Průvodce státem
Tanzanie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Tanzanii

Jak do Tanzanie

Z letiště v Dar es SalaamuKilimajaru či na Zanzibaru se do města běžně dá dostat taxíkem. Letiště v Kilimajaru je od hlavního města safari vzdáleno asi hodinu autem, taxi do města seženete většinou kolem 50 USD. Jezdí zde i autobus, ale jen přes den, v noci je nutno mít rezervované taxi – např. prostřednictvím hotelu, do něhož míříte.

Obvykle nejlevěnšjí dopravu zajistí z Prahy či Bratislavy letecká společnost Flydubai s přestupem v Dubaji, standardní cena se pohybuje kolem 16.000 Kč, v akcích si lze ale přijít na letenky okolo 12.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Dodávkou

V Tanzanii se jezdí vlevo, sběrnými dodávkami, tzv. dala dala. Jde o 14místné vozidlo, které by mělo vždy převážet maximálně 14 cestujících, ale jste v Africe, takže toto číslo se může nafouknout ... Jedná se o nejlevnější dopravu, ale zároveň o nejnebezpečnější. Řidiči často žvýkají kát, zde zvaný miraa, který má povzbuzující účinky a zajistí nespavost. Řidič si většinou dodávku pronajme od majitele, a pak se celý den snaží vyjezdit si na pronájem a výdělek.

S ním v autě sedí ještě výběrčí a naháněč v jedné osobě, takže auto musí uživit dvě osoby. S tím souvisí rychlost, s jakou převážejí pasažéry z místa na místo. Za zvuku nějakého bezvadného afrického popu vás za malý poplatek převezou, kam potřebujete. Zeptejte se místních na cenu a neplaťte mzungu price, tedy bělošský příplatek.

Autobusem

Dálkové autobusy je nejlepší zamluvit přímo na autobusovém nádraží. Počítejte s tím, že se na vás vrhnou naháněči různých společností, ale s klidem je můžete odmítnout a najít si, co potřebujete. Snažte se vyhnout těm nejlokálnějším autobusům, jedou zbytečně pomalu a zastavují všude, lepší jsou dálkové busy, které zastaví někde na přestávku na jídlo a pokračují do cíle. Vyhněte se nočním autobusům, nestojí za risk.

Autem

Půjčovny aut naleznete na letištích a ve větších městech. Půjčte si auto se spolehlivou zahraniční firmou a připravte se na minimální částku od 120 USD s pojištěním na den. Na cestu do NP potřebujete džíp, nikoli malé budget auto!

Auto na safari

Vlakem

Nezapomenutelným zážitkem bude také jídza vlakem. Tanzanská železnice má dlouhou historii a na africké poměry jezdí relativně spolehlivě, tzn. stačí počítat se zpožděními "pouze" v rámci hodin až desetihodin, nikoliv v rámci dní. Informace o spojích a cenách nabídne web tanzanských železnic.

Letadlem

Vnitrostátní lety nabízí hned několik aerolinek, všechny provozují moderní letadla a s bezpečnostní není problém. Mezi nejlevnější patří nízkonákladovka Fastjet, nejhustší síť má pak společnost Precision Air

Mezi Dar es Salaamem a ostrovem Zanzibar případně letištěm Arusha poblíž Kilimandžára pak vládne opravdu čilý provoz a konkurence. Na trasách létá hned několik různých menších aerolinek a není výjimkou, že během hodiny letí až 8 různých spojů. Průměrná jednosměrná letenka z Dar es Salaamu na Zanzibar vyjde asi na 1.700 Kč. 

Lodí

Nejfrekventovanější lodní trasa vede celkem logicky z Dar es Salaamu na Zanzibar. Lodí vyplouvá denně velké množství, cesta zabere zhruba 3 hodiny a lístek vyjde na cca 1.000 Kč jednosměrně.

Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky