Průvodce ostrovem

Rozmanitý Big Island

Hawai’i je největším z Havajských ostrovů a zároveň největším ostrovem USA. Kvůli poněkud matoucímu názvu, který se často plete s názvem celého souostroví, se pro něj vžilo pojmenování „Big Island“, které se obvykle používá i v oficiálních materiálech.

1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Big Island je ze všech ostrovů nejrozmanitější. Vévodí mu dvě ohromné neaktivní sopky a jedna menší, zato však nejaktivnější na světě. Najdete tu džungle, široká lávová pole, údajně nejkrásnější pláže na Havaji, pohádková údolí, luxusní resorty i úchvatné scenerie s divokým pobřežím a Tichým oceánem.

Na své si přijdou především milovníci přírodních krás a také ti z vás, kteří rádi prožijí dovolenou bez extrémních davů turistů. Z poněkud nepochopitelného důvodu je totiž Big Island v poměru ke své velikosti (je větší než všechny havajské ostrovy dohromady) nejméně navštěvovaný.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
7-10 dní
Za kratší dobu stihnete projet jen část ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Hlavní sezona zde trvá 365 dní v roce, jeďte kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
To je běžná cena letenek. Akce se mohou objevit 3x do roka.
Akční nabídky

Praktické tipy na Big Island

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Spojené státy americké

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak na Big Island

Na Big Island se 100 % cestovatelů dostává letecky. A to jak při přímé cestě z pevninských USA, tak z okolních Havajských ostrovů, osobní lodní doprava není příliš rozvinutá, naopak letecky se mezi ostrovy dostanete několikrát do hodiny.

Hlavní letiště Kona najdete na západě ostrova, odtud se frekventovaným spojením dostanete do Los Angeles, San Francisca, Seattlu a dalších měst na západě USA, do Honolulu pak létají spoje v průměru 2–4x do hodiny, přímé linky vedou i na Maui a Kauai.

Menší letiště Hilo na východní straně pak slouží především častému spojení do Honolulu (1–2x za hodinu) a létá sem také jeden denní spoj z Los Angeles.

Nejmenší letiště Waimea najdete na severu ostrova, létá sem jen aerolinka Mokulele Airlines 2x denně z Maui.

Zpáteční letenky z Prahy (Vídně, Berlína, …) na Big Island přijdou v současné době zhruba na 22.000–25.000 Kč, letí se vždy se dvěma přestupy s dobou cesty kolem 24–30 hodin.

Přelety z Big Islandu na ostatní Havajské ostrovy vyjdou zhruba od 65 $ do 90 $ jednosměrně a bez odbaveného zavazadla. To se obvykle zpoplatňuje částkou 10–20 $ za kus. V současnosti jedinou velkou aerolinkou je Hawaiian Airlines. Nejmenší Mokulele Airlines bývají nejdražší, ale o to větší zážitek let s nimi je. Využívají jen malá 9místná letadla Cessna a jsou například nejrychlejším spojením mezi Big Islandem a ostrovem Molokai.

Lodí se na ostatní ostrovy prakticky nedostanete, především díky nebezpečným vodám v okolí ostrova.

Jak se pohybovat po Big Islandu

Chcete-li si ostrov užít se vším všudy, máte jedinou možnost – půjčit si auto. A vlastně… i pokud plánujete pobývat pouze v některém z plážových resortů okolo Kony, půjčení auta vyjde tak jako tak nejlevněji. MHD prakticky neexistuje (například na letiště Kona zajíždí jen jednou denně) a taxíky jsou pekelně drahé.

Autem

Ceny autopůjčoven nejsou na Havaji – na rozdíl od ostatních služeb – tak výrazně předražené. Působí zde snad všechny známé firmy, výběr je tak opravdu široký. Pomineme-li nadnárodní koncerny, doporučit lze místní půjčovnu Carrentalhawaii.com, která ve většině případů nabídne nejnižší cenu.

Obecně platí, že za jeden den půjčení auta dáte v průměru kolem 30 $ v závislosti na typu vozu.

Vzhledem k tomu, že většina půjčoven si neúčtuje poplatky za jednosměrné půjčení, cestovatelsky nejvýhodnější se jeví půjčení auta na letišti v Koně a navrácení na letišti v Hilu či naopak. Samozřejmě za předpokladu, že z daných letišť seženete výhodné letenky.

Hlavní silnice jsou na Big Islandu kvalitní asfaltové a dobře značené, není čeho se bát. Pozor si dejte na vzdálenosti. Při pohledu na mapu snadno podlehnete dojmu, že všechno je kousek, ale jen vzdálenost měst Kona a Hilo činí 125 km.

Benzinových pump je velké množství v největších městech, na venkově na ně příliš nespoléhejte. Neexistují situace jako u nás, že každých 10 km uprostřed pole najdete jednu benzínku. V přepočtu na litr a koruny vyjde benzin zhruba na 23 Kč.

Autobusem

Jediný další a zcela nevhodný způsob dopravy je autobus. Síť linek sice pokrývá všechny obce, ale spojení je málo frekventované. V zásadě platí, že jedinou trasou s více spoji denně (cca 8 každý den) funguje mezi městy Waimea a Hilo. Z Hila do Kony se dostanete 3x denně, do jiných míst obvykle jen jednou za den. Jízdní řády jsou dostupné jen na internetu, valná většina zastávek není dokonce žádným způsobem označena.

Jedna jízda stojí 2 $, a to nehledě na vzdálenost. Ať pojedete jednu zastávku ve městě, nebo 200 km napříč ostrovem, vždy zaplatíte dva dolary. Platí se jen v přesné hotovosti u řidiče.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Kdo plánuje cestu na Havaj, ví, že ubytování bude bolet. Tedy finančně. Ne tak na Big Islandu. Ten je totiž ze všech havajských ostrovů zdaleka nejlevnější a i relativně krátkou dobu před cestou lze narazit na slušně obsáhlou nabídku. Určitě nejlepší poměr cena/výkon představuje airbnb, které je obecně v USA velice oblíbené a nabídek je opravdu hodně, řádově více než například na booking.com.

Ceny

Nejlevněji pořídíte bydlení přes zmíněné airbnb. Především nově registrovaní nasazují zaváděcí ceny, vyberete-li si navíc lokalitu mimo hlavní turistické oblasti, což nemusí být problém, vzhledem k faktu, že půjčené auto budeme mít tak jako tak, můžete se dostat i na cenu kolem 700 Kč za noc a osobu.

Z naší perspektivy to není málo, ale ve srovnání s ostatními havajskými ostrovy můžeme jásat.

Jednodušší hotely či motely startují cca na 1.000 Kč za noc, běžné 3* hotely pak vyjdou na částku kolem 1.750 Kč a v luxusních resortech na západním pobřeží necháte klidně 5.000 korun za osobu na noc a více.

Lokality

Místo je na Big Islandu velmi důležitý faktor při výběru. Většina z vás bude chtít ostrov procestovat nebo alespoň navštívit více lokalit. Protože vzdálenosti jsou poměrně velké, je dobré si předem uvědomit, čemu při své dovolené chci dát přednost a co hlavně chci vidět.

  • Hilo – Největší město a nejvíce nabídek ubytování. Vhodné především pro návštěvu Volcanoes National park, hor Mauna Kea a Mauna Loa a oblastí na jihu ostrova. V Hilu navíc najedete veškerou občanskou vybavenost. Od restaurací a fastfoodů v centru města po velké super- a hypermarkety podél hlavní výpadovky směrem na jih. Minimálně 4, spíše však více dní se tu určitě zabavíte. V Hilu je také nejvíce levných nabídek.
  • Kona a celé západní pobřeží – Tady si přijdou na své milovníci pláží a odpočinku, kterých je po celém pobřeží opravdu přehršel. S ubytováním to ale taková sláva není. Kvalitních hotelů je hodně, ale taky za kvalitní přirážku. Naopak nabídek airbnb je méně než třeba v Hilu. V Koně se asi každopádně alespoň na jednu noc ubytujeme hned po příletu nebo před ranním odletem.
  • Waimea, Honokaa – V těchto městečkách se ubytujte při cestě k Waipio Valley. Je poměrně časově náročné (minimálně 3 hodiny jízdy celkem) podniknout sem jednodenní výlet z Hila nebo Kony. Prim tu opět hraje airbnb.
  • Kapaau, Hawi – Vesnice úplně na severu, které slouží jako ideální výchozí bod do oblasti Kohala Forest Reserve a Pololu Valley. Dobře dostupné jsou odsud navíc už i pláže na severním okraji západního pobřeží.
  • OceanView, Naalehu – Ideální místa pro chvíli času absolutně bez turistů a dobré pro jednonoční přespání při cestě kolem ostrova. Do vesniček na samém jihu ostrova neproudí davy, nejsou tu žádné široké pláže, ani národní parky. Jen oceán, lávová pole, lesy a úchvatné výhledy. V blízkosti se také nachází dvě menší pláže s barevným pískem – černým a zeleným.
Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Sopečná turistika

Na Big Islandu hodně z vás uvidí něco, co ještě v životě nevidělo. Aktivní sopky, skutečné proudy lávy a naživo se podívají do kráteru, kde bublá magma. Všechno přitom bez starostí a skvěle dostupné autem. Jistě, pro někoho je pohodlí a větší civilizovanost mínusem, pro jiné zase plusem… Kromě aktivních vulkánů navíc narazíte na stovky, možná tisíce dalších spících či neaktivních kráterů, lávových polí a jiných pozůstatků po sopečné činnosti.

Pěší turistika

Na své si přijdou milovníci dlouhých, ale i kratších túr a treků. Oblast Volcanoes National Park je doslova protkaná sítí stezek, kratší výlety podniknete i na severu ostrova okolo Waipio Valley a Kohala Forest.

Pláže

Západní pobřeží je díky svému mimořádně stálému klimatu, kdy prakticky nikdy neprší a stále svítí sluníčko, vyhlášenou plážovou destinací. Pláže jsou sice obvykle kratší a s minimálním zázemím, ale o to lepší požitek z nich můžete mít.

Naopak na východě či jihu narazíte na exotické pláže s černým či zeleným pískem, musíte však počítat s větší možností srážek.

Šnorchlování

I když je třeba vedlejší ostrov Maui mnohem vyhlášenějším místem pro šnorchlování, i na Big Islandu můžou především začátečníci ponořit hlavu pod hladinu a dlouhé minuty pozorovat neskutečný svět mělkých vod, tisíce barevných rybek a všemožných podivuhodných stvoření.

Potápění

Pro potápěče může být Big Island malým rájem na zemi. Zatímco v noci si užijete společnost Manty obrovské, přes den budete obdivovat neuvěřitelné lávové formace, desítky druhů želv a dalších endemických stvoření.

Největší koncentrace potápěčských agentur se soustřeďuje na západním či severním pobřeží, vody na východě jsou o poznání nebezpečnější. Centrum s nejvíc agenturami je ve městě Kona. · http://www.konadivingcompany.com/ · https://bigislanddivers.com/ · http://www.kohaladivers.com/ · https://www.konahonudivers.com/

· A další…

Roadtripy

Big Island je věrný svému názvu a je skutečně velký. Spolu s kvalitní sítí hlavních silnic, které vedou na všechna významná místa, tak získáme ideální podmínky k pravému americkému roadtripu. Půjčte si auto na letišti a objeďte celý ostrov dokola. Rychloturisti to zvládnou i za tři dny, ideálně si však nechte minimálně týden či 10 dní.

Vysokohorská turistika

Jste v tropech a očekáváte jen pláže, teplo a pralesy? Omyl, na Big Islandu můžete pěšky (nebo autem) vyrazit i do výšek přes 4.000 metrů. Takže bundy s sebou! Zatímco pěší

nadšenci se vrhnou zdolávat mohutnou horu Mauna Loa, pohodlnější jedinci sednou do auta a po silnici vyjedou na nejvyšší horu světa (měřeno od základny) Mauna Kea.

Co vidět a navštívit na Big Islandu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Big Islandu

Zavřít boční panel

Volcanoes National Park

Absolutní mustsee na Big Islandu pro ty, kteří se nechtějí jen opalovat na pláži. Vstup/vjezd se nachází asi 47 km jižně od Hila a jedná se o jeden z nejdostupnějších sopečných národních parků na světě. Autem pohodlně dojedete ke všem hlavním bodům, mezi něž patří aktivní kráter sopky Kilauea, kde lze pozorovat zhruba ze vzdálenosti 500 metrů lávové jezírko (ideálně za tmy) nebo třeba sirné lavice, kde můžete naplno cítit štiplavý smrad síry a vidět její žlutou barvu.

Národní park je také protkán stovkami kilometrů delších či kratších turistických stezek a také úplně novou asfaltovou silnicí, která se vine z vrcholku sopky Kilauea (1.247 m n. m.) až k pobřeží. Jízda nebo chůze přes desítky a stovky různorodých lávových polí, okolo desítek kráterů, přičemž některé jsou stále aktivní a za štiplavého sirného pachu, to je zážitek, který se jen tak neopakuje.

  • Vstupné 25 $ za jedno vozidlo (platí pro všechny pasažéry) na 7 dní nebo,
  • 30 $ na osobu za tři národní parky na Havaji (Volcanoes, Haleakala na Mauia Pu‘uhonua o Hōnaunau National Historical Park na západním pobřeží Big Island). Platí jeden rok,
  • Otevřeno 24 hodin denně.
Zavřít boční panel

Waipio Valley

Spektakulární 400 metrů široké a přes 600 metrů vysoké údolí najdeme při severním pobřeží ostrova, nejbližším větším městem je Waimea. Z vyhlídky na jižní stěně vede dolů nejstrmější silnice v USA přístupná pouze vozům 4x4. Kromě toho samozřejmě do údolí můžeme sestoupit po turistické stezce, vstupné se neplatí

Zavřít boční panel

Kailua-Kona

Kona je hlavním centrem plážové turistiky na západním pobřeží. Najdete tu největší koncentraci luxusních hotelů a také dlouhou písečnou pláž. Působí tu také nejvíce potápěčských agentur na ostrově. V Koně je možné doplnit zásoby v několika hypermarketech.

Zavřít boční panel

Památník Jamese Cooka

Malý svými rozměry, velký významem… Skromnou sochu mořeplavce Jamese Cooka, který Havajské ostrovy objevil, najdete 10 km jižně od Kony.

Zavřít boční panel

Kauna’oa Beach

Je mnohými zařazována do TOP 10 pláží na Havaji. Svoji výjimečnost získala odstrčením mimo hlavní turistická místa a také faktem, že vypadá jako vystřižená z katalogu cestovních kanceláří. Pozor, pláž náleží hotelovému resortu Mauna Kea, který limituje vstup pro veřejnost na 40 aut. Dorazíte-li po deváté hodině ranní, velmi pravděpodobně nebudete mít kde zaparkovat.

Zavřít boční panel

Makalawena Beach

Další liduprázdnou pláž najdete kousek od letiště a je tak ideálním místem pro poslední odpočinek před odletem. Užijete si krásný jemný písek, málo lidí a čisté moře. Automobil je nutností, pláž je zcela mimo obec.

Zavřít boční panel

Pu’uhonua O Hōnaunau National Historical Park

Národní historický park v místech, kam se museli uchýlit všichni původní obyvatelé, kteří porušili posvátné právo kapu. Takovým hrozila jistá smrt a jediným vysvobozením bylo právě místo Pu’uhonua. Najdete tu kromě pevnosti spoustu historických reliktů, které přibližují život původních obyvatel Havaje. Odpočinout si můžete i na písečné pláži s lehátky, avšak s velmi komplikovaným vstupem do oceánu.

  • Vstupné činí 5 $ za vozidlo, platí zde i roční permanentka za 30 $ na osobu, na kterou můžete navštívit Volcanoes National Park nebo sopku Haleakala na ostrově Maui,
  • Otevírá se v 7:00 a zavírá 15 minut před západem slunce.
Zavřít boční panel

Green Sand Beach (Papakolea)

Pláže s různými barevnými odstíny písku nejsou ve světě zase tak výjimečné, zelený písek byste však hledali dlouho. Přesně jsou na světě jen čtyři podobné pláže. Jednu takovou najdete na samém jižním cípu Big Islandu poblíž obcí Naalehu a Ocean View. Zelenou barvu zde způsobuje nerost olivín.

Pláž najdete na konci malé zátoky, vlny tak nejsou tak velké a koupání je tu bezproblémové. Pláž bývá navíc málokdy přelidněná, nedá se totiž přímo k ní dojet autem, musíte popojít pěšky asi kilometr a půl, což mnohé návštěvníky odradí.

Zavřít boční panel

Black Sand Beach (Punalu’u)

Jen několik kilometrů severně od zeleného písku se můžeme pokochat pláží s pískem černým jako láva. Ostatně, kvůli lávě je taky tak černý. Písek je docela jemný a spolu s tropickými palmami dotvoří ideální obrázek pravé exotiky. Koupání je sice možné, ale pozor na ostré kameny a silné proudy. Zde spíš platí, že pláž je o kochání a ne o koupání. Pozornost taky přitahuje krásné leknínové jezírko. Parkování zdarma je možné v těsné blízkosti pláže.

Zavřít boční panel

Mauna Kea

Nejvyšší hora světa. Ano, hodiny zeměpisu jsem navštěvoval svědomitě. Mauna Kea se sice tyčí do nadmořské výšky „pouhých“ 4.207 metrů, ale pokud horu změříme od její základny hluboko pod mořskou hladinou, rázem předčí i Mount Everest a dosáhne hodnoty 10.205 metrů. Technicky je tedy nejvyšší horou světa, byť ne s nejvyšší nadmořskou výškou.

Mauna Kea je již neaktivní mohutná sopka, na jejímž vrcholku vyrostlo několik observatoří. Podmínky pro pozorování noční oblohy jsou tu totiž třetí nejlepší na světě. Z toho důvodu vede až na vrchol zpevněná cesta, která je bez poplatku přístupná i veřejnosti.

Na mnohých diskuzních fórech a webech se dočtete rozporuplné informace. Někteří tvrdí, že vjezd až na vrchol je zakázán, druzí zase, že je povolen, a třetí tvrdí, že vás na kopec pustí jen s autem 4x4. Fakt je ten, že na vrchol můžete vyjet klidně na mopedu, je jen doporučeno mít vůz s pohonem 4x4. Problém vzniká u autopůjčoven, protože část cesty není zpevněná. Některé v podmínkách výjezd na Mauna Keu přímo zakazují, jiné povolují právě jen s náhonem 4x4 a některé nijak nespecifikují. V případě porušení zákazu se zodpovídáte pouze a jen autopůjčovně, a to jen tehdy, budete-li mít při cestě nějaký technický problém či nehodu. Oficiálně je však výjezd nahoru povolen komukoli, cesta se zavírá jen při nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Samotná silnice není tak řidičsky náročná, jak se tvrdí. Při cestě z Hila jeďte po hlavní Saddleroad, která vede až do Kony, zhruba po půlhodině jízdy odbočíte vpravo a po normální silnici dojedete k návštěvnickému centru (Mauna Kea Visitor Center) ve výšce 2.800 metrů. Tady si udělejte půlhodinovou přestávku, zjistíte tu taky, jaké na vrcholu panuje počasí. Centrum otevírá v poledne, zavírá v 19:00, na vrchol však můžete vyjet 24 hodin denně, info o počasí je viditelné na obrazovce u vchodu nonstop.

Od návštěvnického centra následuje 5mílový úsek šotolinové cesty, která je však dostatečně široká a dobře značená, po něm pak až na vrchol dojedete opět po kvalitní asfaltce. Jediný problém může u slabších aut nastat na cestě dolů při brzdění. Především Evropan si musí zvykat na automatickou převodovku a být tak opatrný, na cestě skutečně brzdy nedostanou pauzu ani na chvilku.

Na vrcholku hory pak kromě úchvatných výhledů najdete jen spoustu observatoří a veřejné toalety. Bohužel ani žádná cedulka s nadmořskou výškou, u které byste pořídili cool fotky, na vrcholu není.

Zavřít boční panel

Mauna Loa

O 38 metrů nižší, zato však výrazně mohutnější kolegyně Mauna Key se tyčí vzhůru jen o pár kilometrů vedle. Mauna Loa zabírá více než polovinu plochy ostrova a i ona je sopkou, v současnosti spící. Je tak mohutná, že zdálky vypadá jen jako mírný kopeček a člověk by jen těžko odhadoval, že se tyčí do výšky více než 4 kilometry nad mořem.

Mauna Loa je odstrkována svojí větší sestřičkou, jednak kvůli výšce a jednak kvůli faktu, že silnice nevede až úplně na vrchol. Na druhou stranu představuje ideální příležitost pro milovníky vícedenních treků. Cesty jsou značené, začínají buď u observatoří, kam se dá dostat autem, nebo z oblasti Saddleroad, silnice spojující Hilo a Konu, anebo z východní strany ve směru od sopky Kilauea. Není vyžadováno žádné speciální povolení ani poplatky.

Zavřít boční panel

Kalapana

Vesnice s pohnutým osudem a magickou atmosférou. V roce 1986 ji proud lávy ze sopky Kilauea prakticky srovnal se zemí, místní se však odmítli podrobit rozmarům přírody a někteří se vrátili zpět a na masivní vrstvě lávy vybudovali opět své domovy. Autem dojedete k velkému parkovišti na konci cesty, dál už musíte pěšky, povolení k vjezdu mají jen místní. Domky skutečně stojí na vrstvě ztuhlé černé lávy, místní mají okolo dokonce improvizované zahrádky a doufají, že další zkáza už nepřijde.

Zavřít boční panel

Proud lávy ze sopky Kilauea

Sopka je jednou z nejaktivnějších na světě. Láva z kráteru Puʻu ʻŌʻō proudí nepřetržitě přes 30 let a její tok můžete sledovat z bezprostřední blízkosti. Dojeďte z Hila po silnici číslo 11 až na výše zmíněné parkoviště u obce Kalapana, odkud se pěšky vydáte po nouzově vybudované šotolinové cestě přes lávová pole až k aktivnímu proudu lávy. Ten se stále mění, proto není možné přesně určit vzdálenost, kterou ujdete, obvykle se z parkoviště jde zhruba 4 míle.

Kdo nechce chodit pěšky, může si na místě půjčit kolo, stánků tu najdete desítky a výše půjčovného se pohybuje od 15 do 25 $ na den, někde je možné platit i kartou.

Nejlepší pozorovací podmínky jsou vždy za soumraku nebo za tmy, vstup se nijak nezpoplatňuje. Často se stane, že láva si najde cestu pod zemí a nebude tak vidět vůbec. Minimálně sloup stoupajícího dýmu v místě, kde se proud lávy vlévá do oceánu, uvidíte ale vždy, a to i z velké dálky.

Zavřít boční panel

Hilo

Největší město na Big Islandu a ideální základna pro aktivní dovolenou. Blízko je odsud k aktivním vulkánům, na Mauna Keu i k plážím s černým či zeleným pískem. Centrum Hila navíc poskytne všechnu občanskou vybavenost, nepředstavujte si však nějaký tepající noční život. Úderem sedmé hodiny večerní se ulice vyprázdní a veškerý život se přesune domů nebo do hypermarketů typu Wallmart.

Zavřít boční panel

Kohala Forest Reserve

Na severním úpatí sopky Kohala najdete vedle známého Waipio Valley i chráněnou oblast Kohala Forest. Zelené lesy, hluboké rokle, údolí Pololu a kilometry turistických stezek, to vše tu najdete hezky pohromadě. Neplatíte žádné vstupy, nebudete se tísnit s davy dalších turistů… Přístup vede přes silnici číslo 270 za obcí Kapaau.

Počasí a sezóny na Big Islandu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Západní pobřeží (Kona)
Pro plážovou turistiku

27 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C
Východní pobřeží (Hilo)
Pro sopečnou a pěší turistiku

26 °C

26 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

27 °C

26 °C
Vysoké nadmořské výšky
Mauna Kea, Kilauea, Mauna Loa

0 °C

0 °C

0 °C

1 °C

4 °C

5 °C

6 °C

5 °C

4 °C

3 °C

3 °C

2 °C

Počasí

Díky své poloze na hranici tropického a subtropického pásma patří Havajské ostrovy k místům, která se těší stálému počasí po celý rok bez extrémních výkyvů a vlivu sezonních dešťů či větrů. Teplota se v průběhu roku mění jen minimálně a osciluje mezi 23 a 30 °C, stejně tak srážky jsou víceméně rovnoměrně rozloženy do všech 12 měsíců.

Vzhledem k vysokým horám a extrémně rozmanité krajině se však liší počasí v rámci samotného Big Islandu, a to poměrně výrazně. Zatímco na západní straně okolo města Kailua-Kona se můžete těšit z celoročních teplot kolem 28 °C a takřka neustálého slunečního svitu, na východní straně kolem města Hilo naopak velmi často prší a teplota se drží na příjemných 24 °C. Pojmem „velmi často prší“ se však nerozumí neutuchající týden trvající srážky. Většinou intenzivně sprchne ráno nebo večer, déšť však zřídkakdy trvá déle než hodinu.

Počasí na severu ostrova je teplejší a méně deštivé než na jihu.

Pozor si dejte při cestách do vyšších nadmořských výšek, což na Big Islandu určitě párkrát zažijete. Nad 1.000 m n. m. je samozřejmě počasí proměnlivější a například v měsících prosinci až lednu může na vrcholku čtyřtisícových hor Mauna Kea a Mauna Loa napadnout i velké množství sněhu! Určitě si s sebou přibalte bundy a teplejší oblečení.

Sezóny a kdy vyrazit

Kdykoli. V případě Big Islandu a Havajských ostrovů obecně je to opravdu jednoduché. Hlavní sezona zde trvá 365 dní v roce, počasí bude velmi podobné v červenci i lednu.

Plánujete-li vysokohorskou turistiku do výšek nad 2.500 metrů, jistější bude nasměrování cest do období dubna až listopadu, každopádně pravděpodobnost velkých přívalů sněhu na vrcholcích obou nejvyšších kopců je malá i v zimě.

Skvělé akce na Big Island

ušetříš až 25%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu