Kdo plánuje cestu na Havaj, ví, že ubytování bude bolet. Tedy finančně. Ne tak na Big Islandu. Ten je totiž ze všech havajských ostrovů zdaleka nejlevnější a i relativně krátkou dobu před cestou lze narazit na slušně obsáhlou nabídku. Určitě nejlepší poměr cena/výkon představuje Airbnb, které je obecně v USA velice oblíbené a nabídek je opravdu hodně, v posledních letech se však nabídky srovnávají s nejoblíbenějším serverem Booking.com.

Jako všude ve světě všechny dostupné kapacity na Big Island hledejte klasicky na těchto portálech:

Booking.com    Hotels.com

Kde se ubytovat na Big Island

Místo je na Big Islandu velmi důležitý faktor při výběru. Většina z vás bude chtít ostrov procestovat nebo alespoň navštívit více lokalit. Protože vzdálenosti jsou poměrně velké, je dobré si předem uvědomit, čemu při své dovolené chci dát přednost a co hlavně chci vidět.

Hilo

Největší město a nejvíce nabídek ubytování. Vhodné především pro návštěvu Volcanoes National park, hor Mauna Kea a Mauna Loa a oblastí na jihu ostrova. V Hilu navíc najedete veškerou občanskou vybavenost. Od restaurací a fastfoodů v centru města po velké super- a hypermarkety podél hlavní výpadovky směrem na jih. Minimálně 4, spíše však více dní se tu určitě zabavíte. V Hilu je také nejvíce levných nabídek.

Kailua-Kona

Tady si přijdou na své milovníci pláží a odpočinku, kterých je po celém pobřeží opravdu přehršel. S ubytováním to ale taková sláva není. Kvalitních hotelů je hodně, ale taky za kvalitní přirážku. Naopak nabídek airbnb je méně než třeba v Hilu. V Koně se asi každopádně alespoň na jednu noc ubytujeme hned po příletu nebo před ranním odletem a na delší dobu, pokud plánujete plážovou dovolenou. Ubytování zde je totiž výrazně levnější než přímo v hlavních letoviscích na sever od města.

South Kohala Resorts

Pás letovisek na západním pobřeží Big Island se nazývá South Kohala Resorts a je hlavní plážovou destinací. Hotely přímo na plážích patří k nejdražším na ostrově s cenami přes 10 000 Kč na noc, levnější najdete v obcích ve vnitrozemí, ale i tam se jen zřídka dostanete pod 5 000 Kč na noc pro 2.

Waimea, Honokaa

 V těchto městečkách se ubytujte při cestě k Waipio Valley. Je poměrně časově náročné (minimálně 3 hodiny jízdy celkem) podniknout sem jednodenní výlet z Hila nebo Kony.

Ocean View

Ideální místo pro chvíli času absolutně bez turistů a dobré pro jednonoční přespání při cestě kolem ostrova. Do vesniček na samém jihu ostrova neproudí davy, nejsou tu žádné široké pláže, ani národní parky. Jen oceán, lávová pole, lesy a úchvatné výhledy. V blízkosti se také nachází dvě menší pláže s barevným pískem – černým a zeleným.

Ceny ubytování

Ceny ubytování na Big Island jsou z naší evropské perspektivy poměrně vysoké, ale zdaleka nejnižší z celých Havajských ostrovů. Nabídek na menší 3* hotely a velmi dobře hodnocené soukromé apartmány s cenovkou 2 500 až 3 000 Kč za noc pro 2 najdete napříč ostrovem mnoho. Na ostatních ostrovech se tyto ceny hledají jen těžko.

Luxusnější 3* a 4* hotely mimo hlavní plážové destinace pořídíte asi za 4 000 až 6 000 Kč na noc pro 2, velké resorty přímo u plážích pak začínají ceny na 10 000 Kč za noc pro 2 a stoupají klidně až ke 40 000 Kč.

Naše tipy na ubytování

Ostrov Big Island jsme navštívili a nad výběrem ubytování strávili několik dní hledání. Nakonec byla všechna místa, kde jsme spali, trefou do černého a třeba vám poslouží jako inspirace. Ubytování jsou vesměs ve střední cenové kategorii s cenami mezi 2 000 a 4 000 Kč za noc pro 2, což jsou na havajské poměry skvělé ceny.

 • Hawaiian Ohana Home (Hilo) –  skvěle zařízené apartmány ve velmi klidné části Hila s cenou okolo 2 300 Kč na noc pro 2, pokud by bylo toto ubytování nedostupné důstojnou variantou 4* SCP Hilo Hotel přímo u moře s cenami od 3 100 Kč
 • Aeolian Ranch (Kailua-Kona) – nejlevnější dobře hodnocené ubytování na západním pobřeží potěší cenami pod 3 000 Kč pro 2, neleží sice přímo u moře, ale v nádherné lokalitě s výhledem na mírumilovnou zelenou krajinu. Z klasických hotelů v Kailua-Kona bychom vybrali tento 3* Kona Reef Resort
 • Leilani Bed and Breakfast (Ocean View) – jednoduché, ale plně vybavený apartmán na jihu ostrova ideální pro zastávku na 1 noc
 • Waipi'o Lodge (Waipio Valley) – naprosto ideální ubytování při zastávce ve Waipio Valley, jedná se o skvělý malý soukromý penzion s cenami kolem 2 400 Kč za noc

Kempování na Big Island

Výrazně levnější variantou spaní budou kempy, ve kterých oproti klasickým apartmánům nebo hotelům ušetříte i tisíce za noc. Většina kempů je spravována národními nebo přírodními parky. Zaplatit zde můžete za spaní ve vlastním stanu, ten si snadno koupíte klidně až na místě v některém z hypermarketů typu Wallmart.

Na všechny veřejné kempy potřebujete dopředu zaplatit a rezervovat permit, který zároveň funguje i jako cena přenocování. Naprostá většina kempů je vybavena toaletami, sprchami, pitnou vodou a obvykle i veřejným pavilonem, kde si můžete například uvařit nebo dobít elektroniku. Příklady veřejných kempů na Big Islandu uvádíme níže:

 • Mauna Kea Recreation Area – kemp spravovaný okresem Hawaii County přímo pod horou Mauna Kea, cena 21 USD za osobu
 • Nāmakanipaio u Volcanoes NP – kemp spravovaný národním parkem poblíž sopky Kilauea, cena 15 USD za auto
 • Hapuna Beach – kemp spravovaný Hawaii State Parks na nejznámější pláži Hapuna Beach, cena 70 USD za přístřešek pro 4 osoby
 • Kohaniki Beach Park – kemp spravovaný okresem Hawaii County u pláže poblíž letiště Kona, cena 21 USD za osobu
 • Punalu'u Beach Park – kemp spravovaný okresem Hawaii County u populární Black Sand (Punalu'u Beach), cena 21 USD za osobu
 • Isaac Hale Beach Park – kemp spravovaný okresem Hawaii County nejblíže městu Hilo, leží v lokalitě poblíž bývalé vesnice Kalapana, cena 21 USD za osobu
 • Spencer Beach Park – kemp spravovaný okresem Hawaii County na severu letoviskového pobřeží Kohala Coast, cena 21 USD za osobu
 • Kalopa Area – kemp spravovaný Hawaii State Parks v klidné oblasti severního pobřeží, cena 30 USD za místo pro stan/auto, 100 USD za chatku

Kompletní výpis kempů okresu Hawaii County najdete na webu hawaiicounty.ehawaii.gov a kempů spravovaných organizací Hawaii State Parks na webu dlnr.hawaii.gov.

Spaní v autě a pod širákem

Pokud jste z jiných zemí zvyklí spát "nadivoko" kdekoliv se vám zrovna líbí, pak Big Island a obecně Havajské ostrovy bohužel nebudou tím pravým místem pro vás. Spaní mimo kempy nebo oficiální ubytování je ilegální. Kontroly policií nebo správou národních parků jsou velmi časté i na odlehlých místech, kde byste je nikdy nečekali. Policisté jsou k turistům obvykle shovívaví, avšak nekompromisní a pokud by vás přistihli opakovaně, hrozí vysoké pokuty.

Vyhledej si svůj hotel na Big Islandu. Upřesni termín pobytu a zjisti aktuální ceny za ubytování pro dva.

Booking.com

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu