Cala Gat

Počasí na Mallorce a kdy sem jet

Počasí na Mallorce

Středomořské počasí zaručuje poměrně stále teploty – od května do října teploty neklesají pod 20 °C a na sluníčku často šplhají i ke 40 °C! V zimních měsících se teploty pohybují okolo 15 °C s vyššími výskyty srážek. V pohoří Serra de Tramuntana prší více než ve zbytku ostrova a i teploty jsou zde zhruba o 5 až 10 °C nižší než u moře nebo v nížině.

Jaké tedy můžeme na Mallorce očekávat počasí konkrétně dle období? Kdy nejvíce prší a kdy je naopak horko a slunečno?

  • Jaro – Toto roční období se nese ve znamení svěžího vzduchu, velmi příjemných teplot v rozmezí od 19 do 25 °C a spíše jen výjimečnými dešťovými přeháňkami. Na koupání v moři to rozhodně nebude, ale příroda je na jaře nejkrásnější, zelená a rozkvetlá.
  • Léto – Hlavní sezona na Mallorce probíhá právě v létě. Pravděpodobnost deště je mizivá a dlouhé slunečné dny vybízejí k vodním radovánkám v moři, které je prohřáté na příjemné teploty. V létě je běžně mezi 26 a 33 °C, maxima na slunci mohou vystoupit i přes 40 °C, především ve vnitrozemí.
  • Podzim – Raný podzim má spíše charakter dozvuků léta a až do počátku října se dá ve stále prohřátém moři koupat. Teploty vzduchu klesají zprvu jen pozvolna a ještě na konci září jsou často nad 27 °C. Během října a listopadu se ochladí na obvyklých 22 až 18 °C a začne také více pršet. Konec října je spolu s prosincem nejdeštivějším měsícem na Mallorce, spadne zde však podobně srážek jako v Česku a dlouhotrvající deště jsou naprosto výjimečné.
  • Zima – Mallorské zimy jsou poměrně vlhké s častými bouřkami, ovšem opět platí, že prší spíše intenzivněji po kratší dobu, než že by se objevovaly dlouhotrvající deště. Teploty v zimě vystoupí na průměr kolem 15 °C. Sníh je na pobřeží a v nížinách zcela výjimečný, v pohoří Tramuntana se pravidelně objevuje jen na nejvyšších vrcholcích.

Mallorca během roku

Počasí v lednu

Leden je na Mallorce nejchladnější měsíc v roce s průměrnými denními teplotami okolo 15 °C a mírným počasím bez extrémů. Po obloze se často honí mraky, šance na slunečné počasí je však více než 50%, což je na zimní měsíc více než slušné.

Prší relativně málo, jen zhruba 5 dní během měsíce.

Počasí v únoru

Únorové počasí vybízí k pěším výletům nebo cyklistice. Teploty vzduchu se přes den pohybují okolo příjemných 16 °C a prší jen zhruba 5 dní v měsíci, a to obvykle ve formě přeháněk. Sluníčko aspoň na chvíli vysvitne každý den.

Během druhé poloviny února také vrcholí sezona kvetení mandloní, a to jak bílých, tak růžových. Na 5 000 stromů vykvete po celém ostrově a připraví tak turistům nádherné i voňavé scenerie. Kde je největší koncentrace kvetoucích mandlí se dozvíte v kapitole Aktivity.

Počasí v březnu

Březnová Mallorca je krásně rozkvetlá a svěže zelená a počasí velmi příjemné. Teploty přes den vystoupají asi na 17 °C, rána a noci jsou ale stále chladné. Dešťové přeháňky nejsou příliš časté a dovolenou neovlivní. Prší zhruba každý 5. den a šance na slunečnou oblohu je více než 50%.

Počasí v dubnu

Jaro je v plném proudu, Mallorca je stále příjemně rozkvetlá a voňavá a teploty se pohybují mezi 14 a 19 °C. Srážky spadnou jen sporadicky zhruba každý 5. den, naopak šance na sluníčko bude každodenní. Duben je zkrátka ideální měsíc pro chození po horách i památkách.

Počasí v květnu

Květen na Mallorce už začíná pomalu připomínat léto, avšak na koupání v moři to ještě určitě nebude. Vzduch se přes den prohřeje na 21 až 25 °C, ale teplota vody v moři nepřesahuje 18 °C. 

V květnu prší jen sporadicky v průměru méně než 5 dní v měsíci.

Počasí v červnu

Léto nastupuje už v první polovině června a teploty pravidelně vystupují nad 26 °C, extrémy přes 30 °C nejsou nijak výjimečné. I moře se rychle prohřívá až na 21 °C. 

Déšť je během června výjimečný jev, stejně jako zamračená obloha.

Počasí v červenci

Červenec je na Mallorce teplý až horký s teplotami v rozmezí 29 a 35 °C, výjimečně se můžou dotknout i čtyřicítek. V červenci probíhá hlavní plážová sezona, absence deště, mraků, ale i ochlazující vánku dává prostor prakticky jen ke koupání v moři.

