Palác v Bangkoku

Doprava v Bangkoku

Jak se dopravovat po Bangkoku je pro většinu turistů nejpalčivější otázka před návštěvou města. Vzdálenosti jsou obrovské a systém dopravy na první pohled velmi nepřehledný. Brzy však zjistíte, že kam se nedostanete metrem, vše vyřeší všudypřítomné a velmi levné taxíky.

Detailně si rozepišme jednotlivé druhy dopravy v Bangkoku, jaké ceny očekávat a jak nejefektivněji je používat.

V této kapitole si popíšeme, jak cestovat po městě. Hledáte-li informace, jak se dostat do Bangkoku letecky ze zahraničí, ale vlakem či autobusem z jiných thajských destinací, pročtěte si kapitolu "Jak do Bangkoku".

Metro Bangkok

Hlavními tepnami MHD v Bangkoku jsou linky metra. I tak vám ale nejspíš zdaleka nebudou stačit, protože bangkocké metro je poměrně nové, zatím se stále rozrůstá a do mnoha důležitých míst vůbec nevede. Linkové vedení metra je navíc (vcelku logicky) uzpůsobeno zejména potřebám místním a už ne zas tolik hlavním turistickým proudům.

Metro v Bangkoku navíc provozují hned 4 různé společnosti, které si navzájem neuznávají jízdenky a vždy, když mezi nimi přestupujete, musíte si kupovat lístek nový.

Komplexní informace o cestování městskou železnicí pro vás sepisujeme v separátní kapitole Metro v Bangkoku.

Taxi Bangkok

Využití taxíku v Bangkoku vás nejspíš nemine. Jde jednoznačně o nejefektivnější a překvapivě levný způsob dopravy, využijete-li oficiálních taxíků s taxametrem.

Ty jsou buď zeleno-žluté, modré, červené nebo růžové a vždy mají označení "Taxi Meter". Na taxíky narazíte v Bangkoku naprosto všude, a to jak na velmi turistických místech, tak na úplných okrajích měst i v těch nejzapadlejších uličkách. Taxíky totiž hojně využívají i místní. A pokud zrovna v danou chvíli žádný taxík poblíž neuvidíte, nezoufejte, do pár minut se na 100% nějaký objeví.

Ceny taxi v Bangkoku

Taxíky jsou, alespoň na západní poměry, velmi levné.

 • nástupní sazba (celý 1. kilometr) – 35 THB
 • příplatek za cestu z/na obě letiště – 50 THB
 • 2. až 12. km – 5 THB za kilometr
 • 12. až 20. km – 5,50 THB za kilometr
 • 20. až 40. km – 6 THB za kilometr
 • cesta za použití dálnice – cca 20 THB

Zohledňují se však i kolony a stání v nich. Pokud taxík stojí nebo se pohybuje rychlostí nižší ne 6 km/h, začne se připočítávat sazba 1,60 THB za minutu. Přesnou částku cesty si tak dopředu spočítáte jen obtížně.

Obecně za cestu taxíkem v rámci širšího centra Bangkoku jen zřídka zaplatíte více než 100 bahtů. Naprostá většina jízd se vejde do rozmezí 50 THB90 THB.

Používá se vždy taxametr?

Pokud si přes den zastavíte jedoucí taxík, v naprosté většině případů řidič bez řečí taxametr hned zapne.

Jiná situace nastane, chcete-li nastoupit do stojícího taxíku u turistických památek nebo v noci u hotelů (zejména v oblasti Sukhumvit, Silom Road a Khaosan Road). Tehdy se taxikáři obvykle snaží domluvit na vlastní ceně, která většinou tak 4-5x převyšuje cenu podle taxametru. Odmítněte, vystupte a zastavte si jedoucí taxík. Může se stát, že i ten bude vyjednávat o ceně, je důležité jen vydržet a mávnout na další.

Taxíků je takové množství, že se vám i v nočních hodinách na exponovaných místech podaří vždy najít taxikáře, který vás odveze podle taxametru.

Dá se při jízdě taxíkem platit kartou?

Ne, taxíkáři v Bangkoku přijímají pouze hotovost. Jízda s platbou kartou je možná jen u dražší mobilní aplikace Grab.

Vyplatí se používat aplikace Grab či Bolt?

V Asii jsou tyto mobilní aplikace na přivolání a zaplacení taxíku mimořádně oblíbené, ale v Bangkoku se příliš nevyplatí používat. Zejména asijská jednička na poli "taxi-aplikací" Grab (Google Play / App Store) bývá v Bangkoku ve většině případů dražší než běžný taxík.

Výhodu má v možnosti platby kartou (Grab i Bolt, ale v případě Boltu nesmíte zvolit variantu "Taxi", u které lze platit jen v hotovosti) a také v časných ranních hodinách (cca mezi 1:00 a 5:00), kdy bývá běžných taxíků nejméně a můžete čekat klidně 15-20 minut než se nějaký objeví.

Dává se při jízdě spropitné?

Thajci spropitné nedávají, takže se řidič neurazí, pokud od vás dýško nedostane. Na druhou stranu samozřejmě vždy potěší.

Jak chytit taxíka?

Jednoduše na projíždějící taxík mávněte, čekat většinou nebudete víc než 10 minut. A na exponovaných místech nebudete čekat vůbec. Snad je v případě, že z hotelu budete cestovat velmi brzy ráno, může se vyplatit si taxi předem přivolat prostřednictvím dražších aplikací Grab či Bolt.

Jsou taxíky v Bangkoku bezpečné?

Ano. Cestování taxíkem je velmi bezpečné. Auta jsou moderní, vždy vybavená klimatizací a taxikáři v Bangkoku s taxametry nepodvádějí. A pokud vás budou chtít podvést, poznáte to na první dobrou ještě před tím než se tak stane tím, že vám řidič nabídne jízdu bez taxametru.

Jak sdělit taxikáři cíl cesty?

Většina taxikářů v Bangkoku příliš nemluví anglicky, ale názvy největších hotelů znají a vědí, kde jsou. I tak je ale rozhodně lepší mít připravenou mapu s místem, na které míříte a tu taxikáři předem ukázat.

Tuk-tuky v Bangkoku

Tuktuk, často psaný jako tuk-tuk, je motorizovaná tříkolka se stříškou a zadní sedačkou pro dva pasažéry. Tuk-tuky jsou v Bangkoku mimořádně rozšířené a cestují s nimi nejen turisti, ale i místní. 

Cesta tuk tukem je bezpochyby zážitek, při kterém nasáváte všechny zvuky, vůně a smrady ulice. Tím ale výhody cestování tříkolkou končí. Tuk-tuky nejsou vybavené taxametry a tuktukáři vědí, že jízda s jejich vehiklem je pro turisty zážitkem, tudíž se vytrvale snaží cenu výrazně nadsadit.

A tak zatímco místní pojedou jednu konkrétní trasu třeba za 30 bahtů, vy tu samou cestu pojedete za 100. Pokud neakceptujete výši, jaká se líbí tuktuáři, často vás radši odmítne, než aby cenu snížil. Ví, že za rohem nabere jiného turistu, který zaplatí víc.

Cestování tuk-tukem tak doporučíme jednou pro zážitek s vědomím, že cenu je třeba usmlouvat a že nejspíš i tak bude vyšší než jízda mnohem pohodlnějším taxíkem.

Lodě na řece Chao Phraya i na kanálech

Bangkok je město postavené na vodě, a tak je lodní doprava přirozenou součástí MHD. Hlavní část vodní dopravy se odehrává na řece Chao Praya, která se vine skrz historickou část Bangkoku, pravidelné lodní linky ale plují i po několika vedlejších kanálech.

Chao Phraya Express Boat

Páteřní síť lodní MHD obstarává několik linek společnosti Chao Phraya Express Boat, které slouží jak turistům, tak místním. Ceny jsou víc než lidové a pokud cestujete po místech podél řeky, plavba lodí není jen skvělým zážitkem, ale i nejrychlejší variantou dopravy. Pokud tedy zrovna není víkend nebo čas přes poledne, kdy jsou jízdní řády výrazně prořídlé a na loď můžete čekat i 40 minut.

V provozu jsou tři lodní linky, z nichž jen jedna jezdí celodenně a o víkendech, zbylé dvě jsou jen posilové ve špičkách pracovních dnů.

Linky jsou označené barvami vlajek na zádi. Barvy vlajek příslušných linek jsou vždy vyvěšené i na přístavním mole, na němž daná linka zastavuje.

 • oranžová trasa – jezdí v pracovní dny od 6:00 do 18:30, v sobotu od 6:00 do 18:00 a v neděli od 8:00 do 18:00. Interval v období 6:00–8:50 se pohybuje mezi 15 a 20 minutami, odpoledne mezi 20 a 30 minutami a mezi 9:00 a cca 15:00 je interval 40 minut. V sobotu a v neděli jezdí lodě jednou za 20 až 40 minut
 • žlutá trasa – jede jen v pracovních dnech v intervalu 20 minut od 6:00 do 8:00 jen jižním směrem a v intervalu 30 minut mezi 17:00 a 19:00 pouze severním směrem
 • žluto-zelená trasa – jede jen v pracovních dnech v intervalu 30 minut od 6:00 do 8:00 jen jižním směrem a v intervalu 30 minut mezi 16:00 a 17:45 pouze severním směrem
 • červená trasa – jede jen v pracovních dnech v intervalu 30 minut od 6:00 do 7:30 jen jižním směrem a v intervalu 30 minut mezi 16:00 a 17:30 pouze severním směrem

Přesné časy odjezdů jsou vyvěšeny pouze na konečných stanicích. Online polohu lodí však lze sledovat přes aplikaci Viabus (Google Play / App Store). Je však na mapě vždy najít příslušnou zastávku, kliknout na ní a z výběru linek vybrat vámi požadovanou.

Cena jízdenky je plošná a pro každou linku stanovená jinak. Nezáleží, zda pojedete jen jednu zastávku nebo celou trasu - zaplatíte vždy stejně. Existují pouze jízdenky na jednu jízdu, které zakoupíte u průvodčí přímo na lodi. Platit se dá pouze v hotovosti. Papírový lístek si vždy ponechte po celou dobu jízdy, často chodí revizoři!

 • 16 THB – oranžová linka
 • 21 THB – žlutá a žluto-zelená linka (u žluto-zelené se platí 33 THB, pokud cestujete až z města Pakkret, kde však není nic turisticky zajímavého)
 • 30 THB – červená linka

Lodě jsou poměrně rychlé a bývají často plné tak, že musíte cestovat "na stojáka". Lodní doprava v Bangkoku je ale bezpečná a nehody se zde stávají výjimečně.

Oficiální (i když ne vždy zcela aktuální) informace: chaophrayaexpressboat.com

MINE Smart Ferry

Pravidelné linky provozuje také dopravce MINE Smart Ferry s plně elektrickými loděmi, a to na třech linkách.

 • Metro Line – od 6:00 do 17:45 jednou za hodinu, o víkendech od 7:30 do 20:45 jednou za 40 minut
 • City Line – od 7:00 do 18:00 jednou za 30 minut po celý týden
 • Urban Line – posilová doprava, která jezdí ráno pouze jižním směrem (cca jednou za 30 minut) a odpoledne ve stejném intervalu pouze severním směrem

Jízdenka se prodává na palubě u průvodčího za 20 THB a lze platit i kartou.

Oficiální informace: www.minesmartferry.com

Chao Phraya Tourist Boat

Větší a modernější lodě s modrou vlajkou jsou určené zejména pro turisty, ale díky relativně nízké ceně i tyto spoje využívají také místní. 

Lodě plují denně (i víkendy) jednou za půl hodinu. Z přístaviště Sathorn vyráží první loď severním směrem v 8:30, poslední v 17:00. Z druhé konečné Phra Arthit jede první loď v 9:00, zatímco poslední v 17:30.

Jízdenku zakoupíte u obsluhy v přístavišti před nástupem na loď za 30 THB, k dispozici je i celodenní lístek za 150 THB platný pro jakýkoliv spoj Chao Phraya Tourist Boat pro daný kalendářní den. U obsluhy v přístavišti se dá platit i kartou.

Oficiální informace, jízdní řády a mapa: chaophrayatouristboat.com

Přívozy

Na mnoha místech napříč Bangkokem jezdí napříč přes řeku Chao Phraya krátké přívozy jen z jednoho břehu na protější. Naprostá většina z nich stojí 5 THB za jednu cestu a obvykle se platí v přístavišti ještě před nástupem na loď, někdy však až obsluze na lodi.

Tyto přívozy jezdí většinou od 6:00 do 21:00, některé až do 23:00, a to zhruba jednou za 5 až 15 minut.

Luxusní velké obchodní centrum Iconsiam, stejně jako mnoho hotelů u řeky, pak provozuje vlastní přívozy zdarma, viz kompletní mapa přívozů níže.

Long-tail Boat cruise

Řeku brázdí také obrovské množství malých rychlých člunů s dlouhou přídí. Ty uvidíte všude v každou denní hodinu. Jedná se o turistické čluny, které vás za poplatek okolo 1 500 THB2 000 THB za 2 až 4 lidi hodinu povozí po řece.

Tyto plavby lze zařídit buď na významných přístavištích, nebo ve stáncích turistických agentur v centru.

Lodní doprava na vedlejších kanálech

Zažijte Bangkok ještě z jiné perspektivy a plavte se lodí také po úzkých kanálech prodírajících se skrz městskou zástavbu.

V rámci centra fungují dvě lodní linky.

 • kanál Khlong Saen Saep s přesahem na kanál Khlong Maha Nak
 • kanál Khlong Phadung Krung Pasem

Turisticky atraktivní jsou obě linky.

První z nich využijete pro cestu od chrámu na Golden Mountain do oblasti Siam Square, Pratunam a severní Sukhumvit a dále 18 km na východní předměstí Bangkoku.

Tato linka je ve skutečnosti rozdělená do dvou: první pendluje mezi Golden Mountain a přístavištěm Pratunam, druhá pak jede dál na východ. Lodě jezdí každý den od cca 5:30 do 20:30, o víkendech jen do 19:00. Přes všední den se interval pohybuje mezi 10 a 15 minutami, o víkendu mezi 20 a 30 minutami. Cena jízdenky se stanovuje podle počtu ujetých stanic a pohybuje se mezi 10 THB a 25 THB. Platí se vždy obsluze až na lodi.

Druhá linka pendluje mezi hlavním nádražím Hua Lamphong a přístavištěm Thewes, kde lze přestoupit na lodě Chao Phraya Express Boat. Cestou minete hned několik chrámů. Plně elektrické lodě jezdí každý den od 6:00 do 19:00 (o víkendech až od 8:00). Ráno a odpoledne s intervalem 15 minut, přes den 30 minut. 

V současné době elektrická linka od hlavního nádraží na Thewes Pier nejezdí a nebyli jsme schopni ověřit cenu jízdného ani důvod, proč nejezdí.

Autobusy MHD

Autobusy jsou v Bangkoku nejlevnější formou dopravy, bohužel také nejméně přehlednou. I kvůli tomu, že jednotlivé linky provozuje hned několik různých dopravců, neexistují žádné mapy autobusů, žádné přesně sepsané jízdní řády a už vůbec ne jednotné ceny jízdenek.

Bangkocké autobusy se dělí do dvou základních kategorií:

 • klimatizované (A/C) – moderní, pohodlnější a dražší
 • neklimatizované – staré s kompletně otevíratelnými okny a velmi levné

Cestování autobusem není sice o mnoho pomalejší než taxíkem, ale výrazně méně pohodlné. Neklimatizované autobusy mají tvrdé lavice, zatímco klimatizované bývají přeplněné.

Jak poznat správnou linku?

Všechny autobusy jsou přehledně označené číslem linky a cílovou stanicí. Zejména starší neklimatizované však mají nápisy často pouze v thajštině. Protože neexistují žádné mapy a informace na Google mapách nejsou vždy aktuální, už jen zjistit, jakou linkou máte je, je dost obtížné.

Zastávky jsou vždy označené názvem a čísly linek, které zde zastavují. Většina z nich je také vybavena symbolickým schématem, kam dané linky pokračují v nejbližším okolí, což je dost ulehčující pomůcka. Některé větší zastávky pak na elektronických ukazatelích zobrazují i přesný čas příjezdu daného spoje.

Nejužitečnější pomůckou pro cestování autobusem je mobilní aplikace Viabus (Google Play / App Store), ke které ale logicky potřebujete internetová data. Zobrazují se na ní všechny zastávky (autobusů, lodí i metra). Kliknete-li na nejbližší zastávku podle vaší polohy, zobrazí se seznam linek, které zde zastavují. Následně už stačí kliknout na číslo linky a ukáže se vám na mapě její kompletní trasa. Navíc se zobrazí aktuální poloha všech autobusů, takže si snadno můžete ověřit, za jak dlouho zhruba spoj přijede.

Kolik stojí jízdenky kde je koupit?

Lístky se vždy kupují až uvnitř autobusu u průvodčího. Nastupte a vyčkejte, až k vám průvodčí dojde. U starších neklimatizovaných autobusů je cena plošná nehledě na to, kam jedete. Liší se společnost od společnosti, ale obecně zaplatíte mezi 8 THB a 12 THB.

U modernějších klimatizovaných autobusů bývá cena stanovena podle počtu ujetých zastávek. Vyčkejte opět na průvodčího a řekněte mu místo, kam míříte. Ceny se pohybují mezi 15 THB a 25 THB.

Neexistují žádné celodenní nebo časové jízdenky a lístek nelze koupit jinde než u průvodčího.

Jak často autobusy jezdí?

Intervaly se pohybují mezi 5 a 20 minutami podle konkrétní linky a dopravní situace. Cestování autobusem rozhodně není na místě, pokud spěcháte. Většina spojů vyjíždí na trasu okolo 5:30 a končí mezi 22:00 a 23:00, pár linek jezdí celou noc.

naposledy aktualizováno 23. 10. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Barney1987
před měs

V Bangkoku celkem dobře funguje Google navigace. Stačí v googlemaps zadat místo kam jedu a jako výchozí svou polohu, přepnout na MHD a trasa je na světě. Funguje super i na autobusy a při cestě lze snadno kontrolovat, zda jedete správně.