Jak se dostat na Ko Samui

Letecky

Na ostrově se nachází letiště Ko Samui Airport (USM), které však patří soukromé společnosti Bangkok Airways, což ovlivňuje i vysoké ceny letenek. V průběhu celého roku se zpáteční cesty na jedné letence z ČR (vždy alespoň se dvěma přestupy) pohybují kolem 16.500 Kč, přičemž akce přímo na Ko Samui se objevují naprosto výjimečně. 

Na rozdíl od ostatních thajských letišť obvykle nepomůže ani rozdělení cesty na letenku z Prahy do Bangkoku a separátní letenku z Bangkoku na Koh Samui. I vnitrostátní lety jsou totiž velmi drahé - zpáteční letenka z Bangkoku v průměru vyjde asi na 5.500 až 6.000 Kč, nejčastěji s Bangkok Airways. Oblíbená nízkonákladovka Air Asia na Koh Samui vůbec nelétá.

Existuje však levnější cesta z Bangkoku, a sice na pevninské letiště Surat Thani, odkud se na Ko Samui jednoduše dostaneme lodí. Nejlevnější lety z Bangkoku na Surat Thani nabídne Air Asia nebo Nok Air, a to už od 900 Kč za zpáteční cestu. Počítejte s tím, že let z Bangkoku na Surat Thani vám zabere přibližně hodinu, přesun k přístavu Donsak Pier další hodinu a plavba na Ko Samui 45–60 minut.

Loď

Nejjednodušší cesta lodí na Ko Samui vede z blízkého pevninského přístavu Surat Thani. Společnost Lomprayah odsud vyplouvá 3x denně, přičemž cesta zabere asi hodinu a tři čtvrtě. Jízdenku můžete rezervovat online nebo pořídit až v přístavu, jednosměrná cesty vyjde asi na 600 bahtů (420 Kč). Lomprayah vyplouvá i z přístavu Chumphon, kdy se dvěma zastávkami dojede na Ko Samui za 4,5 hodiny a 1.100 bahtů.

Nejlevnější a nejfrekventovanější trasa na Ko Samui pak vede z přístaviště Don Sak, odkud se na ostrov dostanete mnohokrát denně s několika různými společnostmi od 140 bahtů. Nejlevnější spojení představuje společnost Raja Ferry.

Jak cestovat po Ko Samui

Doprava na Ko Samui je v porovnání s jinými turistickými destinacemi v Thajsku (například Bangkok, Phuket) relativně klidná. Jako všude v Asii, také zde je velká koncentrace skútrů a motorek. Nezapomeňte, že se jezdí vlevo.

Skútr

Nejjednodušší způsob přepravy po ostrově je pronájem skútru, na němž můžete procestovat ostrov podle potřeby. Díky velikosti ostrova je možné se do několika hodin dostat do kterékoli části ostrova. Cesty jsou ve velmi dobrém stavu, ale najdete zde i rozbité úseky s dírami. Skútr si můžete pronajmout na každém rohu, nejbezpečněji přímo ve svém hotelu. Cena za den se průměrně pohybuje kolem 150–300 bahtů a za litr benzinu nezaplatíte v přepočtu ani 80 eurocentů. Natankujete buď na čerpacích stanicích, nebo ze skleněných lahví, které se prodávají kolem cest.

Místní sice helmu často nenosí, ale vy si ji kvůli případné kontrole a především kvůli bezpečnosti určitě nasaďte. Oficiálně je k jízdě potřeba mezinárodní řidičský průkaz, ale v reálu to skoro nikdo neřeší. Při pronájmu skútru je často nutné odevzdat pas do zálohy. Pozor však na podvodníky, kteří vám nebudou chtít vrátit pas, pokud nezaplatíte za vymyšlené škody, který měly vzniknout při vaší jízdě. Proto si skútr po půjčení dobře vyfoťte, abyste měli důkaz, jak vypadal v době vašeho pronájmu. Nejlepší je však zařídit pronájem skútru v hotelu, v němž bydlíte, kde je riziko těchto praktik nejnižší. Existují i možnosti pronájmu auta nebo auta s řidičem.

Taxi

Taxikáři se na vás vrhnou už v přístavu nebo na letišti, a tak není potřeba taxi dlouho hledat. Používání taxametrů není úplně samozřejmé a někteří taxikáři ho odmítají. A tak musíte hledat takového, který bude ochotný ho zapnout, nebo se spoléhat na to, že umíte usmlouvat dobrou a přiměřenou cenu.

Shuttle bus

Na ostrově je relativně rozvinutá síť sdílených turistických minibusů, které jezdí hlavně mezi přístavem, letištěm a hlavními turistickými oblastmi. Ceny jsou velmi dobré a minibusy vás vysadí až přímo před vaším hotelem.

Songthaews („song-tao“)

Jde víceméně o náhradu veřejné dopravy ve formě malého nákladního auta, které má na korbě lavičky na sezení. Auto může odvézt 8–10 lidí a když se postavíte na ulici, do pár minut určitě pojede někdo okolo. Před nástupem stačí jen domluvit cenu a naskočit na korbu. Jedná se o velmi levný a rychlý způsob přepravy.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu