Průvodce státem
Tanzanie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Tanzanii

Tanzanská kuchyně

V Tanzanii se nedá jíst na ulici, jako na to může být běžný cestovatel zvyklý třeba z JV Asie. Restaurace se dělí na drahé a průměrně drahé a potom na restaurace pro místní. Nejoblíbenějším pokrmem je maso jakékoli úpravy, kozí a kuřecí maso na grilu. Kuku Choma – grilované kuře seženete prakticky kdekoli. V turisticky zajímavějších městech (Arusha, Moshi) jsou restaurace pro turisty poměrně běžné, ceny pokrmů se pohybují od 5 do 10 USD za porci.

Místní kuchyně je hodně ovlivněná indickou kuchyní, spousta restaurací je vlastněna indickými Tanzanci. Na ulici se dá koupit indické čapatí, které je zde pojídáno jako příloha i hlavní jídlo. Slouží i jako příbor, většinou se jí rovnou rukama, takže plackou se nabírá omáčka z fazolí nebo chutney.

Pouliční stánky většinou nabízí ovoce, záleží na sezoně, ale většinou je ke koupi mango, papája, banány různých druhů – ze zeleniny se vaří kaše matoke, dále je k dispozici ananas, kokosy, vynikající avokádo.

Tanzanci na ulici často snídají, a to koblížky bez marmelády zvané mandazi a čaj s mlékem nebo tureckou kávu. Oblíbenou pochoutkou jsou smažené brambory zalité vejci.

Na pobřeží a ostrovech určitě najdete nepřeberné množství ryb a mořských plodů. Většinou se na jídelníčku vyskytuje „catch of the day“ – mečoun, tuňák, baracuda. V Dar es Salaamu se chobotnice prodávají u malých stánků a místní lidé je rádi navštěvují. Je to levné a dobré. Opakem jsou Forodhani Gardens na Zanzibaru – park, kde se večer na pobřeží nabízí mořské plody. Bohužel jsou předgrilované, osvícené petrolejkou a z několika se opakujících zkušeností bychom jejich konzumaci nedoporučovali. Navíc jsou do nebes předražené. Pokud máte na Forodhani Gardens hlad, dejte si místní pizzu. Jakousi kapsičku plněnou tím, na co si ukážete.

Tanzanské jídlo

Vegetariáni a vegani budou mít v Tanzanii těžkou práci, protože místní lidé věří v maso, ale v nabídce se najde i spousta luštěnin, kaší a ovoce a zeleniny, ze které díky vlivům Indie místní kuchaři umí vykouzlit perfektní pokrmy. Jen je nutné hledat.

Obvyklé ceny v restauraci

V Tanzanii se bez problémů najíte i přímo na ulici. Obvyklá cena je 2.500 TZS.

Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky