Puerto Banús Marbella

20 míst co vidět na Costa del Sol

Benalmádena

Pláž

Pláž Benalmádena

Oblíbené letovisko Benalmádena na pobřeží Costa del Sol tvoří spolu se sousedními městy Torremolinos a Fuengirola jednu velkou rekreační zónu, která nabízí nekonečné městské pláže, ale i výlety do romantických vesniček v horách, památky a další atrakce.

V porovnání s ostatními letovisky na Costa del Sol nabízí Benalmádena větší množství mimoplážových aktivit a je tak ideálním místem pro aktivnější dovolenou.

Pláže a koupání

Pláže v Benalmádeně pokrývá jemný světlý písek a jsou ideální k odpočinku, plavání a vodním aktivitám. Hlavní pás pláží se táhne 4 km od přístaviště jachet v centru Benalmádeny směrem na jih. Díky uměle vybudovaným rozšířením pláže směrem do moře je místy široká až 70 metrů a své místo si tak zde najde každý i v hlavní letní sezóně.

Na sever od přístaviště pak můžete relaxovat na Playa de Carihuela, která měří přes 3 km, je méně členitá než hlavní pláž na jihu a volně přechází v letovisko Torremolinos.

Podél celého pobřeží Benalmádeny se vine krásná pěší promenáda plná stánků, restaurací a barů otevřených dlouho do noci. Můžete tak během dne vystřídat hned několik pláží a mezi nimi si připravit hezkou procházku ve stínu palem.

Mořské dno klesá od břehu poměrně svižně a moře je tak ideální ke koupání a různým vodním sportům, na jejichž nabídky narazíte naprosto všude.

Město a památky

Benalmádena je poměrně velké 60tisícové město nabízející veškeré služby od velkých supermarketů a obchodních domů po desítky restaurací. Pás podél moře okupují hotely všech možných kategorií, zbytek města většinou klidné vilové čtvrti. Samotná Benalmádena nemá přímo historické centrum, avšak v části Arroyo de La Miel najdete úzké uličky plné obchůdku, barů a restaurací. 

Historická část s malými typicky bílými andaluskými domky se nachází až asi 4 km od centra Benalmádeny a najdete ji pod názvem Rancho Domingo.

Oblíbenou atrakcí v Benalmádeně je zámek vybudovaný v 90. letech 20. století Castillo de Colomares postavený jako monument na památku mořeplavce Kryštofa Kolumba.

V Benalmádeně navštívíte také oblíbenou mořskou zoo Selwo Marina s delfíními show, případně akvárium SEA LIFE Center.

Lanovka Benalmádena

Parádní atrakci k půldennímu výletu představuje kabinková lanovka Teleférico de Benalmádena, která vás na 5 565 metrech po překonání 769metrového převýšení vyveze do pohoří Sierra de Mijas, odkud se naskytnou úchvatné výhledy na pobřeží, Benalmádenu a za jasných dní i na africký kontinent v pozadí.

Lístky na lanovku vždy koupíte online na webu lanové dráhy telefericobenalmadena.com, při koupi přes internet máte poměrně výrazné slevy až 30%. Zpáteční lístek stojí od 12,90 EUR.

Buddhistická stúpa osvícení

Na okraji Benalmádeny poblíž vesničky Rancho Domingo můžete navštívit zajímavou buddhistickou památku – stúpu osvícení. S výškou 33 metrů se jedná o nejvyšší stúpu osvícení v Evropě a v rámci světa je naprosto unikátní. Jde totiž vejít přímo dovnitř, kde se nachází malá meditační místnost, což je u podobných stúp osvícení velmi výjimečné. Meditační místnost mimo jiné slouží k ukázce kultury tibetského buddhismu.

Přímo ke stúpě se dostanete autobusovými linkami z Benalmádeny (cca jednou za 3-10 minut), ale i Torremolinos, Mijas nebo Fuengiroly.

Zájezdy Benalmádena

Letovisko Benalmádena patří k místům, kam může být výhodnější cestovat se zájezdem než na vlastní pěst, byť zdaleka ne tak často jako například u blízkého letoviska Marbella. Týdenní pobyty v resortech u moře se dle ročního období dají u českých cestovek pořídit za ceny mezi 11 000 a 20 000 Kč na osobu minimálně se snídaní.

Sledujte nabídky cestovních kanceláří a porovnávejte je s cenami individuálního ubytování, viz níže.

Ubytování Benalmádena

Benalmádena se pyšní širokou škálou různých ubytovacích zařízeních. Nejlevnější nabídky v letní sezoně na dobře dostupných místech začínají s cenami od 2 400 Kč na noc ve 2lůžkovém pokoji. Doporučili bychom třeba studiové apartmány JSM Apartamentos u přístaviště nebo Hotel Mediterraneo Carihuela přímo na pláži.

Nejlevnější ubytování v širším okolí pak hledejte v historické části Rancho Domingo, odkud však k moři musíte jezdit autobusem. Například Boutique Hotel Pueblo nebo Hotel Casa Rosa nabízejí ubytování už od 1 700 Kč za noc.

Hledáte-li naopak resorty přímo u pláže, pak očekávejte ceny od 3 500 Kč pro 2 osoby na noc výš. K nejlépe hodnoceným hotelům v Benalmádeně patří Hotel Best Siroco u centrální mariny nebo luxusní apartmány Happy Puerto Marina přímo v přístavu.

Doprava

Vlakem

Benalmádena je spojena přímo s Málagou i místním letištěm příměstskou železnicí, která dále pokračuje až do letoviska Fuengirola. Vlaky na této trase jezdí každých 20 minut a zastavují ve stanici Benalmádena-Arroyo de La Miel, která se nachází asi 2 km od moře. Vlakem linky C1 se jednoduše a rychle dostanete například do těchto destinací

  • Málaga: jízda trvá 46 minut a stojí 2,70 EUR
  • Letiště Málaga: jízda trvá 32 minut a stojí 2,05 EUR
  • Fuengirola: jízda trvá 16 minut a stojí 1,80 EUR
  • Informace na webu renfe.com

Autobusem

Do Benalmádeny míří velké množství autobusových linek místního dopravce Avanza, kterými se snadno dostanete do okolních letovisek i do Málagy. Vzhledem k tomu, že autobusy zajíždějí i přímo k moři, můžou být vhodnější i než vlak, byť celková délka jízdy do destinací, kam míří železnice, bude vždy delší.

Jízdenky na lokální spoje koupíte u řidiče nebo ve stánku Avanza na zastávce Puerto Marina a kompletní výpis linek a jízdních řádů pak na webu avanza.com. Jízdenky na dálkové spoje pořídíte i na webu Avanza.

  • Málaga: 3x za hodinu, jízda trvá 45 minut a stojí cca 2 EUR
  • Torremolinos: cca každých 5-10 minut, jízda trvá 15 minut a stojí cca 1,50 EUR
  • Marbella: 3-4x za den, jízda trvá hodinu a stojí cca 5 EUR
  • La Línea de la Concepción: 1x za den, jízda trvá 2 a čtvrt  hodiny a stojí cca 12 EUR

Autobusem se můžete dopravovat i po Benalmádeně samotné, kde je velmi frekventovaná trasa Marina – nádraží – Rancho Domingo (Colomares), po které jezdí autobusy různých linek zhruba jednou za 5 minut. Jízdenky na lokální linky lze koupit i přes mobilní aplikaci.

Autem

Pokud si budete v Málaze na letišti půjčovat auto, do Benalmádeny dojedete po dálnici AP-7 po 14 km a asi 20 minutách. Pohyb v úzkých a frekventovaných ulicích ale může být dost stresující, stejně jako hledání místa k zaparkování. Po městě působí několik veřejných garáží s cenami okolo 10 EUR15 EUR za den parkování.

Na ulicích v širším centru můžou parkovat jen místní na modrých zónách. Existuje zde však parkoviště zdarma poblíž pláže v ulici Pje. del Águila.

Chystáš se na Costa del Sol?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.