Mallorca je ostrov vzdálený více než 180 km od nejbližší pevniny, z čehož jasně vyplývá, že prakticky jediným způsobem, jak se sem dostat, je letadlem. Na ostrově je jediné mezinárodní letiště Palma de Mallorca, kam míří všechny pravidelné i charterové lety. Podívejte se na kompletní informace o dopravě z/na letiště, službách nebo jak dlouho na letišti musíte být před odletem:

Níže shrnujeme základní informace, pro detaily se podívejte na naší speciální stránku Letenky na Mallorcu.

Letecky z Česka

Pravidelné přímé letecké spojení přímo z ČR na Mallorcu v současnosti zajišťují tři letecké společnosti. První z nich je aerolinka Smartwings, která se specializuje na charterové lety pro cestovní kanceláře a na Mallorcu létá z Prahy, Brna i Ostravy. Letenky pro individuální cestovatele jsou však velmi drahé a zpáteční lety se pohybují od 5 000 do 8 000 Kč. 

Druhou aerolinkou je nízkonákladová společnost Ryanair, která provozuje přímou linku z Prahy. Během prázdnin se běžně zpáteční letenky z Prahy na Mallorcu prodávají za ceny mezi 2 500 a 3 500 Kč, ve vedlejší sezoně pak v rozmezí 1 500 až 2 000 Kč, vždy pouze s malým příručním zavazadlem. Akční ceny Ryanair nabízí především ve okrajích sezony, kde se výjimečně může objevit zpáteční letenka i kolem 1 200 Kč.

Poslední společností, která létá přímo z Prahy, je německá aerolinka Eurowings s cenami mezi 3 500 a 4 500 Kč.

Letecky z okolních zemí

Často výrazně levnější letenky pořídíte z okolních letišť, především z Vídně, Berlína, Mnichova a někdy i Drážďan. Nejlevnější lety nabízí tradičně opět nízkonákladová aerolinka Ryanair, v jejíž akcích jsme byli zvyklí nakupovat letenky na zimní, jarní či podzimní měsíce i pod 1 000 Kč. Akční letenky přes letní prázdniny se v podobných hodnotách objevují už jen zřídka, stále však levněji než z Prahy.

Pokud však bydlíte v Praze nebo blízkém okolí, důkladně spočítejte celkové náklady při levnější letence ze zahraničí. Zpáteční letenka z Berlína za 500 Kč je sice lákavá cena, ale po spočítání všech nákladů na cestu tam a zpět nakonec může vyjít dražší letenka za 2 000 Kč z Prahy...

Zájezdy na Mallorcu

Na ostrov Mallorca kromě pravidelný letů míří i mnoho charterových spojů určených především pro cestovky. Letecké zájezdy na Mallorcu nabízí naprostá většina velkých i menších českých cestovních kanceláří.

Jaké jsou průměrné ceny zájezdů na Mallorcu? Klasické týdenní pobyty bez stravy s odletem z Prahy, Brna či Ostravy prodávají cestovní kanceláře kolem 11 500 Kč za osobu, s polopenzí nebo dokonce all-inclusive pak startují zhruba na 20 000 Kč za osobu na týden. Výrazně levnější jsou v případě Mallorcy tzv. "first-minute" nabídky při objednání s velkým časovým předstihem, kdy jsou ceny zhruba o 15-20%.

Vyplatí se kupovat zájezd na Mallorcu? Záleží, co od dovolené očekáváte, ale pokud vám nevadí věnovat trochu času individuálnímu plánování, tak se finančně zájezdy většinou nevyplatí. Seženete-li zpáteční letenku z Česka do 5 000 Kč, pak téměř vždy najdete ubytování u pláže do 3 000 Kč za noc, avšak za dvoulůžkový pokoj, tedy za 1 500 Kč pro jednoho. Na ceny a tipy ohledně ubytování se podívejte do speciální kapitoly Ubytování na Mallorce.

Trajektem

Na Mallorcu se lze dostat i lodí, a to hned na několika linkách do pevninského Španělska i Francie. Kvůli ceně a vzdálenosti se však vyplatí pouze těm, kteří se opravdu bojí létat nebo těm, kteří si na Mallorcu chtějí přivézt vlastní auto. Mnohem použitelnější jsou však trajekty na okolní Baleárské ostrovy Ibizu a Menorcu.

Trajekt Mallorca – Ibiza

Lodě na Ibizu vyplouvají vždy z přístavu Palma, a to 3-5x denně podle sezony a dne v týdnu. Na trase do největšího města Ibiza plují 2 společnosti: Balearia a Transmediterranea. Prvně jmenovaná 1x denně nasazuje rychloloď, která trasu zvládne za 2 hodiny, ostatní spoje plují zhruba 3,5 až 4 hodiny.

Ceny jednosměrných lodních lístků startují na 50 EUR, rychloloď pak vyjde na 70 EUR. Vždy jsou levnější spoje společnosti Balearia, jízdenky můžete zakoupit online.

Za obdobnou cenu lze zakoupit na trase z Mallorcy na Ibizu i letenky (společnosti Iberia a Air Europa), avšak po přepočítání čas potřebného pro cestu na/z letiště a čekání, vyjde loď výhodněji.

Trajekt Mallorca – Menorca

Ještě blíže Mallorce než ostrov Ibiza leží Menorca. I sem vyplouvají trajekty společností Balearia a Transmediterranea. Každá však vyplouvá z jiného přístavu a velmi se liší i ceny a jízdní doby.

  • Balearia vyplouvá z přístavu Alcúdia na severovýchodě ostrova a na Menorce končí v městě Ciutadella. Pluje se 2-4x denně a jízda trvá hodinu a půl až 2 hodiny. Jednosměrný lístek stojí od 63 do 90 EUR v závislosti na čase.
  • Transmediterranea pluje z Palmy do přístavu Mahon, cesta trvá 6 hodin a většinou se jezdí pouze 1 až 2x týdně. Cena jízdenky je však výrazně nižší než u konkurence a startuje na 34 EUR jednosměrně.

Alternativně i na této trase můžete využít leteckého spojení aerolinek Iberia a Air Europa, kdy jednosměrné letenky startují asi na 65 EUR. V tomto případě už je cesta letadlem na zvážení, vzhledem k faktu, že rychlejší trajekty nevyplouvají přímo z Palmy, ale z hodinu jízdy vzdáleného přístavu Alcúdia.

Trajekt Mallorca – Barcelona

Lodí se dostanete i na pevninu. Konkrétně se pluje na pravidelných linkách do přístavů Valencia, Gandia, Dénia, nejvyhledávanější trasou je však ta do Barcelony.

I na této lince fungují společnosti Balearia a Transmediterranea.

  • Balearia jezdí z Palmy i z přístavu Alcúdia. Cesta z Palmy trvá 7,5 hodiny, z Alcúdie 6 hodin. Jednosměrné jízdenky začínají na 71 EUR z Palmy, resp. 65 EUR z Alcúdie a na obou trasách se jezdí denně. Případný poplatek za auto je zhruba 100 EUR.
  • Transmediterranea pluje každý den z přístavu v Palmě a cesta zabere 7,5 hodiny. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 72 EUR, poplatek za auto je cca 115 EUR.

Mezi Mallorcou a Barcelonou (i dalšími městy ve Španělsku) se však časově i cenově vyplatí využít služeb letecké dopravy. Nejlevnější letenky mívá Ryanair (v akcích i za 10 EUR jednosměrně, standardně kolem 25 EUR), ale například i Air Europa nebo Vueling.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu