Zpět na seznam míst co vidět na Maui
Hora Haleakala

Haleakala

Už při příletu na Maui si všimnete obrovské masy země, která se ladně a symetricky zvedá od mořského dna až do výšky přes 3 056 metrů nad hladinu. To je sopka Haleakala, dominanta a jedno z hlavních lákadel ostrova Maui. Desítky kráterů, měsíční krajina, absolutní ticho a výhledy do vzdálenosti až stovek kilometrů na vás zákonitě musí zanechat hluboký dojem.

Nejlevnější ubytování na Maui

Vjezd a cena povolení

Hora Haleakala je součástí Národního parku Hawai'i a vjezd je tak zpoplatněn.

  • Vjezd do Národního parku je možný 24 hodin denně, 
  • Vstupné se platí u závory z automatu (v noci) nebo přes den v budce u silnice, 
  • 30 USD za osobní auto, případně 15 USD za jednu pěší osobu, pokud cestujete bez auta, 
  • 55 USD roční pas, který platí ještě v Národním parku Volcanoes a Pu`uhonua O Hōnaunau National Historical Park na Big Island. 

Veškeré potřebné informace najdete na oficiálním webu Národního parku Haleakala.

Je lepší západ či východ Slunce z vrcholu? 

Hora ční vysoko nad jakýkoliv další bod na ostrově Maui a díky tomu je velmi oblíbeným místem pro pozorování východů i západů Slunce.

Východ Slunce

Halekala je nesmírně populárním místem pro pozorování východu slunce, které vychází přímo nad pestrobarevnými krátery. Je důležité vědět, že pokud se sem vydáte autem, musíte si vstup mezi 3:00 a 7:00 ranní zarezervovat předem na adrese www.recreation.gov/, poplatek navíc ke vstupnému do národního parku činí 1 USD. Rezervace je přístupná vždy 60 dnů dopředu a obvykle po prvních pár minutách nového dne je vyprodána!  

Bez rezervace se na vrchol lze vydat pouze pěšky bez auta. Stezka začíná u kempu Hosmer Grove a výšlap trvá asi 3 hodiny na vyhlídkovou plošinu, na úplný vrchol pak 4,5 hodiny. Pokud opravdu chcete jít pěšky, ideálně dorazte již večer předem a přespěte v kempu. 

Vyrazíte-li ráno autem z Kahului, nechte si minimálně 2 hodinovou rezervu, cesta je dlouhá a klikatá. Většinou se vyráží kolem půl čtvrté ráno. 

Západ Slunce 

Oblíbené jsou i západy, i když ne tolik jako východy, protože slunce je na druhé straně od fotogenických kráterů. I tak se ale jedná o mimořádný zážitek a navíc není nutná rezervace dopředu. Pokud se vám nechce chodit pěšky, vyrazte autem raději tak, abyste na vrcholu byli alespoň hodinu a půl před západem, jinak není kde zaparkovat a budete muset šlapat i kilometry pěšky po silnici.

Pěší túry na Haleakale

Oblast vrcholu (Summit Area) je oblíbeným místem k trekování. Dostupné jsou velmi krátké trasy ideální na protažení z auta, ale i dlouhé celodenní pochody. Pamatujte, že vás čeká chození ve vysokohorském terénu ve výškách nad 2 000 m n. m. většinou bez možnosti stínu. Dostatečná ochrana proti slunci a zásoby vody jsou nezbytností, stejně jako kvalitní a pevná turistická obuv.

Ubytování

Nejlevnější bydlení je dostupné v kempu Hosmer Grove při vjezdu do národního parku, kde si místo pro stan a využití sociálního zázemí můžete pronajmout za 10 USD na noc. 

Alternativně se lze ubytovat v několika soukromých a velmi pěkných apartmánech ve vesnici Kula na úpatí sopky, ideální, pokud cestujete ve skupině a hledáte opravdový klid stranou velkých letovisek. Studia a apartmány jsou obvykle dostupné pro 4 osoby a po rozpočítání na jednoho očekávejte ceny kolem 2 500 Kč za noc. Podívejte se například na tyto apartmány:

Jak se sem dostat

Až na úplný vrchol sopky Haleakala vede kvalitní asfaltová silnice značená vodorovným značením i patníky, takže ani jízda ve tmě nečiní problémy. Do blízkosti hory se lze dostat pouze půjčeným autem, žádné veřejné autobusy sem nezajíždějí.

Cesta z největšího města Kahului až na úplný vrchol je dobře značená, měří 61 km a ujedete ji za cca hodinu a čtvrt. Počítejte s tím, že poslední třetina cesty vede ostrými serpentinami do prudkého kopce.

  • Naviguj: 20.7179, -156.249

Další místa na Maui

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu