Kyjev
Ukrajina

Co dělat na Ukrajině

Treky

Pro turistiku je nejvhodnější oblastí Zakarpatí. Tamní hory nabízí krásnou přírodu, řeky a stovky kilometrů cest, na nichž moc lidí nepotkáte. Nelze očekávat perfektně značené trasy s pravidelně rozsetými chatami s občerstvením a ubytováním, na něž jsme zvyklí u nás. Ovšem i díky Klubu českých turistů je nyní na Zakarpatské Ukrajině vyznačených více než 800 kilometrů turistických tras. Na cestách lze potkat mnoho místních kolib, přičemž místní se rádi podělí o stravu a často i nabídnou nocleh. 

Pláže

Ukrajinské pobřeží Černého moře nabízí plnohodnotné plážové povalečství. Pokud pomineme pláže na Krymu, které patří mezi ty opravdu nejkrásnější, k návštěvě vybízí například pláže Lanzheron nebo Golden Shore v Oděse. Mimo město lze jmenovat například pláže Arabatska strilka, Kinburnska kosa nebo Adjigiol Spit. Krásné písečné pláže se dají najít i u Dněpru v Kyjevě nebo směrem na jih v Záporoží, kde Dněpr tvoří díky přehradě „sladké moře“. Je nutné počítat s tím, že především městské pláže jsou v letních měsících přeplněné a najít pláže jenom sám pro sebe bude velmi obtížné. Na nejfrekventovanějších plážích si lze zajistit nejrůznější příslušenství pro vodní radovánky – ať už to jsou vodní skútry, čluny nebo nejrůznější atrakce. 

Noční život

Bary a kluby ve městech si nezadají s těmi v západoevropských metropolích. Na své si přijdou milovníci nejrůznějších hudebních žánrů, dobrého pití, tance a všeho spojeného s nočním životem. Ukrajinci – a především ženy – se za písničkou vypravují velmi nastrojení, takže si návštěvník oblečený ve standardních riflích, tričku a teniskách může připadat poněkud nevhodně. Záleží samozřejmě na zvolené úrovni podniku…

Nakupování

Pro shopaholiky budou vhodnou destinací největší města v zemi – Kyjev, Lvov nebo Oděsa. Vzhledem k příznivým cenám nebude nutné navštěvovat mnohá nákupní centra pouze za účelem „pokoukání“. Především oblečení se vyplatí nakupovat. Samozřejmě vždy platí dvakrát měř, jednou řež. Pro tradiční pochoutky se vyplatí zajít na trh nebo koupit přímo doma vyrobené od místních lidí na venkově. Nezapomeňte si nakoupit ukrajinskou vodku, kterou jistě jako dárek ocení většina kamarádů.

Parky a rezervace

Většina hlavních parků a rezervací na Ukrajině se nachází v západní části na území Karpat, takže lze očekávat překrásnou a divokou horskou přírodu s málem turistů, která bude balzámem na duši.

Siněvirský národní park – Rozkládá se na 40.000 ha na západě Ukrajiny. Jeho součástí je kromě polonin také Siněvirské jezero, které je největším jezerem v této oblasti. Nachází se zde také obec Koločava, kde žil slavný Nikola Šuhaj loupežník.

Národní park Hutsulschyna – Nachází se v jihozápadní oblasti Ukrajiny a kromě horských výhledů a nespoutané přírody nabízí mnohé divoké říčky a vodopády.

Národní park Skolivski Beskydy – Další z parků ležící v oblasti Karpat. Jedná se o nejatraktivnější část ukrajinských Karpat. Nejvyšší horou je Paraška (1.268 m). Mimo jiné zde lze navštívit mohutné skalní město Dovbušovy skály.

Zimní sporty

Ačkoli se to nemusí jevit jako reálné, v Karpatech funguje několik středisek, jejichž služby jsou na dobré úrovni. Dá se tedy užít příjemné lyžování spojené s neotřelými zážitky neobvyklé lyžařské destinace. Mezi nejznámější střediska patří například Krasija, Slavske, Drahobrat nebo Bukovel. Užitečné info naleznete například na: http://www.dusekarpat.cz/ukrajina/lyzovani/.

Pro romantiky

Kromě procházek u moře a v mnohých městských uličkách je za romantické místo považován tzv. Tunel lásky. Jedná se o cca 3 km dlouhý úsek železniční trati obrostlé stromy a keři, které z větví vytváří přirozený přírodní tunel. Kromě procházky po samotné trati se dá zaplatit také jízda historickým vlakem. Tunel se nachází u města Klevan nedaleko hlavního tahu ze Lvova do Kyjeva.

Rybaření

Rybaření ve sladkých vodách je na Ukrajině možné především na řekách. Pokud se nejedná o soukromý revír, měla by být podle zákona zakoupena povolenka. Neexistuje ovšem orgán, který by toto kontroloval, takže se musí každý rozhodnout sám. Každopádně je dobré na začátku jít rybařit s místním zkušeným rybářem, který ví co a jak, případně si zjistit aktuální podmínky.

Chystáš se na Ukrajinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.