Thajský baht

Thajský baht se dělí na sto satangů. Bankovky mají hodnotu 1.000, 500, 100, 50, 20 bahtů. Mince mají hodnotu 25 a 50 satangů,1, 5 a 10 bahtů.

Do země můžete dovézt libovolné množství cizí měny.

Směnárny a platby kartou

S výměnou peněz nebudete mít jistě problém, protože je v zemi kolem 3.000 bankomatů a spolehlivá síť směnáren. Za bankovky vyšší nominální hodnoty (50, 100 EUR / USD) můžete v některých směnárnách dostat výhodnější kurz. Také oficiální směnárny a banky mají lepší kurzy než hotely a obchodní domy.

Kreditní karty jsou přijímány téměř všude, nejběžnější typy jsou Visa a MasterCard. Bankomaty běžně najdete ve větších městech pod označením ATM, kde si v případě potřeby/nouze bez problémů vyberete hotovost (za malý poplatek – v závislosti na vaší bance).

Kolik co stojí

Ceny v Thajsku jsou oproti našim přibližně poloviční. Neplatí to však o Bangkoku či jiných větších městech (Chiang Mai). Cena luxusního zboží se od té u nás velmi neliší. Obchody bývají otevřené od 9./10. hodiny do 21./22. hodiny s výjimkou 24hodinových večerek (například 7eleven).

Příklady cen:

  • Městská doprava v Bangkoku – 35 bahtů,
  • Taxi (35 kilometrovné se zapnutým taxametrem) – 50–150 bahtů,
  • Tuk tuk – 100 a více bahtů (cenu třeba sjednat před jízdou),
  • Pivo – 50–100 bahtů,
  • Jídlo ve stánku – 40 a více bahtů,
  • Jídlo v restauraci – 100 a více bahtů,
  • Voda 1litr – 15–25 bahtů,
  • Ubytování – 200–2.000 bahtů osoba / noc,
  • Úschovna zavazadel / letiště BKK – 90 bahtů na den,
  • Zlaté šperky 24 karátů – cca 590 bahtů za gram.

Spropitné a smlouvání

Obvykle se nedává, přestože se stává stále běžnějším ho dávat. Většina hotelů a restaurací připočítává 10 % ceny k účtu. Taxikáři spropitné nečekají, ale pokud jim ho dáte, potěší je to. Nosiči zavazadel jsou zvyklí dostávat 10–20 bahtů. Pár bahtů byste měli dát i najatým průvodcům či ho nechat v chrámu po jeho návštěvě.

Na tržištích a v menších krámcích s úsměvem smlouvejte. Vše závisí na vašich schopnostech a náladě prodávajícího. Osvědčily se nám množstevní slevy (při koupi dvou výrobků třetí zdarma; při koupi jednoho výrobku druhý za polovinu apod.).

Jak ušetřit

Nejvíce se dá ušetřit, když se stravujete v pouličních stáncích, zde typicky thajských restauracích, jaké navštěvují domácí a ne turisté (nebo jen zřídka). Trhy také nabízí širokou škálu chutných možností za levné peníze.

Při dopravě se snažte vyhnout taxislužbám. Ty lze nahradit levnějšími tuk-tuky. Případně si na dopravu po turistických oblastech pronajměte skútr/kolo. Naopak ve větších městech je nejlevnější jezdit městskou dopravou a v rámci země zase meziměstskými autobusy.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili varianty tří denních rozpočtů.

Pro nízkorozpočtové cestovatele stačí částka v průměru 300–400 Kč (400–600 bahtů) na den pobytu, jídlo se dá pořídit už od dvou dolarů. Samozřejmě se jedná o jídlo v pojízdných stáncích na ulici. Bydlení v Guest House či hostelech, kde člověk sdílí pokoj i sociální zařízení (WC, koupelna) s ostatními cestovateli lze sehnat už od 80–140 Kč na osobu/noc.

I zde však platí, že ve větších městech, resp. turisticky vychytaných destinacích, jsou i tyto položky vyšší. Transfery hromadnou dopravou (autobus, vlak) jsou v tomto případě ideálním prostředkem. Na přesuny v rámci menších měst se vyplatí půjčení skútru. V těch větších dobře poslouží tuk-tuk místo taxíku (viz doprava).

Pokud se chcete ubytovat v pohodlných hotelech střední třídy a stravovat se v příjemných restauracích, počítejte s asi 400–800 Kč (600–1.200 bahtů) na den mimo Bangkok a asi s dvojnásobkem v Bangkoku.

Horní hranice vašich nákladů je prakticky neomezená, především v Bangkoku a přímořských turistických centrech je mnoho luxusních hotelů, barů či restaurací.

Ceny zájezdů organizovaných cestovními kancelářemi se pohybují mezi 20.000–35.000 Kč za týden dovolené v Thajsku. Tuto variantu nedoporučujeme – individuální návštěva vám přinese více zážitků a především vás bude stát méně financí.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové částky navíc pro nepředvídatelné situace

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu