Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Západní pobřeží (Kona)
Pro plážovou turistiku

27 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C
Východní pobřeží (Hilo)
Pro sopečnou a pěší turistiku

26 °C

26 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

27 °C

26 °C
Vysoké nadmořské výšky
Mauna Kea, Kilauea, Mauna Loa

0 °C

0 °C

0 °C

1 °C

4 °C

5 °C

6 °C

5 °C

4 °C

3 °C

3 °C

2 °C
Teplota vody v oceánu

25 °C

25 °C

24 °C

25 °C

25 °C

26 °C

26 °C

27 °C

27 °C

27 °C

26 °C

25 °C

Počasí na Big Islandu

Díky své poloze na hranici tropického a subtropického pásma patří Havajské ostrovy k místům, která se těší stálému počasí po celý rok bez extrémních výkyvů a vlivu sezonních dešťů či větrů. Teplota se v průběhu roku mění jen minimálně a osciluje mezi 23 a 30 °C.

Vzhledem k vysokým horám a extrémně rozmanité krajině se však liší počasí v rámci samotného Big Islandu, a to poměrně výrazně. Zatímco na západní straně okolo města Kailua-Kona se můžete těšit z celoročních teplot kolem 28 °C a takřka neustálého slunečního svitu, na východní straně kolem města Hilo naopak velmi často prší a teplota se drží na příjemných 24 °C. Pojmem „velmi často prší“ se však nerozumí neutuchající týden trvající srážky. Většinou intenzivně sprchne ráno nebo večer, déšť však zřídkakdy trvá déle než hodinu, navíc je obvykle velmi ohraničený. Když někde prší, stačí popojet autem 10 minut na libovolnou stranu a ocitnete se pod modrou oblohou.

Počasí na severu ostrova je teplejší a méně deštivé než na jihu.

Pozor si dejte při cestách do vyšších nadmořských výšek, což na Big Islandu určitě párkrát zažijete. Nad 1 000 m n. m. je samozřejmě počasí proměnlivější a například v měsících prosinci až lednu může na vrcholku čtyřtisícových hor Mauna Kea a Mauna Loa napadnout i velké množství sněhu! Určitě si s sebou přibalte bundy a teplejší oblečení, a to i při cestě do Volcanoes National Park, který z velké části leží nad 1 000 m n. m.

Počasí na Big Island během roku

Počasí v lednu

Průměrné teploty v lednu se na Big Island okolo 27 °C na západním pobřeží, resp. 25 °C na východě. Leden patří k nejvíce deštivým měsícům na západním pobřeží, což znamená jednu či 2 krátké přeháňky cca jednou za 4 dny. Naopak na východním pobřeží patří leden ke srážkově průměrným měsícům - může sprchnout kdykoliv, jen intenzita srážek nemusí být tak silná jako v jiných měsících.

Ve výškách na 3 000 metrů pravidelně sněží a je třeba se připravit na možnost, že silnice na vrchol Mauna Kea bude zavřená. Moře je vhodné na koupání pouze na západní straně ostrova.

Počasí v únoru

Únorové počasí se od toho lednového prakticky nijak neliší. Teploty se pohybují v rozmezí 25 až 27 °C podle strany ostrova s tím, že na nejvyšších horách pravidelně mrzne a sněží. Kolem nuly může být výjimečně i v nejvyšších partiích Volcanoes National Park.

Zatímco na západním pobřeží sprchne jen tu a tam velmi sporadicky, na východě prší každý den. Ostatně jako kdykoliv jindy v roce, není třeba se bát dlouhotrvajících dešťů, vždy jde jen o kratší, maximálně hodinové přeháňky.

Počasí v březnu

V březnu se pomalu začíná chýlit havajská zima ke konci, což znamená ještě větší úbytek srážek na západní polovině ostrova. Východní části Big Island se tento úbytek moc netýká, prší tu krátce, intenzivně a často. Teploty se na celém ostrově pohybují v rozmezí 25 - 27 °C.

Moře je ke koupání stále jen na západním pobřeží, protože na východě je velmi rozbouřené a s nebezpečnými proudy.

Počasí v dubnu

Duben je měsícem, který ničím nevybočuje z havajského průměru. Teploty oscilují mezi 26 a 29 °C, tepleji je vždy na západním pobřeží, kde prší jen velmi zřídka. Naopak východní pobřeží zkrápí pravidelné přeháňky alespoň 1x denně.

V moři se nejlépe vykoupete na západním pobřeží, kde je klidné, zatímco na východě jsou velké vlny a silné proudy.

Počasí v květnu

Květen patří k nejmírnějším měsícům na Big Island. Vzduch se ohřívá na havajsky klasických 26 - 29 °C a na horách Mauna Kea a Mauna Loa tají poslední zbytky sněhu. Květen je srážkově průměrným měsícem v západní polovině ostrova, kdy sprchne krátce asi jednou za 4 dny. Na východě je statisticky nejméně deště právě v květnu, což však znamená jen menší intenzitu přeháněk.

Počasí v červnu

Červnové teploty na Big Island stoupají k hodnotám 28 °C na východní straně a až 30 °C ba západě. Koupat v moři se s opatrností dá i na východním pobřeží. Srážek je málo na celém ostrově, ovšem zatímco na západě bude déšť naprosto výjimečným úkazem, ve východní polovině se s ním minimálně jednou denně - obvykle večer nebo ráno - setkáte.

Počasí v červenci

První prázdninový měsíc se nese v duchu tropických teplot okolo 28 až 30 °C a velmi slunečného počasí. Déšť je na západním pobřeží zcela výjimečný a ani na východě nijak nenarušuje chod aktivní dovolené. Prší tu denně, ale vždy jen krátce s jasným geografickým ohraničením, tzn. že nikdy neprší na velké oblasti najednou.

Moře je v červenci nejklidnější a nejvíce průzračné, což znamená ideální podmínky pro šnorchlování.

Počasí v srpnu

Srpen je vrcholným obdobím havajského léta a teploty jsou nejvyšší v roce. Stoupají pravidelně na 29 až 32 °C, nejvyšší extrémy však jen zřídka překročí 34 °C. Vzduch stojí, je dusný a vlhký, někdy až velmi nepříjemně. Srpen je tak ideálním měsícem ke koupání nebo turistice ve vyšších nadmořských výškách, kde bude vždy příjemněji.

Na západním pobřeží neprší prakticky nikdy, zatímco na východě každý den ve formě večerních a ranních přeháněk.

Počasí v září

Ani v září nepocítíte jiné než letní počasí. Teploty vystupují běžně na 28 až 30 °C s vzácnými extrémy i kolem 33 °C. Deště je podobně jako v srpnu, tzn. nic na západě a každodenní přeháňky na východním pobřeží. 

Září je posledním měsícem v roce, kdy je moře relativně klidné i na východním pobřeží.

Počasí v říjnu

V říjnu se teploty na Big Island pohybují mezi 26 a 29 °C dle pobřeží. V tomto měsíci panuje vrchol hurikánové sezony v Pacifiku, která přináší intenzivnější přeháňky na východní pobřeží, které však jako po celý rok trvají maximálně hodinu v kuse. Objevují se však časté krátké bouřky a čas od času se můžou vyskytnout velmi lokální a spíše mírné záplavy, které jen zřídka ovlivní turistiku.

Šance, že hurikán dorazí v plné síle přímo k Havajským ostrovům, je velmi malá. Stane se tak zhruba jednou za 20 let, tropická bouře pak k Havaji dorazí v průměru jednou za 2 roky, ovšem obvykle ovlivní jen část souostroví.

Počasí v listopadu

Listopad na Big Island začíná sezona vlhka. Pro turistu se toho ale moc nezmění. Srážky na západním pobřeží skoro ani nepoznáte a ve východní polovině se vyskytují stále v průměru 2-3x denně asi na 30 minut, jen jsou o něco intenzivnější než ve zbytku roku. Teploty očekávejte v rozmezí 25 až 29 °C

Koupání v moři je na západní straně ostrova naprosto bezproblémové.

Počasí v prosinci

Prosinec je nejchladnější měsíc na Big Island. Co to znamená? Příjemné letní teploty mezi 25 a 28 °C ideální ke koupání v moři na západní straně a k turistice na východě ostrova. Prší sice velmi intenzivně, ale obvykle vždy jen na hodinku maximálně, většinou navíc večer nebo brzy ráno.

V prosinci se často na vrcholu hor Mauna Kea a Mauna Loa sněží a mohou být i celý den nepřístupné.

Teplota moře na Big Island

Voda v moři má na Big Island celoročně příjemnou teplotu vhodnou ke koupání. Nejchladnější je v březnu, kdy se teplota vody v oceánu pohybuje kolem 23 °C, naopak nejteplejší v září a říjnu, kdy vystoupí na průměrných 27 °C.

Kdy jet na Big Island

Kdykoli. V případě Big Islandu a Havajských ostrovů obecně je to opravdu jednoduché. Hlavní sezona zde trvá 365 dní v roce, teploty budou velmi podobné v červenci i lednu.

Ačkoliv se havajské sezony dělí na období sucha a období dešťů, liší se od sebe vlastně velmi málo. V období dešťů jsou jednotlivé srážky intenzivnější, ale téměř nikdy netrvají déle než hodinu denně.

Pokud se plánujete hlavně koupat v moři a šnorchlovat, nejlepší podmínky jsou od dubna do září, plánujete-li hlavně chodit a objíždět turistické zajímavosti, pak je nejlepší období celý rok.

Plánujete-li vysokohorskou turistiku do výšek nad 2 500 metrů, jistější bude nasměrování cest do období dubna až listopadu, každopádně pravděpodobnost velkých přívalů sněhu na vrcholcích obou nejvyšších kopců je malá i v zimě.

Big Island je není na rozdíl od ostatních havajských ostrovů přelidněný ani v nejvyšších sezónách a může tak být příjemným útočištěm před rušnými plážemi ostrovů Oahu či Maui.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu