Thajsko
Thajsko

Jídlo v Thajsku

Thajská kuchyně

Jídlo zde mají prostě úžasné. Připravte si chuťové pohárky, je se na co těšit.

Od polévek přes nudle různého typu a tvaru, rýže (hodně rýže), pálivé omáčky, sója, tofu, ryby a plody moře. No a jako dezert úžasně šťavnaté a sladké ovoce, mango sticky rice (rýže vařená spolu s kokosovým mlékem podávaná s plátky manga) či osvěžující kokosová zmrzlina. To vše v absolutní čerstvosti nabízí jen jediná kuchyně na světě a je to právě ta thajská. Jídla sice neskutečně koření (proto pokud nemáte pálivé v lásce, je třeba to zdůraznit už při objednávání), ale pro turisty je míra ostrosti značně upravená.

Za všechny chutné pokrmy doporučujeme zejména nudle pad thai s nasládlou sójovou omáčkou, zeleninou a arašídy nebo vynikající polévku z kokosového mléka, se zázvorem, masem a citronovým likérem tom yum. Rybou ochucenou kořením a bylinkami také nic nezkazíte. Rychlou a oblíbenou dobrotou je i smažená rýže s kousky krabího či jiného masa, cibulí, vejci a šafránem zvaná kao pat.

Je třeba se připravit i na delikatesy typu kobylky, brouci, cvrčci a jiná havěť. Thajci se prostě řídí heslem: „Sním vše, co nesní mě.” Hladový člověk nezůstane ani v případě, že si ho thajská kuchyně nezíská (což je velmi nepravděpodobné). Na trhu jsou mezinárodní restaurace nabízející kuchyně z celého světa. Stravování v nich je však přirozeně nákladnější.

Upozornění: voda z vodovodních kohoutků není pitná.

Jak se stravovat jako místní

Obyvatelé Thajska velmi dbají na etiku během jídla. Většinou se podávají všechny chody najednou ve větších miskách a všichni si z nich společně nabírají to, na co mají chuť. Jí se zpravidla vidličkou nebo lžící (v závislosti na konzistenci jídla). Není ničím neobvyklým jíst i tradičními hůlkami, ale nůž na stole nečekejte. Jídlo je z tohoto důvodu rozmělněné na malé kousky (akorát do úst).

Thajci jsou společenští, proto neradi jedí sami. Jídlo je pro ně něco jako každodenní rituál, při němž se celá rodina a známí sejdou a společně si užívají chutné pokrmy. Polévka (narozdíl od nás) se jí až jako poslední chod.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v pouličních restauracích, kde je zvykem sedávat na plastových židlích za stoly uloženými jen tak na ulici, kde se stravují místní, se pohybují od 40 do 70 bahtů za jídlo. Restaurace střední třídy nabízí v menu pokrmy od 70–100 bahtů výše. Cena je většinou uváděna bez přílohy, kterou je třeba doobjednat zvlášť. Tou je nejčastěji rýže.

  • Ryby – 50 bahtů / 100 g,
  • Pad thai – 70 THB / porce,
  • Tom yum – 80–100 THB / porce,
  • Pečená rýže s kuřecím masem nebo s hovězím masem atd. – 70 THB / porce,
  • Pečené kuře / hovězí s kari kořením – 100 THB / porce.

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.