Jak se dostat do Barcelony

Způsobů, jak se dopravit do Barcelony, existuje několik.

Letecky

Nejpohodlnějším z nich je letecká doprava, která je cenově často srovnatelná s částkou, jakou byste dali i za cestu autobusem či jiným dopravním prostředkem. Nehledě na to, že cesta letadlem vám zabere zlomek času toho, co by vám zabrala jízda autobusem. Hlavní barcelonské letiště El Prat naleznete zhruba 12 km od centra města, kam se dostanete vlakem, metrem nebo autobusem, viz naše detailní informace.

Ceny letenek z Prahy bohužel patří k těm vyšším, když v průměru dáte za zpáteční let cca 3.500 Kč. Záleží však na sezónně a cestovním období. Zatímco o letních prázdninách, Velikonocích či Vánocích budou letenky spíš dražší, během zimních měsíců se často objevují akce i kolem 1.500 Kč, především díky společnosti Ryanair. 

Plánujete-li dopravu z Prahy, vždy zkontrolujte nabídky u všech tří aerolinek, které provozují do Barcelony přímé lety:

Z Katovic pak létá Wizz Air, z Bratislavy Ryanair, avšak na vzdálenější letiště Girona s mnohem dražší dopravou do centra.

Autobusem

Další možností dopravy do Barcelony je cesta vlastním vozem či autobusem. Tato varianta je však časově náročnější. Výhodné ceny a vcelku pravidelné linky nabízí například společnost Flixbus, přičemž jednosměrnou jízdenku Praha – Barcelona seženete kolem 2.000 Kč. Přímé spoje z ČR však nejezdí, vždy budete přestupovat jednou v Mnichově a na cestě strávíte 29 hodin.

Ze Španělska

Pro cesty z/do Barcelony z jiných španělských měst pak využijete de facto jen dvou možností. První z nich jsou pohodlné a rychlé vlaky státních drah RENFE, které však patří k nejdražším železničním společnostem v Evropě. Jízdenky kupujte vždy online přes oficiální web co nejvíce dopředu to jde.

Druhou možností jsou pak naopak velmi levné a vcelku pohodlné cesty autobusem. Španělsku vládne společnost Alsa, která má fakticky monopol na všech dálkových trasách. Jízdenky nemusíte kupovat v takovém předstihu jako na vlak, ale online koupě přes internet vám poskytne jistotu, že budete mít volné místo.

Jak cestovat po Barceloně

Možností, jak se dá pohybovat po Barceloně, existuje mnoho.

MHD obecně

Díky ucelené síti linek metra, vlaků, autobusů, tramvají či dokonce lanovky můžete cestovat v rámci města i mimo něj prostřednictvím městské hromadné dopravy. Propracovaný integrovaný dopravní systém umožňuje v rámci jedné jízdenky cestovat i několika dopravními prostředky, podobně jako třeba v Praze. Nejvýhodnější typy jízdenek:

  • 2,20 €:  jedna cesta (v metru platí i pro přestup mezi jednotlivými linkami metra, nikoliv mezi metrem a pozemní dopravou)
  • 10,20 €:  jízdenka T-10 umožní podniknout až 10 různých cest i ve více osobách. V praxi to funguje tak, že jízdenku označíte tolikrát, kolik vás cestuje. Jakmile jeden projde turniketem, předá jízdenku dalšímu atd. Nemá denní limit, tj. platit přestane, až spotřebujete všech 10 jízd,
  • 8,60 €: celodenní jízdenka na všechny druhy dopravních prostředků integrovaných do MHD. Vyplatí se, pokud určitý den plánujete hodně cestovat. Platí 24 hodin od označení.
  • Uvedené ceny platí pro 1. zónu, která obsahuje celé město včetně hlavního letiště El Prat. Další zóny už leží mimo Barcelonu a vy je prakticky nevyužijete.

Všechny užitečné informace ohledně MHD v Barceloně najdete na oficiálním webu dopravního podniku TMB.

Tip: Zajímavou variantou je tzv. Barcelona Card, která nabízí kombinaci neomezeného cestování a bezplatných vstupů a slev do více než 100 atrakcí ve městě. Při nákupu online navíc dostanete další slevu ve výši 10 %. Na 72 hodin stojí 45 €.

Metro

Nejrychlejším způsobem přepravy po městě je metro, jímž se dostanete téměř všude, jenom si dejte pozor na to, abyste se ve spleti linek různých barev neztratili. Barcelonské metro má 8 linek a je v provozu od neděle do čtvrtka do půlnoci, v pátek a ve svátky do 2:00 a v sobotu nonstop. Alternativou v nočních hodinách je taxi nebo autobus. Noční spoje vás sice dostanou tam, kam potřebujete, cesta však trvá dlouho. V metru si jízdenku označíte v turniketu před vstupem do stanice, při přestupu na jinou trasu žádnými turnikety neprocházíte.

Autobusy a tramvaje

Ulicemi Barcelony se prohání tisíce autobusů a desítky tramvají. Dostanete se s nimi úplně všude, i tam, kam vás nezaveze metro. Počítejte však s tím, že cesta po zemi je zdlouhavá, ve špičkách obzvlášť. Jízdenky si vždy označíte při vstupu do vozu v označovači. Pokud jezdíte se 24hodinovým lístkem, ten označíte pouze při prvním použití, dál už nikoliv. 

Speciální noční autobusy Nitbus označené vždy písmenem "N" a číslem linky jsou pak jediným celonočním dopravním prostředek, kterým se po Barceloně můžete pohybovat.

Turistický autobus

Další možností dopravy po Barceloně je prostřednictvím speciálního turistického autobusu, který jezdí v pravidelných intervalech 15–30 minut a zastavuje takřka u všech důležitých atrakcí města. V rámci jednodenní či dvoudenní jízdenky, která stojí 27 euro či 36 euro můžete libovolně naskakovat a vyskakovat u jednotlivých pamětihodností. Záleží na vás, zda využijete, spíš se jedná o vyhazování peněz, protože metrem nebo klasickými autobusy se k těm samým památkám dostanete taky, mnohdy daleko rychleji i přehledněji.

Pěšky

Výhodou Barcelony je, že ačkoli se jedná o relativně rozlehlé město, velkou spoustu míst a památek zvládnete projít i pěšky.

Kola

Barcelona je všeobecně velmi cyklisticky orientované město, a tak není nic jednoduššího, než si užít krásy Barcelony ze sedla jízdního kola. Kola pronajímá hned několik firem, přičemž ceny mnohdy začínají již na 6 euro za den. Kromě jízdy samotné si můžete vyzkoušet i organizovanou projížďku po městě či po pláži. Velké popularitě se těší také skútry či malé žluté GoCar vozy.

Taxi v Barceloně

Přestože jinde na světě je pověst taxikářů pošramocená, v Barceloně se využití jejich služby bát nemusíte. Všechna vozidla tady mají městskou vyhláškou nařízené tarify, takže jsou ceny jasně dané a je úplně jedno, s kým pojedete. Navíc v případě, že vás pojede několik, vás může stát taxi zhruba stejně jako autobus.

Sazba za 1 km se v závislosti na čase pohybuje od 1,13 euro do 1,4 euro.

Lanové dráhy

Lanovky patří vždy k nejatraktivnějším způsobům přepravy a v Barceloně si jich můžete užít rovnou na třech různých trasách a ve třech různých podobách. 

  • Kolejová lanovka Montujïc: jezdí od stanice metra Paral lel na okraj oblíbeného Parku Montjuïc. Platí tu stejné jízdenky i tarify jako v metru, autobusech a tramvaji, viz výše v kapitole "MHD obecně". Provozní doba se liší v zimě, v létě i o víkendech, viz oficiální web,
  • Kabinková lanovka Montjuïc: na kolejovou lanovku navazuje moderní visutá kabinka, která vás vyveze až skoro na vrchol kopce Montjuïc. Tady už si musíte koupit speciální lístek za 8,40 € jedním směrem, resp. 12,70 € zpáteční, při koupi online s 10% slevou. První lanovka jede vždy v 10:00, poslední se liší dle ročního období, viz jízdní řády,
  • Kabinová lanovka Del Puerto: Nejznámější ze všech lanovek je beze sporu ikonická Teleférico del Puerto, která spojuje Parc Mirador s přístavem a poskytne nejlepší výhled na celé město a moře. Ani tady neplatí jízdenky MHD, speciální lístek na jednu jízdu stojí 11 €, zpáteční 16,50 €. Časy provozu se opět liší dle ročního období.
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu