Zpět na seznam míst co vidět na Fuerteventuře
Playa de Cofete

Pláž Playa de Cofete

Pláž Cofete patří podle mnoha průzkumů mezi nejhezčí pláže nejen Evropy, ale i světa. Nachází se odříznutá od civilizovaného světa pohořím Jandia a představuje panenskou přírodu v podobě divokých vln a 12 km písku. Na samotné pláži nic kromě písku, starého hřbitova a parkoviště nenajdete, kousek nad ní se týčí z jedné strany jediná otevřená restaurace v okolí a z druhé strany tajemná Case de Winter. 

Tahle vila postavená na úpatí nehostinného Pico de la Zarza, prakticky odříznutá od civilizovaného světa, je předmětem mnoha legend, příběhů, ale i konspiračních teorií. Inspirovala již několik románů, ale i skupin zvědavých historiků a výzkumníků, kteří se o této pozoruhodné stavbě chtěli dozvědět víc. Říká se, že tenhle dům sloužil v průběhu 2. světové války jako jedna ze základen nacistů. 

Hlavní osobou, o níž vyprávějí legendy a příběhy, se stal Gustav Winter, německý inženýr narozený v roce 1893. Ten se měl údajně podílet na odkoupení celého půlostrovu Jandia, stavbě plotu, který až do 50. let rozdělovat Fuerteventuru a nikdo ho nesměl přeskočit, a také na stavbě této základny. Ještě dnes ve vile najdete těžké stroje a koleje, jež byly použity na stavbu tunelu přes pohoří až do Morro Jable, nebo také nemocnici, která měla sloužit pro vysoké německé hodnostáře jako plastická klinika pro změnu identity. Říká se, že na útěku v ní pobýval i sám Hitler. 

Těžko říct, co je na těchto příbězích pravdivé a co ne, jedno je však jisté – směs divokého oceánu, majestátních hor zahalených v oblacích a tajemné historie jednoznačně dělají z Cofete místo s unikátní atmosférou, které je určitě nutno navštívit.

Pozor! Na cestě na Cofete a ani na samotné pláži není žádný anebo jen velice slabý mobilní signál. 

Jak se sem dostat?

Autem

Abyste se dostali na Cofete, musíte zdolat cca čtyřicetiminutovou jízdu po klikaté prašné cestě přes pohoří Jandia. Cesta vede z Morro Jable, pokud jedete ze severu, je nutno přejít celé město a následovat značky do přístavu. Před přístavem se cesta rozděluje na sjezd k přístavu a na Cofete. Vše je označené a GPS vám také zajisté pomůže. Po pár metrech se hezká asfaltová silnice mění na úzkou prašnou cestu. Nejdřív vás čeká cesta nahoru, na úpatí hory. Že už jste tam, to bude indikovat první vyhlídka, kde se mnoho turistů zastaví pořídit fotku. Na této oceánské straně pohoří však začíná ten pravý adrenalin. Vítr je tam neskutečně silný a silnice ještě užší než v první části. Je potřeba dávat pozor na každý detail, ale také na další auta, která se z Cofete vrací. Na pláži je dostatečně velké parkoviště. 

Mnoho lidí doporučuje na Cofete vzít 4x4 vozy s vyšším podvozkem. Odvážní turisté však často neváhají a jezdí sem i s menšími auty. Je to zvládnutelné, ale chce to obrovskou opatrnost a zkušenosti s řízením. Pozor si je potřeba dát i na západ slunce, jelikož se jízda v nočních hodinách po této stezce nedoporučuje.

Pozor! Mnoho půjčoven má v podmínkách, že pojištění na vůz neplatí mimo zpevněné silnice a tou je i ta na Cofete!

MHD

V roce 2014 se na Cofete natáčel film Exodus: Gods and Kings. Štáb měl pro převoz lidí nakoupené 2 speciální 4x4 autobusy, které pak věnoval ostrovu Fuerteventura pro převoz lidí na Cofete.

Autobus jezdí dvakrát denně tam i zpátky, ale má omezenou kapacitu 20 osob, proto se vysoce doporučuje vrátit se zpátky hned následujícím autobusem, který je dostupný, jinak se může stát, že v tom dalším pro vás už nebude místo. Všichni cestující musí povinně sedět a být připoutáni, není možné vzít pasažéry navíc. Jednosměrná jízdenka stojí 8,7 EUR a autobus odjíždí z hlavního autobusového nádraží v Morro Jable v 10:00 a 14:00 hod., zpátky se vrací z parkoviště na Cofete ve 12:00 a 16:00 hod.

Na kole

Po stejné cestě jako autem. Tahle túra patří mezi náročnější a určitě doporučujeme mít vhodné horské kolo. Dle dostupných informací je možné se dostat z Morro Jable na Cofete za cca 3–4 hod.

  • Naviguj: 28.1106, -14.3794

Další místa na Fuerteventuře

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu