Průvodce státem
Thajsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Thajsku

Historie v kostce

Historie Thajska byla odjakživa spojena s polním hospodářstvím, především s pěstováním rýže. Velkou měrou ovlivnil současnou podobu krajiny také příchod buddhistických misionářů ze Srí Lanky.

Následující století se vyznačují formováním prvních říší jako například Siam (13.–15. stol. n. l.) se svým centrem v Sukhotai či dřívější království Ayutthaya (14.–18. stol.), jehož vliv sahal na celé území dnešního Thajska. Souběžně s nimi rozkvétala na území v okolí Chiang Mai (dnešní sever Thajska) též říše Lanna (13.–19. stol.). Narůstající nepokoje nakonec vyústily do vyplenění tehdejšího centra Ayutthaye a jeho přestěhování jižněji na opačném břehu řeky Chao Phraya, kde se dnes hrdě vypíná ultramoderní Bangkok.

Jde o jednu z mála zemí „třetího světa“, která se v době expanzivní politiky Evropy nikdy nestala kolonií.

V roce 1932 Siam přechází z abolutistické na konstituční monarchii a oficiálně se stává Thajskem. V době druhé světové války bylo Thajsko nejprve okupované Japonskem, nejdřív (v době Vietnamské války) se stává spojencem USA. Až zásluhy krále Rámy IX., který vládl zemi 70 let (zemřel 13.10.2016), ukončují v zemi krvavé převraty a demonstrace.

V současnosti království, přesněji konstituční monarchie, patří mezi novoindustrializované země jihovýchodní Asie. Dnes se ekonomika Thajska orientuje převážně na cestovní ruch, díky čemuž patřila k jedné z nejrychleji rostoucích v druhé polovině 20. století.

Lidé

Thajci jsou extrémně milý a pohostinný národ. Ne nadarmo se Thajsku říká krajina úsměvů. Člověk se tu cítí skutečně vítaně. Na druhé straně jsou to však poměrně hrdí lidé a na svou domovinu nedají dopustit.

Zpočátku se můžou jevit trochu rezervovaně (se značnou dávkou pokory nebo stydlivosti), což souvisí s hluboko zakořeněnou buddhistickou tradicí. Mnoho Thajců má též problém se sebevyjádřením, s vystupováním na veřejnosti, ba dokonce s něčím pro nás tak banálním, jako je kladení otázek. Vyplývá to z jejich přirozené stydlivosti a způsobu, k jakému byli odjakživa vedeni. V otázce sexu a vztahů jsou znatelně prudérní, ale velmi paradoxně velmi otevření například v otázce změny pohlaví – tzv. Ladyboys.

Thajská babička

Svátky

 • Nový rok – 1. leden,
 • Makha Bucha – datum se mění (od konce ledna do začátku března),
 • Jde o buddhistický svátek, kde se věřící shromažďují k průvodu s rozsvícenými svíčkami,
 • Chakri – 6. duben (připomenutí intronizáce Ramy I.),
 • Songkhran: 13. – 15. duben (Thajský Nový rok),
 • Svátek práce – 1. květen,
 • Korunovační den – 5. květen,
 • Visakha Bucha – datum se mění (květen),
 • Nejdůležitější buddhistický svátek, oslavení Buddhova narození, osvícení a den úmrtí,
 • Asanha Bucha – datum se mění (červenec),
 • Výročí dne, kdy Buddha uskutečnil své první veřejné kázání. Tímto svátkem začíná trojměsíční půst mnichů,
 • Khao Phansa (buddhistický půst) – datum se mění (červenec),
 • Narozeniny Jeho veličenstva královny – 12. srpen (je to zároveň i Den matek),
 • Chulalongkorn – 23. říjen (den smrti Ramy V.),
 • Loi Krathong – svátek světel (slaví se 1. úplněk v listopadu),
 • Narozeniny Jeho veličenstva krále – 5. prosinec (je to zároveň i Den otců),
 • Den ústavy – 10. prosinec,
 • Silvestr – 31. prosinec.

Slavnosti světel

Kultura

Pokoj a pokora domácích doprovázená věčným úsměvem je odrazem 2.500 let staré buddhistické tradice, která je v místních hluboko zakořeněná. Tento psychofilozofický systém se odráží ve způsobu jejich života a je cítit na každém kroku. Domácí tu berou život s mnohem větším nadhledem, než je tomu v západní částí světa. Věci či situace, které k nim přicházejí, jednoduše přijímají s pokorou a nebrání se jim.

Vzhledem k důležitosti buddhismu si je proto při návštěvě země třeba dát pozor na pravidla z něho vycházející. Nohy tu vnímají jako špinavé, je velmi neuctivé a nadmíru neslušné ukazovat na cokoli (na sochu či zobrazení Buddhy) prsty na noze. Hlavu zase vnímají jako posvátnou. Je to část těla, kde sídlí naše moudrost, a tak si nedovolí dotýkat se jich navzájem. Zároveň je třeba při návštěvách svatostánků respektovat vyzutí bot před vstupem do svatyně či zahalení ramen a kolen (zejména u žen).

Každý obraz Buddhy, velký či malý, zničený či opravený se považuje za svatý předmět. Veřejné projevy náklonnosti muže a ženy tu můžou zejména ve venkovských oblastech vyvolat pohoršení. Buddhističtí mniši se nesmí dotknout ženy, natož aby se ženy dotkly jich, dokonce nesmí od ženy nic přijmout. Když chce žena něco mnichovi dát, musí to nejprve podat muži, který mu to následně předá, nebo to položit na místo blízko mnicha.

Je třeba mít též na paměti, že král, jehož lidé doslova milují (ba až zbožšťují), je osobou číslo jedna a místní na něj nedají dopustit. Proto jakékoli hanlivé vyjadřování se na jeho adresu (či na adresu jeho rodiny) může být v souladu s tzv. Lese majesty potrestáno minimálně 15letým vězením nebo vyhoštěním ze země.

Buddha

Jazyk

Thajština je úřední jazyk s 50 miliony uživatelů nejrozšířenějším v zemi. Jde o čtyřtonální jazyk, který svým původem patří k thajsko-kadajské jazykové rodině a je blízký laoštině (asi jako slovenština češtině či polštině). Zapisuje se thajským písmem kruhového charakteru, které má původ v jižní Indii. Jelikož se jedná o tonální jazyk, je náročné se ho naučit, ale neuškodí osvojit si alespoň pár frází, kterými místní obyvatele rozhodně potěšíte a vyjádříte také respekt jejich kultuře.

Minislovníček:

 • Ahoj - Sawaddee ka (pozdrav ženě), Sawaddee krab (pozdrav muži)

Při obou nesmíte zapomenout sepnout ruce ve výšce hrudi a s úsměvem na tváři pokorně sklonit hlavu.

 • Jak se máš? – Sabai dee mai?,
 • Mám se dobře – Sabai dee krab/ka,
 • Děkuji – Kob khun krab / ka,
 • Ne – Mai chay,
 • Ano – Chay,
 • Prosím – Karuna,
 • Kolik? – Town rai?,
 • Laciný – Mai aw,
 • Drahý – Parny.

Turismus

Thajsko je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací světa, které jsou rok od roku dostupnější pro širší masy. Z ostatních zemí jihovýchodní Asie je zde cestovní ruch snad nejrozvinutější, a tak zde vše vyřešíte a zařídíte poměrně snadno a jednoduše.

Služby jsou na vysoké úrovni a člověk se zde cítí bezpečně a vítaně.

Ostrov Jamese Bonda

Geografie

Svým povrchem je tato konstituční monarchie více než diverzitní, o čemž svědčí přítomnost doslova kilometrových pláží, krasových ostrovů na jihu podél pobřeží Andamanského moře a Thajského zálivu. To vše v protikladu s hornatým severem. Naplaveninová nížina podél řeky Chao Phraya je zase úrodnou zemí lemovanou krásnými zelenými rýžovými poli. Že je Thajsko přírodním skvostem dokazuje i fakt, že zde lze nalézt desítky národních parků, ale i deštných pralesů, které chrání východní přírodní bohatství této rozmanité země.

Krajina úsměvů i protikladů

Thajské království se nachází v jihovýchodní části Asie, jehož sousedy jsou ze severu Myanmar a Laos, z východu Kambodža a z jihu Malajsie.

Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Populárnější i dostupnější cíl dovolenkářů má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose. Země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá.

Thajsko je zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti, při přechodu hranic platí 15 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Období bezchybného počasí. Nebojte se však vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 27 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu