Barcelona

30 míst co vidět v Barceloně

Casa Milá

Památka

Casa Milá

Nejslavnějšímu Gaudího domu se v Barceloně neřekne jinak než La Pedrera, tedy kamenolom, oficiálně je však známá pod názvem Casa Milá. I zde slavný architekt zcela upustil uzdu své bohaté fantazii. Tam, kde jen to bylo možné, se vyhnul přímým liniím. Stavba se vyznačuje těžkými vlnitými tvary, zakřivením a vyhloubením.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Podoba a historie

Stavbu domu si objednal vlivný podnikatel Pere Milá a začala roku 1901. Ačkoliv dům nese typické rysy architektury Gaudího, není tak pestrobarevný jako jeho jiné stavby, což byla podmínka majitele domu. Casa Milá (či La Pedrera) bývá považována za jednu z nejvýznamnějších španělských obytných staveb 20. století.

Můžete obdivovat zaoblený exteriér s různými vypouklinami, zaoblením nebo zajímavými spirálovitými komíny, ale zejména rozhodně nevynechte návštěvu interiérů, jež nadchne všechny návštěvníky. I ty, kteří se jinak o architekturu nezajímají.

Můžete zde navštívit několik obytných místností, kochat se schodišti neuvěřitelných tvarů nebo těmi nejmenšími detaily jako jsou židle, krbové římsy či hodiny, které rovněž nesou neokoukatelný styl Antonia Gaudího.

Vstupné a otevírací doba

Veřejnosti jsou přístupné dva byty zařízené původním nábytkem, podkroví, kde se nachází malé Gaudího muzeum, a střešní terasa s bizarními komíny a krásnými vyhlídkami na celé město. Využít můžete i speciální noční prohlídky, během kterých vynikne magické nasvícení exteriéru i interiérů.

Otevřeno je zde od 9:00 do 18:30, noční prohlídky probíhají mezi 20:40 a 22:00.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • Dospělí od 12 let: 24 EUR (s průvodcem 28 EUR, noční prohlídka 34 EUR)
  • Studenti s ISIC kartou a senioři nad 65 let: 18,50 EUR (dostupné pouze u základní prohlídky bez průvodce)
  • Děti 7-12 let: 12 EUR (s průvodcem 14 EUR, noční prohlídka 17 EUR)

Oficiální informace na webu www.lapedrera.com.

Poloha a doprava

Dům Casa Milá stojí na hlavní třídě Passeig de Gracia v centrální části Barcelony, od historického centra a od moře je však poměrně daleko (cca 2,5 km), proto nejspíše využijete MHD.

  • Metro: stanice Diagonal cca 50 metrů – linky L3, L5; stanice Provença cca 250 metrů – linky L6, L7
  • Autobus: zastávka Pg de Gràcia - Rosselló – linky 22, 24

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 09. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.