě lemující Indický oceán mohu jen doporučit.

Veřejná doprava

Nejlevnější variantou dopravy napříč ostrovy je využití veřejné dopravy v podobě autobusových linek.

Cizinci mohou jízdné platit pouze prostřednictvím tzv. Visitor Card, kterou zakoupíte na hlavních autobusových nádražích nebo si ji můžete předem objednat na webu sptc.sc. Vyzvednout si kartu však lze pouze v kanceláři dopravního podniku na hlavním autobusovém nádraží - viz mapa. Při první cestě z letiště aktuálně pro cizince neexistuje legální možnost, jak si koupit jízdenku.

Turistické karty se prodávají ve dvou variantách:

  • Na 4 dny za 165 SCR
  • Na 8 dní za 330 SCR

Web dopravce: sptc.sc

Zastávky jsou vyznačeny nákresem na vozovce – nenajdete zde žádné cedule, natož jízdní řády, které stejně řidiči nedodržují. Pokud chcete, aby vám řidič zastavil, zamávejte na něj – stejně tak při výstupu zmáčkněte zvonek pro zastavení.

Autobusem můžete po Seychelách cestovat i se zavazadly. Podmínkou je však mít normální kufr, nikoliv velký loďák. Ideální je krosna či zavazadlo příručních rozměrů.

Intervaly autobusů na Mahé jsou velmi časté a nejfrekventovanější linky jezdí jednou za 10 minut. Autobusem se přitom dostanete na většinu místních pláží. Počítejte však s tím, že poslední autobusy vyrážejí na trať už okolo 18:00.

Okolo ostrova Praslin pak jezdí autobusy zhruba jednou za hodinu až 2. Jízdní řády najdete rovněž na webu sptc.sc/timetable včetně nákresu mapy linek.

Pokud byste chtěli využít taxislužby, počítejte s abnormálními cenami – není problém se s cenou za ujetý kilometr dostat i ke 100 Kč.

Chystáš se na Seychely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 06. 05. 2024

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.