IATA (ICAO) kód letiště
KOA (PHKO)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
10:24 (-12)
Vzdálenost od Prahy
12194 km

O letišti Kona

Mezinárodní letiště Kona se nachází na západní straně největšího havajského ostrova Hawaii. Kona má silný provoz na okolní ostrovy a do západní části USA, jediné mezinárodní linky v současnosti vedou do kanadského Vancouveru a japonského Tokia.

Letiště je otevřeno od 4:00 do posledního příletu (obvykle kolem 0:00).

Terminál je rozdělený na tři části podle aerolinek, není však velký a orientace je velmi snadná. Celý areál je vystavěn ve stylu otevřených altánů bez obvodových zdí, až do poslední chvilky před odletem si tak budete užívat uvolněnou havajskou atmosféru a místní podnebí.

Letiště je rozděleno na hlavní terminál a tzv. Commuter terminál, na který létá pouze aerolinka Mokulele Airlines. Ten najdete asi 150 metrů vlevo, stojíte-li čelem k hlavnímu terminálu.

Letenky

Letenky ze střední Evropy bývají většinou na podobné úrovni na všechna větší havajská letiště, na Konu se tak průměrně pohybují mezi 23 000 a 26 000 Kč. Analogicky k tomu, pokud je nějaká akce na Havaj, dá se obvykle použít na všechny letiště, proto i na Konu se můžete dostat v ojedinělých akcích na cenu okolo 15 000 Kč.

Na letiště Kona létají všechny velké aerolinky ze Severní Ameriky: American Airlines, Delta, United, Alaska Airlines, Air Canada či Westjet. Proto lze i přímo na ostrov Hawaii zakoupit spojení z Prahy a okolí na jedné letence, obvykle se 2 přestupy. Celková doba letu na letiště Kona se z Prahy obvykle pohybuje kolem 20 až 25 hodin.

Lety mezi ostrovy nejlevněji pořídíte u Southwest Airlines, kteří nabízejí 2 odbavená zavazadla v základní ceně letenky. Jednosměrné lety do Honolulu či na sousední Maui startují už na 39 USD. Na dalších trasách využijte i Hawaiian Airlines nebo menší Mokulele Airlines, kteří nabízí letenky cca od 50 USD.

Pro cesty na Big Island lze využít i letiště Hilo na východní straně ostrova, které je vhodnější, plánujete-li road-tripy a návštěvy sopečných oblastí.

Inspirujte se akcemi na letenky do Kailuy-Kona, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Zdaleka nejlepší možnost, jak se po „Big Island“ pohybovat, je půjčení auta. Přesněji řečeno jediná možnost, k naprosté většině přírodních atrakcí se totiž bez auta nemáte šanci dostat. Na letišti v příletové hale sídlí všechny autopůjčovny, od letiště se navíc velmi snadno dostanete po celém ostrově. Terminál leží jen necelých 500 metrů od hlavní silnice číslo 19, která krouží kolem Big Island.

Ceny autopůjčoven na letišti Kona se za běžné situace pohybují mezi 4 500 a 10 000 Kč na týden, podle typu auta:

Autobus

S veřejnou dopravou na letiště Kona moc nepochodíte. Pravidelná autobusová linka číslo 80 po západním pobřeží jezdí na letiště jen 4x denně v ranních hodinách (jízdní řád). Jízdenka stojí 2 USD a platí se jen v hotovosti u řidiče nehledě na vzdálenost, kterou ujedete. Autobus 80 paradoxně nejezdí z letiště Kona do města Kailua-Kona, ale na druhou stranu po všech významných plážích a dojede až do města Hilo na východním pobřeží.

Dále na letišti 3x denně zajíždí autobus číslo 90, který rovněž jede napříč celým západním pobřežím až na jih do obcí Ocean View, Naalehu a Pahala (jízdní řád).

Jedinou opravdu použitelnou linkou je číslo 202 (jízdní řád), která jezdí 1x za hodinu z letiště do centra města Kailua-Kona. Využijete ji například tehdy, pokud chcete půjčení auta o jeden den odložit, ušetřit tak za autopůjčovnu a první den po příletu nebo poslední před odletem strávit v Koně. I zde jízdenka stojí 2 USD a platí se v hotovosti u řidiče.

Oficiální web autobusů: www.heleonbus.org

Hotely u letiště

Máte pozdní večerní přílet nebo časný ranní odlet a rádi byste využili ubytování co nejblíže letišti? Přímo u terminálu ani v docházkové vzdálenosti od něj bohužel žádný hotel není. Můžete však využít blízkých hotelů nabízejících vlastní transfer k terminálu, pokud si tedy rovnou nebudete půjčovat auto.

Služby na letišti

Wifi je k dispozici pouze placená, a to za 8,95 USD na dvě hodiny. 

Počítejte s omezenými možnosti restaurací či toalet, letiště není dimenzováno na aktuální provoz. Je zde jen pár kaváren, nenajdete tu například žádná rychlá občerstvení ani klasické velké restaurace.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu