Jak na Seychely

Jedinou možnou variantou, jak se levně dopravit na Seychely, je využití letecké dopravy. Na ostrovech se nachází pouze jedno mezinárodní letiště Mahé, kam létají dopravci typu Emirates, Etihad Airways, Ethiopian Airlines a národní aerolinka Air Seychelles. Průměrná doba letu trvá okolo 15 hodin v závislosti na délce přestupu.

Ceny letenek z Prahy na Seychely se pohybují okolo 20 000 Kč, přičemž nižší ceny snadno docílíte zvolením odletu z okolních letišť. Například z Vídně, Budapešti či Berlína můžete narazit na letenky i pod 14 000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Seychelské ostrovy se řadí mezi země, v nichž se jezdí vlevo. Provoz je mírný až střední a ve většině případů si při vašich cestách vystačíte s veřejnou dopravou, viz níže. Kdo by chtěl více flexibility, může si půjčit auto, případně jízdní kolo na ostrově La Digue.

Lodí

Mezi ostrovy plují několikrát denně katamarány a lodě. Fungují zde pouze dvě společnosti, z nichž každá obsluhuje svou linku – ceny jsou tak dány monopolem následovně:

  • Mahé – Praslin obsluhuje Cat Cocos s cenou lístku 47 €. Pluje se 1 hodinu 30 minut, a to 3krát denně.
  • Praslin – La Digue obsluhuje Inter Island Ferry při ceně 15 € a plavbou v délce 15 minut. Vyplouvá 7krát denně.
  • Lodní řád a rezervací lístků najdete na seychellesbookings.com.

V případě cesty Mahé – La Digue zakoupíte palubní lístek za 61 € s navazujícím spojením pouze dvakrát denně, vždy se přestupuje na Praslinu. Zavazadla jsou v ceně a v případě transferu jsou automaticky přeloženy.

Na neobydlené ostrůvky a atoly se dopravíte speed boaty nebo hydroplány, seznam dopravců a jejich destinace naleznete na seychelles.travel/en/explore/island-hopping. Ceny jsou na vyžádání.

Letadlem

Alternativou k lodní dopravě je vnitrostátní letecká linka Mahé – Praslin se společností Air Seychelles, která je obsluhována letounem De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter. Doba letu trvá 20 minut a na výběr je přes 15 letů denně. Od roku 2017 se rapidně snížili ceny a přímo tak konkurují lodní dopravě. Jednosměrná letenka stojí 1.500 Kč a zpáteční 2.700 Kč – rezervujte v našem vyhledávači letenek.

Autem / jízdním kolem

Když pomineme nutnost jezdit po levé straně vozovky, je třeba ještě upozornit na nepříjemně úzké silnice, zejména v kopcovitých serpentinách. Není to však nic, čeho byste se měli obávat, silnice bývají poloprázdné a dobře značené. Hlavní silnice lemují pobřeží ostrova a také ho protínají napříč.

Půjčit auto si můžete na Mahé a Praslinu, ceny se pohybují mezi 35–45 € za den. Stačí oslovit recepční v hotelu, případně navštívit stánek na letišti. Potřebovat budete také mezinárodní řidičský průkaz.

Litr benzínu vás přijde na 35 Kč a k procestování ostrova vám vystačí jedna plná nádrž.

Při pobytu na La Digue zapomeňte na cokoliv motorového, vystačit si budete muset s jízdními koly. Běžně se půjčují v každém hotelu za 100 rupií na den. Doporučuji si pečlivě vybrat z dostupných kol, většina z nich bývá ve špatném stavu. Jízdu po promenádě lemující Indický oceán mohu jen doporučit.

Veřejná doprava

Nejlevnější variantou dopravy napříč ostrovy je využití veřejné dopravy v podobě autobusových linek. Jednotná cena jízdenky činí pouze 7 SCR a platí se vždy při nástupu u řidiče. Web dopravce: sptc.sc

Zastávky jsou vyznačeny nákresem na vozovce – nenajdete zde žádné cedule, natož jízdní řády, které stejně řidiči nedodržují. Pokud chcete, aby vám řidič zastavil, zamávejte na něj – stejně tak při výstupu zmáčkněte zvonek pro zastavení.

Autobusem můžete po Seychelách cestovat i se zavazadly. Podmínkou je však mít normální kufr, nikoliv velký loďák. Ideální je krosna či zavazadlo příručních rozměrů.

Pokud byste chtěli využít taxislužby, počítejte s abnormálními cenami – není problém se s cenou za ujetý kilometr dostat i ke 100 Kč.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele jaroslavh
jaroslavh

Poznatky k dopravě ze Seychel z 11/2021:

Busy nestojí 7SCR ale 12SCR/jízda. Jízdní řády jsou trošku složitější na orientaci, ale místní vždy poradí. Pozor v neděli, kdy se skutečně nedělá a autobusy jezdí s mnohem menší frekvencí a poslední bus vyjíždí třeba už v 17h. V době covidu nejsou povolení cestující na stání, takže řidič občas odmítne někoho vzít, případně na zastávce vůbec nezastaví. Roušky se dodržují poměrně přísně - už jen nakročení do busu s dotazem zda jede tam kam chci mě vystavilo ostré reakci, že nemám roušku a nebaví se se mnou :) A po příletu je zakázáno turistům jet z letiště veřejnou dopravou a musí taxíkem/hotelovým transferem... Toto nevím jak kontrolují... Taxi letiště - Victoria +-500SCR

před 6 měs
Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1

Dobrý den, netušíte, jestli se dá koupit týdenní jízdenka na autobus? A pokud ano, tak kde?

A ještě jsem se chtěla zeptat kde jste měnili nebo vybírali peníze? Je hned na letišti bankomat bez poplatku nebo směnárna, která by měla dobrý kurz?

My jsme na Seychelách byli už spoustu let zpátky, tak se toho asi dost změnilo, tak sonduji co můžeme letos na místě čekat.

Moc děkuji.

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu