Možností, jak se dá pohybovat po Barceloně, existuje mnoho.

MHD obecně

Díky ucelené síti linek metra, vlaků, autobusů, tramvají či dokonce lanovky můžete cestovat v rámci města i mimo něj prostřednictvím městské hromadné dopravy. Propracovaný integrovaný dopravní systém umožňuje v rámci jedné jízdenky cestovat i několika dopravními prostředky, podobně jako třeba v Praze. Nejvýhodnější typy jízdenek:

  • 2,40 €:  Single ticket je standardní jednorázová jízdenka (v metru platí i pro přestup mezi jednotlivými linkami metra, nikoliv mezi metrem a pozemní dopravou)
  • 11,35 €:  jízdenka T-Casual umožní podniknout až 10 různých cest i ve více osobách. V praxi to funguje tak, že jízdenku označíte tolikrát, kolik vás cestuje. Jakmile jeden projde turniketem, předá jízdenku dalšímu atd. Nemá denní limit, tj. platit přestane, až spotřebujete všech 10 jízd,
  • 8,60 €: celodenní jízdenka na všechny druhy dopravních prostředků integrovaných do MHD. Vyplatí se, pokud určitý den plánujete hodně cestovat. Platí 24 hodin od označení.
  • Uvedené ceny platí pro 1. zónu, která obsahuje celé město včetně hlavního letiště El Prat. Další zóny už leží mimo Barcelonu a vy je prakticky nevyužijete.

Všechny užitečné informace ohledně MHD v Barceloně najdete na oficiálním webu dopravního podniku TMB.

Tip: Zajímavou variantou je tzv. Barcelona Card, která nabízí kombinaci neomezeného cestování a bezplatných vstupů a slev do více než 100 atrakcí ve městě. Při nákupu online navíc dostanete další slevu ve výši 10 %. Na 72 hodin stojí 45 €.

Metro

Nejrychlejším způsobem přepravy po městě je metro, jímž se dostanete téměř všude, jenom si dejte pozor na to, abyste se ve spleti linek různých barev neztratili. Barcelonské metro má 8 linek a je v provozu od neděle do čtvrtka do půlnoci, v pátek a ve svátky do 2:00 a v sobotu nonstop. Alternativou v nočních hodinách je taxi nebo autobus. Noční spoje vás sice dostanou tam, kam potřebujete, cesta však trvá dlouho. V metru si jízdenku označíte v turniketu před vstupem do stanice, při přestupu na jinou trasu žádnými turnikety neprocházíte.

Autobusy a tramvaje

Ulicemi Barcelony se prohání tisíce autobusů a desítky tramvají. Dostanete se s nimi úplně všude, i tam, kam vás nezaveze metro. Počítejte však s tím, že cesta po zemi je zdlouhavá, ve špičkách obzvlášť. Jízdenky si vždy označíte při vstupu do vozu v označovači. Pokud jezdíte se 24hodinovým lístkem, ten označíte pouze při prvním použití, dál už nikoliv. 

Speciální noční autobusy Nitbus označené vždy písmenem "N" a číslem linky jsou pak jediným celonočním dopravním prostředek, kterým se po Barceloně můžete pohybovat.

Turistický autobus

Další možností dopravy po Barceloně je prostřednictvím speciálního turistického autobusu, který jezdí v pravidelných intervalech 15–30 minut a zastavuje takřka u všech důležitých atrakcí města. V rámci jednodenní či dvoudenní jízdenky, která stojí 27 euro či 36 euro můžete libovolně naskakovat a vyskakovat u jednotlivých pamětihodností. Záleží na vás, zda využijete, spíš se jedná o vyhazování peněz, protože metrem nebo klasickými autobusy se k těm samým památkám dostanete taky, mnohdy daleko rychleji i přehledněji.

Pěšky

Výhodou Barcelony je, že ačkoli se jedná o relativně rozlehlé město, velkou spoustu míst a památek zvládnete projít i pěšky.

Kola

Barcelona je všeobecně velmi cyklisticky orientované město, a tak není nic jednoduššího, než si užít krásy Barcelony ze sedla jízdního kola. Kola pronajímá hned několik firem, přičemž ceny mnohdy začínají již na 6 euro za den. Kromě jízdy samotné si můžete vyzkoušet i organizovanou projížďku po městě či po pláži. Velké popularitě se těší také skútry či malé žluté GoCar vozy.

Taxi v Barceloně

Přestože jinde na světě je pověst taxikářů pošramocená, v Barceloně se využití jejich služby bát nemusíte. Všechna vozidla tady mají městskou vyhláškou nařízené tarify, takže jsou ceny jasně dané a je úplně jedno, s kým pojedete. Navíc v případě, že vás pojede několik, vás může stát taxi zhruba stejně jako autobus.

Sazba za 1 km se v závislosti na čase pohybuje od 1,13 euro do 1,4 euro.

Lanové dráhy

Lanovky patří vždy k nejatraktivnějším způsobům přepravy a v Barceloně si jich můžete užít rovnou na třech různých trasách a ve třech různých podobách. 

  • Kolejová lanovka Montujïc: jezdí od stanice metra Paral lel na okraj oblíbeného Parku Montjuïc. Platí tu stejné jízdenky i tarify jako v metru, autobusech a tramvaji, viz výše v kapitole "MHD obecně". Provozní doba se liší v zimě, v létě i o víkendech, viz oficiální web,
  • Kabinková lanovka Montjuïc: na kolejovou lanovku navazuje moderní visutá kabinka, která vás vyveze až skoro na vrchol kopce Montjuïc. Tady už si musíte koupit speciální lístek za 8,40 € jedním směrem, resp. 12,70 € zpáteční, při koupi online s 10% slevou. První lanovka jede vždy v 10:00, poslední se liší dle ročního období, viz jízdní řády,
  • Kabinová lanovka Del Puerto: Nejznámější ze všech lanovek je beze sporu ikonická Teleférico del Puerto, která spojuje Parc Mirador s přístavem a poskytne nejlepší výhled na celé město a moře. Ani tady neplatí jízdenky MHD, speciální lístek na jednu jízdu stojí 11 €, zpáteční 16,50 €. Časy provozu se opět liší dle ročního období.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu