I když má Thajsko jednu z nejhustších dopravních silničních sítí, silnice zde jsou ve výborném stavu. Obecně platná pravidla, jako je zákaz jízdy vlevo, nejvyšší povolená rychlost 60 km za hodinu v městech a 80 km za hodinu na dálnicích, se zde zdají zcela neznámé. Uznané pravidlo je, že největší vozidla mají většinou přednost.

Při cestování po zemi je možné využít několik dopravních prostředků, existují spojení autobusovými linkami, vlakové a letecké spojení. 

Autobusem

Autobusová síť je rozsáhlá a spolehlivá a je nejvyužívanějším dopravním prostředkem. Na dlouhé trasy (zejména během dne) doporučujeme klimatizované autobusy s nastavitelnými sedadly. Při nočních linkách je k dispozici na palubě autobusu servis, který rozdává jemné občerstvení jako i deku na přikrytí (klimatizace je skutečně silná, a tak přibalte oblečení s delším rukávem).

Dálkové autobusy se často dají rezervovat online s předstihem, nebo si alespoň ověřit jízdní řády. Existuje několik rezervačních webových stránek:


Vlakem

Kdo chce cestovat pohodlně a bezpečně, nejvhodnější je vlaková doprava. Velmi populární je například spací vůz nočního vlaku mezi Bangkokem a Chiang Mai (sever Thajska).

Trajektem

Na ostrovy využijete lodní trajekty, které využívají i místní kanceláře ke kratším výletům.

Vnitrostátním letem

Letecká doprava zažívá v posledních letech velký rozvoj, což se odráží i na stále dostupnějších cenách letenek. K nejvýraznějším a nejlevnějším leteckým společnostem patří Air Asia, levně se dá pohybovat i aerolinkami Nok Air nebo Thai Lion Air. Thajsko má až 22 letišť.

Půjčení auta/motorky

Zejména v turistických oblastech je rozšířený systém půjčování automobilů a motorek. Jako záloha je zvykem dávat pas. Je však zapotřebí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Zkontrolujte si podmínky zapůjčení, ale zejména pojištění. Skútr nebo motorku si před půjčením vyzkoušejte a pořádně prohlídněte, abyste zaznamenali všechny škrábance a nemohli vás později za ně vinit. V případě delšího (vícetýdenního) pobytu je výhodnější rovnou motorku/skútr koupit, později je lehce prodáte.

  • Pronájem auta (Suzuki Samurai) – 800 THB / den
  • Benzin – 45 THB / litr
  • Pronájem motocyklů – 200–250 THB / den
  • Půjčovna kol – 50–70 THB / den

Městská doprava

V hlavním městě je možné použít MHD, která má několik úrovní od přepravy na ložné ploše nákladního vozidla přes neklimatizované autobusy, klimatizované autobusy až po čluny, které přepravují pasažéry po řece Chao Phraya River a jejích kanálech (pozn. voda v nich je strašně špinavá a zapáchá).

Také zde existují motocyklové taxi, což je po cestě nejrychlejší, ale zároveň nejnebezpečnější způsob přepravy. Pohodlný a rychlý přesun poskytují nadúrovňové vlaky a metro, ty jsou velkým přínosem pro městskou hromadnou dopravu v Bangkoku.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, daji se nekde koupit online listky na vlak? Pred lety jsem to urcite kupoval, ale ted to nemuzu nikde najit.

před 7 dny
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, dají se koupit přímo přes oficiální web thajských železnic: https://www.dticket.railway.co.t.../home/Home

Avatar uživatele
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 dny
Navrhni úpravu