Cala Gat

Co dělat na Mallorce

Pláže a koupání

Ať už dáváte přednost dlouhým písečným plážím, nebo menším romantickým zálivům, na Mallorce najdete obojí. Celé pobřeží Mallorcy je poseto většími či menšími plážemi, které vás nalákají krystalickým mořem a příjemným osvěžením v letních měsících. Na rozdíl třeba od Chorvatska nebo Řecka, naprostá většina mallorských pláží se chlubí jemným bílým pískem. Na oblázkové nebo kamenité pláže zde narazíte jen zřídkakdy.

TOP 5 nejkrásnějších pláží na Mallorce

Jaké jsou však nejkrásnější pláže na Mallorce a kde je hledat? Podívejte se na náš výběr top 5 pláží na Mallorce, pro detaily, informace a mapu stačí kliknout na název:

Na Mallorce ale najdete stovky dalších krásných pláží, které potěší jak milovníky klasické plážové dovolené s plným zázemím, tak nadšence do přírodního koupání daleko od civilizace.

Dlouhé a městské pláže

Chcete si užít klasickou plážovou dovolenou na krásných udržovaných plážích se vším zázemím nebo v blízkosti větších měst? Pak se zaměřte na konkrétní oblasti ostrova:

 • Jih kolem města Palma de Mallorca: zde i užijete především městské pláže s dostatkem prostoru a vším potřebným zázemím. Mezi nejznámější patří pláže Magaluf, Palmanova či El Arenal. Zamířit můžete i na pláže Illetes nebo Cala Major.
 • Severovýchod: Zde najdete nejvyhledávanější pláže Mallorcy, mj. i více než 3 km dlouhou pláž Muro, která se táhne od města Alcúdia až po Can Picafort. Klasickou městskou pláž pak nabídne i blízké letovisko Port de Pollenca. Prostředí je zde mnohem klidnější než v okolí Palmy, avšak stále s veškerým zázemím a zábavou.
 • Východ: Na nejvýchodnějším pobřeží najdete klasické písečné dlouhé pláže především v okolí letovisek Sa Coma a Cala Millor. Zdejší prostředí je klidné, na plážích s dostatkem zábavy, avšak letoviska se mohou pyšnit spíše hotelovými resorty než čímkoliv jiným. Ideální místo pro klidnou dovolenou na jednom místě.

Přírodní a fotogenické pláže

Dáváte-li přednost menším plážím v přírodních zátokách s dechberoucími výhledy na útesy, hory nebo písečné duny, na Mallorce budete mít velmi bohatý výběr.

 • Jih: Nejjižnější cíp Mallorcy je znám pro své krásné zátokové pláže v oblasti Santanayi a také dlouhé písečné pláže daleko od civilizace. Navštivte zde jednu z nejoblíbenějších, přesto však přírodní, přes 3 km dlouhou pláž Es Trenc. Pokud máte raději menší pláže ve skalnatých zátokách, mezi místní klenoty se řadí pláže Es Calo des Moro, Cala S'Amarador nebo Cala Llombards.
 • Východ: Pobřeží mezi letovisky Portopetro a Porto Cristo oplývá desítkami malých opuštěných zátok, na některé z nichž se dostanete jen po několikakilometrovém pěším pochodu. Západní pobřeží Mallorcy je ideální pro milovníky opuštěných pláží a malých letovisek.
 • Sever: Ačkoliv na severním a severozápadním pobřeží nenajdete mnoho pláží, ty, které zde jsou, si naprosto zamilujete. Jedná se vždy o malé kousky písku v dramatických a fotogenických zátokách s vysokými kopci obklopující pobřeží. Mezi nejkrásnější pláže zde patří Sa Calobra nebo Deia.

Ceny lehátek a slunečníků

I na těch nejmenších plážích je ve většině případů k dostupný pronájem slunečníků a lehátek. Set dvou lehátek a jednoho slunečníku vyjde na Mallorce zhruba na 13 až 18 EUR denně podle lokality. Dražší jsou pláže v okolí města Palma de Mallorca, naopak mírně levnější pláže na západním pobřeží.

Vodní sporty a aktivity

Půjčovny nejrůznějších vodních sportů najdete na všech větších plážích. Omezenou nabídku čekejte na menších plážích v zátokách na jihu a západě ostrova, kde není tolik prostoru.

Mezi nejoblíbenější vodní aktivity na Mallorce, které jsou dostupné pro kohokoliv, patří paddleboarding a pak klasické jízdy na vodním banánu, vodních lyžích či parasailing. 

Příklady cen:

 • Parasailing (tažení na padáku za lodí): 40 EUR za 30 minut
 • Paddle board (hodinová lekce): 35 EUR
 • Jízda na vodním banánu: cca 30 EUR za 30 minut
 • Jízda na vodních lyžích: cca 45 EUR za 30 minut

Historie a památky 

Mallorca disponuje bohatou historií, která sahá i stovky let nazpět. Ostrov možná nepatří k místům, na která jezdíte hlavně kvůli památkám, ale rozhodně výlety po historických zajímavostech budou ideálním doplňkem k dovolené na Mallorce.

Nejvíce památek najdete v hlavním městě, Palmě. Za návštěvu určitě stojí také Valldemossa, DeiaAlcudia, Sóller nebo Capdepera.

Pěší turistika  

Mallorca je kromě pláží a vodních aktivit také rájem pro pěší turistiku. Hory, úchvatné výhledy na mořské útesy, kaňony a soutěsky – to vše vytváří ideální kombinaci pro pěší turistiku. Nejlepší je vyrazit na jaře nebo brzy na podzim, kdy panují příjemné teploty na chození.

Všechny turistické zajímavé trasy i s popisem v angličtině najdete například na webu alltrails.com, ale dobře posloužit mohou i třeba mapy.cz, kde jsou značené turistické trasy označeny všechny červenou barvou.

Trasa GR 221

Nejdelší a nejznámější je trasa GR-221 (Ruta de la Pedra en Sec), linoucí se přes pohoří Tramuntana, o celkové délce zhruba 150 kilometrů. Celková trasa je rozdělena na 8 hlavních úseků a 9 odlišných variant dle náročnosti, na každém úseku najdete na konci místo, kde můžete strávit noc a ráno pak opět vyrazit na túru. Trasa je velmi dobře značená s rozcestníky, kde se vzdálenosti vždy udávají v časových hodnotách.

GR-221 vede často podél pobřeží s úžasnými výhledy a také vás zavede na nejvyšší místa ostrova.

Mapa GR 221

Oficiální turistické mapy na Mallorce nejsou příliš obvyklé, na mapu trasy GR 221 se však můžete podívat na mnoha zájmových webových stránkách, například: www.wandermap.net, alltrails.com.

Jednotlivé úseky s časovou náročností

1. Port d’Andratx – Sant Elm – La Trapa, 3 h 45’ 
2. La Trapa – Estellencs, 7 h 15’ 
3. Estellencs – Esporles, 5 h 
4. Esporles – Deià (Refugi de Can Boi), 6 h 30' 
5. Deià – Port de Sóller, 3 h 15’ 
6. Port de Sóller – Ref.de Tossals, 8 h 
7. Ref. de Tossals Verds – Lluc, 6 h 
8. Lluc – Pollença (Refugi del Pont Romà), 4 h 45’ 

GR 222

Trasa GR-222 vedoucí z Artà do Llucu je dlouhá 134 kilometrů, nabízí celkem 5 úseků a vezme vás do samotného srdce pohoří Tramuntana. Jednotlivé úseky.

1. Artà – Sa Duaia – Cala Torta – Torre d'Albarca – Refugi de S'Arenalet des Verger (17,3 km) 
2. S'Arenalet des Verger – S'Esquena Llarga – S'Alqueria Vella d'Avall – Ermita de Betlem – Betlem (14,1 km) 
3. Betlem – Caloscans – Colònia de Sant Pere – Sa Canova – Son Serra de Marina – Son Serra- Montblanc – Santa Margalida (31,3 km) 
4. Santa Margalida – Llubí – Inca (23,4 km) 
5. Inca – Selva – Caimari – Lluc (15,2 km) 
 
Fanoušci zde najdou vůbec první Nordic Walking park na Baleárských ostrovech. Nachází se ve městě Alcudia a nabízí celkem 3 stupně obtížnosti.

  

Cyklistika  

Ne náhodou si některé z nejznámějších cyklistických týmů světa vybírají pravidelně Mallorcu pro své tréninky (jaro a podzim). Najdete zde více než 700 kilometrů cyklistických tras, z nichž 20 % vede přes hory a nabízí tak několik stupňů obtížnosti, kde si vybere každý dle svých možností. Na ostrově najdete několik půjčoven kol, které vám zajistí i plný servis, ceny se pohybují již od 50 EUR / den. Např. Berganti bikes v Palmě nebo Tramuntana Tours v Sólleru.

Inspiraci k cyklistickým výletům načerpejte třeba na mapách webů komoot.com nebo cyclinglocations.com.

Golf  

Golfová sezona probíhá na jaře a na podzim, kdy sluníčko ještě tolik nepálí. Po ostrově najdete několik golfových hřišť, která nabízí 9–18 jamek a veškeré vybavení k zapůjčení. Jen kousek od hlavního města se nachází golfový klub Arabella, pod nějž spadají 3 golfové hřiště, rezervovat místo si můžete online na: www.arabellagolfmallorca.com. Ceny se pohybují okolo 100 EUR za 18 jamek. O něco levnější je pak T-golf & country club, okolo 80 EUR za 18 jamek, rezervace online na: www.t-golf.club.  

Trhy  

Každé větší město nabízí alespoň jednou týdně trhy, kde najdete vše, na co si jen vzpomenete. Od místních produktů, ovoce, čerstvé zeleniny, nakládaných oliv, až po rukodělné výrobky. Přehled jednotlivých trhů: 

 • Pondělí: Calvià, Lloret de Vistalegre, Manacor, Caimari, Montuïri.
 • Úterý: Alcúdia, Artà, Campanet, Porreres a Santa Margalida. 
 • Středa: Andratx, Capdepera, Felanitx, Deià, Petra, Port de Pollença, Santanyí, Selva, Sencelles, Sineu, Vilafranca de Bonany a Colònia de Sant Jordi. 
 • Čtvrtek: Ariany, Campos, s’Arenal, Consell, Inca, Pòrtol, Sant Llorenç de Cardàssar, Ses Salines, Sant Joan, Lloseta. 
 • Pátek: Alaro, Algaida, Binissalem, Can Picafort, Llucmajor, Maria de la Salut, Pont d’Inca, Son Servera a Sa Cabaneta. 
 • Sobota: Búger, Bunyola, Cala Rajada, Campos, Costitx, Esporles (první sobota v měsíci), Palma, Santanyí, Sóller, Santa Eugènia a Santa Margalida. 
 • Neděle: Alcúdia, Consell (bleší trh), Felanitx, Llucmajor, Muro, Pollença, Porto Cristo, Santa Maria del Camí, Valldemossa a Sa Pobla. 

Svátky a oslavy  

Španělé milují nejrůznější oslavy, tzv. fiestas. Každý měsíc najdete místo, kde se nějaká fiesta koná, zde jsou nejznámější z nich: 

 • Leden: Sant Sebastia – vrchol těchto oslav se koná 19. ledna v Palmě, kdy jde městem průvod s obřím drakem (correfoc), který chrlí oheň a pod nímž odvážní Španělé tančí pro štěstí. Oheň je tuto noc všudypřítomný, stejně jako čerti ve strašidelných maskách a ohlušující zvuky řetězů a podmanivé hudby. Pokud se tohoto reje chcete zúčastnit, doporučujeme si obléct bavlněné oblečení s dlouhými rukávy a nepřibližovat se k ohňostrojům a ohňům příliš blízko.  
 • Únor
  •  Sa Rua – karneval, jehož průvod jde Palmou 23. února. 
  • Fira de la Flor d’Ametler – oslava květů mandlovníku se koná první týden v únoru ve vesnici Son Servera. Můžete tu zakoupit a ochutnat nejrůznější výrobky z místních mandlí, o nichž se říká, že jsou díky příznivému podnebí nejlepší na světě. 
 • Březen: Dny Baleárských ostrovů – 1. března v Palmě. Oslava Baleárských ostrovů, trhy s místními produkty.  
 • Duben: Semana Santa aneb Svatý velikonoční týden, kdy městem chodí průvody bratrstev.  
 • Květen: Bitva Moros y Cristianos – Port de Soller a simulace známé bitvy z roku 1561, kdy křesťané vyhráli. Místní obléknou kostýmy a baví se celý den, všude kolem se nabízí spousta dobrého jídla, je slyšet hudba a tančí se na pláži. Pravděpodobně nevyváznete bez pomalovaného obličeje. 
 • Červen: San Juan 23. června – den, kdy jsou povoleny BBQ na pláži, skákání přes oheň, hlasitá hudba, lidé v maskách, tisíce svíček na plážích, lidé živě diskutující a bavící se... Kolem půlnoci všichni skočí do moře, aby si mohli něco přát a přivítat tak léto.  
 • Červenec
  • Fiesta de Flexas – konkrétní den se mění každý rok, oslavuje se v Palmě. Umělci, perfomeři a DJs z celého ostrova vás budou bavit celou noc. Celá tahle velká party je organizována lidmi z baru Flexas v centru Palmy a získala si věhlas po celé Mallorce. 
  • Artdemossa – festival ve Valldemosse, kdy se oslavuje kulturní dědictví. Samotný festival je rozdělen do 4 částí – sochy, fotografie, hudba a jídlo. Přesný program je vždy upřesněn pár týdnů před samotným festivalem, informace můžete sledovat zde: www.ajvalldemossa.net.  
 • Srpen: Noc poutníků – vychází se z Palmy a jde se do Llucu, který je vzdálený cca 50 km, cesta zabere zhruba 11 hodin a každoročně se jí zúčastní desetitisíce lidi z celé Mallorcy. Pokud nejste dost zdatní, abyste cestu ušli celou, nemusíte zoufat, podél cesty najdete zastávky autobusů, které vás odvezou zpět do Palmy.  
 • Září: Festa des Vermar – na 2 týdny město Binissalem hostí tyto oslavy. Barevné dekorace, ženy v typických krojích, šlapání hroznů či házení hroznů po lidech. Ochutnávky vín jsou samozřejmostí, však se tento svátek koná na počest konce sklizně hroznů.  
 • Říjen: Colcada de la Beata – 19. října v Palmě. Průvod jde městem ke kostelu sv. Magdaleny, během celého dne se můžete zúčastnit oslav plných hudby, kostýmů a dobrého jídla. 

Říjen je celkově měsíc, kdy se oslavuje hlavně jídlo a víno po celém ostrově. Pokud chcete ochutnat typické klobásy, pak navštivte Fira de matançes v Campos 22.–24. října.  

 • Listopad: Fira de s'Oliva – 16.–17.listopadu v Caimari, oslava oliv, kdy se můžete zblízka podívat na jejich zpracování a ve stáncích ochutnat všemožné pokrmy z oliv.  

17. listopadu se koná také festival medu v Llubí, kde najdete různé druhy domácího medu a také výrobky z něho.  

 • Prosinec: Kromě tradičních vánočních trhů a rozsvěcení vánočních světel můžete i v prosinci vyrazit na místní fiestas: 
  • Fira de la llet d'ametlla – 14. prosince v Marratxí, tradiční festival mandlového mléka. Mandle a mandlové pokrmy jsou hluboce zakořeněné v mallorské kuchyni a právě zde je můžete ochutnat. 
  • Festa de l'Estandard – 31. prosince v Palmě. Jedná se o nejstarší oslavy, jejichž počátky sahají až do 13. století a mají připomínat příjezd vojáků krále Jaumeho I.  a osvobození od maurské nadvlády. Každý rok se v 10:15 hod. vztyčí královská standarda na Plaza Cort a následuje mše v katedrále a průvod s hudbou a kostýmy.

Aquaparky

Když plážové radovánky u moře dětem nestačí, využijte bohatých možností, které Mallorca nabízí. Prakticky v každém větším letovisku najdete aquapark se skluzavkami a nejrůznějšími vodními atrakcemi. Ceny za vstup se v průměru pohybují od 23 do 30 EUR dle velikosti aquaparku. Slevy na vstupenky jsou často při koupi online přes web konkrétního aquaparku. Podívejte se na seznam akvaparků na Mallorce, včetně odkazů na oficiální weby:

Noční život

Mallorca je známá nejen krásnými plážemi, ale také bohatým nočním životem. V každém větším letovisku najdete bary a diskotéky, nejznámější jsou situovány určitě v hlavním městě a pak v Magalufu (převážně britská klientela) a Arenalu (převážně německá klientela). V Palmě najdete nejznámější kluby na promenádě podle přístavu (Tito's, Social). Do klubu se většinou platí vstupné, v němž pak máte 1 welcome drink v ceně (cca 10 EUR). Pivo stojí cca 2,5 EUR, víno 2,5 EUR, koktejly pak kolem 10 EUR.  

V ulicích to ožívá až kolem půlnoci, ne dříve. Kluby pak zavírají až nad ránem kolem 6. hodiny nebo i později.

Šnorchlování a potápění

Mallorské skalnaté zátoky a útesové pobřeží vytváří velmi dobré podmínky pro šnorchlování a pro odvážnější i pro potápění. Podmořský život se samozřejmě v pestrosti nemůže rovnat lokalitám v Indonésii či Karibiku, nicméně v rámci Evropy patří k těm rozmanitějším.

Šnorchlování

Nejlepší šnorchlovací místa jsou v úzkých a malých zátokách na jihu (Cala Llombards, Cala Pi a další), západě (Cales de Mallorca) nebo severu (Cala Barques nebo Sa Calobra). Šnorchlovací vybavení koupíte do 15 EUR v každém větším letovisku, zakoupit lze i většinou půldenní šnorchlovací výlety lodí, kdy se zastavíte na několika lokalitách. Ceny se pohybují mezi 50 a 65 EUR.

Potápění

Na nejlepší potápěčské lokality narazíte především podél jižního pobřeží ostrova v zátokách, u menšího ostrůvku Cabrera, kam se pořádají výlety lodí, a také na západě kolem letoviska Sant Elm. Na jižním pobřeží okolo města Palma de Mallorca pak najdete spoty s podmořskými vraky lodí.

Ceny za zkušební ponor pro začátečníky se pohybují kolem 70 EUR (resp. 120 EUR při ponoru z lodi), kurz scuba diving pro začátečníky pak stojí okolo 300 EUR i se zapůjčením vybavení. Podívejte se na příklad potápěčských agentur:

Kvetoucí mandloně

Každou zimu se části Mallorky promění v rozkvetlý mandloňový sad. Kvetoucí mandloně na Mallorce lákají cestovatele z mnoha zemí, kdy se lány sadů zbarví do bílé nebo jemně růžové barvy dle druhu mandlovníku. 

Největší koncentrace mandloní je na západní straně ostrova mezi městy Palma de Mallorca a Port d'Andratax. Neprohloupíte ani cestou na sever od Palmy směrem do městeček Valldemossa a Sóller. Na jihovýchodních pláních ostrova pak na nejvíce mandloní narazíte v okolí měst Llucmajor a Colonia Sant Jordi.

A kdy vlastně kvetou mandloně na Mallorce? Některé druhy začínají kvést ve druhé polovině ledna a odkvétají na přelomu února a března. Největší šance vidět kvetoucí mandloně je v průběhu února.

Místní kuchyně  

Základní ingrediencí na Mallorce je vepřové maso, mořské plody, zelenina a olivy. Kromě klasických tapas (čili malých chuťovek k vínu či pivu) zde najdete mnoho dalších delikates. Spousta lidí za národní jídlo mylně považuje paellu, která však pochází z Valencie. Na Mallorce jsou to spíše jídla tzv. z jednoho hrnce.

Nejznámější polévkou je sopa mallorquines, což není klasická polévka, jak ji známe u nás, ale husté vesnické jídlo ze zelí, masa a tenkých plátků chleba. Dále ochutnejte frito mallorquino, jídlo složené z osmažených vnitřnosti, zeleniny a brambor. Pro vegetariány je vhodný tumbet neboli zapečená zelenina.

V každé restauraci najdete také pa amb oli – domácí chléb pokapaný olivovým olejem, šťávou z rajčat a obložený dle přání (šunka, sýr, losos, …). Jako dezert ochutnejte národní pokrm ensaimada, zatočený koláč z kynutého těsta posypaný moučkovým cukrem (někdy je plněný pudinkem či rozinkami), nebo coca de patatas, jedná se o kynutou koblihu z bramborového těsta posypanou moučkovým cukrem.  

Klasické španělské restaurace, které možná na první pohled nevypadají příliš lákavě a které nabízí domácí kuchyni, bývají o poznání levnější než restaurace pro turisty. Předkrmy tu stojí kolem 5 EUR, kdežto v turistických místech či v restauracích s výhledem na moře okolo 10 EUR, hlavní jídla se pohybují pak běžně okolo 18 EUR (mořské plody více), dezerty opět kolem 10 EUR. Sklenička vína či piva stojí cca 2,5 EUR, nealko pak kolem 2 EUR, často tu pijí kávu s našlehaným mlékem (café con leche), která stojí okolo 2 EUR.

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.