Cala Gat
Mallorca

Půjčení auta na Mallorce

Půjčení auta vám na Mallorce poskytne největší svobodu a možnosti objevovat zapadlé zátoky, panenské pláže a horská městečka. I na Mallorce platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde a kdy rezervovat auto na Mallorce

Jako vždy doporučíme obecné srovnávače autopůjčoven, které vyhledají nabídky naprosté většiny dostupných půjčoven. Podívejte se na tyto weby, které využíváme nejčastěji:

Obě dvě stránky umožňují filtrovat nabídky podle konkrétních autopůjčoven. Doporučujeme zaškrtávat především serioznější větší firmy typu Avis, Budget, Europcar, Dollar, Hertz, Sixt, Thrifty či Wiber. Naopak se vyhněte lákavým nabídkám autopůjčoven Goldcar, Centauro nebo Record, které jsou známé dodatečným navyšováním ceny.

U půjčení auta platí pravidlo, že čím dříve rezervujete a na čím delší dobu si auto půjčíte, tím nižší cenu ve finále zaplatíte.

Ceny autopůjčoven a pojištění na Mallorce

Autopůjčovny na Mallorce bývaly opravdu levné, avšak v současné době kvůli mnoha faktorům (nedostatek aut, pandemie Covid a další) jsou poměrně vysoké. Konečná cena vždy závisí na délce půjčení a také na tom, zda a jaké pojištění si připlatíte. Nějaké základní je obvykle obsaženo v ceně, ovšem doporučujeme si vždy pojištění připlatit, až už přímo přes Rentalcars.com, autopůjčovnu, nebo mít své vlastní třetí stranou. 

Příklady cen v hlavní sezoně:

  • Týden v letní sezoně: menší auto cca 8 700 Kč, větší auto od 9 500 Kč
  • 3 dny v letní sezoně: menší auto cca 4 800 Kč, větší auto od 5 600 Kč
  • Týden v zimě: menší auto cca 3 500 Kč, větší od 4 000 Kč
  • 3 dny zimě: menší auto cca 900 Kč, větší od 1 700 Kč
  • Podívejte se na aktuální ceny autopůjčoven na Mallorce.

Počítejte s tím, že cena se také snižuje, pokud auto rezervujete s velkým časovým předstihem.

Stržení depozitu a kreditní karta

Počítejte s tím, že pokud si u autopůjčovny nezaplatíte plné pojištění, bude vám při půjčení z karty stržen depozit, který se v závislosti na konkrétní ceně může pohybovat od 5 000 do 20 000 Kč. Rovněž počítejte s tím, že většina autopůjčoven stále k půjčení vyžaduje kreditní kartu, nikoliv debetní.

Mezinárodní řidičský průkaz a další doklady

Mallorca je součástí Evropské unie, takže k půjčení auta není potřeba mezinárodní řidičák. Vystačíte si s klasickým českým řidičským průkazem, který ve všech půjčovnách musí uznat, stejně jako při případné policejní kontrole.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Dálniční poplatky a provoz

Na Mallorce najdete 3 klasické dálnice a jednu rychlostní silnici. Na žádné z dálnic se neplatí mýto a není potřeba ani dálniční známka. Dálnice na Mallorce jsou tedy zdarma.

Jediným zpoplatněným úsekem na mallorských silnicích byl Tunel de Sóller na cestě z Palmy do Sólleru, ani za ten se ale od roku 2017 už neplatí.

Provoz v létě je na Mallorce velmi hustý, především v okolí Palmy a v turistických oblastech. Silnice jsou velmi kvalitní, nové a dobře značené, nicméně především v severní a východní části ostrova, podél pobřeží a v horách, bývají úzké a velmi klikaté. Pravidla silničního provozu jsou velmi podobná těm našim s tím rozdílem, že nejvyšší povolená rychlost na dálnici je jen 120 km/h. Naopak na některých úsecích silnic je značením povolená rychlost 100 km/h (jinak je, stejně jako u nás, 90 km/h).

Malou zapeklitostí se můžou stát kruhové objezdy. Ve Španělsku jsou zcela běžné kruhové objezdy s více pruhy uvnitř, pamatujte však, že opustit kruhový objezd je možné vždy pouze z vnějšího pruhu. Směrovka se dává, stejně jako u nás, při opouštění kruhového objezdu.

Cena benzínu na Mallorce

Průměrná cena benzinu i nafty se na Mallorce pohybuje zhruba o 3-4 Kč více za litr než v Česku. Za klasický 95oktanový benzin zaplatíte v rozmezí 1,50 až 1,65 EUR za litr.

Síť čerpacích stanic je zde velmi hustá a dá se přirovnat k hustotě v ČR.

Provoz a dopravní předpisy

Řízení na Mallorce je pohodové a pohodlné. Silnice jsou v perfektním stavu, stejně jako značení. Z Palmy vedou dálnice do všech hlavních letovisek a hlavní silnice míří do všech koutů ostrova.

Kvalitní asfaltové silnice vedou ke všem turistických zajímavostem i v odlehlých horských oblastech, kde jsou však silničky velmi úzké a narazíte zde na mnoho úseků, kde se nevyhnou ani dvě protijedoucí auta. V horách rozhodně doporučujeme velmi defenzivní a pomalou jízdu, zatáčky zde bývají nepřehledné a překvapivé.

Dopravní předpisy jsou podobné jako v ČR. Jezdí se zde klasicky vpravo, užití bezpečnostních pásů je povinné a telefonování za jízdy zakázané pod vysokými pokutami! Rychlostní limity jsou následující:

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 100 km/h
  • dálnice a všechny silnice se 2 pruhy jedním směrem: 120 km/h

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.