Průvodce státem
Tanzanie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Tanzanii

Zdraví

Dalším doporučeným očkováním by měl být břišní tyfus a žloutenka. Očkování proti žluté zimnici není povinné.

Antimalarika zvažte, při jejich konzumaci dochází k nežádoucím účinkům, jako je vyrážka, nespavost, zvýšená citlivost kůže a jiné. Nedoporučuje se pobyt na slunci a konzumace alkoholu. Lepší je chránit se dlouhým rukávem a kalhotami ve večerních hodinách. Mimo deštné období malárie skoro nehrozí, moskytiéry najdete na skoro každém hotelu. Repelent je lepší přivézt z domova se složkou DEET..

Při pobytu na slunci se doporučuje vysoký ochranný faktor, slunce zde opaluje i při zatažené obloze, nezapomeňte, že jste na rovníku. Konzumujte balenou vodu. Na čištění zubů použijte vodu z kohoutku, pokud jí nebudete pít hektolitry, nic vám nehrozí.

Vesnice i města jsou vybaveny lékárnami, tzv. Dawa – disponují zásobou léků, většinou indické výroby. Antibiotika zde seženete bez předpisu. Místní antimalarika jsou 10x levnější než na trhu v ČR.

Kriminalita a bezpečnost

Tanzanie je poměrně bezpečná, v poslední době nedošlo k žádnému teroristickému útoku namířenému na turismus. Oproti sousední Keni je zde bezpečno i na pobřeží.

Cestování běžnou místní dopravou nese rizika nehody a okradení. Při nástupu do autobusu si pečlivě hlídejte zavazadla. Nenoste viditelně drahé šperky, zbytečně na sebe neupozorňujte.

Byly zaznamenány případy uzamknutí cestujících v taxíku a vykradení zavazadel z kufru přímo před zraky cestujících. V noci nechoďte tmavými ulicemi sami, zde může hrozit přepadení, raději zkontaktujte taxi. Pokud se někde zdržíte déle, je dobré vytvořit s taxikářem přátelství, bude vás pak vozit za lepší cenu a bezpečně.

V noci se na ulicích vyskytují toulaví psi, což může být někdy více nebezpečné než lidé.

Na plážích nenechávejte tašky s mobilním telefonem a drahou elektronikou. Peníze uložte na hotelu do sejfu nebo zamkněte do kufru. Pro ty, co cestují s batohem, doporučujeme money belt.

Samostatné cestovatelky nemusí mít v Tanzanii obavu. Většina lidí pomáhá zajistit přesun, najít ubytování, nesetkali jsme se ani s žádnými nemravnými návrhy apod. Samotní cestovatelé budou často terčem nabídek od místních prostitutek, ale tomu se dá také slušně vyhnout.

Internet a elektřina

V Tanzanii lze zakoupit simkartu za 10.000 TSH, je zde více společností. Dobrá je Airtel, kde při nákupu karty v simce už je nějaký kredit. Nechte si přímo v obchodě nastavit internetové připojení, tzv. bundles. Při nákupu kreditu se ptejte na „airtime“, od 10.000 TSH seženete 1 GB na měsíc. Vystačí na klasické surfování, sociální sítě s voláním zhruba na týden. Kredit seženete na každém druhém stánku.

V Tanzanii se používá tzv. britská zásuvka – tříkolíková zásuvka. Adaptér koupíte v síti supermarketů Nakumatt za v přepočtu cca 8 USD.

Důležité kontakty

V Tanzanii není český zastupitelský úřad, je proto nutné kontaktovat ZÚ v sousední Keni.

Adresa ZÚ: Embassy of the Czech Republic Jumuia Place, Lenana Road P. O. Box 48785-00100, Nairobi, Kenya Tel.: (+254 20) 273 1010, -11, -12 Fax: (+254 20) 273 1013 E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz Mobil po pracovní době: (+254) 722 517161 (konzul)

V několika případech jsme kontaktovali konzula pana Mandyse – vždy bez problémů zařídil, co bylo potřeba.

Co vědět k safari

Neměli byste zapomenout vlastní spacák, po celý rok je vhodné mít s sebou teplé oblečení na návštěvu parku NgoroNgoro, jehož kráter se nachází přes 2.000 m n. m, tudíž je zde brzo ráno velká zima v otevřeném autě.

Co nezapomenout: baterku, powerbanku s možností nabíjení fotoaparátu nebo mobilního telefonu, adaptér, repelent, klobouk proti slunci, pohodlné oblečení a boty, na safari nikde moc nechodíte, přes den lze zůstat v žabkách.

Nejlepší čas na pozorování zvěře je brzo ráno od 6.00 do 10.00 a potom od 16.00 do soumraku. Přes poledne je horko a spíš nic neuvidíte.

Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky