Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Centrální a západní část ostrova
Pláže i treky po kopcích

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

29 °C

28 °C
Východní část ostrova
Road trip do města Hana

25 °C

25 °C

25 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

26 °C

25 °C
Haleakala
Teploty pro výšky nad 2.500 metrů

7 °C

9 °C

10 °C

11 °C

12 °C

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

14 °C

10 °C

6 °C
Teplota vody v moři

24 °C

23 °C

24 °C

24 °C

25 °C

25 °C

26 °C

26 °C

27 °C

27 °C

26 °C

25 °C

Počasí na Maui

Maui je králem mezi ostrovy v počtu různých mikroklimat. Krajina je tak rozdílná, že zatímco na východní části ostrova velmi často prší, o pár kilometrů dál v centrálním údolí sprchne jen párkrát do měsíce, aby o dalších pár set metrů dál v horách pršelo opět každý den. Ať tak, či tak, Havaj je havají po celý rok. Tropické klima bez výraznějších výkyvů a především bez konkrétního období dešťů si užijete 12 měsíců v roce. 

Průměrné teploty se pohybují kolem 29 °C celoročně, léta i zimy jsou srážkově podobné. Nikdy se nestane, že by pršelo déle než 2 hodiny v kuse.

Výhodou klimatu na Maui je fakt, že déšť, ať už v podobě lehké přeháňky nebo prudké bouřky, je většinou velmi lokální a stačí tak popojet 10 minut autem, abyste se ocitli na místě s modrou oblohou bez mráčku.

Ostrov se dá rozdělit na 4 hlavní části se specifickými mikroklimaty:

  • Centrální údolí (Kahului-Wailuku, Iao Valley, severozápadní pobřeží): většinu roku je zde tepleji než jinde na ostrově, vzduch je sušší a přeháňky méně časté. I krajina je během léta sušší a ne tak svěže zelená.
  • Závětrné pobřeží (západní a jižní, tj. letoviska Wailea-Makena, Kihei, Lahaina, Kaanapali, Kapalua): počasí je zde teplejší než na východním a severním pobřeží, mnohem více slunečního svitu během dne a mnohem méně přeháněk, byť i zde se objevují relativně často, avšak jen na velmi krátkou dobu typicky v noci nebo brzy ráno.
  • Návětrné pobřeží (sever a východ okolo Road to Hana): velmi deštivá oblast s častými a intenzivními srážkami, které jsou však hlavně formou přeháněk a ne dlouhotrvajících dešťů. I teploty jsou zde nižší než na zbytku ostrova.
  • Vnitrozemí: klima je zde výrazně chladnější, což je způsobeno vzrůstající nadmořskou výškou i hustými lesy. Prší zde poměrně často, ale jen formou přeháněk, ráno se často tvoří husté mlhy.

Počasí na Maui během roku

Pro přehlednější představu o tom, zda si máte koupit výhodnou letenku na konkrétní období, jsme zpracovali stručné přehledy počasí a teplot na Maui během jednotlivých měsíců.

Počasí v lednu

Leden bývá nejchladnějším měsícem v roce. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 28 °C na západě a jihu, východ je chladnější s teplotou okolo 25 °C. V lednu se objevují tzv. Kona storms, bouřky na jihu a západě, které jsou však krátkodobé jen na pár desítek minut a dovolenou nijak zvlášť neovlivní.

Na sopce Haleakala může v noci a ráno i mrznout, proto se sem autem vypravte raději přes den, kdy je pravděpodobnost namrzlé vozovky malá. I na vrcholu hory sněží jen naprosto výjimečně.

Díky velkým vlnám je leden ideálním měsícem k surfování. V lednu je také hlavní sezona velryb ve vodách okolo Maui.

Počasí v únoru

Únor je velmi podobný jako leden s průměrnými teplotami okolo 28 °C na západě a jihu, na východě pak kolem 25 °C. I během února panují méně tradiční jižní větry přinášející občasné bouřky na jižní a západní pobřeží, které však dovolenou ovlivní jen málo. 

Na sopce Haleakala může v noci a ráno i mrznout, proto se sem autem vypravte raději přes den, kdy je pravděpodobnost namrzlé vozovky malá. I na vrcholu hory sněží jen naprosto výjimečně.

Díky velkým vlnám je únor ideálním měsícem k surfování. V únoru je také hlavní sezona velryb ve vodách okolo Maui.

Počasí v březnu

Březen je na Maui obecně nejdeštivějším měsícem v roce. Není třeba se ale obávat, že by vás zastihly dlouhotrvající deště a zatažená obloha. Prší formou přeháněk tak, jako ve zbytku roku, jen během března bývají tyto přeháňky o něco intenzivnější. V západní polovině ostrova prší většinou v noci a ráno, na východě kdykoliv přes den.

Teploty se v západní polovině Maui šplhají ke 29 °C, na východě se drží na stálých 25 °C.

I březen je stále ještě měsícem hlavní surfařské sezony se skvělými "big surf" vlnami zejména na severním pobřeží.

Počasí v dubnu

V dubnu panuje na Maui aprílové počasí, jen s teplotami okolo 29 °C a takřka celodenním slunečním svitem minimálně v některé části ostrova. Duben je stále jedním z hlavních deštivých měsíců, nicméně jak to na Maui a Havajských ostrovech obecně bývá, pokud vás zastihne déšť, stačí popojet autem 10 minut libovolným směrem a ocitnete se v slunečném tropickém ráji.

Velké surfařské vlny se v dubnu stále objevují, stejně jako velryby. Šance na jejich spatření však v dubnu klesá.

Počasí v květnu

Květen je předělovým měsícem mezi zimou a létem. V praxi to pro turisty však mnoho neznamená. Průměrné teploty v západní polovině ostrovy se pohybují okolo 30 °C, na východě o pár stupňů méně. Přeháňky jsou velmi časté na východě a severu (tak jako kdykoliv ve zbytku roku), naopak jih a západ je zkrápěn krátkým deštěm jen zhruba jednou za dva dny, případně v noci.

V květnu končí hlavní surfařská sezona na severu a přesouvá se na západ a jih, kde jsou však podmínky spíše pro začátečníky. I velryby definitivně opouští vody Maui, naopak pro milovníky šnorchlování právě začíná sezona nejvíce čiré vody.

Počasí v červnu

Červen je nejsušším měsícem na Maui. V západní půlce ostrova prší jen velmi málo a i v deštivé východní polovině jsou přeháňky slabé. Denní teploty stoupají na 30 °C a i na chladnějším východním pobřeží často 30 °C překračují.

Příjemné silné severní větry však vzduch pocitově ochlazují, takže ani v největších parnech není pobyt venku tak nepříjemný.

Počasí v červenci

První prázdninový měsíc je na Maui nejvíce návštěvníků z celého roku. Suché a horké počasí s teplotami okolo 31 °C láká k typické plážové dovolené nebo výletům do vysokohorských partií, kde se příjemně zchladíte. Časté lehké přeháňky se objevují jen na severovýchodě ostrova, ve zbytku Maui jsou spíše výjimečné.

Počasí v srpnu

Srpen je jedním z nejteplejších měsíců s průměrnou denní teplotou 32 °C v západní polovině, resp. kolem 28 °C na východě. Mnoho turistů okupuje všechny mauijské pláže, které vidí dešťové přeháňky jen velmi zřídka. Málo prší na celém ostrově a srpen je tak ideálním měsícem pro klasickou letní dovolenou.

Počasí v září

V září vrcholí léto a dlouhodobě je nejteplejším měsícem v roce s teplotami kolem 32 °C, výjimečně mohou vystoupit i k 36 °C, ale extrémy jsou obecně na Havajských ostrovech velmi řídké. Ačkoliv je září sezonou hurikánů v Pacifiku, na Havaji se objeví naprosto výjimečně. Srážkově je tak září naprosto průměrný měsíc s častými přeháňkami na severovýchodě a výjimečnými na západě a jihu, kde se objevují nejčastěji brzy ráno.

Počasí v říjnu

V říjnu pomalu odchází léto a teploty klesají... asi o jeden stupeň na průměrných 30 °C. Dešťové přeháňky jsou častější, avšak zejména v severovýchodní části Maui. Na západě a jihu se zhruba 3-4x do měsíce objeví bouřka, která však obvykle do 30 minut odejde.

Počasí v listopadu

Listopadové počasí je velmi podobné říjnovému s průměrnou teplotou okolo 30 °C, častým deštěm na severovýchodě a občasnou bouřkou jinde na Maui. Déšť je však celoročně faktorem, který dovolenou prakticky neovlivňuje a listopad není výjimkou.

Během listopadu připlouvají do vod okolo Maui velryby, šance na jejich spatření je však poměrně malá.

Počasí v prosinci

Prosinec je na Maui prvním zimním měsícem, kdy teploty klesnou asi na 28 °C, přičemž na východě okolo města Hana se pohybují kolem 25 °C. Časté přeháňky objevující se kdykoliv přes den zkrápějí severovýchodní část ostrova, zatímco na jihu a západě se objevují asi 1x za den a pak v noci nebo časně z rána.

V prosinci začíná surfařská sezona pro zkušené sportovce a také sezona pozorování velryb.

Teplota moře na Maui

Voda v moři má na Maui celoročně příjemnou teplotu vhodnou ke koupání. Nejchladnější je v březnu, kdy se teplota vody v oceánu pohybuje kolem 23 °C, naopak nejteplejší v září a říjnu, kdy vystoupí na průměrných 27 °C.

Kdy jet na Maui

Není třeba se rozepisovat, na Maui můžete kdykoli. Konkrétní hlavní sezona zde neexistuje, respektive trvá 12 měsíců. Přesto lze říci, že v době letních prázdnin, kdy je sezona na celé severní polokouli, bude výrazně obtížnější sehnat ubytování za alespoň nějak přijatelnou cenu.

Míříte-li však na Maui čistě za surfováním, kitesurfingem či windsurfingem, největší vlny zde očekávejte mezi listopadem a březnem. Naopak pokud je vaším cílem zejména šnorchlování, nejklidnější a tedy nejvíce průzračné moře je během léta od května do října.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu