Tanzanie
Tanzanie

Jídlo v Tanzanii

Tanzanská kuchyně

V Tanzanii se nedá jíst na ulici, jako na to může být běžný cestovatel zvyklý třeba z JV Asie. Restaurace se dělí na drahé a průměrně drahé a potom na restaurace pro místní. Nejoblíbenějším pokrmem je maso jakékoli úpravy, kozí a kuřecí maso na grilu. Kuku Choma – grilované kuře seženete prakticky kdekoli. V turisticky zajímavějších městech (Arusha, Moshi) jsou restaurace pro turisty poměrně běžné, ceny pokrmů se pohybují od 5 do 10 USD za porci.

Místní kuchyně je hodně ovlivněná indickou kuchyní, spousta restaurací je vlastněna indickými Tanzanci. Na ulici se dá koupit indické čapatí, které je zde pojídáno jako příloha i hlavní jídlo. Slouží i jako příbor, většinou se jí rovnou rukama, takže plackou se nabírá omáčka z fazolí nebo chutney.

Pouliční stánky většinou nabízí ovoce, záleží na sezoně, ale většinou je ke koupi mango, papája, banány různých druhů – ze zeleniny se vaří kaše matoke, dále je k dispozici ananas, kokosy, vynikající avokádo.

Tanzanci na ulici často snídají, a to koblížky bez marmelády zvané mandazi a čaj s mlékem nebo tureckou kávu. Oblíbenou pochoutkou jsou smažené brambory zalité vejci.

Na pobřeží a ostrovech určitě najdete nepřeberné množství ryb a mořských plodů. Většinou se na jídelníčku vyskytuje „catch of the day“ – mečoun, tuňák, baracuda. V Dar es Salaamu se chobotnice prodávají u malých stánků a místní lidé je rádi navštěvují. Je to levné a dobré. Opakem jsou Forodhani Gardens na Zanzibaru – park, kde se večer na pobřeží nabízí mořské plody. Bohužel jsou předgrilované, osvícené petrolejkou a z několika se opakujících zkušeností bychom jejich konzumaci nedoporučovali. Navíc jsou do nebes předražené. Pokud máte na Forodhani Gardens hlad, dejte si místní pizzu. Jakousi kapsičku plněnou tím, na co si ukážete.

Vegetariáni a vegani budou mít v Tanzanii těžkou práci, protože místní lidé věří v maso, ale v nabídce se najde i spousta luštěnin, kaší a ovoce a zeleniny, ze které díky vlivům Indie místní kuchaři umí vykouzlit perfektní pokrmy. Jen je nutné hledat.

Obvyklé ceny v restauraci

V Tanzanii se bez problémů najíte i přímo na ulici. Obvyklá cena je 2.500 TZS.

Chystáš se do Tanzanie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.