Cestování po Mallorce je díky rozvinuté dopravní a turistické infrastruktuře snadné. Chcete-li maximálně objevovat ostrov a nespokojit se jen s jedním letoviskem, ve kterém budete trávit celou dovolenou, pak se určitě vyplatí půjčení auta. I pokud ale služeb autopůjčoven využít nechcete, nabízí se relativně široká síť autobusových linek, byť se s nimi nedostanete na odlehlejší pláže, včetně těch nejznámějších.

Půjčení auta

Mallorca si rozmístěním pláží a památek a vysokou kvalitou silnic přímo žádá půjčení auta, pokud sem jedete na déle než na víkend. Na Mallorce působí desítky autopůjčoven od velkých nadnárodních po menší místní. Právě menší autopůjčovny často na první pohled nabízejí výhodnější ceny, ovšem jejich jednání se v mnoha případech nedá označit za seriózní, viz detaily níže.

Většina cestovatelů si auto půjčuje přímo na letišti Mallorca, kde je naproti terminálu celá budova vyčleněná pro autopůjčovny. Letiště navíc leží mimo město a přímo u dálnice, takže cesta z něj je snadná a rychlá.

Kde a kdy rezervovat auto

Jako vždy doporučíme obecné srovnávače autopůjčoven, které vyhledají nabídky naprosté většiny dostupných půjčoven. Podívejte se na tyto weby, které využíváme nejčastěji:

Obě dvě stránky umožňují filtrovat nabídky podle konkrétních autopůjčoven. Doporučujeme zaškrtávat především serioznější větší firmy typu Avis, Budget, Europcar, Dollar, Hertz, Sixt, Thrifty či Wiber. Naopak se vyhněte lákavým nabídkám autopůjčoven Goldcar, Centauro nebo Record, které jsou známé dodatečným navyšováním ceny.

U půjčení auta platí pravidlo, že čím dříve rezervujete a na čím delší dobu si auto půjčíte, tím nižší cenu ve finále zaplatíte.

Ceny autopůjčoven a pojištění

Autopůjčovny na Mallorce opravdu nejsou drahé, a to ani v hlavní sezoně. Konečná cena vždy závisí na délce půjčení a také na tom, zda a jaké pojištění si připlatíte. Nějaké základní je obvykle obsaženo v ceně, ovšem doporučujeme si vždy pojištění připlatit, až už přímo přes Rentalcars.com, autopůjčovnu, nebo mít své vlastní třetí stranou. 

Nejen o pojištění, ale obecně o půjčení auta píšeme detailní článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Příklady cen v hlavní sezoně:

  • Týden: cca 3 500 Kč, s pojištěním kolem 6 000 Kč
  • 3 dny: cca 1 400 Kč, s pojištěním okolo 2 800 Kč

Ve vedlejší sezoně jsou ceny zhruba o 15% nižší, zatímco v zimě dostanete slevy i více než 50%.

Stržení depozitu a kreditní karta

Počítejte s tím, že pokud si u autopůjčovny nezaplatíte plné pojištění, bude vám při půjčení z karty stržen depozit, který se v závislosti na konkrétní ceně může pohybovat od 5 000 do 20 000 Kč. Rovněž počítejte s tím, že většina autopůjčoven stále k půjčení vyžaduje kreditní kartu, nikoliv debetní.

Dálniční poplatky a provoz

Na Mallorce najdete 3 klasické dálnice a jednu rychlostní silnici. Na žádné z dálnic se neplatí mýto a není potřeba ani dálniční známka. Dálnice na Mallorce jsou tedy zdarma.

Jediným zpoplatněným úsekem na mallorských silnicích byl Tunel de Sóller na cestě z Palmy do Sólleru, ani za ten se ale od roku 2017 už neplatí.

Provoz v létě je na Mallorce velmi hustý, především v okolí Palmy a v turistických oblastech. Silnice jsou velmi kvalitní, nové a dobře značené, nicméně především v severní a východní části ostrova, podél pobřeží a v horách, bývají úzké a velmi klikaté. Pravidla silničního provozu jsou velmi podobná těm našim s tím rozdílem, že nejvyšší povolená rychlost na dálnici je jen 120 km/h. Naopak na některých úsecích silnic je značením povolená rychlost 100 km/h (jinak je, stejně jako u nás, 90 km/h).

Malou zapeklitostí se můžou stát kruhové objezdy. Ve Španělsku jsou zcela běžné kruhové objezdy s více pruhy uvnitř, pamatujte však, že opustit kruhový objezd je možné vždy pouze z vnějšího pruhu. Směrovka se dává, stejně jako u nás, při opouštění kruhového objezdu.

Cena benzínu na Mallorce

Průměrná cena benzinu i nafty se na Mallorce pohybuje zhruba o 3-4 Kč více za litr než v Česku. Za klasický 95oktanový benzin zaplatíte v rozmezí 1,30 až 1,40 EUR za litr.

Síť čerpacích stanic je zde velmi hustá a dá se přirovnat k hustotě v ČR.

Půjčení skútru

Mnoho cestovatelů láká spíše než ježdění autem půjčení motorky nebo skútru. Popravdě ale Mallorca není příliš ideálním místem pro skútry. Provoz je zde dost hustý, vzdálenosti velké a především ceny skútrů převyšují (často i výrazně) ceny půjčovného aut. Za běžný skútr zaplatíte na Mallorce od 30 EUR za den bez pojištění. Oficiálních půjčoven skútrů na Mallorce je méně než půjčoven aut a navíc neexistuje žádný srovnávač, který by seřadil všechny nabídky.

Veřejná doprava

Na Mallorce funguje obstojná síť MHD, která zahrnuje meziměstské žluto-červené autobusy TIB, městské modro-zeleno-bílé autobusy EMT v Palmě, speciální expresní letištní autobusové linky, dvě linky metra v Palmě, tři vlakové meziměstské trasy a historický vlak s tramvají z Palmy do Sólleru.

Nepříjemností systému dopravy na Mallorce je fakt, že zde neexistuje výhodná celo- nebo vícedenní jízdenka nebo jiné zvýhodněné kartičky. Slevy a zvýhodněné jízdné se poskytují jen rezidentům, kteří na Mallorce žijí. Budete si tak muset při každé jízdě kupovat jednotlivé jízdenky.

Středobodem veřejné dopravy na Mallorce je náměstí Plaça d'Espanya v Palmě (stanice je také nazývaná jako Estació Intermodal), kde začíná většina meziměstských autobusů, vlaky, metro a mnoho linek MHD Palma.

Městská doprava Palma de Mallorca

Palma, jako největší město na Mallorce, disponuje poměrně rozsáhlým systémem MHD. Tu zajišťují modro-zeleno-bílé autobusy EMT a také 2 linky metra. Vzájemně však autobusy a metro nejsou tarifně propojené a na každé platí jiné jízdenky.

Autobusy EMT

Po městě jezdí kolem 30 autobusových linek, kterými se dostanete na všechna turistická místa i do přilehlých letovisek El Arenal, Can Pastilla, Sant Augusti, Cala Major či Ses Illetes. Hlavní linky jezdí v intervalu 10-15 minut zhruba od 5:00 do 23:30. Noční dopravu pak 4 speciální noční linky, které však jezdí jen po Palmě a do letovisek ani na letiště se s nimi nedostanete.

Jízdenky zakoupíte pouze u řidiče, pokud možno v přesné částce. Z toho také plyne, že se nastupuje vždy jen předními dveřmi. Všechny jízdenky platí na jednu libovolně dlouhou jízdu jedním autobusem (neexistují zde přestupní lístky, pokud tedy měníte při cestě autobus, je vždy nutné si koupit novou jízdenku).

  • jedna jízda klasickou linkou (i mimo hranice Palmy): 2 EUR
  • jízda do/z na letiště (linky A1, A2): 5 EUR
  • jízda od/z přístavu (linka 1): 3 EUR
  • platit se dá pouze v hotovosti

Mapy tras, jízdní řády, aktuální informace a ceny jízdenek najdete na oficiálním webu emtpalma.cat.

Metro Palma

Systém metra v Palmě čítá dvě krátké linky – žlutou (UIB) a červenou (Marratxí). Obě však spíše míjejí turistické cíle a jako návštěvníci ostrova je využijete snad jen v případě, že najdete levnější ubytování v okrajové části Palmy, které bude zrovna poblíž stanice metra.

Jízdenka na metro stojí 1,45 EUR nehledě na ujetou vzdálenost a zakoupíte ji v každé stanici. Oficiální informace najdete na webu tib.org/en/web/ctm/metro.

Meziměstská doprava

Autobusy TIB

Nejširší síť meziměstské dopravy obstarávají žluto-červené autobusy TIB, které mají vždy trojciferné označení linky (100 až 525). Jízdenky se platí výhradně u řidiče a pouze v hotovosti a jízdné je odstupňované od ujeté vzdálenosti. Například jednosměrný lístek z Palmy do Sólleru vyjde na 2,45 EUR, do nejvzdálenějších koutů Mallorcy pak maximálně na 10 EUR. Řidič prodává i zpáteční jízdenku, která je však prostým dvojnásobkem jednosměrné. Jediná výhoda je v tom, že při zpáteční cestě ušetříte pár vteřin opětovnou koupí lístku.

Zvláštní kategorií jsou speciální expresní letištní autobusy AeroTib, které zajišťují rychlou dopravu z letiště do hlavních letovisek. Mají speciální dražší jízdné, které se kupuje rovněž pouze u řidiče. Detailní oficiální informace najdete na webu tib.org nebo na naší stránce s informacemi o letišti Palma de Mallorca.

Vlaky

Železnice funguje na Mallorce spíš jako doplněk, respektive nefiguruje na trasách do turisticky významných míst. Klasické vlaky jezdí na třech trasách z Palmy do vnitrozemí a nikdy nejedou do žádného přímořského letoviska. Je však možné se svézt kus vlakem a v některém z přestupních bodů přesednout na autobus a pokračovat dále. 

I u vlaků platí, že jízdné se vypočítává dle ujeté vzdálenosti. Pokud přestupujete z vlaku na autobus, vždy je potřeba nová jízdenka. Jízdenky koupíte v pokladně či automatu na nádraží, případně u průvodčího (podobně jako v ČR však pouze ze stanice, kde není ani pokladna, ani automat).

Historický vlak a tramvaj Sóller

Hezkou turistickou atrakcí je historický dřevěný vláček, který spojuje Palmu s městečkem Sóller, kde na něj navazuje historická tramvaj do blízkého přístavu Port de Sóller. Železnice je původem z kraje 20. století, když výstavba začala roku 1911. Tehdy vlak sloužil především pro svoz pomerančů a citrónů, dnes je především turistickou atrakcí.

Z Palmy do Sólleru jezdí 2-4x denně dle sezony. Jednosměrná jízdenka vyjde na 18 EUR, zpáteční na 25 EUR. V kombinaci s tramvají pak zpáteční lístek vyjde na 32 EUR.

Více informací najdete v našem miniprůvodci po městečku Sóller a taky na oficiálních webových stránkách trendesoller.com.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu