Průvodce státem
Tanzanie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Tanzanii

Aktuální kurz 1 Kč = 97.92

Tanzanský šilink

V Tanzanii se platí tanzanskými šilinky (TSH). Směnit lze bez problémů z dolarů, eura lze taktéž směnit ve směnárnách. V neoficiálních směnárnách nebo na hotelu často berou kurz eura jako 1:1 s americkým dolarem. Dolary můžete použít i při platbě suvenýrů, popřípadě vstupného do parků a safari výletů.

Tanzanský šilink

Směnárny a platby kartou

Na směnu je lepší mít bankovky v hodnotě 50 a 100 USD, dostanete za ně lepší kurz. Menší bankovky 5–20 USD si nechte na placení suvenýrů nebo spropitného.

Při nákupu dolarů v ČR si dávejte pozor, abyste dostali pěkné, neponičené bankovky vydané po roce 2003. Starší bankovky bývá potom problém v Tanzanii směnit.

V restauracích, obchodech a barech platíte v tanzanských šilincích. Peníze lze směnit na recepcích hotelů, ve směnárnách a v bankách. Banky si účtují menší poplatek.

Platit kartou lze ve větších supermarketech (Nakumatt) nebo na hotelu. V curio shops (obchody se suvenýry) si kartu hlídejte. Běžně se užívá VISA, Mastercard.

Nedoporučujeme vyměnit větší obnos na letišti. Pouze na dopravu do hotelu/hostelu a další peníze směnit ve směnárně ve městě. Výběr z bankomatu je také variantou, ATM najdete ve městech i ve větších vesnicích. Po celé Tanzanii funguje mobilní služba MPESA, což je posílání peněz přes mobilní telefon a výběr peněz je možný u kohokoli, kdo na svém stánku/obchodu má nápis Mpesa.

Smlouvání a spropitné

Smlouvání je naprosto běžné při nákupu suvenýrů. V mnoha případech lze smlouvat i o cenu za safari výlet v oblasti Arusha nebo Moshi. Vstupné do NP je obvykle stanoveno vládou a nelze s cenou nijak hýbat. Ve většině případů je v ceně za safari zahrnuto vstupné do NP.

Spropitné tvoří výraznou část výdělku místních. Jako turisté jste vždy považováni za lidi bohaté, je úplně jedno, z jaké země pocházíte. Většina Tanzanců nikdy neopustila zemi, cokoli za hranicemi je pro ně tak nedostupné a drahé. Obecně se v restauraci platí spropitné 10 % z konečné ceny. Řidiči na safari očekávají spropitné minimálně 5 USD/osoba/den, v některých případech, kdy člověk bydlí v luxusních lodgích je slušnost a zvyk udělit řidiči na safari spropitné i 10 USD/osoba/den. V muzeích, hadích farmách a podobných institucích vytvořených pro turisty existují lokální průvodci, kteří očekávají menší obnos za svoje vědomosti a služby uvnitř daného areálu.

Uklízečky na hotelech budou uklízet lépe, když jim necháte na posteli pár drobných dolarů. Pozor na skutečnost, že drobné v EUR nelze nikde směnit.

Jednou jsme potkali Tanzance na lodgi, který si u nás chtěl vyměnit pečivě složených 500 Kč. Dostal je o rok dříve jako spropitné, nevěděl kolik má bankovka cenu, a když jsme mu je vyměnili, v očích se mu zaleskly slzy.

Kuchaři na safari obvykle k ceně za vaření – plná penze během stanovacího safari – počítají, že za své služby budou oceněni navíc. Vhodné je cca 20 USD za čtyřdenní safari. Pokud si pronajmete nosiče na výstup na Kilimandžáro, počítejte s poplatkem kolem 20 USD na den plus spropitné.

Jak ušetřit

Ceny ubytování:

V Tanzanii je množství místních hotelů, což jsou pokoje s postelí a maximálně moskytiérou, nočním stolkem, v jehož zásuvce většinou najdete Bibli a kondom, a toaletou typu tureckého záchodu. Takové zájezdní hostince většinou vyjdou na cca 200 Kč, jsou však jen pro otrlé.

Nejlevnější baťůžkářský hostel se dá pořídit od 400 Kč na osobu ve společné noclehárně. Pokud vyhledáváte soukromí, připravte si minimálně 800 Kč za pokoj s větrákem a koupelnou na chodbě. Levný hostel například v Arusha (Arusha Backpackers) nabízí pokoje typu špeluňka bez sprchy za 20 USD.

Střední typ ubytování najdete v Arusha v hotelu Naaz (vlastněný Indem) – čistý a v dobré lokalitě u centra města – za noc se snídaní od 1.600 Kč.

Známý hotel Impala v Arushi, se snídaní a venkovním bazénem vychází na noc na 3.500 Kč.

Kolik co stojí

Ceny potravin:

  • 1 USD = 2.200 TSH
  • Voda – 1.000 TSH (0,3 USD)
  • Ovoce – od 500 TSH do 3.000 TSH
  • Jídlo v restauraci – 8.000–16.000 TSH

Ceny dopravy:

  • Např. autobus Arusha – Dar es Salaam – 10 USD
  • Loď Dar – Zanzibar 35 USD
  • Dala dala – Zanzibar port do Nungwi – 2.000 TSH
  • Arusha – Moshi autobus – 3 USD

Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky