Proudy lávy Big Island

Doprava na Big Islandu

Chcete-li si ostrov užít se vším všudy, máte jedinou možnost – půjčit si auto. A vlastně… i pokud plánujete pobývat pouze v některém z plážových resortů okolo Kony, půjčení auta vyjde tak jako tak nejlevněji. MHD prakticky neexistuje (například na letiště Kona zajíždí jen jednou denně) a taxíky jsou pekelně drahé.

Autem

Ceny autopůjčoven nejsou na Havaji – na rozdíl od ostatních služeb – tak výrazně předražené. Působí zde snad všechny známé firmy, výběr je tak opravdu široký. Pomineme-li nadnárodní koncerny, doporučit lze místní půjčovnu Carrentalhawaii.com, která ve většině případů nabídne nejnižší cenu. Obecně platí, že za jeden den půjčení auta dáte v průměru kolem 30 USD v závislosti na typu vozu.

Detailní informace o cestování autem po Big Islandu, konkrétních cenách, provozu, kvalitě silnic nebo cenách benzínu se dočtete v samostatné kapitole Půjčení auta Big Island.

Autobusem

Jediný další a zcela nevhodný způsob dopravy je autobus společnosti Hele-on. Síť linek sice pokrývá všechny obce, ale spojení je málo frekventované. V zásadě platí, že jedinou trasou s více spoji denně (cca 8 každý den) funguje mezi městy Waimea a Hilo. Z Hila do Kony se dostanete 3x denně, do jiných míst obvykle jen jednou za den. Jízdní řády jsou dostupné jen na internetu, valná většina zastávek není dokonce žádným způsobem označena.

Oficiální web autobusového dopravce: www.heleonbus.org

Jedna jízda stojí 2 USD, a to nehledě na vzdálenost. Ať pojedete jednu zastávku ve městě, nebo 200 km napříč ostrovem, vždy zaplatíte dva dolary. Platí se jen v přesné hotovosti u řidiče.

Taxi

Jízda taxíkem se může vyplatit jen z/na letiště, pokud například přiletíte pozdě večer nebo odlétáte brzy ráno a vyplatí se vám auto půjčit o den později. Ceny taxíků jsou na celé Havaji regulovány státem. Vždy musí být zapnutý taxametr a vždy musí být stejný výpočet ceny nehledě na ujetou vzdálenost:

  • Nástupní sazba: 3,10 USD
  • Jedna minuta jízdy nebo 1/8 míle (podle toho, co přijde dřív): 0,45 USD

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.