Průvodce státem
Thajsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Thajsku

Jak se dostat do Thajska

Nejjednodušší a v současnosti i nejlevnější způsob, jak se do Thajska dostat, je letecky. Evropská letiště nabízejí širokou paletu přímých letů, resp. s přestupem nejčastěji na Blízkém východě (v závislosti na letecké společnosti). Ceny zpátečních letenek se zpravidla pohybují od 14.000 Kč (v závislosti na termínu však lze nalézt i levnější varianty).

Nejvýznamnějším letištěm v zemi je Suvarnabhumi v Bangkoku, následované letišti na Phuketu, Krabi nebo Koh Samui. Pro cesty po Asii se nabízí využízí bangkokského letiště Don Mueang, které z většiny využívají nízkonákladové aerolinky.

Jak se nejlépe dopravovat

I když má Thajsko jednu z nejhustších dopravních silničních sítí, silnice zde jsou ve výborném stavu. Obecně platná pravidla, jako je zákaz jízdy vlevo, nejvyšší povolená rychlost 60 km za hodinu v městech a 80 km za hodinu na dálnicích, se zde zdají zcela neznámé. Uznané pravidlo je, že největší vozidla mají většinou přednost.

Při cestování po zemi je možné využít několik dopravních prostředků, existují spojení autobusovými linkami, vlakové a letecké spojení. 

Autobusem

Autobusová síť je rozsáhlá a spolehlivá a je nejvyužívanějším dopravním prostředkem. Na dlouhé trasy (zejména během dne) doporučujeme klimatizované autobusy s nastavitelnými sedadly. Při nočních linkách je k dispozici na palubě autobusu servis, který rozdává jemné občerstvení jako i deku na přikrytí (klimatizace je skutečně silná, a tak přibalte oblečení s delším rukávem).

Dálkové autobusy se často dají rezervovat online s předstihem, nebo si alespoň ověřit jízdní řády. Existuje několik rezervačních webových stránek:


Vlakem

Kdo chce cestovat pohodlně a bezpečně, nejvhodnější je vlaková doprava. Velmi populární je například spací vůz nočního vlaku mezi Bangkokem a Chiang Mai (sever Thajska).

Thajský vlak

Trajektem

Na ostrovy využijete lodní trajekty, které využívají i místní kanceláře ke kratším výletům.

Vnitrostátním letem

Letecká doprava zažívá v posledních letech velký rozvoj, což se odráží i na stále dostupnějších cenách letenek. K nejvýraznějším a nejlevnějším leteckým společnostem patří Air Asia, levně se dá pohybovat i aerolinkami Nok Air nebo Thai Lion Air. Thajsko má až 22 letišť.

Půjčení auta/motorky

Zejména v turistických oblastech je rozšířený systém půjčování automobilů a motorek. Jako záloha je zvykem dávat pas. Je však zapotřebí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Zkontrolujte si podmínky zapůjčení, ale zejména pojištění. Skútr nebo motorku si před půjčením vyzkoušejte a pořádně prohlídněte, abyste zaznamenali všechny škrábance a nemohli vás později za ně vinit. V případě delšího (vícetýdenního) pobytu je výhodnější rovnou motorku/skútr koupit, později je lehce prodáte.

  • Pronájem auta (Suzuki Samurai) – 800 THB / den
  • Benzin – 45 THB / litr
  • Pronájem motocyklů – 200–250 THB / den
  • Půjčovna kol – 50–70 THB / den

Skútr v Thajsku

Městská doprava

V hlavním městě je možné použít MHD, která má několik úrovní od přepravy na ložné ploše nákladního vozidla přes neklimatizované autobusy, klimatizované autobusy až po čluny, které přepravují pasažéry po řece Chao Phraya River a jejích kanálech (pozn. voda v nich je strašně špinavá a zapáchá).

Také zde existují motocyklové taxi, což je po cestě nejrychlejší, ale zároveň nejnebezpečnější způsob přepravy. Pohodlný a rychlý přesun poskytují nadúrovňové vlaky a metro, ty jsou velkým přínosem pro městskou hromadnou dopravu v Bangkoku.

Tuktuk v Bangkoku

Krajina úsměvů i protikladů

Thajské království se nachází v jihovýchodní části Asie, jehož sousedy jsou ze severu Myanmar a Laos, z východu Kambodža a z jihu Malajsie.

Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Populárnější i dostupnější cíl dovolenkářů má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose. Země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá.

Thajsko je zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti, při přechodu hranic platí 15 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Období bezchybného počasí. Nebojte se však vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 27 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu