Průvodce státem
Tanzanie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Tanzanii

Safari

Je velmi těžké stanovit nějakou průměrnou cenu za safari. Připravte se, že safari není levná záležitost. Pokud si budete domlouvat safari až na místě, je nutné pamatovat na více věcí. Chtějte vidět typ vozidla, kterým budete jezdit. Uvědomte si, že v autě strávíte 80 % času, v parcích není možné jen tak vystoupit, pouze na označených bezpečných místech, v kempech a v lodgích.

Auto by mělo mít otevírací střechu, zjistěte si, kolik účastníků safari v autě bude. Tísnit se na safari s mnoha lidmi v autě není nejlepší zážitek.

Pokud si vyberete safari s džípem a stan, zeptejte se na typ stanu. Většinou se cestujícím poskytuje matrace, spacák by si měl návštěvník přivézt vlastní. Polštáře si lidé vozí nafukovací, na safari je nedostanete. Stanovací safari se většinou nabízí s kuchařem, který vaří snídani, oběd a večeři. Vyptejte se, co bude na menu, místní jsou často chytří a na jídle šetří. Nápoje nikdy nejsou zahrnuty. Ověřte si, že budete mít zásoby vody, před odjezdem se stavte v supermarketu a nakupte si barely s vodou. Kolem parků jsou omezené možnosti nákupu potravin a nápojů, džíp většinou veze všechny zásoby s sebou. Uvědomte si, že čím víc vás pojede, tím méně místa pak v autě bude – ne vždy se safari podniká s úplně prázdným autem. Čím více budete šetřit, tím to bude nepohodlnější.

Při safari se stanem se bydlí v kempech. Jsou vybaveny sprchou s teplou/studenou vodou a elektrickými přípojkami (nezapomeňte adaptér).

Pokud si objednáte safari s ubytováním v lodgi, nabídnou vám komfortní ubytování. Mnohdy se bydlí v luxusních stanech se zabudovanou koupelnou, stylovým nábytkem a Masajem, který váš stan bude v noci strážit. Ubytování v lodgích často nabízí komfort s bazénem, stravování probíhá v restauraci lodge a většinou je v ceně polopenze, tedy snídaně a večeře. Pokud se na oběd vracíte do lodge, počítejte s částkou zhruba 20 USD za bufetový oběd.

Čtyřdenní safari se vstupným, ubytováním ve stanu, řidičem a kuchařem vás vyjde na částku kolem 800 USD, záleží také na počtu osob v autě.

Luxusnější verze safari s ubytováním v lodgi se cenově liší podle typu lodge, stany bývají většinou dražší než pokoje. Počítejte s minimální částkou 1.600 USD.

V Tanzanii si lze samozřejmě zapůjčit auto a safari absolvovat po vlastní ose. Nezapomínejte však na fakt, že danou oblast neznáte, nevíte, kde jsou napajedla, kde jsou teritoria různých zvířat a také nebudete napojeni na rádio, v němž se můžete dozvědět, kde jaká šelma zrovna leží. Výhoda místních safari firem a jejich zkušených řidičů je tedy k nezaplacení.

Parky

Do Tanzanie většina návštěvníků míří právě za poznáním divoké zvěře, což je samo o sobě velmi adrenalinovou záležitostí. Pokud spíte na safari ve stanu, počítejte s faktem, že většina není oplocených. Je proto unikátním zážitkem narazit na stádo slonů nebo na hyeny, které láká vůně vaší večeře.

V některých parcích se dá absolvovat pěší safari za doprovodu Masajů.

Vstupné do parků se platí platební kartou, dolary zde nepřijímají.

Treky

Milovníci hor můžou pokořit horu Meru a horu Kilimandžáro. Na Kilimandžáro se leze nejméně 6 dnů, výprava vyjde zhruba na 1.500 USD plus spropitné cca 160 USD. V ceně je potom průvodce, nosič a kuchař starající se o vaše žaludky po dobu výstupu. Spí se ve vlastních stanech.

Šnorchlování a potápění

Na pobřeží a na Zanzibaru najdete množství profesionálních potápěčských center, kde můžete absolvovat kurz a potápět se. Lokality na šnorchlování se nachází kolem ostrova Mwemba, Bawe, Pemba a Changgu.

Nakupování

Ideálně se nakupuje v curio shopech, větších bazarech se suvenýry. Ceny jsou mnohdy nadsazené, a platí, kde nenajdete cenovky, tam se smlouvá. Velká nákupní centra typu Cultural Heritage v Arusha nebo podobná centra na Zanzibaru jsou velmi předražená. Nakupujte suvenýry během cesty, nenechávejte to na poslední chvíli, všude mají různé zboží a obecně platí, že pevnina je levnější než ostrovy.

Pro romantiky

Sklenka vína v savaně s výhledem na západ slunce a pasoucí se slony je samozřejmě top vašeho safari, a proto si na stanové safari nezapomeňte lahev vzít. V lodgích můžete koupit drahou láhev v baru.

Doporučujeme zastavit se v Kamenném městě na Zanzibaru a zajít si na pravou svahilskou kuchyni ovlivněnou Araby do nějakého lepšího hotelu se střešní terasou.

Sundowner si nejlépe vychutnáte v baru Freddieho Mercuryho nebo opět na střeše nějakého pěkného hotelu, například Africa House, nejstaršího koloniálního hotelu ve Stonetownu.

Pro děti

Návštěva ostrova Changgu – Prosin Island kousek od samotného Zanzibaru – žijí zde obrovské želvy, kterých se můžete dotknout

Povinností je navštívit prales Jozani, kde se děti mohou obdivovat červeným guerézám, endemickému druhu vyskytujícímu se na Zanzibaru

Pláže

Na pobřeží je pěkné a klidné město Tanga, kousek od hranic s Keňou, kde můžete pozorovat rybáře nebo se přímo zúčastnit rybaření. Na Zanzibaru doporučujeme pláže u města Paje – baťůžkářský ráj. Pláž Coco Beach u vesnice Jambiani. Pláž Kendwa rocks u Kendwa, Nungwi – vhodná pro ty, kteří vyhledávají noční život. Každou sobotu zde probíhá rušná beach party.

Viktoriino jezero

Kultura

Každoroční festival filmu na Zanzibaru ZIFF Festival stojí za návštěvu. Na Zanzibaru navštivte Jazz bar Livingstone, kde vystupují místní i mezinárodní hudebníci.

Arusha – město nočního života, nepřeberné množství barů plné cestovatelů a dobrovolníků působící ve městě v neziskových organizacích.

Afrika pro začátečníky

Tanzanie má rozlohu 947.000 km2, největší město a zároveň ekonomické centrum Dar es Salaam se nachází na východním pobřeží, vláda však sídlí v Dodomě, v centrální Tanzanii.

Tanzanci používají jako oficiální jazyk angličtinu a svahilštinu. Tanzanie sousedí na severu s Keňou a Ugandou. Západní hranici tvoří s Rwandou a Burundi, jižní hranice má se Zambií a Malawi.

Pokud někoho táhne poznání afrického kontinentu, měl by začít s Tanzanií. Tato země nabízí snad vše, co může běžný turista na své cestě po světě chtít vidět. Neuvěřitelné snímky divoké zvěře, adrenalin při stoupání na vrchol Kilimandžára či potápění s korálovými žraloky. Směs místního obyvatelstva, které je navíc k cizincům poměrně přátelské, posunuje tuto zemi v oblíbenosti na první příčky celého kontinentu. Bezpečnostní situace je velmi dobrá, nehrozí vám žádné útoky na turisty, po tanzanské divočině i ve městech se dá pohybovat bezpečně. Pro milovníky nákupů je tato země rájem, nabízí nepřeberné množství suvenýrů od sošek makonde až po umění místních malířů zvané tinga tinga. Každý si v Tanzanii najde své.

Tanzanie je se svými parky jednou z mála zemí, která lidem toužícím zažít dobrodružství a setkat se s divokými zvířaty zaručuje škálu možností. Nejnavštěvovanější Ngorongoro je sice z pohledu nezávislého cestovatele poněkud turističtější, ale můžete zde zahlédnout nosorožce dvourohého, nebo v brzkém ranním oparu sledovat Masaje se svými obrovskými stády krav sestupující do kráteru, aby zvěř napojili. To, že ve vzdálenosti 200 m od vody leží smečka lvů, Masaje, ozbrojené pouze dřevěnými palicemi, absolutně nerozruší.

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo bude vždy, od září více prší na pevnině.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 38 %.
Akční nabídky