Thajsko
Thajsko

Počasí v Thajsku a kdy sem jet

Počasí v Thajsku

Příznivé tropické podnebí v Thajsku je to, co zajišťuje příjemný pobyt v průběhu celého roku. I zde je však třeba počítat se střídáním jednotlivých období a vlhkostí vzduchu v hranicích od 50 do 80 %. Tři roční období dělíme na chladné, horké a monzunové.

Průměrné teploty v „chladném“ období (listopad–únor) dosahují 26 °C, v horkém období (únor–květen) cca 36 °C. V deštivém období panuje teplo a velké vlhko, kdy spadne až 1.500 mm srážek a průměrná teplota je 32 °C. Turisté se tohoto období obávat nemusí. Déšť trvá často jen velmi krátce nebo přes noc.

Porovnejte ceny last-minute zájezdů do Thajska

Oproti jiným destinacím s obdobím sucha a dešťů v Thajsku (a obecně JV Asii) neplatí, že byste během monzunového období zažívali pouze ošklivé počasí plné bouřek a deště. Nebojte se tak do Thajska vyrazit i mimo sezónu, šance na hezké počasí je stále velmi vysoká a naopak šance na přírodní katastrofy spojené s monzuny (velké záplavy apod.) je nízká.

V Bangkoku je třeba počítat se silně znečištěným vzduchem a smogem, který vytváří skleníkový efekt. Přechody z klimatizovaných prostor budov (16 °C–21 °C) do otevřeného prostoru kladou značné nároky na organismus a zdraví.

Níže popisujeme, jak obvykle vypadá průměrné počasí v Thajsku podle měsíců v roce. Je však třeba si uvědomit, že popis nikdy nebude 100% a stejně jako vám během hlavní sezony může několikrát sprchnout, může i během monzunového období nepřetržitě svítit slunce.

Při pohledu na geografickou mapu Thajska bude znalejším také jasné, že podnebí není stejné v celé zemi, ale znatelně se liší i v rámci západního a východního pobřeží na Malajském poloostrově. Tyto dvě pobřežní linie přitom často dělí jen nízké desítky kilometrů.

Zjisti ceny letenek do Thajska mimo sezonu

Regiony Thajska s rozdílným podnebím

Thajsko si můžeme rozdělit do 6 zón s mírně odlišným klimatem a počasím.

  1. Bangkok a okolí – horké počasí po celý rok, velké dusno kolem května a června, monzunová sezona největší během září a října
  2. Západní pobřeží Malajského poloostrova (Phuket, Krabi) – stabilní horké počasí po celý rok, výrazná monzunová sezona od května do října
  3. Východní pobřeží Malajského poloostrova (Ko Samui) – stabilní horké počasí po celý rok, v průměru je zde o pár stupňů chladněji než na západním pobřeží, srážkově mírné během takřka celého roku, významné přívalové deště přicházejí od října do prosince
  4. Střední a severní Thajsko – stabilní teploty po celý rok, vlhčí sezona během léta, ale srážky nebývají tak prudké
  5. Příhraniční hory na severu – v zimě chladnější a velmi příjemné počasí, zatímco během léta významná monzunová sezona
  6. Východní pobřeží (Trat, Chanthaburi) – přezdívá se mu také "Rainy Coast" kvůli velmi významným monzunovým sezonám od června do října s prudkými lijáky

Thajsko během roku

Jaké je počasí v Thajsku v jednotlivých měsících?

Počasí v lednu

Leden je prakticky po celém Thajsku hlavní sezonou s nejvyšší šanci na skvělé počasí. Průměrné teploty se po celém Thajsku pohybují okolo 27 °C, nejtepleji bývá standardně v Bangkoku a středním Thajsku. Relativní vlhkost vzduchu je ale na nejnižší úrovni z celého roku, takže horka jsou snesitelná.

Srážky jsou v lednu na nejnižších úrovních v celé zemi. Mírně větší pravděpodobnost deště je na východním pobřeží (Ko Samui, Surat Thani) zejména na začátku ledna, ale není to nic, kvůli čemu byste sem neměli plánovat dovolenou. Většinu pobytu bude svítit slunce.

Na severu v Chiang Mai může během noci teplota klesat i pod 17 °C, takže je dobré počítat i s přibalením teplejšího svršku.

Kam vyrazit: celé Thajsko

Počasí v únoru

I únor je dobré počasí v celém Thajsku. Oproti lednu se drobně otepluje a třeba v Bangkoku nebo středním či severním Thajsku se můžou běžně teploty dostávat přes 33 °C, ovšem díky slabší vlhkosti vzduchu jsou tyto teploty snesitelné.

V plážových destinacích na jihu jsou k návštěvě vhodná obě pobřeží - jak Andamanského moře, tak Thajského zálivu. Sprchne v průměru 4 dny v měsíci, většinou se jedná o odpolední přeháňky, které vaší dovolenou nijak zvlášť nenaruší. Teploty na západním pobřeží se pohybují kolem 30 °C, zatímco na východním okolo 27 °C.

Kam vyrazit: celé Thajsko

Počasí v březnu

Březen je vhodným obdobím k návštěvě celého Thajska. Nejtepleji - okolo 32 °C - je v Bangkoku, centrálním a severním Thajsku a na západním pobřeží Andamanského moře, zatímco východní pobřeží a Pattaya má zhruba o 3 stupně příjemnější teploty.

Vlhkost vzduchu se drží na přijatelných úrovních, stejně jako srážky. V průměru prší nejvíce na východním pobřeží (Thajský záliv), ale stále se jedná jen zhruba o 4-5 dnů v měsíci, navíc jde v naprosté většině jen o večerní prudké, ale krátké přeháňky.

Kam vyrazit: celé Thajsko

Rezervuj hotel v Thajsku s předstihem

Počasí v dubnu

V dubnu se začíná plně projevovat horké předmonzunové období. To se značí stoupajícími teplotami a zejména vlhkostí vzduchu. Nejvíce je tento nárůst znát v Bangkoku a okolí a také na úplném východě Thajska u ostrova Koh Chang. V těchto oblastech teploty stoupají i nad 34 °C a celkově je velmi dusné podnebí.

Na jihu v plážových destinací bývá počasí o něco snesitelnější s teplotami mezi 30 a 33 °C (tepleji bývá na západním pobřeží). 

Dešťové přeháňky v Bangkoku, Chiang Mai nebo u ostrova Koh Chang na východě Thajska jsou stále na nízkých úrovních. Trochu více prší na východním pobřeží Malajského poloostrova, ale pořád se v rámci roku jedná o podprůměrné hodnoty.

Nejvíce prší v okolí Phuketu, sprchne v průměru každý druhý den, obvykle ale na hodinku či dvě v odpoledních nebo nočních hodinách, takže ani na západním pobřeží srážky nijak dramaticky dovolenou neovlivní.

Kam vyrazit: celé Thajsko

Počasí v květnu

Květen je vrcholným měsícem období horka před monzuny. Teploty se po celém Thajsku pohybují v rozmezí 32 až 35 °C, nejnepříjemnější je kvůli vysoké vlhkosti a smogu pobytu v Bangkoku a okolí. Vzduch je doslova nasáklý vodou, ale dlouhotrvající celodenní deště jsou spíš výjimečné, lijáky se spustí většinou po 16. hodině odpoledne.

Statistiky navíc květen nepatří k nejdeštivějším měsícům a třeba na východním pobřeží poloostrova je během dne mnohem větší šance hezkého počasí než deště. I na západním pobřeží prší často jen v odpoledních hodinách, sice prudce a silně, ale maximálně 3-4 hodiny.

Kam vyrazit: východní pobřeží Malajského poloostrova (Koh Samui, Ko Tao a další) , sever Thajska (Chiang Mai), ale i západní pobřeží (Phuket, Krabi a okolí)

Počasí v červnu

Po první polovině června teploty znovu mírně opadají, ale i tak zůstávají po celé zemi na hodnotách kolem 32 °C, v Bangkoku a okolí i 34 °C. I srážek je o něco méně než v květnu a červen se tak dá charakterizovat jako jakési přechodové období mezi monzuny.

Statisticky nejméně srážek (ani ne každý druhý den) očekávejte na východním pobřeží Malajského poloostrova přilehlých ostrovů, nejvíce naopak na jeho západním pobřeží a pak na úplném východě Thajska a v oblasti Trat a Koh Chang.

Kam vyrazit: východní pobřeží Malajského poloostrova (Koh Samui, Ko Tao a další), sever Thajska (Chiang Mai)

Počasí v červenci

Navzdory mnohým předpokladům, že letní prázdniny nejsou moc vhodné období k návštěvě Thajska, je realita trochu jiná. Teploty a vlhkost vzduchu jsou sice vysoké (30 až 33 °C), takže speciálně ve městech může být pobyt dost nepříjemný, ale srážkově červenec nepatří mezi měsíce, během kterých by se nedalo cestovat.

Naopak, celé východní pobřeží poloostrova s přilehlými ostrovy (Ko Samui a další) si užívají převážně polojasného počasí s občasnými večerními bouřkami, které ale pobyt ovlivní jen málo. Podobné to je i na severu v Chiang Mai a pobývat se dá i na západním pobřeží, byť tady jsou bouřky intezivnější a občas začínají už brzy odpoledne.

Kam vyrazit: východní pobřeží Malajského poloostrova (Koh Samui, Ko Tao a další), sever Thajska (Chiang Mai)

Počasí v srpnu

V srpnu nastupuje hlavní období monzunů v Thajsku, ale i během něj existují oblasti, do kterých můžete bez obav cestovat. Teploty a celkový pobyt venku není tak nepříjemný jako během května. Ranní dusna jsou svlažena odpoledními bouřkami, teploty se drží na stabilních hodnotách mezi 32 a 34 °C po celém Thajsku, během deště a v noci klesají i k 24 °C.

Nejméně prší na východním pobřeží poloostrova, které je zkrápěno večerními přeháňkami jen zhruba každý druhý den. V ostatních oblastech Thajska prší intenzivněji, ale určitě se nedá říct, že by déšť padal z nebe po celý den. Naopak, čekejte spíš krátké prudké přeháňky proložené slunečným a polojasným počasím.

Kam vyrazit: východní pobřeží Malajského poloostrova (Koh Samui, Ko Tao a další)

Počasí v září

V září v Thajsku probíhá hlavní období dešťů. Nejvíce prší v oblasti Bangkoku a západního pobřeží (Phuket, Krabi aj.) a také na východě u hranic s Kambodžou (Trat, Koh Chang), kde jsou srážky nejintenzivnější. Dokonce ani během září ale v těchto oblastech nemusí pršet každý den a už vůbec ne celý den. Na obloze je sice hodně mraků, přeháňku lze očekávat naprosto kdykoliv, ale celodenní dlouhotrvající deště se vyskytují výjimečně a minimálně pro cestování není ani září vyloženě špatným měsícem.

Navíc na východním pobřeží Malajského poloostrova prší výrazně méně a můžete zde bez obav trávit i typickou plážovou dovolenou.

Běžné teploty se příliš neliší od zbytku roku a po celém Thajsku a pohybují se v rozmezí 30 a 33 °C, během srážek mohou poklesnout i na 24-25 °C.

Kam vyrazit: východní pobřeží Malajského poloostrova (Koh Samui, Ko Tao a další), ale i sever okolo Chiang Mai

Počasí v říjnu

Říjen je pro většinu Thajska konečným měsícem období monzunů, srážky se ale ve větší míře objevují až do konce října. Počasí je velmi podobné jako v září, jen statisticky spadne mírně méně úhrnů deště s rozdílem středo-severního Thajska v oblasti Chiang Mai, kdy období dešťů ustupuje mnohem výrazněji.

Naopak na východním pobřeží poloostrova a přilehlých ostrovech pomalu období dešťů nastupuje, což ale během října zatím obvykle znamená jen častější a silnější bouřky v odpoledních hodinách.

Teploty se nemění a drží se nad 30 °C.

Kam vyrazit: sever okolo Chiang Mai, Malajský poloostrov - Koh Samui, Ko Tao, Phuket, Krabi a další letoviska (plus mínus na stejno obě pobřeží, časté, ale krátké přeháňky)

Počasí v listopadu

Během listopadu se počasí mění často jako mávnutím kouzelného proutku. Pravidelné odpolední bouřky jsou tytam, nebe je polojasné a teploty klesají na příjemnější hodnoty mezi 28 a 30 °C. Vlhkost vzduchu navíc výrazně poklesne, takže pobyt venku je vyloženě příjemný.

V listopadu začíná sezona prakticky v celém Thajsku. Výjimku tvoří východní pobřeží Malajského poloostrova a ostrovy (Ko Samui apod.), kde naopak začíná silné období dešťů. Zejména v listopadu je na východním pobřeží vysoká šance přívalových lijáků. Stačí však popojet pár desítek kilometrů na druhé pobřeží a budete si pravděpodobně užívat krásné slunečné počasí.

Kam vyrazit: celé Thajsko kromě východního pobřeží poloostrova

Počasí v prosinci

Prosinec patří spolu s lednem a únorem k měsícům s nejlepším počasím. I během tohoto měsíce se mohou objevit odpolední deště, ale pravděpodobnost je nesrovnatelně nižší než ve zbytku roku. Teploty se napříč zemí drží na příjemných hodnotách mezi 27 a 29 °C a ani vlhkost vzduchu není extrémní.

Jediná deštivější oblast je východní pobřeží Malajského poloostrova, kdy končí období dešťů. Z počátku měsíce se tu stále mohou objevit prudké přívalové deště, ale ty postupně ke konci roku slábnou.

Kam vyrazit: celé Thajsko kromě východního pobřeží poloostrova

Teplota moře v Thajsku

Zatímco počasí se v Thajsku celkem výrazně mění napříč rokem, teplota vody v moři, ať už budete na východním či západním pobřeží, zůstává víceméně konstantní.

V nejchladnějších zimních měsících se vykoupete ve 29 °C teplé vodě, naopak v horkých letních pařácích bude mít moře teplotu okolo 31 °C. Rozdíly jsou tedy opravdu zanedbatelné a prakticky ne nelze nijak pocítit.

Tabulka teplot během roku

Thajsko - Bangkok a okolí - Teploty a sezony v průběhu roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
33 °C
únor
jasno
33 °C
březen
jasno
34 °C
duben
jasno
36 °C
květen
jasno
35 °C
červen
polojasno
34 °C
červenec
přeháňky
33 °C
srpen
přeháňky
33 °C
září
přeháňky
33 °C
říjen
polojasno
33 °C
listopad
jasno
33 °C
prosinec
jasno
32 °C

Phuket, Krabi a západní pobřeží - Teploty a sezony v průběhu roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
31 °C
únor
jasno
32 °C
březen
polojasno
33 °C
duben
přeháňky
33 °C
květen
přeháňky
32 °C
červen
přeháňky
31 °C
červenec
přeháňky
31 °C
srpen
přeháňky
30 °C
září
přeháňky
30 °C
říjen
přeháňky
30 °C
listopad
jasno
30 °C
prosinec
jasno
29 °C

Ko Samui, Surat Thani a východní pobřeží - Teploty a sezony v průběhu roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
polojasno
29 °C
únor
jasno
29 °C
březen
jasno
29 °C
duben
polojasno
31 °C
květen
polojasno
31 °C
červen
polojasno
31 °C
červenec
polojasno
31 °C
srpen
polojasno
31 °C
září
přeháňky
30 °C
říjen
přeháňky
30 °C
listopad
déšť
28 °C
prosinec
déšť
28 °C

Chiang Mai - sever Thajska - Teploty a sezony v průběhu roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
28 °C
únor
jasno
31 °C
březen
jasno
34 °C
duben
polojasno
35 °C
květen
polojasno
34 °C
červen
přeháňky
31 °C
červenec
přeháňky
30 °C
srpen
přeháňky
30 °C
září
přeháňky
30 °C
říjen
přeháňky
30 °C
listopad
jasno
29 °C
prosinec
jasno
27 °C

Thajsko - teplota moře - Podobné hodnoty pro celou zemi

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
28 °C
únor
prázdné
28 °C
březen
prázdné
29 °C
duben
prázdné
30 °C
květen
prázdné
30 °C
červen
prázdné
30 °C
červenec
prázdné
30 °C
srpen
prázdné
30 °C
září
prázdné
30 °C
říjen
prázdné
29 °C
listopad
prázdné
29 °C
prosinec
prázdné
28 °C

Kdy jet do Thajska

I když jsou sezony v Thajsku výrazné, zemi lze navštívit prakticky v kterémkoliv roční období. Velkou výhodou je fakt, že ani v období monzunů obvykle neprší celý den a pokud vám nevadí mraky na obloze, v pohodě se dá cestovat. Srážky se v největší míře objevují v odpoledních a nočních hodinách.

Nejideálnější čas na návštěvu je právě během chladného období, tedy mezi listopadem až únorem. Klima je mnohem příjemnější, méně vlhké s minimálními srážkami a teploty jsou pro našince lehčeji snesitelné. Tuto část roku lze označit za hlavní sezonu, kdy ale Thajsko navštěvuje nejvíce turistů. Je třeba s tímto faktem proto počítat a na známých místech se připravit často na extrémní davy lidí.

Zjisti ceny hotelů v Thajsku

Během období monzunů a dešťů budete mít nejlepší šanci na krásné dovolenkové počasí podél východního pobřeží Malajského poloostrova a na ostrovech Ko Samui, Ko Lanta či Ko Tao. Výhodou cestování mimo sezonu (květen až říjen) je znatelně méně turistů i výrazně levnější ubytování. Větší šanci máte i na ukořistění akčních letenek.

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 05. 05. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.