Počasí v srpnu

Srpen je statisticky nejteplejší měsíc na Mallorce. Teploty stoupají na hodnoty kolem 35 °C, obloha je bezmračná a bez deště. Teplotní extrémy se objevují relativně často, takže srpen je vhodný maximálně tak ke koupání a plážovým radovánkám.

Počasí v září

Během září si na Mallorce užijete typicky letní dovolenou s mnohem nižšími cenami než o prázdninách a také s menší šancí na teplotní extrémy. Běžně se teploty pohybují mezi 27 a 32 °C a moře má okolo 25 °C. Večerní bouřky se objeví v průměru během 4 dnů v měsíci a dovolenou tak prakticky neovlivní.

Počasí v říjnu

I Mallorka v říjnu je stále vhodný měsíc k letní dovolené. Denní teploty vzduchu stoupají na letních 25 °C a moře chladne jen pomalu - obvykle má kolem 22 °C. Přibývá přeháněk, ale nijak dramaticky. Zaprší asi 5 dnů v měsíci většinou formou večerní bouřky.

Počasí v listopadu

Listopadová Mallorca je ideálním místem pro pěší turistiku a cyklistiku. Teploty se dostávají na příjemné hodnoty kolem 19 °C, což v kombinaci s mírně oblačnou oblohou a jen občasnými přeháňkami vytváří parádní podmínky k podnikání výletů.

Počasí v prosinci

Zatímco ve střední Evropě panují zimní plískanice, počasí na Mallorce vybízí k výletům s teplotami mezi 12 a 16 °C, které se na nižší hodnoty dostanou jen naprosto výjimečně. Sprchne v průměru 5 dní v měsíci, takže největším omezením cestování budou krátké dny a tma již v brzkých odpoledních hodinách.

Teplota moře na Mallorce

Kdy je na ostrově Mallorce nejteplejší voda v moři a kdy se zde dá koupat? Mallorca je typicky letní destinace, takže hlavní sezoně kopíruje prázdniny a okolní měsíce.

Ačkoliv je ostrov velký, teplota vody v moři se příliš neliší podle jednotlivých pláží a všude je podobná. Výjimkou jsou mělčiny, kde se moře prohřeje mnohem rychleji a není výjimkou, že v takových místech je teplota vody vyšší než teplota vzduchu.

Na Mallorce se pohodlně vykoupete mezi červnem a říjnem, kdy běžně teplota moře přesahuje 20 °C.

  • Červen – 22 °C
  • Červenec – 25 °C
  • Srpen – 27 °C
  • Září – 26 °C
  • Říjen – 22 °C

Během zimy moře vychladne zhruba na hodnoty mezi 14 a 18 °C.

Podívejte se na tipy na nejkrásnější pláže na Mallorce v kapitole Aktivity i Co vidět na Mallorce.

Webkamera Mallorca

Cestovatelé, kteří se chystají na Mallorcu, často vyhledávají možnosti, jak si ověřit aktuální počasí přímo na místě. Ideální možností je podívat se na některou z mnoha webkamer, které přenáší živý aktuální obraz místa. Podívejte se například na webové stránky majorcadailybulletin.com, kde najdete webkamery ze všech hlavních letovisek na Mallorce.

Tabulka teplot během roku

Mallorca - Průměrné teploty vzduchu a srážky během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
15 °C
únor
přeháňky
15 °C
březen
polojasno
17 °C
duben
polojasno
19 °C
květen
jasno
23 °C
červen
jasno
27 °C
červenec
jasno
29 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
27 °C
říjen
přeháňky
23 °C
listopad
přeháňky
19 °C
prosinec
přeháňky
16 °C

Mallorca – moře - Průměrné teploty vody v moři

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
14 °C
únor
prázdné
13 °C
březen
prázdné
14 °C
duben
prázdné
16 °C
květen
prázdné
20 °C
červen
prázdné
23 °C
červenec
prázdné
25 °C
srpen
prázdné
26 °C
září
prázdné
26 °C
říjen
prázdné
23 °C
listopad
prázdné
19 °C
prosinec
prázdné
16 °C

Kdy jet na Mallorcu

Pokud toužíte po dovolené s koupáním v moři, teplota vody je příjemná (nad 20 °C) od června do poloviny října. Naopak léto není příliš vhodné pro pěší turistiku nebo cyklistiku, kdy ve vnitrozemí i na horách panují vysoké teploty, které v kombinaci s minimem mraků a stínu nevytváří moc přívětivé podmínky pro chození.

Pro turistiku, cyklistiku a objevování památek je nejlepším obdobím jaro, kdy panují příjemné teploty a přeháněk je zhruba o polovinu méně než na podzim.

Ovšem i zimní měsíce jsou ideální pro objevování krás ostrova. Nezapomenutelným zážitkem je především procházka mezi rozkvetlými mandloněmi (únor), průvody během Semana Santa neboli Svatého týdne o Velikonocích (duben). To vše je něco, co se vám vryje do paměti do konce života. 

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 07. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.