Thajsko
Thajsko

Kultura a lidé v Thajsku

Jak snadno se v Thajsku domluvíte anglicky? Jací jsou místní obyvatelé a kdy jsou v Thajsku zavřené obchody?

10 nejlepších resortů na pláži

Jazyk

Thajština je úřední jazyk s 50 miliony uživatelů nejrozšířenějším v zemi. Jde o čtyřtonální jazyk, který svým původem patří k thajsko-kadajské jazykové rodině a je blízký laoštině.

Zapisuje se thajským písmem kruhového charakteru, které má původ v jižní Indii. Jelikož se jedná o tonální jazyk, je náročné se ho naučit, ale neuškodí osvojit si alespoň pár frází, kterými místní obyvatele rozhodně potěšíte a vyjádříte také respekt jejich kultuře.

Lze se v Thajsku domluvit anglicky?

V Thajsku se domluvíte anglicky ve všech letoviscích i větších městech, a to zejména ve službách jako jsou turistické agentury, obchody nebo památky.

S místními mimo turismus se anglicky příliš nedomluvíte.

Lidé

Thajci jsou extrémně milý a pohostinný národ. Ne nadarmo se Thajsku říká krajina úsměvů. Člověk se tu cítí skutečně vítaně. Na druhé straně jsou to však poměrně hrdí lidé a na svou domovinu nedají dopustit.

Zpočátku se můžou jevit trochu rezervovaně (se značnou dávkou pokory nebo stydlivosti), což souvisí s hluboko zakořeněnou buddhistickou tradicí. Mnoho Thajců má též problém se sebevyjádřením, s vystupováním na veřejnosti, ba dokonce s něčím pro nás tak banálním, jako je kladení otázek. Vyplývá to z jejich přirozené stydlivosti a způsobu, k jakému byli odjakživa vedeni. V otázce sexu a vztahů jsou znatelně prudérní, ale velmi paradoxně velmi otevření například v otázce změny pohlaví – tzv. Ladyboys.

Svátky

 • Nový rok – 1. leden,
 • Makha Bucha – datum se mění (od konce ledna do začátku března),
 • Jde o buddhistický svátek, kde se věřící shromažďují k průvodu s rozsvícenými svíčkami,
 • Chakri – 6. duben (připomenutí intronizáce Ramy I.),
 • Songkhran: 13. – 15. duben (Thajský Nový rok),
 • Svátek práce – 1. květen,
 • Korunovační den – 5. květen,
 • Visakha Bucha – datum se mění (květen),
 • Nejdůležitější buddhistický svátek, oslavení Buddhova narození, osvícení a den úmrtí,
 • Asanha Bucha – datum se mění (červenec),
 • Výročí dne, kdy Buddha uskutečnil své první veřejné kázání. Tímto svátkem začíná trojměsíční půst mnichů,
 • Khao Phansa (buddhistický půst) – datum se mění (červenec),
 • Narozeniny Jeho veličenstva královny – 12. srpen (je to zároveň i Den matek),
 • Chulalongkorn – 23. říjen (den smrti Ramy V.),
 • Loi Krathong – svátek světel (slaví se 1. úplněk v listopadu),
 • Narozeniny Jeho veličenstva krále – 5. prosinec (je to zároveň i Den otců),
 • Den ústavy – 10. prosinec,
 • Silvestr – 31. prosinec.

Obchody obvykle zůstávají otevřené i o svátcích. Úřady jsou zavřené o svátcích i o víkendech, které v Thajsku připadají na sobotu a neděli.

Historie v kostce

Historie Thajska byla odjakživa spojena s polním hospodářstvím, především s pěstováním rýže. Velkou měrou ovlivnil současnou podobu krajiny také příchod buddhistických misionářů ze Srí Lanky.

Následující století se vyznačují formováním prvních říší jako například Siam (13.–15. stol. n. l.) se svým centrem v Sukhotai či dřívější království Ayutthaya (14.–18. stol.), jehož vliv sahal na celé území dnešního Thajska. Souběžně s nimi rozkvétala na území v okolí Chiang Mai (dnešní sever Thajska) též říše Lanna (13.–19. stol.). Narůstající nepokoje nakonec vyústily do vyplenění tehdejšího centra Ayutthaye a jeho přestěhování jižněji na opačném břehu řeky Chao Phraya, kde se dnes hrdě vypíná ultramoderní Bangkok.

Jde o jednu z mála zemí „třetího světa“, která se v době expanzivní politiky Evropy nikdy nestala kolonií.

V roce 1932 Siam přechází z abolutistické na konstituční monarchii a oficiálně se stává Thajskem. V době druhé světové války bylo Thajsko nejprve okupované Japonskem, nejdřív (v době Vietnamské války) se stává spojencem USA. Až zásluhy krále Rámy IX., který vládl zemi 70 let (zemřel 13.10.2016), ukončují v zemi krvavé převraty a demonstrace.

V současnosti království, přesněji konstituční monarchie, patří mezi novoindustrializované země jihovýchodní Asie. Dnes se ekonomika Thajska orientuje převážně na cestovní ruch, díky čemuž patřila k jedné z nejrychleji rostoucích v druhé polovině 20. století.

Kultura

Pokoj a pokora domácích doprovázená věčným úsměvem je odrazem 2.500 let staré buddhistické tradice, která je v místních hluboko zakořeněná. Tento psychofilozofický systém se odráží ve způsobu jejich života a je cítit na každém kroku. Domácí tu berou život s mnohem větším nadhledem, než je tomu v západní částí světa. Věci či situace, které k nim přicházejí, jednoduše přijímají s pokorou a nebrání se jim.

Vzhledem k důležitosti buddhismu si je proto při návštěvě země třeba dát pozor na pravidla z něho vycházející. Nohy tu vnímají jako špinavé, je velmi neuctivé a nadmíru neslušné ukazovat na cokoli (na sochu či zobrazení Buddhy) prsty na noze. Hlavu zase vnímají jako posvátnou. Je to část těla, kde sídlí naše moudrost, a tak si nedovolí dotýkat se jich navzájem. Zároveň je třeba při návštěvách svatostánků respektovat vyzutí bot před vstupem do svatyně či zahalení ramen a kolen (zejména u žen).

Každý obraz Buddhy, velký či malý, zničený či opravený se považuje za svatý předmět. Veřejné projevy náklonnosti muže a ženy tu můžou zejména ve venkovských oblastech vyvolat pohoršení. Buddhističtí mniši se nesmí dotknout ženy, natož aby se ženy dotkly jich, dokonce nesmí od ženy nic přijmout. Když chce žena něco mnichovi dát, musí to nejprve podat muži, který mu to následně předá, nebo to položit na místo blízko mnicha.

Je třeba mít též na paměti, že král, jehož lidé doslova milují (ba až zbožšťují), je osobou číslo jedna a místní na něj nedají dopustit. Proto jakékoli hanlivé vyjadřování se na jeho adresu (či na adresu jeho rodiny) může být v souladu s tzv. Lese majesty potrestáno minimálně 15letým vězením nebo vyhoštěním ze země.

Turismus

Thajsko je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací světa, které jsou rok od roku dostupnější pro širší masy. Z ostatních zemí jihovýchodní Asie je zde cestovní ruch snad nejrozvinutější, a tak zde vše vyřešíte a zařídíte poměrně snadno a jednoduše.

Služby jsou na vysoké úrovni a člověk se zde cítí bezpečně a vítaně.

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 19. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.