Půjčení auta je prakticky jedinou možností cestování po Big Islandu. Ježdění na Havajských ostrovech autem je však pohodové, místní jsou zvyklí na turisty a není třeba se půjčení auta na Big Island bát. Z hlavních havajských ostrovů je Big Island nejřidčeji osídlený, a tak ani hustota provozu není nijak extrémní.

I na Big Island platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Big Island

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější, nicméně na Havajských ostrovech se ceny neliší nijak extrémně, pokud nebudete cestovat o Vánocích či významných amerických svátcích.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Ceny autopůjčoven na Big Island

Půjčení auta na ostrově Big Island je relativně levnou záležitostí, alespoň ve srovnání s velmi drahým ubytováním a dalšími službami. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější denní sazba) a samozřejmě typu auta.

V aktuálně době po pandemii Covidu jsou ceny krátkodobě výrazně vyšší (3-4x) zejména z důvodu velkého převisu poptávky nad nabídkou (autopůjčovny nemají dostatek aut).

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 USD10 USD na den podle typu auta a délky zápůjčky.

One-way rental

Protože je Big Island dostatečně velký a dvě hlavní letiště se nacházejí na opačných koncích ostrova, velmi oblíbeným typem zápůjčky je tzv. one-way rental, tedy jednosměrné půjčení. V praxi si auto vyzvednete na jednom letišti a vrátíte na druhém.

Naprostá většina místních autopůjčoven si za jednosměrné půjčení neúčtuje žádný poplatek navíc.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Havajské ostrovy jsou součástí USA a pro řízení zde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který lze používat jen v kombinaci s klasickým českým řidičákem. Pro řízení na Maui tedy potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. 

V USA platí mezinárodní řidičák Ženevské úmluvy, který vyřídíte na počkání za 50 Kč na úřadu obce s rozšířenou působností (na stejném místě jako se vyřizují klasické řidičáky). Detailní informace se dočtete v našem článku Mezinárodní řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 500 USD.

Ceny benzínu a kde parkovat

Benzín je na Havaji asi o dolar na galon dražší než v kontinentálních USA, stále však levnější než v Česku.

1 galon benzínu stojí na Big Island v průměru 4 USD, což v přepočtu na litry znamená, že za 1 litr benzínu zaplatíte cca 1 USD

Benzínky na Big Island ničím nevybočují z amerického standardu. Obvykle vám palivo "Regular", tedy obdobu našeho Naturalu 95 natankuje obsluha, musíte jej však předem zaplatit kartou v terminálu u stojanu, kde je pro kontrolu třeba zadat vaše poštovní směrovací číslo, které máte spojeno s účtem karty. Z karty se následně odečte taková částka, kterou načerpáte. Pokud vám terminál nebude akceptovat českou kartou (častý problém), musíte benzín nejprve zaplatit u obsluhy, kde si zvolíte přesnou částku. Pokud ji nevyčerpáte, přebytek se z karty nestrhne.

Benzinových pump je velké množství v největších městech, na venkově na ně nespoléhejte. Neexistují situace jako u nás, že každých 10 km uprostřed pole najdete jednu benzínku.

Parkování je bezproblémové na celém ostrově. Většina parkovišť ve městech nebo u pláží je zdarma a ani v největším městě Hilo není sebemenší problém zaparkovat. Přímo na hlavní ulici v centru se totiž nachází 2 obrovská veřejná parkoviště. Výjimku tvoří parkoviště u státních rezervací a národních parků, kde je třeba platit poplatek za parkování, obvykle ve výši 5 USD.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní silnice jsou na Big Islandu kvalitní asfaltové a dobře značené, není čeho se bát. Pozor si dejte na vzdálenosti. Při pohledu na mapu snadno podlehnete dojmu, že všechno je kousek, ale jen vzdálenost měst Kona a Hilo činí 125 km.

Provoz je vzhledem k poměrně řídkému osídlení velmi mírný. S kolonami se nesetkáte ani ve městech.

Porušování předpisů je velmi kontrolováno a překročení rychlosti, zaparkování na zákazu či telefonování za jízdy se vám může velice prodražit. Podívejte se na základní dopravní pravidla na Maui:

  • jezdí se vpravo (stejně jako v ČR)
  • nejvyšší povolená rychlost (vždy vyznačená značkou) je 55 mph / necelých 90 km/h na silnicích mimo město a 25 mph / 40 km/h v zastavěných oblastech
  • na červenou smíte odbočovat vpravo, pokud není výslovně na značce uvedeno "No turn on reg signal"
  • na málo frekventovaných křižovatkách se setkáte s tzv. "All-way Stop", tzn. ze všech směrů je značka "STOP". První projede křižovatkou ten, kdo k ní přijel první. Pokud přijedou ve stejný čas 2 a více vozidel, řídíte se stejnými pravidly jako na českých křižovatkách
  • telefonování za jízdy je zakázáno
  • kruhové objezdy na Maui nejsou

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu