Jak se dostat na Maui 

Jedině letecky, osobní lodní doprava mezi Havajskými ostrovy prakticky neexistuje, jedinou výjimkou je trasa z Maui na ostrov Lanai. 

Letecky 

Největší procento cestovatelů zamíří nejdříve do Honolulu, hlavního města Havajských ostrovů a až poté řeší místní přelety. Pravdou je, že obvykle jsou letenky odkudkoli stejně drahé na všechny ostrovy na Havaji, ať už poprvé přistanete v Honolulu, nebo na Maui.  

Nejlepší je zvolit tzv. open-jaw letenku. Tj. přiletíte například do Honolulu, odletíte z Maui, ušetříte si tak jeden místní přelet. Běžná cena podobných letenek z Evropy se pohybuje kolem 22–24.000 Kč, párkrát do roka se objeví i akce až o třetinu levnější. 

Meziostrovní přelety zajišťují tři aerolinky – Southwest AirlinesHawaiian Airlines a menší Mokulele Airlines. Nejlevnější letenky pořídíte vždy u Southwest, a to už od 29 USD jedním směrem i se zavazadlem, avšak pouze do Honolulu. Průměrná cena jednosměrné letenky z jiného ostrova se pohybuje kolem 60–80 USD bez zavazadla (to stojí obvykle 15–20 USD navíc). Na Maui jsou tři letiště: 

  • Letiště Kahului – Hlavní mezinárodní uprostřed ostrova, kam míří většina spojů z USA i Honolulu, 
  • Letiště Kapalua – Malé místní letišťátko na západě ostrova, kam se dostanete z Honolulu a Molokai, 
  • Letiště Hana – Nejmenší letiště na východě ostrova, které má jedinou přímou linku do Kahului, nelétá se tedy odsud ani na jiné ostrovy. 

Lodí

Pravidelným trajektem se z Maui dostanete pouze na blízký ostrov Lanai. Lodě plují z městečka Lahaina 5x denně, plavba trvá hodinu a půl a jednosměrná jízdenka vyjde na 30 USDgo-lanai.com/ferry-schedule/.

Jak se pohybovat po Maui 

Pokud nechcete trávit celou dovolenou na jednom místě v hlavních plážových destinacích, bez auta se nemáte šanci obejít.  

Autem

Půjčení auta je ta nejsnadnější a vlastně jediná smysluplná možnost. Autopůjčovny nejsou na rozdíl od ostatních služeb na Havaji nikterak závažně předražené, za den v průměrném autě zaplatíte kolem 40–45 USD

Maui není rozlohou velký ostrov a silnice jsou kvalitní a výborně značené, nicméně při cestách po pobřeží velmi klikaté, což výrazně prodlužuje jízdní dobu a je dobré s tím počítat. Benzinové pumpy najdete jen ve městech. 

Řidiči, kteří si nejsou až tak jistí v kramflecích, by se měli vyhnout silnici číslo 340 vinoucí se po severozápadním pobřeží ostrova. Patří sice ke scenericky nejkrásnějším, ale také ke zdaleka nejnáročnějším, především kvůli dlouhým úzkým a klikatým úsekům, kdy z jedné strany je sráz dolů, z druhé skála a nevidíte za roh.  

TIP: Na Havaji si půjčte kabrio-Mustanga. Projížďka bez střechy k Maui prostě a jednoduše patří. Pravda, Mustang je tu něco jako Octavie u nás, ale jedině tak si projížďky po ostrově pořádně užijete. Půjčovné není zas tak výrazně dražší, za den kolem 60–70 USD

Cena benzinu na Maui se po přepočtu na litry a koruny pohybuje kolem 20 Kč. 

Autobusem 

Autobusem se relativně dobře dopravíte mezi Kahului, jihem a západem ostrova, stejně jako po větších obcích (Kahului, Wailuku, Lahaina, Kiehi). Intervaly se většinou pohybují mezi 60 a 120 minutami, ale dostanete se s nimi opravdu jen mezi městy. Všechny detailně rozepsané jízdní řády najdete na oficiálním webu okresu Maui.

Jízdenka stojí 2 $ nehledě na ujetou vzdálenost. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu