Průvodce ostrovem
Rozmanitý Big Island

Hawai’i je největším z Havajských ostrovů a zároveň největším ostrovem USA. Kvůli poněkud matoucímu názvu, který se často plete s názvem celého souostroví, se pro něj vžilo pojmenování „Big Island“, které se obvykle používá i v oficiálních materiálech.

1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Big Islandu

Jak na Big Island

Na Big Island se 100 % cestovatelů dostává letecky. A to jak při přímé cestě z pevninských USA, tak z okolních Havajských ostrovů, osobní lodní doprava není příliš rozvinutá, naopak letecky se mezi ostrovy dostanete několikrát do hodiny.

Hlavní letiště Kona najdete na západě ostrova, odtud se frekventovaným spojením dostanete do Los Angeles, San Francisca, Seattlu a dalších měst na západě USA, do Honolulu pak létají spoje v průměru 2–4x do hodiny, přímé linky vedou i na Maui a Kauai.

Menší letiště Hilo na východní straně pak slouží především častému spojení do Honolulu (1–2x za hodinu) a létá sem také jeden denní spoj z Los Angeles.

Nejmenší letiště Waimea najdete na severu ostrova, létá sem jen aerolinka Mokulele Airlines 2x denně z Maui.

Zpáteční letenky z Prahy (Vídně, Berlína, …) na Big Island přijdou v současné době zhruba na 22.000–25.000 Kč, letí se vždy se dvěma přestupy s dobou cesty kolem 24–30 hodin.

Přelety z Big Islandu na ostatní Havajské ostrovy vyjdou zhruba od 65 $ do 90 $ jednosměrně a bez odbaveného zavazadla. To se obvykle zpoplatňuje částkou 10–20 $ za kus. V současnosti jedinou velkou aerolinkou létající na všechny hlavní ostrovy je Hawaiian Airlines. Od jara 2019 však přichází na trasu do Honolulu nízkonákladový Southwest Airlines s akčními cenami již od 29 $. Nejmenší Mokulele Airlines bývají nejdražší, ale o to větší zážitek let s nimi je. Využívají jen malá 9místná letadla Cessna a jsou například nejrychlejším spojením mezi Big Islandem a ostrovem Molokai.

Lodí se na ostatní ostrovy prakticky nedostanete, především díky nebezpečným vodám v okolí ostrova.

Jak se pohybovat po Big Islandu

Chcete-li si ostrov užít se vším všudy, máte jedinou možnost – půjčit si auto. A vlastně… i pokud plánujete pobývat pouze v některém z plážových resortů okolo Kony, půjčení auta vyjde tak jako tak nejlevněji. MHD prakticky neexistuje (například na letiště Kona zajíždí jen jednou denně) a taxíky jsou pekelně drahé.

Autem

Ceny autopůjčoven nejsou na Havaji – na rozdíl od ostatních služeb – tak výrazně předražené. Působí zde snad všechny známé firmy, výběr je tak opravdu široký. Pomineme-li nadnárodní koncerny, doporučit lze místní půjčovnu Carrentalhawaii.com, která ve většině případů nabídne nejnižší cenu.

Obecně platí, že za jeden den půjčení auta dáte v průměru kolem 30 $ v závislosti na typu vozu.

Vzhledem k tomu, že většina půjčoven si neúčtuje poplatky za jednosměrné půjčení, cestovatelsky nejvýhodnější se jeví půjčení auta na letišti v Koně a navrácení na letišti v Hilu či naopak. Samozřejmě za předpokladu, že z daných letišť seženete výhodné letenky.

Hlavní silnice jsou na Big Islandu kvalitní asfaltové a dobře značené, není čeho se bát. Pozor si dejte na vzdálenosti. Při pohledu na mapu snadno podlehnete dojmu, že všechno je kousek, ale jen vzdálenost měst Kona a Hilo činí 125 km.

Benzinových pump je velké množství v největších městech, na venkově na ně příliš nespoléhejte. Neexistují situace jako u nás, že každých 10 km uprostřed pole najdete jednu benzínku. V přepočtu na litr a koruny vyjde benzin zhruba na 23 Kč.

Autobusem

Jediný další a zcela nevhodný způsob dopravy je autobus. Síť linek sice pokrývá všechny obce, ale spojení je málo frekventované. V zásadě platí, že jedinou trasou s více spoji denně (cca 8 každý den) funguje mezi městy Waimea a Hilo. Z Hila do Kony se dostanete 3x denně, do jiných míst obvykle jen jednou za den. Jízdní řády jsou dostupné jen na internetu, valná většina zastávek není dokonce žádným způsobem označena.

Jedna jízda stojí 2 $, a to nehledě na vzdálenost. Ať pojedete jednu zastávku ve městě, nebo 200 km napříč ostrovem, vždy zaplatíte dva dolary. Platí se jen v přesné hotovosti u řidiče.

Co tady objevíš?

Big Island je ze všech ostrovů nejrozmanitější. Vévodí mu dvě ohromné neaktivní sopky a jedna menší, zato však nejaktivnější na světě. Najdete tu džungle, široká lávová pole, údajně nejkrásnější pláže na Havaji, pohádková údolí, luxusní resorty i úchvatné scenerie s divokým pobřežím a Tichým oceánem.

Na své si přijdou především milovníci přírodních krás a také ti z vás, kteří rádi prožijí dovolenou bez extrémních davů turistů. Z poněkud nepochopitelného důvodu je totiž Big Island v poměru ke své velikosti (je větší než všechny havajské ostrovy dohromady) nejméně navštěvovaný.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
7-10 dní
Za kratší dobu stihnete projet jen část ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Hlavní sezona zde trvá 365 dní v roce, jeďte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
To je běžná cena letenek. Akce se mohou objevit 3x do roka.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu