Cestování Covid-19

Tanzanie se zcela otevírá turistickým cestám a vrací se k podmínkám do doby před koronavirovou krizí. Není nutné se prokazovat negativním testem, podstupovat karanténu ani vyplňovat formuláře.

Při návratu zpět do ČR však PCR test podstoupit musíte.

Zdraví

Dalším doporučeným očkováním by měl být břišní tyfus a žloutenka. Očkování proti žluté zimnici není povinné.

Antimalarika zvažte, při jejich konzumaci dochází k nežádoucím účinkům, jako je vyrážka, nespavost, zvýšená citlivost kůže a jiné. Nedoporučuje se pobyt na slunci a konzumace alkoholu. Lepší je chránit se dlouhým rukávem a kalhotami ve večerních hodinách. Mimo deštné období malárie skoro nehrozí, moskytiéry najdete na skoro každém hotelu. Repelent je lepší přivézt z domova se složkou DEET..

Při pobytu na slunci se doporučuje vysoký ochranný faktor, slunce zde opaluje i při zatažené obloze, nezapomeňte, že jste na rovníku. Konzumujte balenou vodu. Na čištění zubů použijte vodu z kohoutku, pokud jí nebudete pít hektolitry, nic vám nehrozí.

Vesnice i města jsou vybaveny lékárnami, tzv. Dawa – disponují zásobou léků, většinou indické výroby. Antibiotika zde seženete bez předpisu. Místní antimalarika jsou 10x levnější než na trhu v ČR.

Kriminalita a bezpečnost

Tanzanie je poměrně bezpečná, v poslední době nedošlo k žádnému teroristickému útoku namířenému na turismus. Oproti sousední Keni je zde bezpečno i na pobřeží.

Cestování běžnou místní dopravou nese rizika nehody a okradení. Při nástupu do autobusu si pečlivě hlídejte zavazadla. Nenoste viditelně drahé šperky, zbytečně na sebe neupozorňujte.

Byly zaznamenány případy uzamknutí cestujících v taxíku a vykradení zavazadel z kufru přímo před zraky cestujících. V noci nechoďte tmavými ulicemi sami, zde může hrozit přepadení, raději zkontaktujte taxi. Pokud se někde zdržíte déle, je dobré vytvořit s taxikářem přátelství, bude vás pak vozit za lepší cenu a bezpečně.

V noci se na ulicích vyskytují toulaví psi, což může být někdy více nebezpečné než lidé.

Na plážích nenechávejte tašky s mobilním telefonem a drahou elektronikou. Peníze uložte na hotelu do sejfu nebo zamkněte do kufru. Pro ty, co cestují s batohem, doporučujeme money belt.

Samostatné cestovatelky nemusí mít v Tanzanii obavu. Většina lidí pomáhá zajistit přesun, najít ubytování, nesetkali jsme se ani s žádnými nemravnými návrhy apod. Samotní cestovatelé budou často terčem nabídek od místních prostitutek, ale tomu se dá také slušně vyhnout.

Internet a elektřina

V Tanzanii lze zakoupit simkartu za 10.000 TSH, je zde více společností. Dobrá je Airtel, kde při nákupu karty v simce už je nějaký kredit. Nechte si přímo v obchodě nastavit internetové připojení, tzv. bundles. Při nákupu kreditu se ptejte na „airtime“, od 10.000 TSH seženete 1 GB na měsíc. Vystačí na klasické surfování, sociální sítě s voláním zhruba na týden. Kredit seženete na každém druhém stánku.

V Tanzanii se používá tzv. britská zásuvka – tříkolíková zásuvka. Adaptér koupíte v síti supermarketů Nakumatt za v přepočtu cca 8 USD.

Důležité kontakty

V Tanzanii není český zastupitelský úřad, je proto nutné kontaktovat ZÚ v sousední Keni.

Adresa ZÚ: Embassy of the Czech Republic Jumuia Place, Lenana Road P. O. Box 48785-00100, Nairobi, Kenya Tel.: (+254 20) 273 1010, -11, -12 Fax: (+254 20) 273 1013 E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz Mobil po pracovní době: (+254) 722 517161 (konzul)

V několika případech jsme kontaktovali konzula pana Mandyse – vždy bez problémů zařídil, co bylo potřeba.

Co vědět k safari

Neměli byste zapomenout vlastní spacák, po celý rok je vhodné mít s sebou teplé oblečení na návštěvu parku NgoroNgoro, jehož kráter se nachází přes 2.000 m n. m, tudíž je zde brzo ráno velká zima v otevřeném autě.

Co nezapomenout: baterku, powerbanku s možností nabíjení fotoaparátu nebo mobilního telefonu, adaptér, repelent, klobouk proti slunci, pohodlné oblečení a boty, na safari nikde moc nechodíte, přes den lze zůstat v žabkách.

Nejlepší čas na pozorování zvěře je brzo ráno od 6.00 do 10.00 a potom od 16.00 do soumraku. Přes poledne je horko a spíš nic neuvidíte.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu