Barcelona

Co dělat v Barceloně

Procházky po centru

Říká se, že kdo neprošel neslavnější barcelonskou promenádou La Rambla, ten jako by v Barceloně ani nebyl. Rozhodně tuhle 1,2 km dlouhou pěší zónu při svých toulkách městem nesmíte vynechat. Zážitkem pro vás bude nejenom příjemná procházka, ale především to, co se na ní odehrává. La Rambla je ve dne i v noci plná prodejců, umělců, živých soch a různých pouličních představení, a tak je ideálním místem pro načerpání té pravé barcelonské atmosféry.

Z La Rambla pak zaplujte do přilehlých čtvrtí a ztraťte se ve spletité změti úzkých uliček klidně na půl dne. Zatímco na východ od La Rambla si užijete pravé historické jádro ve čtvrti Barri Gotic, západně bude bloudit po bohémské čtvrti El Raval.

Po stopách Gaudího

Doslova jako magnet přitahují turisty díla geniálního architekta Antonia Gaudího, který byl autorem řady domů a dalších sakrálních staveb, jež snadno a jednoduše poznáte podle originálního rukopisu, který ve svých dílech zanechal. Tento jedinečný architekt s obří dávkou fantazie vtiskl Barceloně nezaměnitelný ráz, který je dnes patrný téměř na každém kroku. Bez jeho děl by Barcelona nebyla tím, čím je dnes, a tak se nenechte odradit vysokými cenami vstupného a dlouhými frontami, protože ten zážitek za to stojí.

Podívejte se na detailní informace k nejznámějším Gaudího stavbám v Barceloně:

Tip: Vždy si kupujte vstupenky online, vyhnete se tak vyšším cenám a nekonečným frontám.

Relaxujte na pláži

Přímořská Barcelona nabízí více než 4 kilometry dlouhé pobřeží pokryté krásnými plážemi s jemným zlatavým pískem, které doslova vybízí k relaxaci. Pokud sem zamíříte, byl by hřích nenavštívit alespoň jednu z nich. Výhodou barcelonských pláží je, že jsou téměř všechny v centru a na dosah zajímavých historických památek a aktivit.

Mezi nejznámější městské pláže světa patří beze sporu Barceloneta co by kamenem dohodil od historického centra, kde kromě koupání můžete zažít zábavu v barech a restauracích přilehlé stejnojmenné čtvrti do pozdních nočních hodin.

Klidnější pláže leží dál na sever okolo čtvrti Poblenou. K nejoblíbenějším patří například široká a dlouhá pláž Bogatell.

Barcelonské pláže pokrývá jemnozrnný zlatavý písek a všechny městské pláže vynikají vzornou údržbou a čistotou. Na všech plážích také můžete využít bohatou nabídku restaurací a barů, stejně jako sprch a WC zdarma. Některé bary nabízejí k pronájmu slunečníky s lehátky s cenami kolem 15 až 20 EUR na den za set.

Muzejní šílenství

Barcelona je domovem nespočtu muzeí, z nichž některé jsou světoznámé s velmi hodnotnými sbírkami. Není v našich silách zde vypsat všechna barcelonská muzea, podívejte se však na ta nejdůležitější:

  • Museo Picasso – muzeum s nejobsáhlejší a nejkompletnější sbírkou slavného malíře Pabla Picassa
  • Gaudí Experiencia – interaktivní muzeum komplexně mapující Gaudího tvorbu
  • Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) – katalánské národní umělecké muzeum se pyšní nejrozsáhlejšími sbírkami umění románského období na světě. Sídli v neorenesančním paláci Nacional
  • Fundació Joan Miró – muzeum moderního umění s více než 10 000 exponáty
  • Muzeum historie Barcelony (MUHBA) – komplexní mapování barcelonské historie od pravěku až po současnost
  • CosmoCaixa – jedno z nejoblíbenějších muzeí vědy, techniky a budoucnosti se spoustou interaktivních prvků
  • Námořní muzeum – věnuje se zejména historie stavby lodí v místních docích mezi 13. a 18. stoletím

Vyzkoušejte tapas a místní speciality

Ačkoli pro Katalánsko nejsou tzv. tapas typické, najdete zde mnoho restaurací a barů, které tyto jednohubky nabízejí. Jejich výběr je skutečně znamenitý a zahrnuje snad vše, na co si jen vzpomenete: kořeněné klobásy, smažené kalamáry, krevety, masové kuličky, kousky chobotnice a mnoho dalšího. Jednou z nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených restaurací nabízejících oblíbené tapas je Ciudad Condal Restaurant, kterou rozhodně musíte navštívit.

Šťavnaté ovoce, čerstvé ryby, různě upravované plody moře, nejjemnější španělská šunka, vynikající sýry, lákavé sladkosti či lahodné katalánské víno… Řeč je o největším barcelonském trhu La Boqueria, kde zažijete nefalšované kouzlo mediteránního životního stylu. Proslulá tržnice je ideálním místem pro dostaveníčka všech gurmánů a milovníků jídla.

Noční život

Barcelona je právem považována za Mekku zábavy a bujarého nočního života, a tak zejména v létě, kdy to v Barceloně žije především venku, je zde noční život bohatý a poměrně rušný. Pokud si chcete naplno užít klubovou atmosféru, doporučujeme vyrazit do čtvrti El Raval nebo El Born. Vyhlášené jsou zde kluby Up And Down, Bikini, La Terrazzau Poble Espanyol či legendární Hard Rock Café. Milovníci flamenca nesmí vynechat kluby Tablao Flamenco Cordobes nebo Tablao del Carmen, kde si budou moci zatančit paso doble, tango, salsu, flamenco a mnoho dalšího.

Bohatý noční život si užijete také v restauracích, barech a klubech podél pláže Barceloneta.

Výlet ke klášteru Monsterrat

Pokud se mimo centrum Barcelony nachází nějaké místo, které byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat, pak je to benediktinský klášter Montserrat, významné poutní místo, jež se nachází ve stejnojmenném přírodním parku zhruba 40 km od Barcelony. Odměnou vám budou úžasné výhledy do okolní krajiny, ale i neuvěřitelný klášter postavený ve skále.

Detailní informace o výletu k tomuto magickému místu se dočtete v samostatné kapitole Montserrat.

Z Barcelony se sem dostanete vlakem R5 jedoucím každou hodinu z podzemní stanice na náměstí Plaça Espanya v západní části centra Barcelony. Kupte si lístek do stanice Montserrat-Aeri, odkud jezdí lanová dráha, která vás vyveze až ke klášteru, nebo můžete vyrazit i pěšky, což vám zabere zhruba dvě hodiny.

  • Jednosměrná jízdenka na vlak: 5,25 €, zpáteční se neprodává se slevou. Vyhledávač jízdního řádu.
  • Jednosměrná jízdenka na lanovku od vlaku ke klášteru 5,95 €, zpáteční 9,90 €. V hlavní sezoně jízdenky o 0,70 € dražší.
  • Koupit si můžete rovnou kombinovanou jízdenku na vlak + lanovku za 11,05 € (22,10 € zpáteční) mimo sezonu, resp. 11,65 €.

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.