Puerto Banús Marbella

Doprava na Costa del Sol

Půjčení auta

Pokud rádi cestujete z místa na místo a kromě letovisek a pláží objevujete i zapadlejší vesničky ve vnitrozemí, bude pro vás nejlepší volbou půjčení auta. Autopůjčovny mají často pobočky ve velkých letoviscích, ale největší nabídka s nejnižšími cenami je vždy přímo na letišti v Málaze, kde sídlí většina nadnárodních i mnoho místních půjčoven.

I na Costa del Sol platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Kolik stojí půjčení auta?

Ceny autopůjčoven na letišti v Málaze jsou příznivé a za týden půjčení malého auta zaplatíte už od 4 500 Kč. Z lokálních méně známých autopůjčoven bychom byli schopní doporučit pouze Wiber. Naopak půjčovny Goldcar či Clickrent mají většinou negativní recenze. Ceny u větších nadnárodních autopůjčoven aktuálně začínají na 8 000 Kč za týden.

Kde rezervovat auto?

Nejpřehlednější srovnání cen všech autopůjčoven nabízí web rentalcars.com, kde můžete auto rovnou zarezervovat, případně si připlatit doplňková pojištění.

Dálnice a mýtné na Costa del Sol

Celé pobřeží Costa del Sol je pokryto výbornou sítí dálnic a silnic. Prakticky podél celého španělského pobřeží Středozemního moře vede dálnice A7, po které se dostanete do všech letovisek na Costa del Sol. Značení je výborné a silnice ve skvělém stavu.

Dálnice ve Španělsku jsou zpoplatněné formou mýtného. Některé autopůjčovny mají zabudovaný systém Vía-T, při kterém nemusíte u mýtných bran zastavovat, mýtné se započítá elektronicky a půjčovna si jej pak zpětně strhne z karty.

Jiní půjčovny tento systém nemají a vy tak musíte mýtné zaplatit vždy při průjezdu mýtnou branou. Platit lze hotovostí i kartou. Mýtné brány však nejsou všude, což znamená, že velké části dálnic jsou bez poplatku.

Dálnice AP-7 Málaga – Marbella – Algeciras (Gibraltar)

  • Úsek Málaga – Torremolinos – Benalmádena – Fuengirola: zdarma
  • Průjezd přes mýtnou bránu Calahonda (například při cestě z Málagy do Marbelly): 4,75 EUR
  • Průjezd přes mýtnou bránu S. Pedro Alcántara (mezi městy Marbella a Estepona): 3,20 EUR
  • Průjezd přes mýtnou bránu Manilva: 2,05 EUR

Pojedete-li tak například celou cestu mezi Málagou a Gibraltarem po dálnici, zaplatíte celkem 10 EUR. Aktuální výši poplatků a další informace najdete na webu autopistadelsol.com.

Dálnice A7 (bez "P" v označení) je pak bez poplatku v celé své délce.

Rychlostní limity

Dopravní předpisy jsou ve Španělsku jsou velmi podobné těm našim. Liší se však rychlostní limity:

  • Dálnice: 120 km/h
  • Silnice mimo město: 90 km/h
  • Silnice ve městě se 2 a více pruhy jedním směrem: 50 km/h
  • Silnice ve městě s 1 pruhem jedním směrem: 30 km/h

Vlakem

Po Costa del Sol se můžete jednoduše vlakem dopravit pouze mezi Málagou, letištěm Málaga a letovisky Torremolinos, Benalmádena a Fuengirola. Vede tudy trať příměstské železnice "Cercanías" linky C1. Linka je velmi frekventovaná a spoje na ní jezdí každých 20 minut po celý den, večer a o víkendech se interval prodlužuje na 30 minut.

Ceny jízdenek se počítají podle zón (mapa zón) a jejich seznam najdete na webu španělských železnic www.renfe.com/es/en/suburban/suburban-malaga/fares/tickets. Například jízda po celé trase z konečné na konečnou vyjde jen na 3,60 EUR. Na zpáteční jízdenku se neposkytuje žádná sleva. Lístky si jednoduše koupíte v automatu na každé stanici, kde lze platit jak hotovostí, tak kartou.

Východně od Málagy do letovisek Torre del Mar či Nerja žádná železnice nevede.

Autobusem

Nejrozšířenější způsob dopravy však představují autobusy, které fungují jak na dálkových, tak na lokálních spojích v rámci jednotlivých letovisek.

Západní pobřeží

Na západní částí Costa del Sol mezi Málagou a Gibraltarem kraluje dopravní společnost Avanzabus, které zde provozuje prakticky všechny trasy. Na dálkových spojích koupíte nejlevněji jízdenky přes web booking.avanzabus.com, které můžete použít i v mobilní formě, řidiči stačí ukázat QR kód. Lístky nejsou nijak drahé a pohybují se od 3 EUR po 15 EUR za celou trasu z Málagy do La Líney poblíž Gibraltaru.

Lístky na lokálních trasách v rámci jednotlivých letovisek nebo do okolních obcí zakoupíte jen u řidiče, případně ve stáncích Avanzabus, které jsou umístěny vždy na hlavní autobusové stanici. Tyto jízdenky stojí maximálně 1,50 EUR.

Užitečné odkazy Avanzabus:

Východní pobřeží

Na východ od Málagy do letovisek Torre del Mar, Torrox či Nerja dominují spoje autobusů největšího španělského dopravce Alsa. I v tomto případě platí, že nejjednodušší varianta koupě jízdenek je online přes web alsa.es nebo přes mobilní aplikaci (Google Play / App Store).

Spojení na nejfrekventovanější trase Málaga – Torre del Mar – Nerja jezdí i několikrát za hodinu a jízdenky budou stát maximálně 5 EUR.

Chystáš se na Costa del Sol?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.