Průvodce státem
Thajsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Thajsku

Thajská kuchyně

Jídlo zde mají prostě úžasné. Připravte si chuťové pohárky, je se na co těšit.

Od polévek přes nudle různého typu a tvaru, rýže (hodně rýže), pálivé omáčky, sója, tofu, ryby a plody moře. No a jako dezert úžasně šťavnaté a sladké ovoce, mango sticky rice (rýže vařená spolu s kokosovým mlékem podávaná s plátky manga) či osvěžující kokosová zmrzlina. To vše v absolutní čerstvosti nabízí jen jediná kuchyně na světě a je to právě ta thajská. Jídla sice neskutečně koření (proto pokud nemáte pálivé v lásce, je třeba to zdůraznit už při objednávání), ale pro turisty je míra ostrosti značně upravená.

Thajská kuchyně

Za všechny chutné pokrmy doporučujeme zejména nudle pad thai s nasládlou sójovou omáčkou, zeleninou a arašídy nebo vynikající polévku z kokosového mléka, se zázvorem, masem a citronovým likérem tom yum. Rybou ochucenou kořením a bylinkami také nic nezkazíte. Rychlou a oblíbenou dobrotou je i smažená rýže s kousky krabího či jiného masa, cibulí, vejci a šafránem zvaná kao pat.

Je třeba se připravit i na delikatesy typu kobylky, brouci, cvrčci a jiná havěť. Thajci se prostě řídí heslem: „Sním vše, co nesní mě.” Hladový člověk nezůstane ani v případě, že si ho thajská kuchyně nezíská (což je velmi nepravděpodobné). Na trhu jsou mezinárodní restaurace nabízející kuchyně z celého světa. Stravování v nich je však přirozeně nákladnější.

Upozornění: voda z vodovodních kohoutků není pitná.

Jak se stravovat jako místní

Obyvatelé Thajska velmi dbají na etiku během jídla. Většinou se podávají všechny chody najednou ve větších miskách a všichni si z nich společně nabírají to, na co mají chuť. Jí se zpravidla vidličkou nebo lžící (v závislosti na konzistenci jídla). Není ničím neobvyklým jíst i tradičními hůlkami, ale nůž na stole nečekejte. Jídlo je z tohoto důvodu rozmělněné na malé kousky (akorát do úst).

Thajci jsou společenští, proto neradi jedí sami. Jídlo je pro ně něco jako každodenní rituál, při němž se celá rodina a známí sejdou a společně si užívají chutné pokrmy. Polévka (narozdíl od nás) se jí až jako poslední chod.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v pouličních restauracích, kde je zvykem sedávat na plastových židlích za stoly uloženými jen tak na ulici, kde se stravují místní, se pohybují od 40 do 70 bahtů za jídlo. Restaurace střední třídy nabízí v menu pokrmy od 70–100 bahtů výše. Cena je většinou uváděna bez přílohy, kterou je třeba doobjednat zvlášť. Tou je nejčastěji rýže.

  • Ryby – 50 bahtů / 100 g,
  • Pad thai – 70 THB / porce,
  • Tom yum – 80–100 THB / porce,
  • Pečená rýže s kuřecím masem nebo s hovězím masem atd. – 70 THB / porce,
  • Pečené kuře / hovězí s kari kořením – 100 THB / porce.

Krajina úsměvů i protikladů

Thajské království se nachází v jihovýchodní části Asie, jehož sousedy jsou ze severu Myanmar a Laos, z východu Kambodža a z jihu Malajsie.

Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Populárnější i dostupnější cíl dovolenkářů má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose. Země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá.

Thajsko je zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti, při přechodu hranic platí 15 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Období bezchybného počasí. Nebojte se však vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 27 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu