Co tady objevíš?

Pestrá, barevná, rozmanitá, taková je Barcelona, která nabízí víc než jen typickou dovolenou u moře. Barcelona si svou slávu a respekt mezi ostatními evropskými městy získala především díky věhlasné architektuře geniálního Antonia Gaudího, jehož tvorba je dnes viditelná téměř na každém kroku. Obdivovat zde můžete hned několik jeho geniálních staveb, které vás na chvíli vytrhnou z reality a přenesou do říše fantazie a snů.

Ohromující stavby spolu s blízkostí moře, výtečnou gastronomií a příjemnými teplotami po celý rok vytváří ideální podmínky pro život i opakované návštěvy. Ať už sem vyrazíte na poznávací zájezd, nebo jen na prodloužený víkend, Barcelona vás zcela jistě uchvátí.

Průvodce pro tebe napsal Veronika Čermáková
Připrav se na
3-6 dní
Tolik vám bude stačit na odpočinek i na poznání města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Za koupání jeďte v létě, za poznáním naprosto kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenky z Prahy i po zavedení linky Ryanairu.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

La Sagrada Família

Bezpochyby nejslavnějším dílem věhlasného architekta Gaudího je chrám smíření Svaté rodiny neboli La Sagrada Família, monumentální stavba považovaná za dominantu města. Její výstavba začala v roce 1882 a trvá dodnes. Gaudí, který svůj život zasvětil právě tomuto chrámu, strávil na stavbě více než 40 let. V době jeho nečekané smrti byla dokončena pouze jedna z osmnácti plánovaných věží, novogotická krypta a východní průčelí, což odpovídá zhruba desetině jeho plánů.

Přestože to jeho pokračovatelé neměli vůbec jednoduché, neboť část plánů byla zničena a Gaudí navíc své vize neustále rozvíjel a měnil, odhaduje se, že by kolem roku 2026 mohla být stavba definitivně dokončena. Slavný chrám se již dnes pyšní pozoruhodným interiérem a rozsáhlými dekoracemi, které vás naprosto uchvátí. 

Cena vstupného: 15 euro.

Zavřít boční panel

Casa Batlló

Architekt Gaudí vždy stavěl s respektem k přírodním zákonům, z nichž i čerpal inspiraci. Stejně tak tomu bylo i v případě unikátní secesní budovy Casa Batlló, kterou v letech 1904–1906 zásadně přestavěl. Mírně zvlněná fasáda, na níž se nacházejí balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi, je pokrytá třpytivými mozaikovými kamínky. Stavba na každého působí jinak, což byl i účel. Otevřeno je zde denně od 9:00 do 20:00 hodin.

Cena vstupného: 24,5 euro.

Zavřít boční panel

Park Güell

Dalším velkolepým dílem architekta Gaudího, který při návštěvě Barcelony rozhodně nesmíte vynechat, je Park Güell, rozlehlý park s bohatými architektonickými prvky, jenž v minulosti uchvátil i malíře Salvatora Dalího. Gaudího unikátní styl se projevuje i v těch nejmenších detailech.

Nejznámějším prvkem v parku je drak hlídající hlavní schodiště, který je stejně jako mnoho dalších architektonických prvků v parku tvořen barevnými mozaikami z keramických střepů a skla. Park Güell je rozdělen na dvě části, přičemž větší část je přístupná zdarma. Ta zajímavější část, v níž se nachází zdobený drak a dva netradiční domy, je přístupná pouze s platnou vstupenkou za 7,50 €.

Zavřít boční panel

Casa Milá

Nejslavnějšímu Gaudího domu se v Barceloně neřekne jinak než La Pedrera, tedy kamenolom. I zde slavný architekt zcela upustil uzdu své bohaté fantazii. Tam, kde jen to bylo možné, se vyhnul přímým liniím. Stavba se vyznačuje těžkými vlnitými tvary, zakřivením a vyhloubením. Veřejnosti jsou přístupné dva byty zařízené původním nábytkem, podkroví, kde se nachází malé Gaudího muzeum, a střešní terasa s bizarními komíny a krásnými vyhlídkami na celé město. Otevřeno je zde od 9:00 do 20:00 (březen–říjen), od 9:00 do 18:30 (listopad–únor).

Cena vstupného: 16,5 euro.

Zavřít boční panel

La Rambla

Barcelona nabízí řadu zajímavých míst a jedním z nejzajímavějších je bezpochyby nejznámější ulice Barcelony La Rambla, která začíná u přístavu Port Vell a končí na náměstí Plaça de Catalunya. Rušná ulice dlouhá 1,2 km uchvátí snad každého, kdo ji navštíví. Jedinečným zážitkem je nejenom příjemná procházka, ale především to, co se na ní odehrává. La Rambla je ve dne i v noci plná prodejců, umělců, živých soch a různých pouličních představení.

Zavřít boční panel

Barri Gotic

Pravděpodobně nejmalebnější částí barcelonského starého města je Gotická čtvrť Barri Gotic, jejíž půdorys se od středověku téměř nezměnil. Gotickou čtvrť tvoří velkolepé stavby, ohraničené římskými hradbami, úzké uličky s pestrými krámky i půvabná zákoutí. Určitě si nenechte ujít památky jako kostel Santa Maria del Mar, katedrálu Santa Eulália, gotický most Carrer del Bisbe Irurita, nejživější náměstí Plaça Reial a mnoho dalšího.  

Zavřít boční panel

Platja de la Barceloneta

Jen pár metrů od centra města narazíte na čtvrť s názvem Barceloneta, která byla v minulosti chudou rybářskou vesnicí. Díky obnovám města před olympiádou roku 1992 se však situace změnila a město zde vybudovalo krásné pláže, moderní přístav a ulice plné restaurací, kaváren i klubů. Barceloneta jednoznačně patří k nejdůležitějším barcelonským atrakcím. O její kvalitě svědčí i fakt, že získala titul nejlepší městské pláže na světě a celkově třetí nejlepší světové pláže.

Zavřít boční panel

L’Aquàrium

V nově zrekonstruovaném přístavu Port Vell se můžete pokochat nejen pohledem na luxusní jachty a plachetnice, ale také navštívit místní akvárium, které patří mezi největší a zároveň nejzajímavější akvária v Evropě. Lákadlem číslo jedna je více než 8.000 druhů živočichů i rostlin. Oblíbenou atrakcí je i akrylový tunel, díky němuž můžete procházet středem akvária a kochat se pohledem na žraloky, rejnoky a hejna ryb. 

Cena vstupného: dospělý: 20 euro, dítě 5–10 let: 15 euro, dítě 3–4 roky: 7 euro.

Zavřít boční panel

Mercat de la Boqueria

Mercat de Sant Josep de la Boqueria či prostě jen tržiště La Boqueria je dalším z „must visit“ v Barceloně. Těžko byste ve městě hledali jinde ve městě fotogeničtější místo plné čerstvých potravin. Najdete zde čerstvé druhy ovoce, zeleniny, ryb, mořských plodů, tapas, sushi a mnoho dalšího. 

Zavřít boční panel

Montjuic

Ke klíčovým bodům Barcelony nepochybně patří rozlehlý kopec Montjüic rozprostírající se na jižní straně města hned nad barcelonským přístavem. Těžko uvěřit, že se taková oáza klidu a zeleně nachází v blízkosti rušného velkoměsta. Obrovský areál nabízí nepřeberné množství kulturních památek, botanických zahrad a míst k odpočinku.

Najdete zde i olympijský stadion, kde se v roce 1992 konaly 25. letní olympijské hry a zpívající fontánu Font Mágica, která je nádherná především v noci, kdy doslova tančí za doprovodu hudby. Na kopec můžete vyrazit buď pěšky z náměstí Plaça de Espanya, nebo lanovkou z přístavu, viz kapitola Doprava.

Zavřít boční panel

Camp Nou

Jen málokterý fanoušek fotbalu si nechá ujít návštěvu největšího fotbalového stadionu v Evropě, který je oblíbenou atrakcí nejen příznivců fotbalu, ale i zvědavých cestovatelů. Okolí si můžete projít zdarma, pokud se budete chtít podívat dovnitř, připravte si 26,5 euro. 

Cena vstupného: 26,5 euro.

Zavřít boční panel

Museo Picasso

Jestliže patříte mezi milovníky umění, pak nesmíte vynechat návštěvu nejnavštěvovanějšího muzea ve městě, které ukrývá nejbohatší sbírku slavných Picassových děl. V muzeu najdete malby, kresby, litografie a rytiny z různých umělcových období.

Cena vstupného: 12 euro.

Zavřít boční panel

Tibidabo

Pokud si chcete v Barceloně dopřát trochu zábavy, pak vyrazte do zábavního parku Tibidabo, který se nachází na stejnojmenné hoře.  Právě zde se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na celou Barcelonu. Pokud patříte mezi fanoušky Woodyho Allena, pak jistě víte, že právě zde se natáčely některé scény z oscarového díla Vicky Cristina Barcelona.

Cena vstupného: 28,5 euro.

Počasí a sezóny v Barceloně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Barcelona
Teploty během roku

15 °C

15 °C

17 °C

19 °C

23 °C

26 °C

29 °C

29 °C

26 °C

23 °C

18 °C

15 °C

Počasí

Díky středomořskému klimatu můžete navštívit Barcelonu v podstatě kdykoli. Dokonce i v zimě zde teploty téměř neklesnou pod příjemných 15 °C. V létě počítejte s teplotami kolem 30 °C, zchladit se však můžete v moři s teplotou vody kolem 24 °C, v muzeích či rozlehlých parcích. Ani deště není v Barceloně moc, pokud vás chytí dlouhotrvající pršení, musíte mít už vyloženou smůlu.

Sezóny a kdy vyrazit

Ačkoli Barcelonu můžete navštívit celoročně, ideálním obdobím pro její návštěvu jsou měsíce květen až srpen. V těchto měsících zde nejlépe skloubíte brouzdání po památkách a koupání v moři. Pokud však neholdujete vysokým teplotám a za koupáním v moři jezdíte raději spíš do přírody, jeďte do Barcelony kdykoliv. Počasí na chození po městě bude ideální především v zimě, kdy i ceny ubytování budou mnohem přívětivější.

Skvělé akce do Barcelony

ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 67%
Akce starší 2 týdnů
22 starších akcí
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu