Barcelona

Doprava v Barceloně

Ačkoliv samotné centrum Barcelony není extra velké a lze prochodit pěšky, spousta památek je roztroušena po celém města a proto tak s místní MHD určitě přijdete do styku. Využívat můžete rozsáhlou síť metra, vlaků, autobusů a také několik tramvajových linek. 

K dispozici jsou i lanové dráhy, většina z nich však není zakomponována do MHD a musíte za ně platit speciální jízdné.

 • Všechny užitečné informace ohledně MHD v Barceloně najdete na oficiálním webu dopravního podniku TMB.

Jízdenky na MHD

Díky ucelené síti linek metra, vlaků, autobusů, tramvají či dokonce lanovky můžete cestovat v rámci města i mimo něj prostřednictvím městské hromadné dopravy. Propracovaný integrovaný dopravní systém umožňuje v rámci jedné jízdenky cestovat i několika dopravními prostředky, podobně jako třeba v Praze. Nejvýhodnější typy jízdenek:

 • Single ticket – 2,40 EUR: Jednorázová jízdenka na 75 minut při cestě autobusem (lze libovolně přestupovat na jiné autobusy, ne však na ostatní druhy dopravy), resp. pro jednu cestu metrem s výjimkou cesty z/na letiště. Tato jízdenka neplatí v tramvajích.
 • Celodenní jízdenka – 10,50 EUR: platí na všechny autobusy TMB, metro, vlaky v rámci Barcelony (pouze zóna 1, tedy neplatí na letiště), tramvaje a lanovky Paral-lel a Vallvidrera. Vyplatí se, pokud určitý den plánujete hodně cestovat. Platí 24 hodin od označení.
 • Jízdenka na 10 jízd T-Casual – 11,35 EUR: umožní podniknout až 10 různých cest, oproti dřívějšku však platí jen pro jednu osobu. Nemá denní limit, tj. platit přestane, až spotřebujete všech 10 jízd. Jako 1 jízda se počítá doba 75 minut od označení (pípnutí) jízdenky, nehledě na počet přestupů. Jízdenka lze využívat v metru, vlacích, autobusech TMB, tramvajích a lanovkách Paral-lel a Vallvidrera, neplatí však na metro linky L9 ani vlak R10 na letiště.
 • Jízdenka na 8 jízd T-Familiar pro více osob – 10 EURumožní podniknout až 10 různých cest různým osobám, tj. pokud cestujete ve dvou, vždy si v ozančovači nebo turniketu "pípnete" 2x, neplatí na metro linky L9 na letiště.
 • 48hodinová Hola Card – 14,76 EUR: neomezené cestování na všechny prostředky MHD, včetně metra na letiště. Cena platí při nákupu online, jinak je 16,40 EUR.
 • 72hodinová Hola Card – 21,42 EUR: neomezené cestování na všechny prostředky MHD, včetně metra na letiště. Cena platí při nákupu online, jinak je 23,80 EUR.
 • 96hodinová Hola Card – 27,90 EUR: neomezené cestování na všechny prostředky MHD, včetně metra na letiště. Cena platí při nákupu online, jinak je 31 EUR.

Děti do 4 let cestují v Barceloně zdarma.

Uvedené ceny platí pro 1. zónu, která obsahuje celé město včetně hlavního letiště El Prat (neplatí pro vlaky, ty se liší odlišnými zónami). Ovšem pozor, pro cestu z letiště platí tyto ceny pouze pro autobusovou linku číslo 46, celodenní pak i na vlak. Jízdenka na metro L9 na letiště vyjde na 5,15 EUR. Detaily na stránce letiště Barcelona.

Další zóny už leží mimo Barcelonu a vy je prakticky nevyužijete.

Barcelona Card

Zajímavou variantou je tzv. Barcelona Card, která nabízí kombinaci neomezeného cestování a bezplatných vstupů a slev do více než 100 atrakcí ve městě. Při nákupu online navíc dostanete další slevu ve výši 10 %. Na 72 hodin stojí 41,50 EUR, na 96 hodin pak 50,40 EUR při nákupu online.

V ceně je zahrnutá veškerá doprava v rámci Barcelony, včetně dopravy na letiště (i metro L9). Neplatí však na noční autobusy (všechny linky začínající písmenem N).

Kde a jak koupit jízdenky na MHD

Klasické jízdenky na MHD dopravního podniku TMB nebo vlaků FGC zakoupíte v automatech na všech stanicích metra a vlaků, včetně letiště. Automaty berou hotovost i platební karty. Jízdenky u řidiče autobusů už se neprodávají a pokud nemáte poblíž automat nebo nechcete řešit papírové jízdenky, nejjednodušší variantou je kupovat lístky přes oficiální aplikaci dopravního podniku TMB. Tato aplikace funguje snadno jen pro jednotlivé jízdenky, které si aktivujete při nástupu. Ostatní druhy lístků si sice můžete koupit online přes aplikaci nebo přes web, ale stejně je nutné si je vyzvednout po zadání kódu v automatu.

Vícedenní turistické jízdenky Hola Barcelona zakoupíte opět ve všech automatech na stanicích metra a vlaků. Nákup online je se slevou 10%, na e-mail vám přijde kód, který musíte manuálně zadat v automatu a vyzvednout papírovou jízdenku.

Metro

Nejrychlejším způsobem přepravy po městě je metro, jímž se dostanete téměř všude, jenom si dejte pozor na to, abyste se ve spleti linek různých barev neztratili. Barcelonské metro má 8 linek a je nejlepším způsobem dopravy na větší vzdálenosti.

Protože metro je zdaleka nejvyhledávanější z dopravních prostředků, detailní informace najdete v separátní kapitole Metro v Barceloně.

Autobusy a noční doprava

Ulicemi Barcelony se prohání tisíce autobusů. Dostanete se s nimi úplně všude, i tam, kam vás nezaveze metro. Počítejte však s tím, že cesta po zemi je zdlouhavá, ve špičkách obzvlášť. Jízdenky si vždy označíte při vstupu do vozu v označovači. Pokud jezdíte se 24hodinovým nebo vícedenním lístkem, ten označíte pouze při prvním použití, dál už nikoliv. 

Speciální noční autobusy Nitbus označené vždy písmenem "N" a číslem linky jsou pak jediným celonočním dopravním prostředek, kterým se po Barceloně můžete pohybovat. Noční doprava funguje cca od 23:00 do 5:00 v intervalech 20 minut.

Vlaky

Barcelonské podzemí kromě metra brázdí i široká síť městských a příměstských železnic, které rovněž můžete využít k rychlým přesunům z jednoho konce města na druhý. Vlaky využijete také při cestě na letiště nebo například při výletu ke klášteru Montserrat.

Na všechny vlaky v zóně 1 platí všechny vícedenní jízdenky na MHD. Ty musíte označit vždy v označovači na nástupišti, pokud je označujete poprvé. Při vícenásobném používání jízdenek už se dále ve vlacích ani na nádražích neoznačují.

Vlaky zde provozují dvě společnosti:

 • Rodalides Catalunya (například linka R2 na letiště a většina linek napříč Barcelonou)
 • FGC (například linka R5 ke klášteru Montserrat)

Tramvaje

V Barceloně se setkáte i s tramvajemi, byť spíše okrajově. Fungují zde dvě oddělné sítě, jedna na západě města a jedna z centra směrem na severovýchod. Tramvaje jsou moderní a rychlé a pokud máte na výběr mezi autobusem a tramvají, rozhodně je výhodnější zvolit tramvaj. Jízdenky označíte stejně jako v autobusech v označovači uvnitř tramvaje.

Lanové dráhy

Lanovky patří vždy k nejatraktivnějším způsobům přepravy a v Barceloně si jich můžete užít rovnou na pěti různých trasách a ve třech různých podobách. 

 • Kolejová lanovka Montujïc: jezdí od stanice metra Paral-lel na okraj oblíbeného Parku Montjuïc. Platí tu stejné jízdenky i tarify jako v metru, autobusech a tramvaji, viz výše v kapitole "Jízdenky na MHD". Provozní doba se liší v zimě, v létě i o víkendech, viz oficiální web,
 • Kabinková lanovka Montjuïc: na kolejovou lanovku navazuje moderní visutá kabinka, která vás vyveze až skoro na vrchol kopce Montjuïc. Tady už si musíte koupit speciální lístek za 8,90 EUR jedním směrem, resp. 13,50 EUR zpáteční, při koupi online s 10% slevou. První lanovka jede vždy v 10:00, poslední se liší dle ročního období, viz jízdní řády,
 • Kabinová lanovka Del Puerto: Nejznámější ze všech lanovek je beze sporu ikonická Teleférico del Puerto, která spojuje Parc Mirador s přístavem Port Vell a poskytne nejlepší výhled na celé město a moře. Ani tady neplatí jízdenky MHD, speciální lístek na jednu jízdu stojí 11 EUR, zpáteční 16,50 EUR. Časy provozu se opět liší dle ročního období, viz oficiální web,
 • Zubačka Cuca de Llum na Tibidabo: kolejová lanovka vede na kopec Tibidabo plný atrakcí a zajímavostí. Samostatná zpáteční jízdenka stojí 12 EUR, pokud chcete navštívit atrakce na Tibidabu, v jejich ceně je zpáteční jízda touto zubačkou.
 • Kolejová lanovka Vallvidrera: levnější způsob jak dosáhnout vrcholu Tibidabo je tato lanovka v síti vlaků FGC, na které platí vícedenní jízdenky na MHD. Zejména pokud nechcete navštívit atrakce na Tibidabu, ale například jen kostel a vyhlídku, cesta touto lanovkou se cenově vyplatí.

Turistický autobus

Další možností dopravy po Barceloně je prostřednictvím speciálního turistického autobusu, který jezdí v pravidelných intervalech 15–30 minut a zastavuje takřka u všech důležitých atrakcí města. V rámci jednodenní či dvoudenní jízdenky, která stojí 27 EUR či 36 EUR můžete libovolně naskakovat a vyskakovat u jednotlivých pamětihodností. Záleží na vás, zda využijete, spíš se jedná o vyhazování peněz, protože metrem nebo klasickými autobusy se k těm samým památkám dostanete taky, mnohdy daleko rychleji i přehledněji.

Kola

Barcelona je všeobecně velmi cyklisticky orientované město, a tak není nic jednoduššího, než si užít krásy Barcelony ze sedla jízdního kola. Kola pronajímá hned několik firem, přičemž ceny mnohdy začínají již na 6 EUR za den. Kromě jízdy samotné si můžete vyzkoušet i organizovanou projížďku po městě či po pláži. Velké popularitě se těší také skútry či malé žluté GoCar vozy.

Hlavním městským systémem sdílení kol je Bicing, konkuruje mu zde také Donkey Republic.

Taxi v Barceloně

Přestože jinde na světě je pověst taxikářů pošramocená, v Barceloně se využití jejich služby bát nemusíte. Všechna vozidla tady mají městskou vyhláškou nařízené tarify, takže jsou ceny jasně dané a je úplně jedno, s kým pojedete. Navíc v případě, že vás pojede několik, vás může stát taxi zhruba stejně jako autobus.

Sazba za 1 km se v závislosti na čase pohybuje od 1,13 EUR do 1,40 EUR. Nástupní sazba činí 2,25 EUR, pro cestu z/na letiště je příplatek dalších 4,30 EUR.

V Barceloně působí také alternativní taxislužba Bolt (stáhněte si aplikaci), zatímco Uber zde nejezdí.

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 06. 2023
Navrhni úpravu

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
jakob
před 9 měs

nemyslím že věta "Děti, studenti ani senioři nemají v rámci barcelonské MHD žádné slevy." je aktuální.

Na všech stránkách jsem našel že děti do 4 let cestují zdarma. 

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 9 měs

Je to tak, jen to jaksi působí problémy v těch pitomých turniketech v metru - musí to dítě někdo nést nebo rychle projít s ním.

Avatar uživatele
Jan Pirič
před 9 měs

Nechápu, proč odkaz na nákup HOLA Barcelona card vede na nějakou agenturu, kde tu kartu koupíte dráž než na oficialních stránkách https://www.holabarcelona.com/ a navíc možná potom budete mít problém s vyzvednutím kvůli otevírací době pickup míst, jak zmiňuje Ivana v komentářích. My jsme koupili na oficiálních strankách a neměli jsme sebemenší problém pak o půlnoci vyzvednout v automatech v metru na terminálu 1, červené automaty jsou dobře vidět a vyzvednutí je rychlé a jednoduché. Výhoda je, že Hola Barcelona platí i na metro z letiště. My jsme pak z metra přestupovali na noční bus N12. Vzhledem k tomu, že není provozován společností TMB, Hola Barcelona tam neplatila a museli jsme si u řidiče koupit lístek za €2,40. 

V ostatních případech už nám vždy karta platila. 

Avatar uživatele torpy68
torpy68
před 9 měs

Tak presne toto som si vsimol ked som to kupoval cez Vianoce cez odkaz odtialto. Ale zabudol som to sem potom napisat. Az potom som si vsimol, ze v 2 prispekoch su 2 rozne odkazy. Samozrejme som az po nakupe prisiel na to, ze musim ist do kancelarie vyzdvihnut, druhy odkaz bol s vyzdvihnutim v automate. No a kedze let meskal, tak TIK uz bola zatvorena. Takze s letiska sme museli busom, a druhy den rano vyzdvinut do TIK.

Bolo by dobre to v sprievodcovi upravit.

Kryštof Hájek
před 9 měs

Díky, upraveno na Hola Barcelona.

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před 9 měs

U Hola Barcelona je jen potřeba dát pozor na to, že z nějakého záhadného důvodu neplatí, jak už řečeno výše, na autobusy, které provozuje jiný dopravce než TMB. Dopředu se to blbě poznává, z čísla to vydedukovat nejde, v Google mapách se dá proklikat na dopravce, případně to člověk vidí, když na ten autobus kouká - nemá logo TMB a obvykle není červený.

Avatar uživatele jindra.hronova
jindra.hronova
před rokem

Dobrý den, pochopila jsem to správně, že T-Familiar Card může být i pro 4 osoby? Tudíž by nám stačila na cestu z i na letiště a při ceně 10,- EUR za kartu by nás jedna cesta busem č. 46 vyšla jen na 1,25 EUR/ os? Lze to takto použít? Děkuji za info

Avatar uživatele
Ivana
před rokem

Dobrý den, zakoupila jsem si Hola Barcelona Travel Card 72 hodin a na potvrzení rezervace jsou uvedená místa, kde se dá vyzvednout jízdenka do 20:30hod. Bohužel přistaneme po uvedené době. Lze vyzvednou jízdenku i jiným způsobem? Děkuji za radu a odpověď. I.

Avatar uživatele
Karel
před rokem

Super díky za souhrn informací. https://www.cestujlevne.com