Barcelona

31 míst co vidět v Barceloně

Montserrat

Klášter

Montserrat

Přímo v Barceloně můžete navštívit mnoho památek, ale rozhodně si nenechte ujít výlet do 40 km vzdáleného kláštera Montserrat, který je doslova vtesán do skalního masivu stejnojmenného pohoří. Více než 1 000 let staré opatství vás nadchne mystickou atmosférou, krásnými výhledy i nádhernou divokou okolní krajinou.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Klášter leží v nadmořské výšce kolem 800 metrů vysoko ve skalách pod nejvyšší horou pohoří Sant Jeroni, která šplhá až do výšky 1 235 m n. m.

Klášter a jeho historie

Montserratský klášter patří k nejvýznamnějším poutním místům Katalánska a každý místní věřící by ho alespoň jednou za život měl navštívit. Založen byl již v roce 1025 opatem Olibou na památku zjevení Panny Marie na montserratské hoře, ke kterému mělo dojít v 9. století. 

Klášter Abadia de Montserrat je rozlehlý komplex budov, které skrývají cenná umělecká díla mj. Pabla Picassa, El Greca či Caravaggia a také několik velmi cenných gotických oltářů.

Centrálním bodem kláštera je románská bazilika, ve které je uschována La Moreneta, černá Madona, patronka Katalánska, která zde byla bez vysvětlení nalezena ve 12. století, což se považuje za jeden z montserratských zázraků.

Současná podoba kláštera pochází z 19. století, protože původní klášter byl zničen napoleonskými vojsky. Nejstarší dochovaná část kláštera je právě románská bazilika.

Vstupné a otevírací doba kláštera

Bazilika, ve které můžete vidět sochu černé Madony La Moreneta, je otevřena denně v časech 7:00–19:00.

Svatá jeskyně, kde se zjevila Panna Maria, je pak otevřena denně 10:30–16:30, nachází se asi 1 km od kláštera po strmé pěší stezce.

Vstupné do baziliky a přilehlých veřejných prostranství kláštera činí 6 EUR.

Oficiální web: montserratvisita.com.

Muzeum Montserrat

Přímo naproti klášteru můžete navštívit Museu de Montserrat, ve kterém se můžete dozvědět více o historii kláštera i okolí a také navštívit místní obrazovou galerii, která vystavuje díla velikánů jako je Pablo Picasso, Claude Monet, Salvador Dalí nebo Edgar Degas.

Vstupné a otevírací doba muzea

Muzeum je otevřené denně v časech 10:00–17:45.

Vstupné stojí 8 EUR, pro studenty s ISIC kartou 6,50 EUR.

Oficiální web muzea: museudemontserrat.com.

Přírodní park Montserrat

Okolní hory jsou protkané sítí turistických tras, na některé z nich vám dopomůže lanovka, na jiné budete muset vyšplhat velká převýšení sami. Odměnou však budou dechberoucí výhledy do krajiny skalnatých zaoblených hor, strmých údolí a roklin.

Pamatujte, že vždy, pokud se chcete vydat na trek do montserratských hor, je nezbytná dobrá turistická obuv. Značené trasy jsou sice relativně pohodlné pro chůzi, ale přeci jen někdy musíte překonávat kamenité úseky a větší převýšení.

Jak se dostat na Monsterrat z Barcelony

Nejrychlejší a nejpohodlnější cesta z Barcelony až přímo ke klášteru vede vlakem, o něco zajímavější je pak kombinace vlaku a kabinkové lanovky. Existují tři základní varianty trasy, všechny však začínají příměstským vlakem linky R5 ve stanici Plaça Espanya v centru Barcelony.

Vlak + visutá lanovka

Nejoblíbenější a nejhezčí varianta trasy. Čeká vás celkem zhruba hodina a půl při zpáteční ceně 24,50 EUR a nádherné výhledy na horské masivy ze žlutých kabinkových lanovek.

 1. Vlakem FGC linky R5Plaça Espanya do stanice Aeri de Montserrat, vlaky jezdí 1x za hodinu
 2. Lanovkou Aeri de Montserrat přímo ke klášteru, jede jednou za 15 minut

K dispozici jsou kombinované lístky na vlak i lanovku, nicméně koupě separátní jízdenek na vlak a na lanovku je cenově výhodnější.

 • Zpáteční lístek Barcelona – Aeri de Montserrat: 11,50 EUR (jednosměrný 5,75 EUR)
 • Zpáteční lístek na lanovku (platný 3 dny): 13 EUR (jednosměrný 8,60 EUR)

Vlak + zubačka

Tato varianta cesty zabere asi 1 hodinu a 45 minut a zpáteční jízdné vyjde na 25 EUR.

 1. Vlakem FGC linky R5Plaça Espanya do stanice Monistrol de Montserrat, vlaky jezdí 1x za hodinu
 2. Následuje krátký přehledný přestup na zelený ozubnicový vláček, který vás zaveze až na Montserrat. Jezdí jednou za hodinu
 3. Kombinovaná zpáteční jízdenka (4 zóny) na oba vlaky vyjde na 25 EUR ve vedlejší sezoně a 27 EUR v hlavní sezoně a zakoupíte ji v automatu na stanici

Pokud chcete kombinovat například cestu tam vlakem a cestu zpět částečně pěšky, pak musíte kupovat zvlášť vždy jednosměrné jízdenky. Z Barcelony do Monistrol do Monsterrat vyjde na 5,75 EUR, jednosměrná jízdenka na zubačku pak na 8,10 EUR, resp. 9,50 EUR v hlavní sezoně.

Vlak + pěšky

Pokud chcete ke klášteru vystoupat po svých, dojeďte vlakem linky R5 do stanice Monistrol de Monsterrat, odkud vede asi 8 km dlouhá strmá turistická cesta. Průměrně trénovaným cestovatelům zabere výstup asi 3,5 hodin, sestup pak něco pod 3 hodin.

Stačí vám tedy jedna zpáteční jízdenka na vlak z Barcelony za 11,50 EUR, případně můžete zvolit kombinaci s lanovkou nebo zubačkou.

Lanovky Santa Cova a Sant Joan

Od kláštera Monsterrat vedou ještě výš dvě malé kolejové lanovky. 

 • Santa Cova vede ke svaté jeskyni, kde došlo ke zjevené Panny Marie
  • 3,50 EUR jednosměrný lístek, 5,50 EUR zpáteční
 • Sant Joan vede do hor ke spektakulární vyhlídce na klášter
  • 9,10 EUR jednosměrná lístek, 14 EUR zpáteční

Detailní informace, jízdní řády, slevy pro seniory a děti a další na oficiálním webu.

Ubytování na Montserratu

Výlet ke klášteru můžete snadno pojmout jako jednodenní, ale pokud chcete vyrazit na turistické treky do hor, klidně se zde na jednu či dvě noci ubytujte. 

Ubytovat se můžete stylově ve třech hotelích/penzionech přímo v areálu kláštera. Ceny se pohybují mezi 1 200 a 2 000 Kč za noc pro 2:

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 20. 11. 2023

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.