Tanzanie
Tanzanie

Peníze a ceny v Tanzanii

Tanzanský šilink

V Tanzanii se platí tanzanskými šilinky (TSH). Směnit lze bez problémů z dolarů, eura lze taktéž směnit ve směnárnách. V neoficiálních směnárnách nebo na hotelu často berou kurz eura jako 1:1 s americkým dolarem. Dolary můžete použít i při platbě suvenýrů, popřípadě vstupného do parků a safari výletů.

Směnárny a platby kartou

Na směnu je lepší mít bankovky v hodnotě 50 a 100 USD, dostanete za ně lepší kurz. Menší bankovky 5–20 USD si nechte na placení suvenýrů nebo spropitného.

Při nákupu dolarů v ČR si dávejte pozor, abyste dostali pěkné, neponičené bankovky vydané po roce 2003. Starší bankovky bývá potom problém v Tanzanii směnit.

V restauracích, obchodech a barech platíte v tanzanských šilincích. Peníze lze směnit na recepcích hotelů, ve směnárnách a v bankách. Banky si účtují menší poplatek.

Platit kartou lze ve větších supermarketech (Nakumatt) nebo na hotelu. V curio shops (obchody se suvenýry) si kartu hlídejte. Běžně se užívá VISA, Mastercard.

Nedoporučujeme vyměnit větší obnos na letišti. Pouze na dopravu do hotelu/hostelu a další peníze směnit ve směnárně ve městě. Výběr z bankomatu je také variantou, ATM najdete ve městech i ve větších vesnicích. Po celé Tanzanii funguje mobilní služba MPESA, což je posílání peněz přes mobilní telefon a výběr peněz je možný u kohokoli, kdo na svém stánku/obchodu má nápis Mpesa.

Smlouvání a spropitné

Smlouvání je naprosto běžné při nákupu suvenýrů. V mnoha případech lze smlouvat i o cenu za safari výlet v oblasti Arusha nebo Moshi. Vstupné do NP je obvykle stanoveno vládou a nelze s cenou nijak hýbat. Ve většině případů je v ceně za safari zahrnuto vstupné do NP.

Spropitné tvoří výraznou část výdělku místních. Jako turisté jste vždy považováni za lidi bohaté, je úplně jedno, z jaké země pocházíte. Většina Tanzanců nikdy neopustila zemi, cokoli za hranicemi je pro ně tak nedostupné a drahé. Obecně se v restauraci platí spropitné 10 % z konečné ceny. Řidiči na safari očekávají spropitné minimálně 5 USD/osoba/den, v některých případech, kdy člověk bydlí v luxusních lodgích je slušnost a zvyk udělit řidiči na safari spropitné i 10 USD/osoba/den. V muzeích, hadích farmách a podobných institucích vytvořených pro turisty existují lokální průvodci, kteří očekávají menší obnos za svoje vědomosti a služby uvnitř daného areálu.

Uklízečky na hotelech budou uklízet lépe, když jim necháte na posteli pár drobných dolarů. Pozor na skutečnost, že drobné v EUR nelze nikde směnit.

Jednou jsme potkali Tanzance na lodgi, který si u nás chtěl vyměnit pečivě složených 500 Kč. Dostal je o rok dříve jako spropitné, nevěděl kolik má bankovka cenu, a když jsme mu je vyměnili, v očích se mu zaleskly slzy.

Kuchaři na safari obvykle k ceně za vaření – plná penze během stanovacího safari – počítají, že za své služby budou oceněni navíc. Vhodné je cca 20 USD za čtyřdenní safari. Pokud si pronajmete nosiče na výstup na Kilimandžáro, počítejte s poplatkem kolem 20 USD na den plus spropitné.

Jak ušetřit

Ceny ubytování:

V Tanzanii je množství místních hotelů, což jsou pokoje s postelí a maximálně moskytiérou, nočním stolkem, v jehož zásuvce většinou najdete Bibli a kondom, a toaletou typu tureckého záchodu. Takové zájezdní hostince většinou vyjdou na cca 200 Kč, jsou však jen pro otrlé.

Nejlevnější baťůžkářský hostel se dá pořídit od 400 Kč na osobu ve společné noclehárně. Pokud vyhledáváte soukromí, připravte si minimálně 800 Kč za pokoj s větrákem a koupelnou na chodbě. Levný hostel například v Arusha (Arusha Backpackers) nabízí pokoje typu špeluňka bez sprchy za 20 USD.

Střední typ ubytování najdete v Arusha v hotelu Naaz (vlastněný Indem) – čistý a v dobré lokalitě u centra města – za noc se snídaní od 1.600 Kč.

Známý hotel Impala v Arushi, se snídaní a venkovním bazénem vychází na noc na 3.500 Kč.

Kolik co stojí

Ceny potravin:

  • 1 USD = 2.200 TSH
  • Voda – 1.000 TSH (0,3 USD)
  • Ovoce – od 500 TSH do 3.000 TSH
  • Jídlo v restauraci – 8.000–16.000 TSH

Ceny dopravy:

  • Např. autobus Arusha – Dar es Salaam – 10 USD
  • Loď Dar – Zanzibar 35 USD
  • Dala dala – Zanzibar port do Nungwi – 2.000 TSH
  • Arusha – Moshi autobus – 3 USD

Chystáš se do Tanzanie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Matyáš
před 3 lety

Dobrý den, rád bych si prochodil severní Tanzanii s batohem a spacákem, s tím, že bych chtěl spát na savaně a případně vidět nějaká ta zvířata. Chci se zeptat, zda-li je to vůbec možné a v případě, že ano, jde to i bez poplatků? Z toho, co jsem četl, tak vstupy se občas vybírají i za pohyb mimo NP. Jak to tedy je?

Děkuji

Avatar uživatele
Jiří
před 3 lety

Dobrý den,

zvažujeme s přáteli začátkem prosince 2020 let Vídeň - Addis Ababa(Etiopie) - Zanzibar. Chtěl bych se zeptat, zdali je nutné podstupovat test C-19, pokud v Etiopiii budeme pouze přestupovat.

Díky.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 3 lety

Nevím, jestli je potřeba test v Zanzibaru, ale co jsem před pár dny studoval přestup v Etiopii, tak tam při transitu test potřeba není. Je to ohraničeno nějakým časem. Jistě najdeš na stránkách ministerstva. Osobní zkušenost ale nemám, přiznávám bez mučení.

fridgy
před 3 lety

na Zanzibaru naprosto bez testů pokud nevyžaduje letecká společnost.

Avatar uživatele Irena Syptakova
Irena Syptakova
před 3 lety

Jiří, včera jsme s rodinou přiletěli na Zanzibar s dětmi (13,15 let) z Vídně s Ethiopien airlines přes Addis Ababu a test v Etiopii nechtějí pokud zůstaneš v transferu. Tuto informaci mají napsanou aerolinky na webu a chatu nám ji i opakovaně potvrdili. Na Zanzibaru je zatím vše v pohodě, roušky nenosí, ruce si při pozdravu podávají. 🙂

Avatar uživatele
Libuše Říhová
před 3 lety

Cestování COVID - Já jsem v Tanzánii, na Zanzibaru od 1.7.2020 a letecké spojení sem je běžné. Ne tak časté, jako dříve, ale běžně sem létají linky KLM a Quatar. Takže vaše informace není zcela pravdivá, letecké spojení EXISTUJE :)))! Jen existují stále nepravdivé informace o možnostech cestování. Bohužel.