Proudy lávy Big Island

Půjčení auta na Big Islandu

Půjčení auta je prakticky jedinou možností cestování po Big Islandu. Ježdění na Havajských ostrovech autem je však pohodové, místní jsou zvyklí na turisty a není třeba se půjčení auta na Big Island bát. Z hlavních havajských ostrovů je Big Island nejřidčeji osídlený, a tak ani hustota provozu není nijak extrémní.

I na Big Island platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Big Island

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější, nicméně na Havajských ostrovech se ceny neliší nijak extrémně, pokud nebudete cestovat o Vánocích či významných amerických svátcích.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Ceny autopůjčoven na Big Island

Půjčení auta na ostrově Big Island je relativně levnou záležitostí, alespoň ve srovnání s velmi drahým ubytováním a dalšími službami. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější denní sazba) a samozřejmě typu auta.

V aktuálně době po pandemii Covidu jsou ceny krátkodobě výrazně vyšší (3-4x) zejména z důvodu velkého převisu poptávky nad nabídkou (autopůjčovny nemají dostatek aut).

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 USD10 USD na den podle typu auta a délky zápůjčky.

One-way rental

Protože je Big Island dostatečně velký a dvě hlavní letiště se nacházejí na opačných koncích ostrova, velmi oblíbeným typem zápůjčky je tzv. one-way rental, tedy jednosměrné půjčení. V praxi si auto vyzvednete na jednom letišti a vrátíte na druhém.

Naprostá většina místních autopůjčoven si za jednosměrné půjčení neúčtuje žádný poplatek navíc.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Havajské ostrovy jsou součástí USA a pro řízení zde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který lze používat jen v kombinaci s klasickým českým řidičákem. Pro řízení na Maui tedy potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. 

V USA platí mezinárodní řidičák Ženevské úmluvy, který vyřídíte na počkání za 50 Kč na úřadu obce s rozšířenou působností (na stejném místě jako se vyřizují klasické řidičáky). Detailní informace se dočtete v našem článku Mezinárodní řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 500 USD.

Ceny benzínu a kde parkovat

Benzín je na Havaji asi o dolar na galon dražší než v kontinentálních USA, stále však levnější než v Česku.

1 galon benzínu stojí na Big Island v průměru 4 USD, což v přepočtu na litry znamená, že za 1 litr benzínu zaplatíte cca 1 USD

Benzínky na Big Island ničím nevybočují z amerického standardu. Obvykle vám palivo "Regular", tedy obdobu našeho Naturalu 95 natankuje obsluha, musíte jej však předem zaplatit kartou v terminálu u stojanu, kde je pro kontrolu třeba zadat vaše poštovní směrovací číslo, které máte spojeno s účtem karty. Z karty se následně odečte taková částka, kterou načerpáte. Pokud vám terminál nebude akceptovat českou kartou (častý problém), musíte benzín nejprve zaplatit u obsluhy, kde si zvolíte přesnou částku. Pokud ji nevyčerpáte, přebytek se z karty nestrhne.

Benzinových pump je velké množství v největších městech, na venkově na ně nespoléhejte. Neexistují situace jako u nás, že každých 10 km uprostřed pole najdete jednu benzínku.

Parkování je bezproblémové na celém ostrově. Většina parkovišť ve městech nebo u pláží je zdarma a ani v největším městě Hilo není sebemenší problém zaparkovat. Přímo na hlavní ulici v centru se totiž nachází 2 obrovská veřejná parkoviště. Výjimku tvoří parkoviště u státních rezervací a národních parků, kde je třeba platit poplatek za parkování, obvykle ve výši 5 USD.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní silnice jsou na Big Islandu kvalitní asfaltové a dobře značené, není čeho se bát. Pozor si dejte na vzdálenosti. Při pohledu na mapu snadno podlehnete dojmu, že všechno je kousek, ale jen vzdálenost měst Kona a Hilo činí 125 km.

Provoz je vzhledem k poměrně řídkému osídlení velmi mírný. S kolonami se nesetkáte ani ve městech.

Porušování předpisů je velmi kontrolováno a překročení rychlosti, zaparkování na zákazu či telefonování za jízdy se vám může velice prodražit. Podívejte se na základní dopravní pravidla na Maui:

  • jezdí se vpravo (stejně jako v ČR)
  • nejvyšší povolená rychlost (vždy vyznačená značkou) je 55 mph / necelých 90 km/h na silnicích mimo město a 25 mph / 40 km/h v zastavěných oblastech
  • na červenou smíte odbočovat vpravo, pokud není výslovně na značce uvedeno "No turn on reg signal"
  • na málo frekventovaných křižovatkách se setkáte s tzv. "All-way Stop", tzn. ze všech směrů je značka "STOP". První projede křižovatkou ten, kdo k ní přijel první. Pokud přijedou ve stejný čas 2 a více vozidel, řídíte se stejnými pravidly jako na českých křižovatkách
  • telefonování za jízdy je zakázáno
  • kruhové objezdy na Maui nejsou

Chystáš se na Big Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.