Thajsko

Víza do Thajska

Jsou potřeba pro turistickou cestu do Thajska víza? Jak dlouhou platnost musí mít cestovní pas?

Vízum pro jednorázovou návštěvu Thajska do 60 dní

V případě nejběžnějších turistických cest po vás imigrační úředník nebude nic vyžadovat. Vstup do Thajského království je bezvízový s omezením délky pobytu na 60 dní pro 93 zemí světa.

Lhůta bezvízového vstupu se ze 30 na 60 dní rozšířila 1. června 2024.

Oficiální informace a seznam zemí, které nepotřebují do Thajska víza najdete na webu thajského ministerstva zahraničí: thaievisa.go.th.

Na mezinárodním letišti nebo pozemním hraničním přechodu obdržíte razítko do pasu, s uvedeným datem nejpozdějšího termínu opuštění země.

Příletové a odletové karty se již nevyplňují.

Ve velmi ojedinělých případech můžete být požádáni i o předložení zpáteční letenky či prokázání dostatku finančních prostředků (20 000 THB na osobu nebo 40 000 THB na rodinu) např. výpisem z účtu.

Porovnat ceny letenek do Thajska

Opakované vstupy do Thajska během půl roku

Pokud plánujete po jihovýchodní Asii putovat a navštívit více států v okolí nebo je Thajsko vaším druhým domovem, nezapomeňte, že maximální součet dní pobytu v 6 měsíčním období je 90 dní.

Překročení maximální délky pobytu

Ať už se vám z jakéhokoliv důvodu stane, že Thajsko opustíte déle, než je 60denní bezvízový limit, počítejte s pokutou. Za každý den navíc zaplatíte 500 THB, avšak minimálně 1 000 THB a maximálně 20 000 THB.

V případě hrubšího porušení délky pobytu v Thajsku vás čeká soud a vyhoštění ze země se zákazem vstupu na 10 let.

Víza do Thajska pro pobyty trvající 61 dní a více

Chcete–li v Thajsku zůstat déle, máte prakticky vzato tři možnosti pro prodloužení pobytu:

  • Prodloužením v Thajsku na dalších 60 dní na imigračním úřadu
  • Podáním žádosti o klasické vízum na Velvyslanectví Thajska ve vaší zemi
  • Podniknutím tzv. „visa run“

Požádat můžete o jednovstupové nebo vícevstupové vízum:

Jednovstupové vízum do Thajska

Tzv. Single entry tourist visa vyřídíte do 3 dnů za poplatek cca 1 300 THB. Platí pro délku pobytu 60 dní a vstoupit do Thajska můžete do 3 měsíců od vydání víza.

Vícevstupové vízum do Thajska

Tzv. Multiple entry tourist visa získáte taktéž do 3 pracovních dní, ale za poplatek 5 000 THB. Platí pro neomezený počet vstupů na dobu 6 měsíců od vydání víza. Jeden pobyt nesmí přesáhnout 60 dní, avšak celkový součet dní pobytu není omezen.

Visa run

Pod pojmem Visa run nebo Visa running si představte jednoduše opuštění Thajska do jiné země a okamžitého návratu.

Prakticky vzato vám stačí projít imigrační kontrolou na pozemním přechodu a hned se vrátit. Jen v takovém případě po vás celník bude vyžadovat prokázání opuštění Thajska do 60 dní a prokázání hotovosti, viz výše.

Ideální se jeví opuštění Thajska na 1–3 dny do některé z okolních metropolí či ostrovů, např. do Singapuru, Kuala Lumpur, na Langkawi nebo Penang.

Platnost cestovního pasu

Pro cestu Thajska musíte mít cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po opuštění Thajska.

Naopak neexistuje lhůta, jak dlouho musí být pas starý před cestou do země. Do Thajska můžete cestovat klidně se zcela novým pasem.

Další dokumenty

Krom platného pasu nejsou vyžadovány žádné další dokumenty.

Je vhodné mít vytištěný nebo po ruce v telefonu doklad o zpáteční cestě, případně poslední výpis z účtu, zejména při opakovaných vstupech do země.

Celní předpisy

Veškeré dovážené věci do Thajska musí být v přiměřeném množství. Například u cigaret je to 200 kusů na osobu a alkoholu 1 litr na osobu. Při překročením limitu, byť malém, hrozí velké pokuty. Např. u 5 kusů krabiček cigaret je pokuta až 10 000 Kč.

Pozor si také dejte na fakt, že limit nesmí překročit jedna osoba i tehdy, kdy má v zavazadle alkohol či cigarety pro ostatní, společně cestující osoby. Každý člověk musí být v limitu.

Zcela zakázaný je dovoz i vývoz narkotik a pornografie. Vývoz v podobě starožitností čí náboženských předmětů a soch Buddhy podléhá povolení. Toto povolení se nevztahuje na malé sošky a předměty, které běžně zakoupíte na turistických trzích.

Chystáš se do Thajska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Trginová
naposledy aktualizováno 03. 06. 2024

14 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.