Průvodce státem
Thajsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Thajsku

Aktuální kurz 1 Kč = 1.3 ฿

Thajský baht

Thajský baht se dělí na sto satangů. Bankovky mají hodnotu 1.000, 500, 100, 50, 20 bahtů. Mince mají hodnotu 25 a 50 satangů,1, 5 a 10 bahtů.

Do země můžete dovézt libovolné množství cizí měny.

Thajský baht

Směnárny a platby kartou

S výměnou peněz nebudete mít jistě problém, protože je v zemi kolem 3.000 bankomatů a spolehlivá síť směnáren. Za bankovky vyšší nominální hodnoty (50, 100 EUR / USD) můžete v některých směnárnách dostat výhodnější kurz. Také oficiální směnárny a banky mají lepší kurzy než hotely a obchodní domy.

Kreditní karty jsou přijímány téměř všude, nejběžnější typy jsou Visa a MasterCard. Bankomaty běžně najdete ve větších městech pod označením ATM, kde si v případě potřeby/nouze bez problémů vyberete hotovost (za malý poplatek – v závislosti na vaší bance).

Kolik co stojí

Ceny v Thajsku jsou oproti našim přibližně poloviční. Neplatí to však o Bangkoku či jiných větších městech (Chiang Mai). Cena luxusního zboží se od té u nás velmi neliší. Obchody bývají otevřené od 9./10. hodiny do 21./22. hodiny s výjimkou 24hodinových večerek (například 7eleven).

Příklady cen:

  • Městská doprava v Bangkoku – 35 bahtů,
  • Taxi (35 kilometrovné se zapnutým taxametrem) – 50–150 bahtů,
  • Tuk tuk – 100 a více bahtů (cenu třeba sjednat před jízdou),
  • Pivo – 50–100 bahtů,
  • Jídlo ve stánku – 40 a více bahtů,
  • Jídlo v restauraci – 100 a více bahtů,
  • Voda 1litr – 15–25 bahtů,
  • Ubytování – 200–2.000 bahtů osoba / noc,
  • Úschovna zavazadel / letiště BKK – 90 bahtů na den,
  • Zlaté šperky 24 karátů – cca 590 bahtů za gram.

Spropitné a smlouvání

Obvykle se nedává, přestože se stává stále běžnějším ho dávat. Většina hotelů a restaurací připočítává 10 % ceny k účtu. Taxikáři spropitné nečekají, ale pokud jim ho dáte, potěší je to. Nosiči zavazadel jsou zvyklí dostávat 10–20 bahtů. Pár bahtů byste měli dát i najatým průvodcům či ho nechat v chrámu po jeho návštěvě.

Na tržištích a v menších krámcích s úsměvem smlouvejte. Vše závisí na vašich schopnostech a náladě prodávajícího. Osvědčily se nám množstevní slevy (při koupi dvou výrobků třetí zdarma; při koupi jednoho výrobku druhý za polovinu apod.).

Jak ušetřit

Nejvíce se dá ušetřit, když se stravujete v pouličních stáncích, zde typicky thajských restauracích, jaké navštěvují domácí a ne turisté (nebo jen zřídka). Trhy také nabízí širokou škálu chutných možností za levné peníze.

Při dopravě se snažte vyhnout taxislužbám. Ty lze nahradit levnějšími tuk-tuky. Případně si na dopravu po turistických oblastech pronajměte skútr/kolo. Naopak ve větších městech je nejlevnější jezdit městskou dopravou a v rámci země zase meziměstskými autobusy.

Tuktuk v Thajsku

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili varianty tří denních rozpočtů.

Pro nízkorozpočtové cestovatele stačí částka v průměru 300–400 Kč (400–600 bahtů) na den pobytu, jídlo se dá pořídit už od dvou dolarů. Samozřejmě se jedná o jídlo v pojízdných stáncích na ulici. Bydlení v Guest House či hostelech, kde člověk sdílí pokoj i sociální zařízení (WC, koupelna) s ostatními cestovateli lze sehnat už od 80–140 Kč na osobu/noc.

I zde však platí, že ve větších městech, resp. turisticky vychytaných destinacích, jsou i tyto položky vyšší. Transfery hromadnou dopravou (autobus, vlak) jsou v tomto případě ideálním prostředkem. Na přesuny v rámci menších měst se vyplatí půjčení skútru. V těch větších dobře poslouží tuk-tuk místo taxíku (viz doprava).

Pokud se chcete ubytovat v pohodlných hotelech střední třídy a stravovat se v příjemných restauracích, počítejte s asi 400–800 Kč (600–1.200 bahtů) na den mimo Bangkok a asi s dvojnásobkem v Bangkoku.

Horní hranice vašich nákladů je prakticky neomezená, především v Bangkoku a přímořských turistických centrech je mnoho luxusních hotelů, barů či restaurací.

Ceny zájezdů organizovaných cestovními kancelářemi se pohybují mezi 20.000–35.000 Kč za týden dovolené v Thajsku. Tuto variantu nedoporučujeme – individuální návštěva vám přinese více zážitků a především vás bude stát méně financí.

Resort v Thajsku

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové částky navíc pro nepředvídatelné situace

Krajina úsměvů i protikladů

Thajské království se nachází v jihovýchodní části Asie, jehož sousedy jsou ze severu Myanmar a Laos, z východu Kambodža a z jihu Malajsie.

Thajsko, to je svoboda, kterou má země přímo zakomponovanou ve svém názvu. Populárnější i dostupnější cíl dovolenkářů má rozhodně co nabídnout i nezávislým dobrodruhům a digitálním nomádům. Romantická svůdnost v kombinaci s jedinečným poznáním naservírovaná na orientálním podnose. Země mnohých možností, kde se moderní velkoměsta mísí s buddhistickou tradicí, aby tak vytvořila správný koktejl toho, co duše 21. století hledá.

Thajsko je zemí dýchající exotikou, kde pláže s bílým pískem střídají hory nebo čajovníkové plantáže. Ráj na zemi, kde starosti a problémy mizí ve vánku mořských vln nebo je přehluší pulzující džungle Bangkoku. A k tomu usměvavý národ, který svou otevřeností a pohostinností umocní sílu zažitého.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Trginová
Víza
30 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti, při přechodu hranic platí 15 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
Období bezchybného počasí. Nebojte se však vyrazit celoročně.
Více o počasí
Letenky od
13 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x za měsíc a ušetříš cca 27 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Markéta Trginová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu