Pláže a koupání 

Celé západní a jižní pobřeží ostrova je lemováno kratšími i delšími písečnými plážemi, teplým oceánem a příjemným mikroklimatem bez větších srážek. Západní pobřeží je lemováno pásem luxusních letovisek Kapalua a Kaanapali, které těží právě z nádherných pláží. Ty jsou většinou okupovány hotelovými resorty, ze zákona musí však být přístupné všem zdarma, obvykle veřejné cesty vedou z postranních částí pláže.

Trochu odlišná situace panuje na jižním pobřeží, kdy se v letovisku Kihei vykoupete především na menších městských plážích, které postupně přechází do luxusního letoviska Wailea-Makena s těmi nejkrásnějšími plážemi na Maui a luxusními hotelovými resorty (pláže jsou však opět přístupné zdarma). 

Na úplném jihu ostrova pak můžete navštívit pláže Makena a Turtle Town (Maluaka) stranou od center letovisek, avšak stále výborně dostupné autem, které jsou ideální ke koupání i šnorchlování.

Naprostou většinu pláží v klasických letoviscích pokrývá jemný bílý až zlatavý písek, pláže jsou velmi čisté, stejně jako voda v moři, která je teplá po celý rok. Pláže na západě a jihu Maui jsou většinou bezpečné ke koupání, moře je zde relativně klidné a proudy slabé, pokud se nepouštíte stovky metrů od břehu. Na všech plážích můžete využít toalety a sprchy zdarma, naopak půjčovny lehátek a slunečníků nejsou moc obvyklé a když, tak je nabízejí hotelové resorty za poměrně vysoké ceny (kolem 50 USD na den).

Naopak pláže na severu a východě Maui jsou malé, přírodní, často skalnaté a moře je zde bouřlivé a ne příliš bezpečné. Na druhou stranu se můžete kochat úchvatnými výhledy i exotickými plážemi s černým sopečným a rudým železitým pískem.

TOP 6 – Nejlepší pláže na Maui

  • Makena Beach – prostorná dlouhá pláž na jihu Maui v nádherném přírodním prostředí mimo město, avšak výborně dostupná autem jen pár km od letoviska Wailea. Makena Beach je ideální ke koupání, relaxaci s dostatkem prostoru okolo sebe, krátkým procházkám i šnorchlování.
  • Kapalua Bay Beach – útulná menší pláž v centru klidného letoviska Kapalua plného luxusních resortů. Kapalua Bay je ideální ke koupání v klidném moři s decentními útesy v okolí i krásným výhledům na západy slunce. Je skvěle dostupná autem, ale i autobusem.
  • Maluaka Beach (Turtle Town) – menší písečná pláž na jihu letoviska Wailea-Makena v klidném prostředí, ale dobře dostupná autem. Její hlavní předností jsou skvělé šnorchlovací podmínky bez nutnosti vyrážet daleko na moře, stačí se na pláži ponořit do vody a nechat se nadchnout pestrobarevným podmořským světem.
  • Wailea Beach – hlavní pláž letoviska Wailea-Makena patří k nejživějším na Maui s půjčovnami kajaků, lehátek i několika restauracemi. I tak je zde ale klid, krásné prostředí s palmami, úchvatnými západy slunce a klidným mořem.
  • Waiʻānapanapa Beach – odlehlá pláž s černým sopečným pískem na severním pobřeží ve stejnojmenném přírodním parku. Hlavní předností jsou nádherné scenerie dramatického pobřeží, naopak koupání se doporučuje jen tam, kde stačíte, jsou zde silné mořské proudy a velké vlny.
  • Red Sand Beach – velmi exotická pláž pod strmými útesy s temně rudým pískem, což je úkaz na světě velmi ojedinělý. Red Sand Beach je hlavně atrakcí "na koukání", ne tolik na koupání kvůli rozbouřenému moři a ostrým skaliskům přímo u pláže.

Surfování 

Havaj je místem zaslíbeným všem surfařům, od začátečníků po profíky. I když hlavním surfovacím ostrovem je Oahu, i na Maui najdete prakticky všude surfařské školy pro všechny výkonnostní i věkové kategorie. Nejpopulárnější místo je Hookipa a oblast zvaná Peahi na severovýchod od Kahului, kde se objevují ty největší surfařské vlny.

Pro začátečníky je pak ideálním místem klidnější západní nebo jižní pobřeží.

Jaké ceny očekávat? Cena dvouhodinové lekce pro začátečníky se obvykle pohybuje mezi 125 USD a 170 USD s vlastním instruktorem, který se bude věnovat jen vám a od 75 USD v hodinách s více studenty. Plné dvoudenní soukromé lekce stojí okolo 600 USD800 USD. Ceny vždy obsahují i půjčení veškerého vybavení.

Příklady surfových škol na Maui:

Roadtripy 

I na rozlohou nevelkém ostrově si přijdou na své milovníci náročného řízení. Díky klikatým úzkým silničkám, které se kroutí desítky i stovky metrů nad oceánem v dramatické hornaté krajině, můžete jezdit ostrovem křížem krážem klidně 3 dny a stále se nebudete nudit.  

Kultovní je především „Road to Hana, tedy silnice z Kahului podél severního pobřeží do města Hana na východě. Přes 80 km dlouhou cestu pojedete minimálně 2 hodiny a to jen když se po cestě nebudete zastavovat. A garantujeme, že se zastavovat budete každou chvilku. Ať kvůli krásným výhledům, zajímavým místům po cestě nebo jen na ananasový džus vymačkaný přímo u cesty.

Nebojíte-li se náročnějšího řízení po opravdu úzkých silničkách s nepřehlednými zatáčkami a šířkou často na jen na jedno auto, které však vedou řídce osídlenou úchvatnou krajinou a nejsou tak frekventované jako Road to Hana, vypravte se na severozápad po silnici 340 zvané Kahekili Highway, nebo se z města Hana nevracejte po Road to Hana, ale jižním pobřeží přes Piilani Highway, kde se však doporučuje auto s náhonem 4x4.

Šnorchlování

Maui patří k hlavní šnorchlovacím ostrovům na Havaji. Především vody při jižním pobřeží ostrova jsou mimořádně bohaté na korálové útesy, tisíce barevných rybek nebo mořských želv. Nejfrekventovanějším místem je úžasný Molokini crater na půli cesty mezi Maui a ostrůvkem Kaho’olawe. Dostanete se sem jen s některou z mnoha agentur, které pořádají šnorchlovací výlety. Většina z nich sídlí v Kahului a ve městečku Kihei.

Dobře dostupná šnorchlovací místa bez nutnosti placení agentur se nachází přímo u pobřeží a pláží u letoviska Wailea-Makena, zejména pak u Maluaka Beach známé též jako Turtle Town, a pak na severozápadě Maui v Honolua Bay.

Průměrná cena za zhruba 4–7 hodinový šnorchlovací výlet s obědem se pohybuje kolem 135 USD. 

Příklady agentur:

Horská a pěší turistika 

Na Maui sice není tolik pěších tras jako na sousedním Big Islandu, ale ostrovu dominuje 3 000 metrů vysoká sopka Haleakala, která náruživce pěší turistiky jistě nejméně na 2–3 dny bohatě zabaví. Treky jsou spíše kratší a většinou se dají zvládnout během jediného dne. 

Pěkné krátké stezky na pár desítek minut až hodiny jsou také na severozápadní straně ostrova, kam navíc nemíří tolik turistů a vy tak budete mít dramatické přírodní scenerie roklí, hor a rozbouřeného oceánu jen sami pro sebe. Zejména oblíbenými treky jsou Waihee Ridge Trail nebo známé Iao Valley přímo na okraji aglomerace Kahului-Wailuku.

Pozorování velryb 

Každoročně zhruba od konce listopadu do začátku května putují mělkými vodami mezi ostrovy Maui a Lanai velryby. Nejčastěji se zde objevují obrovští keporkaci, vy si buď můžete zaplatit půldenní výlety s některou z mnoho agentur sídlících ve městech Lahaina nebo Maalea (kolem 150 USD na osobu), nebo se zastavit na vyhlídce u hlavní silnice z Lahainy do Kahului a zkusit štěstí, zda velrybu nezahlédnete alespoň z několika vyhlídek u silnice.

Jednodenní výlet lodí na ostrov Lanai 

Pokud vás snad náhodou bude Maui nudit nebo si budete na seznam připsat další navštívený havajský ostrov, vydejte se na Lanai, které je vzdálené necelou hodinku a půl trajektem. Lanai nabídne klid a výrazně menší počet turistů a vyprahlou krajinu.  

Lodě vyplouvají několikrát denně z přístavu Lahaina a jednosměrný lístek vás bude stát 30 USD. Rezervovat online a zkontrolovat plavební řád můžete na webu společnosti Expeditions.

Vzhledem k velmi vysokým cenám autopůjčoven na Lanai (cca 250 USD na den) a absenci MHD však doporučujeme rezervovat u některé z cestovních agentur kompletní jednodenní výlet z Maui na Lanai a zpět se zajištěnou dopravou a programem. Ceny se pohybují okolo 250 USD na osobu a využít můžete například služeb agentur Sailtrilogy nebo Lost on Lanai.

Vyhlídkový let na Molokai

Opusťte na chvíli pevninu ostrova Maui a jeho přilehlé vody a zamiřte do vzduchu. Velmi oblíbenou atrakcí na Maui jsou vyhlídkové lety helikoptérou k sousednímu ostrovu Molokai, kde se proletíte podél severního nepřístupného pobřeží. Připravte se na úchvatné výhledy na nejvyšší mořské útesy světa Kalaupapa s výškou přes 1 000 metrů nebo na 8. nejvyšší vodopád na světě Pu'uka'oku.

Počítejte s cenami kolem 340 USD za 60minutový vyhlídkový let (například Sunshine HelicoptersBlue Hawaiian Helicopters nebo Maverick Helicopters). Obvykle se startuje z hlavního letiště Kahului.

Vyhlídkové lety vrtulníkem kolem ostrova Molokai startují pouze z ostrova Maui, přímo na Molokai žádná společnost provozující vyhlídkové lety nepůsobí.

Kitesurfing a windsurfing

Kromě klasického surfování je severní pobřeží Maui jedním z nejlepších kite- a windsurfingových spotů na Havajských ostrovech. K nejoblíbenějším místům patří prostorná pláž Kanaha na severním okraji města Kahului, kde jsou stálé větry a relativně mírné vlny naprosto ideální k těmto sportům.

V Kahului sídlí hned několik kitesurfařských a windsurfařských škol, u kterých si můžete zaplatit začátečnické lekce. Ceny se pohybují okolo 280 USD za tříhodinovou lekci, případně kolem 500 USD za třídenní kurz. Příklad agentur:

Zábava a noční život 

Zatímco ostatní ostrovy jsou spíš klidnější a na Oahu se baví jen smetánka, Maui v noci žije pro všechny. Především ve vesnici Kihei jsou časté večerní akce pro mladé baťůžkáře se živými koncerty místních kapel, venkovními bary nebo barbecue. Důsledně ale dbejte na to, aby ve vaší partě byl vždy aspoň jeden, který nepije, to pokud se budete na hotel vracet autem. Policie je nekompromisní a řízení pod vlivem si můžete klidně i odsedět… 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu