Průvodce ostrovem

Ostrov údolí Maui

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Druhý největší havajský ostrov je mnohými označován jako nejkrásnější a nejpohodovější ze všech. Něco na tom asi bude, na své si totiž přijde úplně každý. Jak milovníci luxusních hotelových komplexů, bujarých večírků, klidných vesniček, surfování a především… naprosto uchvacujících přírodních scenerií. Ne nadarmo si Maui vysloužilo přezdívku „The Valley Isle“, ať už kvůli širokému monumentálnímu údolí, které rozděluje ostrov na dvě polovičky, nebo kvůli úzkým strmým roklinám zasazeným vysoko do hustě porostlých kopců. Na Maui také najdete největší koncentraci pláží ze všech havajských ostrovů 

Maui je místo, kam Američané jezdí nejčastěji na líbánky. A vědí proč. Ostrov zkrátka vybízí k relaxu, na nějž do konce života nezapomenete.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
4-7 dní
Doba, která by měla stačit na průzkum všech částí ostrova.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Havajské klima je přívětivé po celý rok, jeďte kdykoli.
Více o počasí
Letenky od
24 000 Kč
Průměrná cena letenek z Prahy. V akci i o třetinu méně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Sopka Haleakala

Už při příletu na Maui si všimnete obrovské masy země, která se ladně a symetricky zvedá od mořského dna až do výšky přes 3.000 metrů nad hladinu. To je sopka Haleakala, dominanta a jedno z hlavních lákadel ostrova Maui. Desítky kráterů, měsíční krajina, absolutní ticho a výhledy do vzdálenosti až stovek kilometrů na vás zákonitě musí zanechat hluboký dojem.  

  • Vjezd do Národního parku je možný 24 hodin denně, 
  • Vstupné se platí u závory z automatu nebo přes den v budce u silnice, 
  • 25 $ za vozidlo, případně 12 $ za jednu pěší osobu, pokud cestujete bez auta, 
  • 30 $ roční pas, který platí ještě v Národním parku Volcanoes na Big Island. 

Veškeré potřebné informace najdete na oficiálním webu Národního parku Haleakala.

Východ Slunce 

Halekala je nesmírně populárním místem pro pozorování východu slunce, které vychází přímo nad pestrobarevnými krátery. Je důležité vědět, že pokud se sem vydáte autem, musíte si vstup mezi 3:00 a 7:00 ranní zarezervovat předem na adrese www.recreation.gov/, poplatek navíc ke vstupnému do národního parku činí 1,50 $. Rezervace je přístupná vždy 60 dnů dopředu a obvykle po prvních pár minutách nového dne je vyprodána!  

Bez rezervace se na vrchol lze vydat pouze pěšky bez auta. Stezka začíná u kempu Hosmer Grove a výšlap trvá asi 3 hodiny na vyhlídkovou plošinu, na úplný vrchol pak 4,5 hodiny. Pokud opravdu chcete jít pěšky, ideálně dorazte již večer předem a přespěte v kempu. 

Vyrazíte-li ráno autem z Kahului, nechte si minimálně 2 hodinovou rezervu, cesta je dlouhá a klikatá. Většinou se vyráží kolem půl čtvrté ráno. 

Západ Slunce 

Oblíbené jsou i západy, i když ne tolik jako východy, protože slunce je na druhé straně od fotogenických kráterů. I tak se ale jedná o mimořádný zážitek a navíc není nutná rezervace dopředu. Pokud se vám nechce chodit pěšky, vyrazte autem raději tak, abyste na vrcholu byli alespoň hodinu a půl před západem, jinak není kde zaparkovat a budete muset šlapat i kilometry pěšky po silnici. 

Zavřít boční panel

Kaanapali Beach

Jedna z nevyhlášenějších amerických pláží, 3 míle dlouhá písečná Kaanapali ve stejnojmenném městečku, se nachází na západní pobřeží ostrova. I když je obklopena těmi nejdražšími hotelovými resorty, je veřejně a zdarma přístupná. Faktem ale je, že ke klidu tu je docela daleko, v obložení stovek návštěvníků je prakticky po celý den a zvlášť večer, kdy se odsud snadno pozoruje západ slunce. 

Zavřít boční panel

Iao Valley

Překrásné údolí jako vystřižené z katalogů cestovek o Havaji, kde můžete obdivovat tropickou pestrobarevnou floru, ptactvo i božské scenerie. Iao Valley je navíc velmi snadno dostupné, autem z Wailuku sem dojedete za 10 minut, za parkoviště zaplatíte 5 $ a dál se vydáte pěšky. Je jen na vás, jak daleko půjdete. Můžete se vrátit po několika stovkách metrů, nebo pokračovat dál do oblasti „West Maui Forest“ a užít si krásné výhledy z kopců. V takovém případě si vyhraďte alespoň půlden, cesta do kopců je fyzicky velmi náročná. 

Zavřít boční panel

Honolua Bay

Nejlepší volně přístupné šnorchlovací místo na západním pobřeží najdete na severu městečka Kapalua. Honolua Bay je skvělá pro nenáročné šnorchlování pro začátečníky, chráněná a bez velkých vln, navíc bez krásné pláže, takže nebudete rušeni ostatními koupajícími se návštěvníky. 

Zavřít boční panel

Nakalele

Oblast lávového poloostrova s ostrými útesy padajícími do moře je oblíbená hned z několika důvodů. Asi nejznámějším z nich je „gejzír“ tryskající vody, která se při příboji dostane do jeskyně pod útesem a následně pod tlakem vln vytryskne z úzkého otvoru ve skále asi 10 metrů od břehu.  

Celý poloostrůvek je navíc lemován přírodními bazénky na pomezí břehu a oceánu, ve kterých je krásné koupání. Musíte být však opatrní, lávové kameny jsou velmi ostré. Přibalte si také s sebou pevnější boty, cesta od silnice má sice jen pár stovek metrů, ale v žabkách si říkáte o zlomený kotník. 

Zavřít boční panel

Olivine Pools

Přírodní lávové bazénky vytvořené na okraji oceánu s klidnou vodou a dramatickou scenerií lákají cestovatele ke krátkému odpočinku. Ve vodě si budete připadat jako v přírodní vaně s teplou vodou. Pevné boty s sebou! Cesta od silnice je krátká, ale nebezpečná a v žabkách neschůdná. Pokud vlny dosahují přes hradbu kamení až do bazénků, nevstupujte do nich, je to životu nebezpečné. 

Zavřít boční panel

Waihee Ridge Trail

Jedna z nejkrásnějších turistických stezek na Maui vás zavede skrze hustý deštný prales a hluboké údolí od pobřežní silnice až na vrcholek hory, nad mraky, nad mlhu, do absolutního ticha.  

Cesta sice není příliš náročná, ale převýšení je velké a celková délka tam i zpět přesahuje 8 kilometrů.

Zavřít boční panel

Turtle Town

Oblast pobřeží na jih od obce Kihei, která začíná pláží Maluaka a končí pláží Makena, je známá jako nejlepší šnorchlovací místo na Maui, navíc volně přístupné. Makena Beach je navíc označována jako nejpříjemnější pláž na ostrově pro ty, kteří mají rádi spíše klidné koupání bez davů a ruchů. Pláž je velká a oddělená od okolního světa velkým lesoparkem.

Zavřít boční panel

Twin Falls

Příjemná zastávka na „Road to Hana“, slavné cestě z Kahului po severním divokém pobřeží. Twin Falls jsou menší vodopády v hustě zalesněné oblasti, z nichž vytéká řeka se spoustou tůní ideálních ke koupání. Ze silnice se projdete jen pár set metrů příjemnou cestou lemovanou tropickou flórou. Vstup volný. 

Zavřít boční panel

Raninbow Trees

Další malá pár minutová zastávka na „Road to Hana“ vás zavede do eukalyptového háje. Kůra stromů je až neskutečně zbarvená a skutečně připomíná reálnou duhu, hraje všemi barvami a to dokonce dost výrazně, takže stromy skutečně nemůžete minout. 

Zavřít boční panel

Waimoku Falls

Nejvyšší, 400 stop vysoký, dobře přístupný vodopád, který padá kolmo ze stěny dolů a nachází se přímo uprostřed džungle, je pro většinu cestovatelů posledním bodem na „Road to Hana“. Ze silnice se projdete příjemnou procházkou po zpevněném chodníku, cesta tam i zpět měří celkem 6,5 km a není příliš náročná. 

Zavřít boční panel

Maui Ocean Center

Největší oceanárium na západní polokouli navštivte třeba za špatného počasí. Na obrovské ploše se můžete pokochat velkými akvárii, korálovými útesy s tisíci barvených ryb, žraloků, delfínů a mořských želv. Oceanárium je otevřené denně od 9:00 do 17:00 a denní vstupné činí 30 $. 

Zavřít boční panel

Ke’Anae

Malý poloostrov po cestě z Kahului do města Hana můžete považovat za typickou havajskou vesničku. Malé zahradní domky, farmy, dřevěný kostelík, palmy a dramatické skalnaté pobřeží vám nebudou chtít dovolit odsud odjet. Pohoda a klid odsud přímo sálají, zdržte se tu ideálně na oběd. 

Počasí a sezóny na Maui

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Centrální a západní část ostrova
Pláže i treky po kopcích

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

29 °C

28 °C
Východní část ostrova
Road trip do města Hana

25 °C

25 °C

25 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

26 °C

25 °C
Haleakala
Teploty pro výšky nad 2.500 metrů

7 °C

9 °C

10 °C

11 °C

12 °C

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

10 °C

6 °C

Počasí

Maui je králem mezi ostrovy v počtu různých mikroklimat. Krajina je tak rozdílná, že zatímco na východní části ostrova velmi často prší, o pár kilometrů dál v centrálním údolí sprchne jen párkrát do měsíce, aby o dalších pár set metrů dál v horách pršelo opět každý den. Ať tak, či tak, Havaj je havají po celý rok. Tropické klima bez výraznějších výkyvů a především bez konkrétního období dešťů si užijete 12 měsíců v roce. 

Průměrné teploty se pohybují kolem 29 °C celoročně, léta i zimy jsou srážkově podobné. Nikdy se nestane, že by pršelo déle než 2 hodiny v kuse. 

Sezóny a kdy vyrazit

Není třeba se rozepisovat, na Maui můžete kdykoli. Konkrétní hlavní sezona zde neexistuje, respektive trvá 12 měsíců. Přesto lze říci, že v době letních prázdnin, kdy je sezona na celé severní polokouli, bude výrazně obtížnější sehnat ubytování za alespoň nějak přijatelnou cenu. 

Skvělé akce na Maui

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 62%
Akce starší 2 týdnů
Havajské ostrovy z Helsinek
8 302 Kč
2019-08-29T09:47:00+02:00 31 komentářů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
Havajské ostrovy s odletem z Polska
16 835 Kč
2019-01-29T15:30:31+01:00 5 komentářů
11 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu