Cala Gat

Doprava na Mallorce

Cestování po Mallorce je díky rozvinuté dopravní a turistické infrastruktuře snadné. Chcete-li maximálně objevovat ostrov a nespokojit se jen s jedním letoviskem, ve kterém budete trávit celou dovolenou, pak se určitě vyplatí půjčení auta. I pokud ale služeb autopůjčoven využít nechcete, nabízí se relativně široká síť autobusových linek, byť se s nimi nedostanete na odlehlejší pláže, včetně těch nejznámějších.

Nejlevnější zájezdy na Mallorcu u nás

Půjčení auta

Mallorca si rozmístěním pláží a památek a vysokou kvalitou silnic přímo žádá půjčení auta, pokud sem jedete na déle než na víkend. Na Mallorce působí desítky autopůjčoven od velkých nadnárodních po menší místní. Právě menší autopůjčovny často na první pohled nabízejí výhodnější ceny, ovšem jejich jednání se v mnoha případech nedá označit za seriózní, viz detaily níže.

Většina cestovatelů si auto půjčuje přímo na letišti Mallorca, kde je naproti terminálu celá budova vyčleněná pro autopůjčovny. Letiště navíc leží mimo město a přímo u dálnice, takže cesta z něj je snadná a rychlá.

Protože jsou informace o cestování autem obsáhlé, zpracovali jsme je do samostatné kapitoly Půjčení auta na Mallorce.

Půjčení skútru

Mnoho cestovatelů láká spíše než ježdění autem půjčení motorky nebo skútru. Popravdě ale Mallorca není příliš ideálním místem pro skútry. Provoz je zde dost hustý, vzdálenosti velké a především ceny skútrů převyšují (často i výrazně) ceny půjčovného aut. Za běžný skútr zaplatíte na Mallorce od 30 EUR za den bez pojištění. Oficiálních půjčoven skútrů na Mallorce je méně než půjčoven aut a navíc neexistuje žádný srovnávač, který by seřadil všechny nabídky.

Veřejná doprava

Na Mallorce funguje obstojná síť MHD, která zahrnuje meziměstské žluto-červené autobusy TIB, městské modro-zeleno-bílé autobusy EMT v Palmě, speciální expresní letištní autobusové linky, dvě linky metra v Palmě, tři vlakové meziměstské trasy a historický vlak s tramvají z Palmy do Sólleru.

Nepříjemností systému dopravy na Mallorce je fakt, že zde neexistuje výhodná celo- nebo vícedenní jízdenka nebo jiné zvýhodněné kartičky. Slevy a zvýhodněné jízdné se poskytují jen rezidentům, kteří na Mallorce žijí. Budete si tak muset při každé jízdě kupovat jednotlivé jízdenky.

Středobodem veřejné dopravy na Mallorce je náměstí Plaça d'Espanya v Palmě (stanice je také nazývaná jako Estació Intermodal), kde začíná většina meziměstských autobusů, vlaky, metro a mnoho linek MHD Palma.

Městská doprava Palma de Mallorca

Palma, jako největší město na Mallorce, disponuje poměrně rozsáhlým systémem MHD. Tu zajišťují modro-zeleno-bílé autobusy EMT a také 2 linky metra. Vzájemně však autobusy a metro nejsou tarifně propojené a na každé platí jiné jízdenky.

Autobusy EMT

Po městě jezdí kolem 30 autobusových linek, kterými se dostanete na všechna turistická místa i do přilehlých letovisek El Arenal, Can Pastilla, Sant Augusti, Cala Major či Ses Illetes. Hlavní linky jezdí v intervalu 10-15 minut zhruba od 5:00 do 23:30. Noční dopravu pak 4 speciální noční linky, které však jezdí jen po Palmě a do letovisek ani na letiště se s nimi nedostanete.

Jízdenky zakoupíte pouze u řidiče, pokud možno v přesné částce. Z toho také plyne, že se nastupuje vždy jen předními dveřmi. Všechny jízdenky platí na jednu libovolně dlouhou jízdu jedním autobusem (neexistují zde přestupní lístky, pokud tedy měníte při cestě autobus, je vždy nutné si koupit novou jízdenku).

  • jedna jízda klasickou linkou (i mimo hranice Palmy): 2 EUR
  • jízda do/z na letiště (linky A1, A2): 5 EUR
  • jízda od/z přístavu (linka 1): 3 EUR
  • platit se dá pouze v hotovosti

Mapy tras, jízdní řády, aktuální informace a ceny jízdenek najdete na oficiálním webu emtpalma.cat.

Metro Palma

Systém metra v Palmě čítá dvě krátké linky – žlutou (UIB) a červenou (Marratxí). Obě však spíše míjejí turistické cíle a jako návštěvníci ostrova je využijete snad jen v případě, že najdete levnější ubytování v okrajové části Palmy, které bude zrovna poblíž stanice metra.

Jízdenka na metro stojí 1,45 EUR nehledě na ujetou vzdálenost a zakoupíte ji v každé stanici. Oficiální informace najdete na webu tib.org/en/web/ctm/metro.

Meziměstská doprava

Autobusy TIB

Nejširší síť meziměstské dopravy obstarávají žluto-červené autobusy TIB, které mají vždy trojciferné označení linky (100 až 525). Jízdenky nejvýhodněji zaplatíte kartou přímo v autobusu. Stačí při nástupu i výstupu přiložit kartu k označovači a strhne se vám automaticky jízdné podle toho, kolik zón ujedete. Nesmíte však zapomenout přiložit kartu i při výstupu, jinak se vám automaticky strhne nejvyšší možná částka.

Například jednosměrný lístek z Palmy do Sólleru vyjde na 2,70 EUR, do nejvzdálenějších koutů Mallorcy pak maximálně na 10 EUR.

Stále ještě můžete zakoupit papírové lístky u řidiče, ale jsou vždy dražší než při platbě kartou.

Zvláštní kategorií jsou speciální expresní letištní autobusy AeroTib, které zajišťují rychlou dopravu z letiště do hlavních letovisek. Mají speciální dražší jízdné, které se kupuje rovněž pouze u řidiče. Detailní oficiální informace najdete na webu tib.org nebo na naší stránce s informacemi o letišti Palma de Mallorca.

Vlaky

Železnice funguje na Mallorce spíš jako doplněk, respektive nefiguruje na trasách do turisticky významných míst. Klasické vlaky jezdí na třech trasách z Palmy do vnitrozemí a nikdy nejedou do žádného přímořského letoviska. Je však možné se svézt kus vlakem a v některém z přestupních bodů přesednout na autobus a pokračovat dále. 

I u vlaků platí, že jízdné se vypočítává dle ujeté vzdálenosti. Pokud přestupujete z vlaku na autobus, vždy je potřeba nová jízdenka. Jízdenky koupíte v pokladně či automatu na nádraží, případně u průvodčího (podobně jako v ČR však pouze ze stanice, kde není ani pokladna, ani automat).

Historický vlak a tramvaj Sóller

Hezkou turistickou atrakcí je historický dřevěný vláček, který spojuje Palmu s městečkem Sóller, kde na něj navazuje historická tramvaj do blízkého přístavu Port de Sóller. Železnice je původem z kraje 20. století, když výstavba začala roku 1911. Tehdy vlak sloužil především pro svoz pomerančů a citrónů, dnes je především turistickou atrakcí.

Z Palmy do Sólleru jezdí 2-4x denně dle sezony. Jednosměrná jízdenka vyjde na 18 EUR, zpáteční na 25 EUR. V kombinaci s tramvají pak zpáteční lístek vyjde na 32 EUR.

Více informací najdete v našem miniprůvodci po městečku Sóller a taky na oficiálních webových stránkách trendesoller.com.

Chystáš se na Mallorcu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 02. 2024

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.